Mohla by se topit v luxusu a žít v těch nejhonosnějších palácích. Gladys má však o svém životě jinou představu. Zamiluje se do zapadlého kraje na východě dnešního Slovenska. Táhne ji sem překrásná příroda, zdravý vzduch i touha pomáhat místním lidem.
Od rodičů dostala miliony dolarů. Peněz má mladičká Gladys Vanderbiltová (1886–1965), pravnučka železničního magnáta Cornelia Vanderbilta (1794–1877), zkrátka dost. Chybí jí ale to, po čem tehdy touží skoro každá bohatá Američanka – šlechtický titul.
Matka proto vezme půvabnou dívku „na výlet“ do Evropy. Na plese v Berlíně Gladys poznává uherského hraběte Lászla Széchenyiho (1879–1938). Myšlenky na titul jdou rázem stranou – oba se do sebe na první pohled zamilují.
V lednu 1908 se v New Yorku vezmou a na svatební cestu odjedou do Strážského na východě dnešního Slovenska, kde má Lászlova rodina majetky. Na jednom z výletů navštíví divoké údolí potoka Okna s překrásným jezerem Morské oko.
Gladys tento kout Vihorlatských vrchů okouzlí natolik, že si celou oblast koupí!
Staví elektrárnu
V přilehlé vesničce Remetské Hámre si postavila letní sídlo. Každoročně v něm tráví vždy několik měsíců. S místními obyvateli má Gladys dobré vztahy, snaží se jim ulehčit život a současně zvelebit jejich domov. „Pozdvihla obec technologicky i sociálně.
Nechala vybudovat… vodovod, který slouží dodnes. Vesničanům poskytovala práci a starala se o chudáky. Dětem platila stravu ve škole, místní ženy učila ručním pracím, aby si dokázaly přivydělat,“ vypráví současná slovenská publicistka Denisa Viňanská.
V roce 1929 jsou Remetské Hámre jako jedna z prvních vesnic na Slovensku elektrifikovány. Hraběnka Vanderbiltová zaplatila výstavbu vodní elektrárny s Kaplanovou turbínou, která bude pro místní domácnosti vyrábět elektřinu až do roku 1958!
Zázračný vzduch
Lászlo Széchenyi se po roce 1922 uchytil v diplomacii. Před první světovou válkou se však chtěl stát „uherským Vanderbiltem“. Neuspěl, v prodělečných investicích utopil několik milionů dolarů, které dostal od Gladys. Málem ho to stálo manželství!
Pár ale tuto krizi překoná a postupně se mu narodí pět dětí. Jedna z jejich dcer trpí vážným onemocněním dýchacích cest. Hraběnka pro ni nechává u Morského oka postavit malý domek. Pobyt u jezera dívence náramně prospívá, což Gladys přivede k dalšímu nápadu.
V Remetských Hámroch zřizuje dětskou ozdravovnu, do které jezdí malí pacienti z celého kraje.
Vláčkem k jezeru
I to je důvod, proč rázná Američanka tolik dbá na ochranu okolních lesů. Byť nedaleko obce již v roce 1922 postavila pilu, dřevo se tu těží velice šetrným způsobem. Hraběnka je současně průkopnicí turistického ruchu ve zdejším regionu.
Pro návštěvníky organizuje procházky po okolí a po úzkokolejné železnici je vozí až k Morskému oku! Gladys Vanderbiltová bude na východní Slovensko jezdit až do vypuknutí druhé světové války. Snad i kvůli nemocné dceři zde tráví stále více času.
Komunisté ji však o tento „domov v ráji“ připraví. Po roce 1948 jí veškerý majetek v Československu zabaví a v jejím bývalém sídle v Remetských Hámroch zřizují střední lesnickou školu.
Foto: Wikimedia.org