1. 4. 1888: Rok po zahájení zkušebního provozu bylo v Jindřichově Hradci zavedeno první trvalé elektrické osvětlení v českých zemích. Na něj krátce nato navázalo město Písek.    
Domů     Dóžovo povstání: Vůdce rebelů posadili na rozžhavený trůn
Dóžovo povstání: Vůdce rebelů posadili na rozžhavený trůn
Juraj Dóža

Měli bojovat s Turky. Sedláci, v nichž se léta hromadil vztek, však začnou drancovat a vypalovat majetek šlechty a církve. Rozzuří je nezájem uherských magnátů o vyhlášenou křížovou výpravu. Ti zrádci nechtějí podpořit vojsko dobrovolníků ani svými penězi!

Uhry se na počátku 16. století potýkají s následky morových epidemií a opakovaných neúrod. Království, jemuž vládne Vladislav Jagellonský (1456–1516), navíc po období relativního klidu opět ohrožují Turci.

Na jižní uherské hranici (na severovýchodě dnešní Bosny a Hercegoviny) obsadili několik důležitých pevností.

Sultán Selim I. (asi 1470–1520) je k výzvám na uzavření nové mírové smlouvy hluchý, a tak Vladislav chtě nechtě musí posílit vojenské jednotky na jihu své země.

Zároveň by rád převzal iniciativu a poslal do Osmanské říše invazní armádu, jenže na to už v královské pokladnici nejsou peníze. Na financování chystaného tažení je potřeba najít jiné zdroje, což by ale podle jeho rádců neměl být zase až takový problém…

Odpustky jako odměna

Ostřihomský arcibiskup Tamás Bakócz (1442–1521) často pobývá na papežském dvoře v Římě. Koncem roku 1513 přiváží do Uher výzvu Svatého otce ke svolání křížového tažení proti Turkům.

Všichni jeho účastníci i sponzoři mají od hlavy katolické církve přislíbeny rozsáhlé odpustky za své hříchy. Vladislavova královská rada tento záměr posvětí a Bakócz v dubnu 1514 slavnostně vyhlásí křížovou výpravu proti Osmanské říši.

Podle některých pramenů arcibiskup současně pověřil velením připravovaného tažení zemana Juraje Dóžu Sikula (asi 1470–1514). Jiné zdroje naopak uvádějí, že ho do funkce velitele jmenoval sám uherský král, který mu nedávno udělil také titul rytíře.

Ať tak, či onak, sedmihradský šlechtic není žádný zelenáč a již dříve proslul jako chrabrý turkobijce. Velet však tentokrát nebude profesionálům, ale dobrovolníkům z celého Uherského království.

Armádu rebelů porazí u Temešváru Jan Zápolský.
Armádu rebelů porazí u Temešváru Jan Zápolský.

Bojkot šlechty

Při verbování křižáků se výrazně angažují kazatelé z františkánského řádu. Do tábora u Budína přilákají tisíce Maďarů, Chorvatů, Rumunů, Ukrajinců i Slováků.

Vesměs jde o sedláky, tuláky, studenty či městskou chudinu, kteří v Uhrách dlouhodobě třou bídu s nouzí. Nemají žádné koně a vyzbrojeni jsou většinou zemědělským nářadím.

Naděje, že by v dohledné době získali skutečné zbraně, základní vojenský výcvik a kvalitnější výstroj, se bohužel rovná nule. Uherská šlechta totiž křížovou výpravu proti Osmanům bojkotuje, s čímž Bakócz ani Dóža nepočítali.

Bohatí magnáti se odmítli tažení osobně účastnit, nechtějí ho ani finančně podporovat, a v mnoha případech dokonce brání svým poddaným, aby proti Turkům bojovali.

Není divu, že ve formujícím se křižáckém vojsku nepanuje zrovna dobrá morálka a špatně vybavení dobrovolníci mají vztek hlavně na uherské pány, kteří jim házejí klacky pod nohy.

Za dřinou se nevrátí

U Budína se během pár týdnů shromáždily desetitisíce křižáků. Další tisíce dobrovolníků pak čekají na rozkazy v táborech po celých Uhrách. Bakócz s tak velkým zájmem nepočítal.

Radost z toho ale nemá, obavy v něm vyvolává především obrovská masa venkovanů tábořící v sousedství hlavního města království. Ostřihomský arcibiskup má strach z nepokojů a rabování v okolních šlechtických sídlech.

Aby tomu předešel, „odvelel v polovině května křižáky na jižní hranici a zakázal další nábor nových žoldnéřů“, jak vypráví současný slovenský historik Vojtech Karpáty. Bohužel to nepomůže.

Během přesunu na jih se křižáci dostávají do konfliktů s místním obyvatelstvem a napadají i šlechtice! Navíc Dóža ignoruje Bakóczův příkaz a do svého vojska přijímá další a další dobrovolníky. Král Vladislav raději tažení proti Osmanské říši odloží.

Všichni vojáci se mají okamžitě rozejít. Odmítnou to! Domů, kde je čeká jen samá dřina, se nevrátí. O Turky jim ale nejde. Nastalou situaci by rádi využili ve svůj prospěch.

S pomocí Dóži, který má pro jejich požadavky pochopení a nadále jim bude velet, si chtějí vybojovat lepší životní podmínky…

Rozhodující porážka

Povstalci obsazují rozsáhlá území na jihovýchodě Uher. Drancují a vypalují kláštery, hrady i šlechtické statky. Také svedou několik vítězných šarvátek s ozbrojenými oddíly uherských magnátů. Těm potrvá pár týdnů, než přestanou Dóžovo vojsko podceňovat.

V létě 1514 po dohodě s králem Vladislavem konečně svolají početnou armádu, která má s rebely rychle skoncovat. Štěpán Báthory (1477–1534) vyčistí menší povstalecká centra a stáhne se do Temešváru (na západě dnešního Rumunska).

Dóža město oblehne, ale dobýt ho nedokáže. V polovině července pak jeho hlavní vojsko rozpráší sedmihradský vévoda Jan Zápolský (1487–1540), jenž přispěchal obleženému Temešváru na pomoc.

Sedmihradský šlechtic byl po porážce vzbouřenců krutě popraven.
Sedmihradský šlechtic byl po porážce vzbouřenců krutě popraven.

Krutá poprava

Dóža byl v bitvě u Temešváru zraněn a zajat. Spolu s dalšími vůdci povstání je 20. července 1514 krutě popraven. Podle Karpátyho ho „posadili na rozžhavený železný trůn a na hlavu mu položili rozpálenou železnou korunu.

Jeho na smrt vyhladovělé spolubojovníky donutili, aby z jeho uškvařeného těla zuby trhali maso“! O život přijdou také desetitisíce povstalců, kteří se rozprchli po Uhrách.

Oddíly šlechtické armády je budou nahánět až do podzimu, kdy uherský sněm v obavách z nedostatku pracovní síly v zemědělství rozhodne, že už toho vraždění bylo dost. Magnáti se ale vzbouřeným poddaným pomstí i jinak.

Ještě v roce 1514 zástupci uherských stavů přijmou opatření, na jehož základě sedláci přijdou o poslední zbytky svobody. Součástí příslušného zákona je také nařízení, že se poddaný lid může stěhovat jen se souhlasem svého pána. Tento stav bude v Uhrách platit až do zrušení poddanství v roce 1848.

Zaostřeno na osobnosti
Trest nepřijal
Kvůli nelegálnímu obchodu s Maury je na jaře 1514 propuštěn z portugalských služeb. Zanevře na svůj národ a přijímá španělské jméno Fernando de Magallanes (asi 1480–1521). Právě pod španělskou vlajkou v roce 1519 vyrazí na plavbu kolem světa.
Švédsko neovládne
V Oslu je v červenci 1514 korunován norským králem Kristián II. (1481–1559), který tehdy vládne také v Dánsku. Krutý panovník se v průběhu let pokusí ovládnout i vzbouřené Švédsko, což se mu ale ani s pomocí teroru nepovede.
Král mu věřil
Získal si důvěru Jindřicha VIII., jeho vliv každým rokem roste. V září 1514 je Thomas Wolsey (asi 1473–1530) jmenován arcibiskupem z Yorku a díky funkci lorda kancléře se brzy zařadí mezi nejvlivnější muže v Anglii. Na výsluní moci se udrží téměř až do své smrti.
Tvořil i kružítkem
Německý renesanční umělec Albrecht Dürer (1471–1528) má rád matematiku a geometrii. Vášeň pro ně často promítá do svých děl. K těm nejznámějším patří mědirytina Melancholie I z roku 1514, nad kterou odborníci dodnes živě diskutují.
Zaostřeno na dobu
Ničivý požár
Na konci 11. století se sem přestěhovalo městské tržiště a v průběhu několika dekád se z Rialta stalo finanční a obchodní centrum Benátek. V lednu 1514 téměř všechny zdejší domy zničí požár, nicméně Benátčané svou výstavní čtvrť znovu vybudují.
Králova pýcha
V červnu 1514 je na vodu spuštěno tehdy největší válečné plavidlo v Evropě, které si nechal postavit anglický král Jindřich VIII. Čtyřstěžňová loď, pojmenovaná Jindřich z Boží milosti, je vyzbrojena téměř 200 děly a pojme až 1000 členů posádky.
Porážka Peršanů
Místo dobývání Uherského království osmanský sultán Selim I. expanduje do Asie. V srpnu 1514 se na Čaldiránské rovině (dnes na severozápadě Íránu) střetne s Peršany. Díky vítězství ke své říši připojí dnešní východní Turecko a část Iráku.
Exotické dary
Do Říma v roce 1514 doputuje slon indický a několik dalších exotických zvířat. Jde o dary pro papeže Lva X., zvoleného v předchozím roce. Poslal je portugalský král Manuel I., který si chce z hlavy katolické církve udělat svého spojence.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští […]
premium
Klíč k Anglii: Srdce Doveru se za staletí přesunulo do podzemí
Po staletí se mu říká „klíč k Anglii“. Kdo chce získat anglickou korunu, musí nejprve dobýt Dover! Jeden z největších hradů v zemi stojí na vysokých křídových útesech nad stejnojmenným přístavním městem. Právě odtud je to z britských ostrovů do kontinentální Evropy nejblíže, a tak zdejší oblast bedlivě hlídají už starověcí Římané. Navigují římské lodě […]
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící […]
premium
Výprava Lva z Rožmitálu dělala Čechům reklamu
Na 40 vybraných rytířů opouští Prahu a vydává se na západ. Mají přesvědčit svět, že Češi nejsou hordou krvežíznivých kacířů, ale kulturním národem, jehož spojencem stojí za to se stát i těm nejvýznamnějším panovníkům Evropy. Husitské války už jsou v českých zemích minulostí, ale pověst naší vlasti v zahraničí v jejich důsledku není příliš dobrá. Evropská společnost založená […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz