18. 10. 1377: Přibližně rok před svou smrtí sepsal císař Karel IV. svoji druhou (a poslední) závěť. V ní přesně vytyčil hranice území, které později zdědili jeho synové.    
Domů     Faustův dům: Díra pro čerta, tajemné dveře a zazděné kočky
Faustův dům: Díra pro čerta, tajemné dveře a zazděné kočky
Faustův dům

Právě vypršela sedmiletá smlouva s ďáblem, který si přichází pro Johanna Fausta. Za okamžik už po legendárním alchymistovi a mágovi zůstane jen díra ve stropě, kterou si čert svého hříšníka odnesl do pekla. Mohlo se tak stát ve Faustově domě v Praze?

Symbol všeho zla

V pohanských dobách se na místě dnešního Faustova domu na pražském Karlově náměstí nacházelo podle archeologů obětiště bohyně Morany. Ta je odnepaměti nejen bohyní smrti, ale je spojována také se zimou, tmou, neúrodou či s vypuknutím války.

Zachovala se tradice slovanských jarních lidových obřadů, při nichž je figurína Morany, zosobňující všechno zlo, pálena na hranici, topena v řece nebo zakopávána do země.

Na obětišti se tak v pradávné době odehrávaly temné rituály, které podle některých názorů mohly místo poznamenat negativní energií. Do dnešních dnů se vzpomínka na bohyni smrti zachovala v názvu jedné ze sousedních ulic – Na Moráni.

Zkažený a opuštěný palác

Od založení Nového Města pražského v roce 1348 je zdejší pozemek jedním z nejlukrativnějších. Vždyť právě tudy vede cesta spojující Vyšehrad s Pražským hradem a procházejí kolem i korunovační průvody. Kdysi tu stával tzv.

Slavošovský dvůr, ten ale neodpovídal panovníkově představě o výstavných kamenných palácích. V roce 1378 se zde nachází už velkolepý dům, jehož majitelem je opavský vévoda Jan Ratibořský (kolem r. 1332–1380/1382).

O první magické pověsti spojené s domem se postará jeden z jeho potomků, Václav II. Opavský (1397–1445/1449), vyznavač okultních věd a alchymie.

Z původního paláce opavských vévodů toho však dodnes už příliš nezbylo, dochovaly se jen sklepní prostory a část zdiva v přízemí. Již v roce 1444 je dům v kronikách popisován jako „velice pobořený, zkažený a opuštěný“. Trvá několik let, než bude opět opraven.

Zlatá doba kouzel

Kolem roku 1587 palác získává anglický alchymista Edward Kelley (1555–1597), působící na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612).

Kelley je podle dobových popisů charismatický muž s dlouhými vlasy a plnovousem, jehož černokněžnický zjev podtrhuje ještě dřevěná protéza, klapající při každém kroku o dlažbu. Dlouhé vlasy ovšem nemá kvůli módě, ale zakrývá jimi své velké tajemství.

Chybějí mu totiž ušní boltce, o které prý přišel kdysi v Anglii za trest, který mu byl uložen za odhalené podvody. Slíbené zázraky se však nedostavují a císaři v roce 1592 dochází s Kelleyem trpělivost.

Angličan je uvězněn, ale ještě předtím zajistí, aby dům zůstal ještě nějaký čas jeho rodině.

Plameny šlehají z oken

V 18. století se mezi majitele výstavného domu zařazuje šlechtic Ferdinand Antonín Mladota ze Solopisk (1652–1726).

Studuje chemii a alchymii, a když v roce 1724 Faustův dům kupuje, začíná v něm provádět pokusy, které děsí široké okolí, protože při nich údajně občas šlehají z oken plameny.

Palác zaplňuje podivnými přístroji, které využívají elektřinu a magnetismus, konstruuje figuríny, pohybující se díky hodinovému strojku, vybavuje dům dveřmi, jež se samy zavírají… Přímo pod stavbou nachází ložisko břidlice, kterou se pak snaží využívat k výrobě medikamentů na revma a kožní nemoci.

Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu.
Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu.

Duše upsaná ďáblu

Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu. Po sedmi letech smlouva vypršela a pekelník si svého smluvního partnera přesně podle dohody odnesl do pekla.

Použil k tomu díru ve stropě, která se pak stala symbolem celého příběhu. Doktor Johann Georg Faust (1480–asi 1541) je skutečnou historickou postavou. Žil v Německu, studoval na heidelberské univerzitě a věnoval se alchymii a parapsychologii.

I když ho neodnesl čert, jeho konec neměl k této pověsti zase až tak daleko. Zemřel totiž údajně při explozi během jednoho ze svých tajemných pokusů. V Praze se tak ovšem nestalo. Metropoli Českého království doktor Faust nejspíš ani nikdy nenavštívil.

Bomba oživila legendy

Prozatím poslední zvláštní událostí v dějinách novoměstského Faustova domu je bombardování 14. února 1945. Při americkém náletu 62 letounů B-17 na Prahu je 50 tunami výbušnin zničeno 200 budov v centru města, útok si vyžádá přes 700 obětí.

Jedna z bomb spadne přímo na Faustův dům, prorazí střechu a propadne až do sklepa. Objekt tehdy jen zázrakem nevyhoří. Podle pověsti ho zachránilo sedm koček, zazděných do základů.

A díra ve stropě, viditelná ještě po letech, opět navrátí k životu staré legendy o ďáblovi, který právě takovým otvorem unesl doktora Fausta.

Foto: wikipedia.org

Související články
reklama
Zajímavosti
Páni z Koldic sponzorovali krále i císaře
Jan Lucemburský skřípe zuby. Nezbývá mu ale než podepsat. V dubnu 1318 přistupuje v Domažlicích na kompromisní řešení svého sporu s českou šlechtou. Z jednání řady pánů je rozladěný. Napříště se proto obklopí kroužkem šlechticů, kterým může bezmezně důvěřovat. Nebude mezi nimi chybět Těma starší z Koldic. Těma starší z Koldic (1303–1340) pochází se starobylého […]
Stal se Perillos z Athén obětí vlastní mučicí hračky?
„Jeho výkřiky k vám přijdou potrubím jako něžný, nejpatetičtější a nejmelodičtější řev,“ představuje Athéňan Perillos svůj nový vynález sicilskému tyranu Falaridovi. Doufá, že za něj získá uznání i tučnou odměnu.   Propracovaný systém trubek a zvukovodů, umístěných v hrdle a čenichu bronzového býka, má donést kvílení odsouzenců na smrt až k citlivým uším krutovládce Falarida z Agrigenta (vláda […]
Boleslav II. v říšské politice vsadil na špatného koně
Jindřich Svárlivý se na něj může spolehnout. Když bude nejhůř, Boleslav mu vždycky poskytne azyl. Český kníže má zřejmě s bavorským vévodovou nějaký zvláštní přátelský vztah. V souboji o říšský trůn ho ale podporuje i z ryze praktických důvodů. Přemyslovec věří, že díky Jindřichovi ovládne nová území na Labi. Zajímá ho především saská Míšeň… Z […]
premium
Vpád Hunů vrhl Evropu o 1000 let nazpátek
Stačí krok, a ocitnou se na území Římské říše. Skupina Gótů se sekyrami na zádech se přesto nezastaví. Vědí, že kdysi neporazitelné velmoci docházejí síly. Nabobtnalý státní útvar ztrácí jednu provincii za druhou a není, kdo by zarazil příchozí kmeny barbarů. Gótové nejsou jedinými, koho obávaní Hunové vyhnali k římské hranici.   Zpoza horizontu se […]
premium
Věda a vynálezy
Odstartoval špatný vtip krvavý protest proti pitvám?
Budova newyorské Všeobecné nemocnice vypadá, jako by se jí prohnalo tornádo. Má poničenou fasádu, rozbitá okna a na ulici před ní se válejí zničené anatomické vzorky a lékařské vybavení. Živelní pohroma za to ovšem nemůže. Jde o následky protestu. Proč k němu došlo? Vykradači hrobů se pod rouškou noci blíží se svým nejnovějším „úlovkem“ k renomovanému zdravotnickému […]
Snažil se Newton vypočítat datum Apokalypsy?
Hrot pera škrábe po papíře. Zapisuje si všechna čísla, rozměry, proporce, časové údaje, které na stránkách Bible najde. „Jistě to spolu nějak souvisí, jenom musím přijít na ten správný vzorec,“ přemítá Isaac Newton. Nedaří se. Jedna věc je totiž hledat zákonitosti v přírodě a druhá v mýtech.   Isaac Newton (1643–1727) je znám především jako […]
premium
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Otec kolečkových bruslí se na nich ztrapnil
„Je vyšší než obvykle,“ podivují se hosté na maškarním plese, když se tu objeví výstřední belgický vynálezce Merlin. Důvodem, proč většinu přítomných najednou převyšuje o půl hlavy, je, že má na sobě boty s kolečky. Jde o jeho nejnovější vynález. První veřejná demonstrace ale nevyjde úplně podle plánu…   Co mají společného Perillos z Athén, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rodinná fotka odhalila pravdu
skutecnepribehy.cz
Rodinná fotka odhalila pravdu
Když jsem se stala babičkou, těšila jsem se z každé návštěvy vnučky. Malá Evička začala hrát hru, že vidí někoho v rohu kuchyně. S manželem Pavlem máme dceru, která nám před pěti lety nadělila vnučku. Úžasnou a velmi bystrou holčičku jménem Eva. Nemohli jsme se dočkat dnů, kdy bude starší a my ji budeme s láskou hlídat. Dětská fantazie Dcera se
Vánoční magie na vodě: Emerald Cruises uvádí jedinečné sváteční plavby
iluxus.cz
Vánoční magie na vodě: Emerald Cruises uvádí jedinečné sváteční plavby
Emerald Cruises zve milovníky sváteční atmosféry na plavby za kouzlem Vánoc. Pečlivě sestavené říční plavby pro rok 2024 slibují jedinečný pohled na zimou zahalenou krajinu a návštěvu těch nejkrásnějš
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
epochaplus.cz
Je Voynichův rukopis nejtajemnější knihou světa?
Neznámé písmo, záhadný jazyk, dechberoucí ilustrace rostlin, vesmíru či zvěrokruhu, vyobrazení nahých žen, koupajících se v nevídaném systému jezer a jezírek se zelenou tekutinou. Voynichův rukopis na své rozkrytí teprve čeká. Je to celá kniha, o které svět dodnes mnoho neví! Přitahuje odborníky i amatéry. Vysvětlení a domněnek je nespočet. Je to utajené sdělení, dokonalá
Nepodceňujte švestky
epochalnisvet.cz
Nepodceňujte švestky
Švestky, blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně. Mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Co všechno dovedou?   Ulevují při otocích. Hospodaření s vodou v těle závisí na rovnováze mezi sodíkem a draslíkem. Sodík vodu v těle zadržuje, draslík ji naopak pomáhá odvádět ledvinami. A zatímco sodíku jíme se
Také se vám nechce do úklidu knihovny?
panidomu.cz
Také se vám nechce do úklidu knihovny?
Velkým problémem zvláště v malém bytě může být přemíra knih. Často se stává, že spousta z nich jen zabírá prostor v knihovně, a tak je nutné je vytřídit a některé z nich vyřadit. „Generální“ úklid knihovny je časově náročný, a proto ho dost často odkládáme. Když už se ale do něj pustíme, měli bychom to vzít
Dubaj, místo plné krásy a kontrastů
nejsemsama.cz
Dubaj, místo plné krásy a kontrastů
Na Arabském poloostrově v Perském zálivu leží emirát Dubaj, který nabízí zábavu opravdu pro každého, pro děti i dospělé. Navíc si zde budete připadat jako v pohádce. Dubaj je známa svou moderní architekturou, luxusními zážitky a bohatou kulturou. Co by vás v tomto městě nemělo minout? Burj Khalifa a Dubai Mall Burj Khalifa je nejvyšší budova světa, která nabízí
Na světové nebe míří česká liška
21stoleti.cz
Na světové nebe míří česká liška
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů,
Český ráj uprostřed Indického oceánu
rezidenceonline.cz
Český ráj uprostřed Indického oceánu
Jeden z neluxusnějších resortů na světě vyrostl na nevelkém ostrově v severní části Malediv. Na neobydleném místě, kde domorodci donedávna pouze „externě“ pěstovali melouny a papáju. Úchvatný areál zahrnující třiačtyřicet soukromých vil s bazénem, pět rezidencí a jednu Romantic vilu vystavěl jeden z nejbohatších Čechů: Jiří Šmejc zaujímá podle Forbesu na prestižním českém žebříčku devátou příčku. Tropický Želví ostrov má pronajatý
Neuvěřitelný příběh Trabucova pokladu: Stíhá ho indiánská kletba?
enigmaplus.cz
Neuvěřitelný příběh Trabucova pokladu: Stíhá ho indiánská kletba?
Řídce obydlená oblast Nového Mexika na jihu USA je jako stvořená k ukrývání lidí i cenností. Ve 30. letech to ví i obchodník Leon Trabuco, který do jihoamerické pustiny ukrývá obří zlatý poklad. Pak a
Děti do školy nepůjdou, a basta! Leichtová šokuje svou výchovou
nasehvezdy.cz
Děti do školy nepůjdou, a basta! Leichtová šokuje svou výchovou
Má doma prvňačku, do školy ji ale Kristýna Leichtová (39) neposlala. Rozhodla se, že bude Dorotku (6) učit sama. Herečka ze seriálu Zalez do spacáku prohlašuje, že se jí nelíbí současný školní systém.
Stránovský viadukt: Romantika může být i z betonu
epochanacestach.cz
Stránovský viadukt: Romantika může být i z betonu
Jen pár kilometrů jižně od Mladé Boleslavi se můžeme pokochat romantickým novorenesančním zámkem Stránov, ale nás dnes bude zajímat jiná památka ležící doslova co by kamenem dohodil od něj. Na trati z Prahy do Turnova tu Strenický potok překlenuje unikátní železobetonový viadukt zapsaný do Seznamu kulturních památek České republiky. Ten v roce 1924 nahradil původní železnou konstrukci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz