24. 11. 1859: Vyšla kniha O původu druhů od britského vědce Charlese Darwina, která nabídla první komplexní vysvětlení vývoje a dělení živočichů.    
Domů     Běsnící Krakatoa vydala nejsilnější zvuk v dějinách
Běsnící Krakatoa vydala nejsilnější zvuk v dějinách
Exploze vulkánu

Posádka obchodní lodi slyší ohromující explozi a vidí mnohakilometrový sloup prachu, stoupající k nebi. Pak se na ni snese temnota, z níž začnou pršet ohnivé projektily, nemilosrdně ničící vše živé i neživé.

O tom, že na ostrově Krakatoa mezi Sumatrou a Jávou leží sopka, se ví už od starověku. Zřejmě v roce 535 n. l. vysílá hora, vysoká 2000 metrů, první varování. „Ozval se ohlušující hrom, po kterém se země otřásla. Všude černočerná tma, hromy a blesky.

Poté udeřil zuřivý vichr spolu s prudkým lijákem,“ vypráví o události Pararaton – Kniha králů, jávská kronika ze 16. století.

Hora je výbuchem zničena, vytvoří se podmořská kaldera široká sedm kilometrů, dosud spojená Jáva se Sumatrou se oddělí Sundským průlivem a sopečný popel v atmosféře způsobí dvouleté ochlazení, největší za poslední dvě tisíciletí. Pak nastane klid. Krakatoa ale ještě neřekla své poslední slovo…

Předstíraný spánek

Vulkán na sebe upozorní mezi květnem 1680 a únorem 1681, kdy nizozemští námořníci hlásí mírnou aktivitu kráterů Danan a Perboewatan na Krakatoe. Nikoho to tehdy ale neohrožuje a na další dvě století Krakatoa opět usne.

„Je to vyhaslá sopka,“ tvrdí se dokonce o ní. Ostrov Krakatoa o rozměrech 9 x 5 kilometrů je v té době tropickým rájem, pokrytým bujnou vegetací.

Lodě se k němu bez obav přibližují a sama sopka svou aktuální výškou 800 metrů představuje vítaný orientační bod. Svět by mohl varovat jen stoupající počet zemětřesení, která je v Sundském průlivu možné zaznamenat.

Korál, který tsunami po explozi vyvrhla na břeh, vážil přes 100 tun.
Korál, který tsunami po explozi vyvrhla na břeh, vážil přes 100 tun.

Předehra k temnotě

Když 20. května 1883 německá loď Elizabeth z bezprostřední blízkosti zaregistruje erupci kráteru Perboewatan, má sice pomyslný lístek do první řady, ale šestikilometrový sloup popela a par nemohou přehlédnout ani obyvatelé Batávie (dnešní indonéské Jakarty), vzdálené 160 kilometrů.

Krakatoa se ovšem stále teprve nadechuje k tomu nejhoršímu. Ani erupce 19. června nebo 14. srpna ještě neznamenají žádnou katastrofu, i když ve druhém případě padne na celou oblast mrak popela, který vyvolá čtyřhodinovou tmu.

Vše je ale jen předehrou k hlavnímu dějství, které si vulkán přichystá na 26. srpna 1883.

Kam se podělo Slunce?

Krátce po poledni se ostrov otřese ohromující explozí, slyšitelnou až do vzdálenosti 50 kilometrů. Je to takzvaná pliniovská erupce, nejsilnější z vulkanických výbuchů. Jméno dostala podle římského spisovatele Plinia mladšího (61–113 n.

l.), který byl svědkem erupce Vesuvu v roce 79 a zničení Pompejí a jehož přesné zápisky položily základ pozdější vulkanologie.

Nepřetržité výbuchy na Krakatoe nyní vyvrhují sloupec popela do výšky až 27 kilometrů a v oblasti o průměru 4160 kilometrů je Slunce tak zastíněno, že nastává tma.

Pobřeží Sumatry a Jávy zasahuje vlna tsunami a na lodě, plující ve vzdálenosti až 20 kilometrů, dopadají kusy vyvřelin o průměru deseti centimetrů. Ani teď ale Krakatoa nehodlá přestat…

Den posledního soudu

Příští den následuje čtveřice dalších gigantických erupcí. V 5.30, 6.44, 10.02 a 10.41 hodin přicházejí monstrózní otřesy. „Exploze jsou tak silné, že ušní bubínky více než poloviny mé posádky jsou protrženy.

Jsem přesvědčen, že přišel den posledního soudu,“ zapíše si kapitán britské lodi Norham Castle, která se v době exploze nacházela zhruba 60 kilometrů od sopky.

Do moře se valí proudy žhavé lávy, které vzápětí vytvoří vlnu tsunami, vysokou až 46 metrů. Vlna dospěje k pobřeží Jávy, prorazí si cestu asi 25 kilometrů do vnitrozemí a zpustoší desítky tamních osad. Do 80kilometrové výšky je vymrštěno 21 krychlových kilometrů horniny a popela.

Tragédie v přímém přenosu

Třetí z explozí Krakatoy, zesílená průnikem mořské vody přímo do otevřeného kráteru, je podle vědců nejsilnějším zvukem v dějinách planety.

Uslyší ho i Australané, vzdálení přes 3000 kilometrů, zaznamenán je také na Mauritiu v Indickém oceánu, který leží ve vzdálenosti 4800 kilometrů. Erupce se rovná účinkům 13 000 jaderných bomb, které v srpnu 1945 zpustošily japonskou Hirošimu.

Je to současně první sopečná erupce v dějinách, o níž je svět informován prakticky v přímém přenosu.

Teprve krátce před výbuchem bylo totiž v oblasti dokončeno pokládání telegrafních kabelů, a tak se zpráva o tragédii okamžitě rozlétne do všech stran. „To bylo poprvé, co explodovala sopka a celý svět se o tom okamžitě dozvěděl,“ vysvětluje současný britský geolog Nick Petford.

Kriticky ohrožený nosorožec jávský výbuch Krakatoy přežil.
Kriticky ohrožený nosorožec jávský výbuch Krakatoy přežil.

Vulkán číhá dál

Ráno 28. srpna 1883 se Krakatoa odmlčí, i když doznívající drobnější erupce budou pokračovat ještě dva měsíce. Už je možné sčítat ztráty. Bilance explozí je tragická.

Kolonie Nizozemská východní Indie zaznamená, že zničeno je 162 měst a vesnic, 132 dalších je vážně poškozeno. O život přišlo nejméně 36 417 lidí, zraněné nikdo spočítat nedokáže. Ostrov Krakatoa se hroutí, přichází o dvě třetiny své hmoty.

Sopka ale zůstává i nadále činná a dodnes patří mezi nejnebezpečnější místa na naší planetě.

Ráj povstal z popela

Smrtící erupce má kupodivu také pozitivní důsledky. Sopečný popílek, dopadající na pevninu, obohatí dosud neúrodnou půdu na Sumatře a promění ostrov v tropický ráj.

Kriticky ohrožení nosorožci jávští jen tak tak přežijí, ale zničení rozsáhlých oblastí jim pak poskytne nové prostory, kde se začnou rozmnožovat (dnes jsou opět kriticky ohroženým živočišným druhem). Přesto obyvatelé vzhlížejí k vulkánu s obavami. Do vzdálenosti 50 kilometrů totiž v současnosti žije téměř 300 000 lidí.

Zaostřeno na osobnosti
Český Edison
Vynálezce František Křižík (1847–1941) dostává v roce 1881 za svou obloukovou lampu zlatou medaili na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži. Za svůj vynález si zároveň vyslouží přezdívku Český Edison.
Odchod krále oper
V italských Benátkách 13. února 1883 umírá německý hudební skladatel a dirigent Richard Wagner (*1813), autor slavných oper jako Bludný Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin nebo Prsten Nibelungův.
Skotský romantik
Skotský spisovatel Robert Louis Stevenson (1850–1894) vydává 14. listopadu 1883 poprvé knižně své nejslavnější dílo Ostrov pokladů. První české vydání klasického románu o pirátech přijde na řadu pod názvem Zlatý ostrov až v roce 1901.
Pečlivý architekt
Jednatřicetiletý, dosud nepříliš známý katalánský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) přebírá v roce 1883 práce na rozestavěném kostele Sagrada Família v Barceloně. Zakázce pak věnuje zbytek života, a na stavbě dokonce i přespává.
Zaostřeno na dobu
Volání pana Watsona
V březnu 1876 se uskuteční první telefonní hovor v dějinách. Vynálezce Alexander Graham Bell volá svému pomocníkovi do vedlejší laboratoře. „Pane Watsone, přijďte sem, potřebuji vás,“ zní historicky první věta, přenesená telefonem.
Konec 7. kavalérie
Bitva u Little Bighornu 25. června 1876 mezi kmeny Siouxů, Čejenů a Arapahů se 7. kavalérií armády Spojených států končí drtivým vítězstvím indiánů. Ze 7. kavalérie přežije pouze kůň jménem Komanč.
Jedinečný most
Po 13 letech stavebních prací je v New Yorku 24. května 1883 slavnostně otevřen Brooklynský most přes řeku East River. Jeho dvě věže jsou v té době nejvyššími stavbami na celé západní polokouli. Měří téměř 83 metrů.
Libuše opět zní
Národní divadlo v Praze je 18. listopadu 1883, dva roky po ničivém požáru, opět otevřeno. Rychlá obnova je možná i díky veřejné sbírce, v níž občané přispěli částkou milionu zlatých. Prvním představením je opět Smetanova opera Libuše.
Foto: wikimedia.org, Meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
4 luxusní sídla krále Jana: Jedno zdědil po odsouzeném padělateli
Jan Lucemburský vyhlédne z velkého zdobeného okna. To, co spatří, mu snad na chvíli připomene ráj na zemi. Uprostřed rozkvetlé zahrady, plné růží, se nachází bazén s průzračnou vodou, kterou čeří klokotající fontána. „Vyplatí se být spojencem francouzského krále,“ probleskne možná českému panovníkovi na okamžik hlavou. Nikde nevydrží příliš dlouho, nejméně pak ve svém – […]
premium
Těšil se kat Huss pověsti zázračného lékaře?
Sotva potřetí zaťukal, dveře se otevírají. „Rychle dovnitř,“ pobídne ho polohlasem sluha, zatímco očima bedlivě prohlíží okolí. Snad je nikdo nevidí. Návštěvník vklouzne dovnitř, sundá kápi a nechá se uvést k nemocnému. Kdyby někdo věděl, že místního pána ošetřuje popravčí, to by byl poprask. Ale co naplat, lékaři si nevědí rady a kat má pověst […]
Operace Orlí spár: Bez Ramba neměla šanci na úspěch?
Diváci, kteří ve Spojených státech 25. dubna 1980 sledují televizní zpravodajství, jsou v šoku. Na záběrech z íránské pouště spatří ohořelé trosky amerických helikoptér. Vůdce islamistů dokonce na kamery ukáže spálené kosti letců. Právě tak žalostné jsou následky operace Orlí spár. Šlo o misi od počátku odsouzenou k neúspěchu?  Dav fanatických íránských studentů přelézá plot a bere útokem […]
premium
Židé v Seredi dřeli pro Slovenský stát
Desetiletý Pavel po zatčení gardisty přijíždí vlakem do Seredi, kde se jeho rodina setkává s řadou známých. Všímá si sice zachmuřených tváří, nicméně neshledává na situaci nic tak hrozného. Jeho dětská mysl se přizpůsobuje okolnostem. Navíc tak úplně netuší, co dospělé tolik trápí. „Pojede další transport,“ proslýchá se zatím mezi nimi.  Pobíhá s ostatními dětmi, […]
premium
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Aby vám účes nepřidával léta
nejsemsama.cz
Aby vám účes nepřidával léta
Nejen péče o vlasy je důležitá, také dobře zvolený účes dokáže ubrat roky. Ten, který vám slušel před dvaceti lety, už nemusí být dnes to pravé. Platí to o kdysi módním tupírování, trvalých ondulacích a účesech ve stylu nepřirozené lakované helmy. Poraďte se s kadeřníkem, který se v dnešních trendech vyzná, a nechte si udělat
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
skutecnepribehy.cz
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
Ten blesk přišel najednou a otřásl mnou tak, že jsem ztratil vědomí. Když jsem se vzpamatoval, viděl jsem chvíli v mlze výjevy ze svého života, které se posléze opravdu staly. Bouře mě dohnala těsně před domem. Blesky se kmitaly nad mojí hlavou a hromy následovaly téměř vzápětí. Zdálo se, že spanilá jízda bouřkových mraků se protrhne a v mžiku zaplaví
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
Podle oficiálních zdrojů slouží nedobytný trezor na základně Fort Knox jako sklad zlata či jiných drahých položek, které patří vládě Spojených států nebo jí byly svěřeny. Uniklé informace z auditu ale
Všechny barvy Kuby
epochanacestach.cz
Všechny barvy Kuby
Kuba nejsou jen pláže, skvělý karibský rum, doutníky a nakažlivý rytmus salsy. Tropický ostrov vás ohromí i svou kouzelnou přírodou… Ostrovu, jehož břehy omývají Karibské moře, Mexický záliv a Atlantský oceán, se přezdívá Perla Karibiku. Jeho přírodní krásy jsou chráněné 14 národními parky, z části pokrytými deštnými tropickými lesy se vzácnými rostlinami, jako je palma královská
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
nasehvezdy.cz
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
Konec herečky Anežky Rusevové (38) v seriálu Ulice se nezadržitelně blíží. Linka její postavy Venduly se totiž v ději nekonečného seriálu bude postupně utlumovat, až z něj úplně zmizí. Několik zdrojů
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
epochaplus.cz
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz