23. 11. 1248: Král Ferdinand III. Kastilský dobyl Sevillu a vyhnal Maury.    
Domů     Zlomila inkvizice své oběti 80 otázkami?
Zlomila inkvizice své oběti 80 otázkami?
Inkvizice

Ostříhat a oholit po celém těle, důkladně postříkat svěcenou vodou a postavit na prkno, aby nechodila po stejné zemi jako ostatní. Tak zní nařízení z roku 1679, jak mají vyšetřovatelé inkvizičního soudu zacházet se ženou, podezřelou z čarodějnictví.

Pronásledování čarodějnic probíhá na území takřka celé Evropy po několik staletí. Nemine ani české země.

„Čarodějnictví a všelijaká jiná škodná kouzla, kterážto pokutou meče aneb upálením na pohlaví mužském, a na pohlaví ženském zahrabáním aneb též upálením ztrestána být mají,“ uvádí zákoník městského práva z roku 1579, jehož autorem je Pavel Kristián z Koldína (1530–1589) a který osobně schvaluje císař Rudolf II. (1552–1612).

Ve Velkých Losinách na severní Moravě se pak odehraje dlouhý příběh, kde zákon do svých rukou berou inkviziční soudci.

Ukradená hostie

Podle legendy začíná smutně proslulé šílenství čarodějnických procesů na panství Velké Losiny o Velikonočním pondělí roku 1678 tím, že chudá žena Marina Schuchinová je přistižena, že při přijímání v sobotínském kostele vyplivla hostii a snažila se ji schovat.

Zanedlouho je obviněna z čarodějnictví. Kvůli ní do Velkých Losin váží cestu jeden z nejobávanějších inkvizitorů své doby, Jindřich František Boblig z Edelstadtu (kolem r. 1611–1698). Na panství ho povolává hraběnka Angela Anna Sibylla z Galle (po r.

1620–1695), poručnice svých dvou nezletilých synovců z rodu Žerotínů a horlivá a pověrčivá katolička. Svému hostu přiděluje byt, zajišťuje mu stravu a vyplácí mu také 1,5 tolaru denně.

Tuto částku zanedlouho zdvojnásobuje a přidává ještě stravné, pokud musí inkvizitor do terénu. Jeho inkviziční soud bude zasedat celých 18 let, než ho už dospělý hrabě Jan Jáchym ze Žerotína (1667–1716) konečně zruší.

Hostiny a obcování

Katolická věrouka nemůže připustit zneužívání oltářní svátosti. „Manipulace s hostiemi představovala doslova závažný zločin,“ píše ve své knize Kronika jednoho šílenství s podtitulem Čarodějnice na severní Moravě v 17. století současný spisovatel Jaroslav Čechura.

Věnuje se v ní losinským čarodějnickým procesům a využívá dobové záznamy z průběhu vyšetřování a soudních jednání.

Některá obvinění mají podle jeho názoru i reálný základ v činnosti pohanských sekt na severní Moravě, jejichž členové byli odpadlíky od křesťanské víry. „Klíčový moment sektářských praktik představovaly návštěvy sabatů;

byly to jakési slavnosti, kde se jedlo, pilo, tancovalo,“ líčí Čechura. „Pravidelnou součástí všech těchto akcí bylo tělesné obcování,“ dodává autor.

O čarodějnictví mohlo svědčit i neobvyklé mateřské znaménko.
O čarodějnictví mohlo svědčit i neobvyklé mateřské znaménko.

Slib zlému duchovi

Inkvizitor Boblig tedy nepřijíždí do Velkých Losin vyšetřovat ojedinělý případ zneužití hostie, ale ohrožení celé křesťanské víry.

„Inkviziční proces uplatňoval písemné, neveřejné řízení před soudem včetně častého užití práva útrpného,“ píše dále Jaroslav Čechura. Soud je ovšem při výsleších vázán souborem otázek, vypracovaných pražským Apelačním soudem.

U méně významných obviněných postačí 30 otázek, u nejdůležitějších osob má seznam dotazů až 80 položek! „Kolik osob jsi získala a zlákala pro čarodějnictví?“ ptá se například soud v únoru 1688 obviněné Cathariny Koppinové.

A ta vzápětí vychrlí seznam sedmi nešťastnic z okolí, o které se inkviziční tribunál brzy začne také zajímat. Rovněž jiné ženy přiznávají, jak získávaly další čarodějnice.

51letá Christina Köhlerinová z Rejhotic na Šumpersku dokonce popisuje, že čarodějnice udělala i ze svých dvou dcer. „Důvod byl ten, že jsem slíbila zlému duchovi, že získám co nejvíce osob. Hrozil mi: Když nezískáš nikoho, udělám ti dítě,“ prohlašuje před soudem.

Srážka s divokou sviní

V soudním jednání se prolínají skutečné události s fantazií. Ženy přiznávají, že mají schopnost vyvolávat vichřice a ničivé bouře.

„Když je třeba vyvolat hřmění nebo silný déšť, vezměme dva kameny a vyhoďme je proti obloze,“ prozrazuje návod na kouzlo ovdovělá rychtářka Anna Föbelinová. Některé ženy u výslechu přiznávají svou schopnost měnit se ve zvířata.

„Přeměnila jsem se několikrát v medvěda, měla jsem srážku s divokou sviní. Byla jsem také srnou a zajícem,“ líčí Barbara Kranichelinová. Catharina Koppinová zase vypráví o své dovednosti měnit se v husu i o tom, jak snášela vejce.

„Denně jsem na nich seděla, až se vylíhly housenky. Ty se s ďáblovým jménem rozšířily po zahradách lidí a způsobily velké škody,“ zní zápis v protokolu z jejího výslechu.

Soud se někdy táhl až týdny.
Soud se někdy táhl až týdny.

Milosrdně krutá smrt

Obviněných přibývá. Vězení v sousedství losinského zámku přestává stačit a narychlo se staví nová, i když jen dřevěná budova pro osm vězeňkyň. Ty pak zpravidla bývají předváděny k výslechům po čtveřicích.

Boblig, často popisovaný jako nelítostný ďábel, je při nich vázán požadavky Apelačního soudu a musí se pečlivě řídit jeho direktivami. Obvyklým postupem je konfrontace, při níž jsou obviněné seznamovány s výpověďmi ostatních.

První rozsudek přichází na řadu 13. července 1679 a nevynáší ho Boblig, ale na dálku Apelační soud v Praze.

„Nechť jsou zmíněné Dorothea Groërin, Marina Schuchin a Marina Zöllichin pro své těžké zločiny jiným k výstraze a opovržení ohněm ze života sprovozeny podle práva,“ zní verdikt nad první trojicí žen.

Rozsudek obdrží správkyně panství hraběnka z Galle spolu s podrobným návodem, jak se má poprava provést. „Rozsudek bude vykonán tak, aby odsouzené nebyly příliš dlouho trápeny ohněm, nýbrž ihned udušeny.

Má se tak stát zavěšením pytlíku se střelným prachem kolem krku,“ nařizuje soud.

Zaostřeno na osobnosti
Ztráta pro divadlo
Na počátku roku 1673 umírá jeden z největších dramatiků všech dob – Jean-Baptiste Poquelin, známý spíš pod jménem Molière (*1622), autor slavných her jako Lakomec, Misantrop nebo Zdravý nemocný.
Král v exilu
Novým anglickým králem se v roce 1685 stává Jakub II. Stuart (1633–1701). U moci ovšem vydrží pouhé tři roky. Jako katolík si své poddané nezíská, a nakonec musí zmizet do francouzského exilu.
Vlastenecký kněz
Ve věku 66 let umírá roku 1688 v Praze spisovatel, pedagog a historik Bohuslav Balbín (*1621). Jezuitský kněz a vlastenec byl považován za jednoho z největších obhájců českého jazyka, přestože svá díla psal výhradně latinsky.
Ztrestaný rebel
Ztrestaný rebel V listopadu 1695 je v Plzni popraven Jan Sladký, zvaný Kozina (*1652), vůdce selského povstání, které na sklonku 17. století na Domažlicku usilovalo o zachování starobylých chodských práv a výsad.
Zaostřeno na dobu
Vídeňský mor
V letech 1679–1680 postihne rakouskou monarchii tzv. Velký vídeňský mor, jedna z posledních epidemií této nemoci v Evropě. Vzápětí se nákaza z Dolních Rakous rozšíří také do Čech a na Moravu, kde si nakonec vyžádá až 100 000 obětí.
Kanál dvou moří
Kanál dvou moří Ve Francii je roku 1682 dokončen umělý vodní kanál, známý jako Canal du Midi, který svými 240 kilometry propojil prostřednictvím řeky Garonny Středozemní moře s Atlantským oceánem. Táhl se od města Sète k Toulouse.
Barbarská děla
Při útoku benátského vojska na Athény v roce 1687 je dělostřeleckou palbou poškozen antický chrám Parthenon. O život přijdou tři stovky lidí, stavba se rozlomí na dvě části a nenávratně je zničena velká část její výzdoby.
Popravy omylem
V roce 1692 probíhá čarodějnický proces v Salemu v americkém Massachusetts. Soud prověřuje na 150 obviněných a na smrt pošle 20 osob. O několik let později všichni porotci, účastnící se procesu, přiznávají svůj omyl.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
4 luxusní sídla krále Jana: Jedno zdědil po odsouzeném padělateli
Jan Lucemburský vyhlédne z velkého zdobeného okna. To, co spatří, mu snad na chvíli připomene ráj na zemi. Uprostřed rozkvetlé zahrady, plné růží, se nachází bazén s průzračnou vodou, kterou čeří klokotající fontána. „Vyplatí se být spojencem francouzského krále,“ probleskne možná českému panovníkovi na okamžik hlavou. Nikde nevydrží příliš dlouho, nejméně pak ve svém – […]
premium
Těšil se kat Huss pověsti zázračného lékaře?
Sotva potřetí zaťukal, dveře se otevírají. „Rychle dovnitř,“ pobídne ho polohlasem sluha, zatímco očima bedlivě prohlíží okolí. Snad je nikdo nevidí. Návštěvník vklouzne dovnitř, sundá kápi a nechá se uvést k nemocnému. Kdyby někdo věděl, že místního pána ošetřuje popravčí, to by byl poprask. Ale co naplat, lékaři si nevědí rady a kat má pověst […]
Operace Orlí spár: Bez Ramba neměla šanci na úspěch?
Diváci, kteří ve Spojených státech 25. dubna 1980 sledují televizní zpravodajství, jsou v šoku. Na záběrech z íránské pouště spatří ohořelé trosky amerických helikoptér. Vůdce islamistů dokonce na kamery ukáže spálené kosti letců. Právě tak žalostné jsou následky operace Orlí spár. Šlo o misi od počátku odsouzenou k neúspěchu?  Dav fanatických íránských studentů přelézá plot a bere útokem […]
premium
Židé v Seredi dřeli pro Slovenský stát
Desetiletý Pavel po zatčení gardisty přijíždí vlakem do Seredi, kde se jeho rodina setkává s řadou známých. Všímá si sice zachmuřených tváří, nicméně neshledává na situaci nic tak hrozného. Jeho dětská mysl se přizpůsobuje okolnostem. Navíc tak úplně netuší, co dospělé tolik trápí. „Pojede další transport,“ proslýchá se zatím mezi nimi.  Pobíhá s ostatními dětmi, […]
premium
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kámen pro vaši sílu
nejsemsama.cz
Kámen pro vaši sílu
Sluneční znamení je spojeno s přírodními živly, ale také s drahými kameny a polodrahokamy. Ke každé osobnosti ladí jiný kámen. Pokud si totiž vyberete ten pravý, může vás ochránit, uzdravit vás nebo vám dodat energii. Beran – 21. 3. – 20. 4. Beran potřebuje kameny, které harmonizují srdce, vůli a mysl. Ametyst: Ideální pro trpělivost a
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
nasehvezdy.cz
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
O svém soukromí Jiří Suchý (93) nikdy příliš nemluvil. I proto dnes mnoho lidí vůbec netuší, čím si prošel. První velkou láskou Jiřího Suchého (93) byla výtvarnice Běla (†47). Měli spolu dva syny,
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
epochaplus.cz
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
skutecnepribehy.cz
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
Že se mu líbím, mi řekl hned při našem prvním, náhodném setkání. Nejdřív mi to připadalo drzé, ale mluvil tak hezky, že mě to zcela odzbrojilo. Odjakživa jsem si přála romantickou lásku. Takovou, kterou jsem znala z dívčích románů, kterých jsem, zvlášť v období dospívání, přečetla spoustu. Zkrátka nic obyčejného, fádního či nudného. Bála jsem se ale,
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
enigmaplus.cz
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
Kam až lidské oko dohlédne, je vidět zčeřenou mořskou hladinu. Právě takový pohled se naskýtá každému, kdo zavítá na Velikonoční ostrov. Ten se totiž nachází uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz