19. 4. 1422: Ve Vídni se konala slavná svatba, která spojila Lucemburky s Habsburky. Vévoda Albrecht II. pojal za manželku Alžbětu, jedinou dceru Zikmunda Lucemburského.    
Domů     Posvátný Jeruzalém: Hádali se křesťané o klíč k Božímu hrobu?
Posvátný Jeruzalém: Hádali se křesťané o klíč k Božímu hrobu?

Patří k nejstarším městům na světě a je duchovním centrem židovství, křesťanství i islámu. V průběhu dějin byl dvakrát zničen a více než padesátkrát napaden!

A klid v Jeruzalémě nepanuje ani dnes. Svaté město je jedním z hlavních ohnisek vleklého izraelsko-palestinského konfliktu.

Pláč nad zbořeným chrámem

Chrámová hora je nejposvátnější místo judaismu. Podle židovské tradice na ní král Šalomoun (vládl přibližně v letech 970–931 př. n. l.) vybudoval První chrám a uložil do něj Archu úmluvy – truhlici s nejdůležitějšími náboženskými předměty.

Když zhruba o 400 let později tento svatostánek zničí Babyloňané, Židé místo něj vybudují Druhý chrám, který postupně zvelebují. Stavbu z bílého mramoru však roku 70 n. l. srovnají se zemí Římané a k její obnově už nedojde.

Dochová se jen část vnějšího opevnění, takzvaná Západní zeď. Židé k ní chodí zničený chrám oplakávat, a tak se pro toto posvátné místo vžije název Zeď nářků.

Dnes se k ní sjíždějí poutníci z celého světa, kteří mnohdy své modlitby a přání napíšou na papír a vloží je mezi kameny zdi.

Strategická brána

Staré Město – srdce Jeruzaléma – se rozkládá na ploše zhruba jednoho kilometru čtverečního, tvoří ho čtyři čtvrti – křesťanská, židovská, muslimská a arménská – a je obehnáno hradbami se sedmi branami.

U té Lví, situované do východní části opevnění, začíná pomyslná Křížová cesta (Via Dolorosa), po které údajně kráčel vstříc smrti Ježíš (asi 4 př. n. l.–29/33 n. l.).

Stejnou branou 7. června 1967 – během šestidenní války – vtrhli do Starého Města, obsazeného tehdy Jordánci, izraelští výsadkáři. Během krátké doby se zmocnili Chrámové hory, a tím i celého Jeruzaléma.

Zabavené svatyně

Jeruzalém obléhají roku 1099 křižáci. 15. července konečně zdolají jeho hradby a v ulicích města rozpoutají neskutečný masakr – nelítostně vraždí Židy, muslimy i křesťany! Neušetří ani ty věřící, kteří hledají záchranu v mešitě Al-Aksá na Chrámové hoře.

Podle dobových kronikářů zde „bylo zabíjení tak obrovské, že se naši muži brodili v krvi až po kotníky“. Křižáci svatyni se stříbrnou kopulí, jež byla dokončena v 8. století, zaberou a v roce 1104 ji promění na královský palác.

Ke svým potřebám využijí také nedaleko stojící Skalní dóm se zlatou kopulí. Islámskou svatyni svěří augustiniánům, kteří z ní udělají kostel.

Muslimští rozhodčí 

Stojí na údajném místě ukřižování, pohřbu a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Chrám Božího hrobu ve Starém Městě, který získal současnou podobu ve 12. století, patří k hlavním cílům poutníků přijíždějících do Jeruzaléma.

O svatostánek se stará hned několik křesťanských církví, ovšem klíč od něj opatruje již 800 let muslimská rodina Nusajbe.

Důvod je jednoduchý – rozhádaní křesťané se nedokázali při správě svatostánku skoro na ničem dohodnout a potřebovali nestranného prostředníka. „Kdyby se o bránu starala například ortodoxní církev, převzala by celý kostel. Podobně katolíci.

Proto jsme tu my, jako nějaký rozhodčí mezi křesťany,“ vysvětluje Vadžíh Nusajbe, jak se z jeho předků stali klíčníci Chrámu Božího hrobu.

 
 

Čekání na Mesiáše

Jeden z nejkrásnějších výhledů na Jeruzalém nabízí poutníkům Olivetská (Olivová) hora. Na jejím úpatí se nachází Getsemanská zahrada, kde byl po Jidášově zradě zatčen Ježíš.

Mnoho Židů věří, že právě z tohoto vrcholku jednou přijde Mesiáš a cestou do Jeruzaléma bude křísit mrtvé. Z toho důvodu se již dlouhá staletí nechávají pohřbívat na západním svahu hory, směřujícím k městu. Dnes je zde jeden z nejstarších a největších židovských hřbitovů na světě.

Pevnost pod tureckým vlivem

Kousek od Jaffské brány – na vyvýšeném místě hned za hradbami Starého Města – stála již ve 2. století př. n. l. starověká citadela, ve které byl podle některých názorů Ježíš odsouzen k smrti.

Mohutná pevnost slouží v průběhu let Římanům, Byzatincům či křižákům a kvůli vážným poškozením hned několikrát změní svoji podobu.

Ta současná pochází ze 14. století, byť některé objekty nechal přistavět až o dvě století později turecký sultán Sulejman I. (1494–1566).

V roce 1655 pak Turci v areálu vybudovali vysoký minaret, jemuž se dnes – stejně jako celé pevnosti – říká Davidova věž. V citadele sídlí Muzeum dějin Jeruzaléma s obřím modelem města z roku 1873.

Foto: Foto: wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí […]
Potopil Maffii dámský knoflík?
Paní Lola vyndává ze skříně svůj kostým. Vždycky jí přišel originální, zdobilo ho na 50 knoflíků. Teď jeden z nich opatrně odpárá. Tato ozdoba poslouží jako tajná schránka, v níž propašuje zprávu do Prahy. Najít správného kurýra není jen tak. A nenápadná paní Aloisie, pro přátele Lola Linhartová (1889–po r. 1935), se k tomu výborně hodí. Je manželkou […]
premium
Komunisté ze vzácné knihovny udělali obilnou sýpku
V Indii loví tygry a v Himalájích kozorožce. Na svém panství v západoslovenských Oponicích hostí šlechtice, diplomaty i obchodníky… Henrich Apponyi si rád užívá, i když se mu nedostává peněz. Naseká dluhy, které nesplácí. Na lehkovážnost nezodpovědného floutka doplatí i knihovna, kterou založil jeho pradědeček.   Miluje knihy. Obzvlášť pak prvotisky, kterých má ve své […]
Chtěli Keltové ukrást faraonův poklad?
„Zrádci!“ rozzuří se Ptolemaios II. Keltové, kteří mu před časem tolik pomohli, se vzbouřili. Zdá se, že jim zachutnala moc a rádi by ovládli Egypt. Taková pošetilost! Ptolemaios s nimi rázně zatočí a těm, kteří nepadnou v boji, připraví vskutku krutý trest.   Vzbouřil se proti němu nevlastní bratr Magas. Zatoužil po trůnu! Egyptský vládce Ptolemaios […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz