30. 4. 1789: George Washington byl jmenován prvním prezidentem USA.    
Domů     Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz

Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu.

Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…

Rytíř v zářivé zbroji. Takový byl Rudolf, stejnojmenný syn římského krále, který se v jinochovi doslova viděl. Plánoval mu skvělou budoucnost v čele Říše. Mladík, mimo jiné také Václavův švagr, ale v květnu 1290 nečekaně zemřel v Praze.

Dědicem římské koruny by se tak v očích Rudolfa I. Habsburského měl stát další z jeho synů – Albrecht (1255–1308).

V horkých letních dnech roku 1290 si v Erfurtu Václava II. zavazuje, že až dojde na věc, odevzdá kurfiřtský hlas českého krále právě pro tohoto Habsburka. Václav na naléhání svého tchána kývne.

Za odměnu mu jsou potvrzeny některé územní zisky (ve Slezsku) i privilegium volit římského krále. Jakmile však o necelý rok později Rudolf I. Habsburský vydechne naposledy, bude všechno jinak…

Budou ho poslouchat

Albrecht Habsburský se netěší nejlepší pověsti. V zemích, které mu otec svěřil k vládnutí (především Rakousko a Štýrsko), proslul jako tyran. Je takový člověk vhodný stanout v čele Říše?

Její formální správy se prozatím ujímá falckrabě Ludvík Rýnský (1229–1294). 8. října 1291 se setkává s Václavem II., aby mu podle dřívějších instrukcí zesnulého Rudolfa předal Chebsko.

Český král jej zároveň uchlácholí prohlášením, že sám o římský trůn usilovat nebude. Jak se rozhodl postupovat dál, Ludvíkovi, jenž straní nástupu Albrechta, ale nejspíš neprozradí.

O měsíc později se český král schází s – slovy kronikáře – „milovaným příbuzným“ Otou V. Braniborským a saským vévodou Albrechtem II. (asi 1250–1298).

I oni disponují kurfiřtským hlasem a shodnou se, že při nadcházející volbě zaujmou stejné stanovisko jako český král. A ten hodlá ze situace pro sebe vytěžit maximum. Tuší, že z nesmlouvavého Albrechta toho příliš „nevyrazí“.

Albrecht má v Říši pověst nekompromisního tyrana.
Albrecht má v Říši pověst nekompromisního tyrana.

Zastrašit se nedá

Vyslyšel ještě naléhání své ženy Guty. Snad ještě v roce 1291 se Václav II. setkává u Znojma se švagrem Albrechtem. Zatímco sám přijíždí se skromným doprovodem, Habsburk přichází s malou armádou. „To nás chce zastrašit!?!“ je český panovník pohoršen.

Vynucené sliby neplatí. Jeho poselstvo, které se na přelomu dubna a května 1292 pohybuje ve Frankfurtu nad Mohanem, se významně podílí na tom, že novým římským králem bude zvolen kandidát kolínského arcibiskupa Adolf Nasavský (asi 1250–1298).

Vděčnost nezná mezí

Dosud bezvýznamný hrabě v době nástupu na trůn vlastní ještě menší území, než kdysi patřila Rudolfovi Habsburskému, který se ocitl ve stejné situaci a na něhož Přemysl Otakar II. právem pohlížel jako na pána z Nemanic.

Adolf dobře ví, komu má být za své povznesení vděčný. Václavovi II. dává zelenou k expanzi za Krušné Hory. Ve hře je opět Míšeňsko a Pliseňsko, historický region v blízkosti západních hranic Českého království.

Český král také opatrně vznáší nároky na podunajské země, které Přemyslovcům patřily za vlády jeho otce. Významně podotýká, že je jen na novém říšském vladaři a kurfiřtech, zda je ponechají v Albrechtových rukou.

Spojenectví pak oba muži stvrdí sňatkovou dohodou. Adolfův syn se ožení s Václavovou dcerou.

Obrat o 180 stupňů

Albrecht Habsburský je zahnán do kouta. Prozíravě se ale Adolfovi na sklonku roku 1292 podvolí a v následujícím roce se – opět za přispění Guty – usmíří i s Václavem.

Snad vytuší, že přece jen na něj jednou dojde… V roce 1296 umírá malá princezna Anežka (*1289), kterou český král zaslíbil Adolfovu synovi.

Když pak římský panovník začne územně expandovat do Míšeňska, které se Václav II. snaží udržet ve sféře svého vlivu, už není jediný důvod, aby jej dál podporoval. Adolfa Nasavského hodí přes palubu.

V únoru 1298 zamíří ještě s dalšími dvěma kurfiřty za Albrechtem do Vídně. Habsburk zde vydává soubor dokumentů, jimiž uznává Václava za držitele Chebska a Pliseňska.

„Dále měl český král opět získat hrady Floss, Parkštejn a Vid v Horní Falci,“ vysvětluje historik Vaníček. Hlavně však Albrecht českého krále výslovně zbavuje všech povinností vůči Říši a potvrzuje předchozí výsady.

Na oplátku získává Václavovu loajalitu i příslib vojenské pomoci. Adolfa se totiž bude muset Habsburk zbavit na bitevním poli. Stane se tak 2. července 1298 u Göllheimu na jihozápadě Německa, v níž Albrechtův rival padne.

Na straně vítězů tehdy bojují i české oddíly, vedené Smilem z Nových Hradů (†po r. 1317).

O novém římském králi se muselo rozhodnout až v bitvě u Göllheimu.
O novém římském králi se muselo rozhodnout až v bitvě u Göllheimu.

*** Obklopen zlatem a drahokamy ***

* Malá, zdobená drahokamy a antickými kamejemi byla pravděpodobně koruna, jíž se 2. června 1297 nechal v Praze korunovat Václav II. Slavnostní akt, s nímž předtím dlouho otálel, pojal český vladař jako velkolepou událost, která neměla ve střední Evropě obdoby.

* Mezi hosty v luxusním provizorním paláci, který jen pro tuto příležitost vyrostl v prostoru dnešního Smíchova, nechyběl žádný z významných mužů daného regionu…Kromě koruny patřil ke korunovačním insigniím také drahocenný plášť, zdobený zlatem, štít, meč nebo pás.

Foto: wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Jsou štramberské uši památkou na Mongoly?
Uprostřed temné noci a za průtrže mračen obyvatelé obléhaného města neúnavně prokopávají hráz přeplněného rybníka. Voda zanedlouho vyplaví tábor mongolských dobyvatelů, na vítěze v něm ale čeká hrůzné překvapení. Invazní armáda se na počátku 13. století hrne do srdce Evropy. V roce 1241 se mongolská vojska valí na Moravu jak ze severu z Polska, tak od jihu z Uher. […]
Diplomat Schwarzenberg se zapletl s anglickou lady
Anglické Timesy mají sólokapra. Místo obvyklých inzerátů je plní v roce 1830 šťavnaté detaily o milostném románku. Jeho aktéři patří k nejvyšší společnosti – vdaná anglická lady a vídeňský diplomat s českými kořeny. Nestačilo jim jen chodit spolu do divadla… Diplomatickou obratností se blížil svému vzoru, kancléři Klemensi Metternichovi (1773–1859). Stejně jako on se mohl Felix Schwarzenberg […]
premium
Naši první básnířku vychoval alchymista
Vyrůstala v blahobytu a nevlastní otec Edward Kelley jí dopřál kvalitní vzdělání. Jenže anglický alchymista nadělal také spoustu dluhů, u císaře upadl v nemilost a skončil ve vězení. Alžbětě, která mluví několika jazyky a má velký literární talent, na prahu dospělosti hrozí život v chudobě. Krátce po narození jí zemřel otec. Matka maličké Alžběty Johany Vestonie […]
Biskup vyhrotil spor o desátek
Pražský biskup Ondřej má oči navrch hlavy. Je to vůbec poprvé, co se tak vysoce postavený duchovní z Čech účastní církevního koncilu. A Ondřej v roce 1215 na tom lateránském poslouchá velmi pozorně. Do Prahy se vrací z Říma jako vyměněný. Dosud stál biskup Ondřej (†1224) věrně při českém králi Přemyslu Otakarovi I. (asi 1155/1167–1230), […]
Věda a vynálezy
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Už žádné lupy!
panidomu.cz
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz