Čtenáři napínavých příběhů z celého světa stejně jako experti z oboru paleontologie stojí v údivu nad dalším obrazem. Dva Češi právě představili nový pohled na pravěk. Přesný a vědecky věrný, a přitom přitažlivý jako ilustrace toho nejdobrodružnějšího románu.
Malíř Zdeněk Burian (1905–1981) z Kopřivnice vlastně vůbec výtvarníkem být neměl. Otec z něj chtěl mít lesníka, a tak nedal na přemlouvání synova učitele kreslení, že takový talent by se měl rozvíjet.
Jenže Zdeňkova matka je ženou činu, proto jednoho dne sbalí syna a odveze ho do Prahy.
Zkoušky na Akademii výtvarných umění tam Zdeněk složí na jedničku, a to v přijímací komisi sedí veličiny jako Max Švabinský (1873–1962), Vojtěch Hynais (1854–1925) nebo Jakub Obrovský (1882–1949).
Školu mladý Burian opustí předčasně a rychle se stává zavedeným ilustrátorem dobrodružných knih. A jedna z nich změní život nejen jemu, ale i několika generacím čtenářů.
V roce 1932 totiž vybaví pěti ilustracemi povídku Lovci sobů a mamutů, kterou pro časopis Malý čtenář napíše spisovatel Eduard Štorch (1878–1956).
U Burianů topí
Ilustrace objeví paleontolog Josef Augusta (1903–1968) a nabídne malíři spolupráci. Zadání je nezvyklé – podle kostry vytvořit věrnou podobu neandertálce a prehistorického ještěra diplodoka.
Burian první náčrt zvládne během 20 minut a zakrátko už vytváří podle Augustových zadání i velkoformátové obrazy. Oba jsou perfekcionisté. „Byly to desítky hodin, kdy spolu kreslili, zkoušeli, ladili, skicovali.
U Burianů v kamnech zatápěli jeho skicami,“ potvrzuje Jakub Sluka (*1974), kurátor výstavy děl Zdeňka Buriana Širým světem, která před několika lety nadchla návštěvníky pražského Obecního domu.
Svět žasne
Josef Augusta jako správný popularizátor vědy nelení a v roce 1941 vydává knihu Zavátý život, o rok později obsáhlé dílo Divy prasvěta a obojí svými malbami doprovází právě Zdeněk Burian.
Dvojice autorů svou slávu šíří i v zahraničí.
Kniha Tiere der Urzeit vychází v roce 1956 v Německu, dočká se vydání v mnoha dalších jazycích a svět náhle objevuje ve Zdeňku Burianovi jednoho z nejvyhlášenějších odborníků na ztvárnění prehistorických živočichů.
Čtenáři stojí fronty na knihy Neandertálci, Z pradějin člověka, Úvod do všeobecné paleontologie, Ztracený svět či Opolidé a předlidé.
Spolupráce obou mistrů svého oboru trvá až do Augustovy smrti v roce 1968. Za 33 let stačí vytvořit 260 olejomaleb a dalších 100 obrazových rekonstrukcí jinými výtvarnými technikami.
V 18 jazycích
Ani po smrti Josefa Augusty Zdeněk Burian svět pravěku neopouští. Začíná spolupracovat s profesorem Zdeňkem Vlastimilem Špinarem (1916–1995), s nímž během následujících deseti let vytvoří na osm desítek dalších odborných rekonstrukcí.
Špinarova kniha Life Before Man vychází od roku 1972 v 18 jazycích. Zdeněk Burian má před sebou mnoho dalších plánů. Cyklus rozměrných pláten pro Zoo ve Dvoře Králové, přibližujících pravěký život od prvohor po čtvrtohory, už ale dokončit nestačí.