19. 7. 1553: Usedá na anglický trůn Marie I., která si kvůli své vládě vysloužila přezdívku Krvavá Marie.    
Domů     Běsnící Krakatoa vydala nejsilnější zvuk v dějinách
Běsnící Krakatoa vydala nejsilnější zvuk v dějinách
6.9.2024
Exploze vulkánu

Posádka obchodní lodi slyší ohromující explozi a vidí mnohakilometrový sloup prachu, stoupající k nebi. Pak se na ni snese temnota, z níž začnou pršet ohnivé projektily, nemilosrdně ničící vše živé i neživé.

O tom, že na ostrově Krakatoa mezi Sumatrou a Jávou leží sopka, se ví už od starověku. Zřejmě v roce 535 n. l. vysílá hora, vysoká 2000 metrů, první varování. „Ozval se ohlušující hrom, po kterém se země otřásla. Všude černočerná tma, hromy a blesky.

Poté udeřil zuřivý vichr spolu s prudkým lijákem,“ vypráví o události Pararaton – Kniha králů, jávská kronika ze 16. století.

Hora je výbuchem zničena, vytvoří se podmořská kaldera široká sedm kilometrů, dosud spojená Jáva se Sumatrou se oddělí Sundským průlivem a sopečný popel v atmosféře způsobí dvouleté ochlazení, největší za poslední dvě tisíciletí. Pak nastane klid. Krakatoa ale ještě neřekla své poslední slovo…

Předstíraný spánek

Vulkán na sebe upozorní mezi květnem 1680 a únorem 1681, kdy nizozemští námořníci hlásí mírnou aktivitu kráterů Danan a Perboewatan na Krakatoe. Nikoho to tehdy ale neohrožuje a na další dvě století Krakatoa opět usne.

„Je to vyhaslá sopka,“ tvrdí se dokonce o ní. Ostrov Krakatoa o rozměrech 9 x 5 kilometrů je v té době tropickým rájem, pokrytým bujnou vegetací.

Lodě se k němu bez obav přibližují a sama sopka svou aktuální výškou 800 metrů představuje vítaný orientační bod. Svět by mohl varovat jen stoupající počet zemětřesení, která je v Sundském průlivu možné zaznamenat.

Korál, který tsunami po explozi vyvrhla na břeh, vážil přes 100 tun.
Korál, který tsunami po explozi vyvrhla na břeh, vážil přes 100 tun.

Předehra k temnotě

Když 20. května 1883 německá loď Elizabeth z bezprostřední blízkosti zaregistruje erupci kráteru Perboewatan, má sice pomyslný lístek do první řady, ale šestikilometrový sloup popela a par nemohou přehlédnout ani obyvatelé Batávie (dnešní indonéské Jakarty), vzdálené 160 kilometrů.

Krakatoa se ovšem stále teprve nadechuje k tomu nejhoršímu. Ani erupce 19. června nebo 14. srpna ještě neznamenají žádnou katastrofu, i když ve druhém případě padne na celou oblast mrak popela, který vyvolá čtyřhodinovou tmu.

Vše je ale jen předehrou k hlavnímu dějství, které si vulkán přichystá na 26. srpna 1883.

Kam se podělo Slunce?

Krátce po poledni se ostrov otřese ohromující explozí, slyšitelnou až do vzdálenosti 50 kilometrů. Je to takzvaná pliniovská erupce, nejsilnější z vulkanických výbuchů. Jméno dostala podle římského spisovatele Plinia mladšího (61–113 n.

l.), který byl svědkem erupce Vesuvu v roce 79 a zničení Pompejí a jehož přesné zápisky položily základ pozdější vulkanologie.

Nepřetržité výbuchy na Krakatoe nyní vyvrhují sloupec popela do výšky až 27 kilometrů a v oblasti o průměru 4160 kilometrů je Slunce tak zastíněno, že nastává tma.

Pobřeží Sumatry a Jávy zasahuje vlna tsunami a na lodě, plující ve vzdálenosti až 20 kilometrů, dopadají kusy vyvřelin o průměru deseti centimetrů. Ani teď ale Krakatoa nehodlá přestat…

Den posledního soudu

Příští den následuje čtveřice dalších gigantických erupcí. V 5.30, 6.44, 10.02 a 10.41 hodin přicházejí monstrózní otřesy. „Exploze jsou tak silné, že ušní bubínky více než poloviny mé posádky jsou protrženy.

Jsem přesvědčen, že přišel den posledního soudu,“ zapíše si kapitán britské lodi Norham Castle, která se v době exploze nacházela zhruba 60 kilometrů od sopky.

Do moře se valí proudy žhavé lávy, které vzápětí vytvoří vlnu tsunami, vysokou až 46 metrů. Vlna dospěje k pobřeží Jávy, prorazí si cestu asi 25 kilometrů do vnitrozemí a zpustoší desítky tamních osad. Do 80kilometrové výšky je vymrštěno 21 krychlových kilometrů horniny a popela.

Tragédie v přímém přenosu

Třetí z explozí Krakatoy, zesílená průnikem mořské vody přímo do otevřeného kráteru, je podle vědců nejsilnějším zvukem v dějinách planety.

Uslyší ho i Australané, vzdálení přes 3000 kilometrů, zaznamenán je také na Mauritiu v Indickém oceánu, který leží ve vzdálenosti 4800 kilometrů. Erupce se rovná účinkům 13 000 jaderných bomb, které v srpnu 1945 zpustošily japonskou Hirošimu.

Je to současně první sopečná erupce v dějinách, o níž je svět informován prakticky v přímém přenosu.

Teprve krátce před výbuchem bylo totiž v oblasti dokončeno pokládání telegrafních kabelů, a tak se zpráva o tragédii okamžitě rozlétne do všech stran. „To bylo poprvé, co explodovala sopka a celý svět se o tom okamžitě dozvěděl,“ vysvětluje současný britský geolog Nick Petford.

Kriticky ohrožený nosorožec jávský výbuch Krakatoy přežil.
Kriticky ohrožený nosorožec jávský výbuch Krakatoy přežil.

Vulkán číhá dál

Ráno 28. srpna 1883 se Krakatoa odmlčí, i když doznívající drobnější erupce budou pokračovat ještě dva měsíce. Už je možné sčítat ztráty. Bilance explozí je tragická.

Kolonie Nizozemská východní Indie zaznamená, že zničeno je 162 měst a vesnic, 132 dalších je vážně poškozeno. O život přišlo nejméně 36 417 lidí, zraněné nikdo spočítat nedokáže. Ostrov Krakatoa se hroutí, přichází o dvě třetiny své hmoty.

Sopka ale zůstává i nadále činná a dodnes patří mezi nejnebezpečnější místa na naší planetě.

Ráj povstal z popela

Smrtící erupce má kupodivu také pozitivní důsledky. Sopečný popílek, dopadající na pevninu, obohatí dosud neúrodnou půdu na Sumatře a promění ostrov v tropický ráj.

Kriticky ohrožení nosorožci jávští jen tak tak přežijí, ale zničení rozsáhlých oblastí jim pak poskytne nové prostory, kde se začnou rozmnožovat (dnes jsou opět kriticky ohroženým živočišným druhem). Přesto obyvatelé vzhlížejí k vulkánu s obavami. Do vzdálenosti 50 kilometrů totiž v současnosti žije téměř 300 000 lidí.

Zaostřeno na osobnosti
Český Edison
Vynálezce František Křižík (1847–1941) dostává v roce 1881 za svou obloukovou lampu zlatou medaili na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži. Za svůj vynález si zároveň vyslouží přezdívku Český Edison.
Odchod krále oper
V italských Benátkách 13. února 1883 umírá německý hudební skladatel a dirigent Richard Wagner (*1813), autor slavných oper jako Bludný Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin nebo Prsten Nibelungův.
Skotský romantik
Skotský spisovatel Robert Louis Stevenson (1850–1894) vydává 14. listopadu 1883 poprvé knižně své nejslavnější dílo Ostrov pokladů. První české vydání klasického románu o pirátech přijde na řadu pod názvem Zlatý ostrov až v roce 1901.
Pečlivý architekt
Jednatřicetiletý, dosud nepříliš známý katalánský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) přebírá v roce 1883 práce na rozestavěném kostele Sagrada Família v Barceloně. Zakázce pak věnuje zbytek života, a na stavbě dokonce i přespává.
Zaostřeno na dobu
Volání pana Watsona
V březnu 1876 se uskuteční první telefonní hovor v dějinách. Vynálezce Alexander Graham Bell volá svému pomocníkovi do vedlejší laboratoře. „Pane Watsone, přijďte sem, potřebuji vás,“ zní historicky první věta, přenesená telefonem.
Konec 7. kavalérie
Bitva u Little Bighornu 25. června 1876 mezi kmeny Siouxů, Čejenů a Arapahů se 7. kavalérií armády Spojených států končí drtivým vítězstvím indiánů. Ze 7. kavalérie přežije pouze kůň jménem Komanč.
Jedinečný most
Po 13 letech stavebních prací je v New Yorku 24. května 1883 slavnostně otevřen Brooklynský most přes řeku East River. Jeho dvě věže jsou v té době nejvyššími stavbami na celé západní polokouli. Měří téměř 83 metrů.
Libuše opět zní
Národní divadlo v Praze je 18. listopadu 1883, dva roky po ničivém požáru, opět otevřeno. Rychlá obnova je možná i díky veřejné sbírce, v níž občané přispěli částkou milionu zlatých. Prvním představením je opět Smetanova opera Libuše.
Foto: wikimedia.org, Meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Nepotopitelná Violet přežila ztroskotání tří lodí včetně Titanicu
„Postarejte se o něj!“ křikne lodní důstojník na mladou stevardku a do náručí jí vloží dítě. Žena je oběma rukama obejme a v záchranném člunu začnou klesat. Titanic se v tu dobu už nebezpečně naklání na příď. Píše se 15. duben 1912 a údajně nepotopitelný parník jde po nárazu do ledovce ke dnu. Z více […]
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do […]
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to […]
Trpěli první Češi na Islandu hladem?
Na stole přistanou nádoby s pivem a vínem. Za chvíli k nim přibude pálenka s medovinou. Daniel se nemůže dočkat, až ty dobroty ochutná. Jenže co to?! Dva sloužící přinesli velkou konev, ve které všechen alkohol smíchají a nakonec do něj přidají mléko! „No fuj!“ pomyslí si v duchu mladý Čech, zatímco Islanďané netradiční koktejl s chutí […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
epochalnisvet.cz
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro
Experimentální genová terapie snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
21stoleti.cz
Experimentální genová terapie snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje jeho ukládání v cévách, což je zužuje a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční infarkty a mozkové mrtvice. Vědci proto nyní testují exp
Fascinující zvířata: Holubi – Víc než jen „létající krysy“
epochaplus.cz
Fascinující zvířata: Holubi – Víc než jen „létající krysy“
Ve městech nás holubi často obtěžují svou přítomností a považujeme je za pouhé „létající krysy“. Vnímáme je jako hlučné a znečišťující tvory, kteří se přemnožili a ztratili svůj původní půvab. Málokdo si však uvědomuje, jak neuvěřitelně složitá, inteligentní a fascinující zvířata to ve skutečnosti jsou. Tito mistři navigace a přežití, kteří žijí po boku člověka
Ultramoderní vila s majestátním výhledem
rezidenceonline.cz
Ultramoderní vila s majestátním výhledem
Zatímco její architektonické pojetí pracuje se střízlivě současnými liniemi, v interiérech se modernismus prolíná s minulostí. Bělostná rezidence Casa Majo, obrácená směrem k moři, zcela naplnila touhy a představy svého tvůrce a majitele, designéra Bernarda Schalcka. Okouzlující jednopatrový objekt s jižní expozicí a úžasným výhledem na oceán a slavnou skálu Es Vedra zaujal svým osobitým
Tajemství náhrobku Lilly E. Gray: Byla obětí démonických sil?
enigmaplus.cz
Tajemství náhrobku Lilly E. Gray: Byla obětí démonických sil?
Běžně se na náhrobcích objevují nápisy vyjadřující lítost či snahu o smíření se smrtí. Hrob Lilly Gray je ale jiný. Děsivý epitaf nese číslici odkazující k samotnému satanovi. Čím si jej žena zaslouži
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
panidomu.cz
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
Snad každé dítě se aspoň jednou zasní, jaké by to bylo mít doma draka. Fantazie se může stát skutečností, když vnoučatům, dětem nebo klidně sami sobě domů pořídíte zvířátko, kterému se pro jeho vzhled přezdívá vodní dráček. Nazývá se axolotl mexický a jde o poměrně nenáročného středně velkého ocasatého obojživelníka, jemuž se říká také chodící
Zase mám konečně pro co žít!
skutecnepribehy.cz
Zase mám konečně pro co žít!
Je to hrozný pocit, když zjistíte, že vás už nikdo nepotřebuje, že jste zbyteční. Když mě ta úzkost přepadla, vstoupila mi do života bytost, která mi radost vrátila. Doufala jsem, že tuhle větu nikdy ne­uslyším: „Je mi líto, ale musíme snížit stavy.“ Šéfová se na mě dívala přes brýle a měla ten svůj bleděmodrý pohled hyeny
Hasištejn: Studujete? Zde vám to půjde jako po másle!
epochanacestach.cz
Hasištejn: Studujete? Zde vám to půjde jako po másle!
Jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech, Hasištejn, se nachází v Krušných horách a je proslulý pro svou klidnou a inspirativní atmosféru. Přestože je doporučován jako klidné místo, které je vhodné ke studiu, jeho historie je poměrně krvavá. V době svého největšího rozkvětu se Hasištejn podobá jakési malé akademii, a to proto, že téměř ke každému oboru studia
andBeyond otvírá v severní Keni exkluzivní Suyian Lodge s výhradním přístupem k 44 000 akrů divočiny
iluxus.cz
andBeyond otvírá v severní Keni exkluzivní Suyian Lodge s výhradním přístupem k 44 000 akrů divočiny
andBeyond Suyian Lodge oficiálně začíná psát novou kapitolu v oblasti designu, udržitelného cestování a ochrany přírody. V červenci 2025 otevřený lodge se nachází v srdci Laikipie a nabízí výhradní ub
Poselství z druhého břehu
nejsemsama.cz
Poselství z druhého břehu
Každý z nás se asi již dostal do situace, kdy si přál, aby byl jeho blízký zemřelý opět přítomen, aby s ním mohl něco probrat. Jaké jsou signály, že vás někdo blízký v neviditelné podobě skutečně navštěvuje? Jedním z nejběžnějších způsobů, jakými se duchové mohou zjevovat, je prostřednictvím přírodních jevů.Mnoho lidí dostává zvláštní znamení, jako jsou motýli, ptáci, kteří
Pravá irská káva
tisicereceptu.cz
Pravá irská káva
Za jejího tvůrce je považován Joe Sharidan, když v roce 1943 u letiště irského města Foynes obsluhoval Američany, kteří kvůli špatnému počasí nemohli pokračovat v cestě. Povzbudil je tehdy kávou,
Rozhodil Andrlovou další rozchod?
nasehvezdy.cz
Rozhodil Andrlovou další rozchod?
Skončil její přísně utajovaný vztah? Herečka Ivana Andrlová (63) patří mezi známé osobnosti, které si své soukromí velmi přísně střeží. Do společnosti prakticky nechodí a vidět ji na nějaké veřejn
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz