4. 5. 1953: Ernest Hemingway získal Pulitzerovu cenu za svou novelu Stařec a moře.    
Domů     Mont-Saint-Michel: Hora, kolem níž utíká moře
Mont-Saint-Michel: Hora, kolem níž utíká moře
Mont-Saint-Michel: Hora, kolem níž utíká moře

Vysoko nad mořskou hladinou se tyčí skalní monument, kolem něhož voda za odlivu ubíhá rychlostí splašeného koně. Horu Mont-Saint-Michel mnozí považují za osmý div světa, který se může pochlubit přebohatou historií.

Místo pro duše

Pro staré Kelty je ostrov kilometr od pobřeží dnešní severozápadní Francie posvátný coby mořský hrob, kam odcházejí duše zemřelých. Úctu k ostrovu Mont Tombe, jak se původně jmenoval, od nich přebírají i křesťané.

Biskup Aubert (†720) z nedalekého Avranches v roce 708 spatří archanděla Michaela a podle jeho pokynů postaví na ostrově kapli. O půl druhého století později tu benediktini zřizují opatství, jedno z významných středisek evropské vzdělanosti.

„Je to kruhová hora obklopená samotou, která jako by se prohýbala pod monumentální pyramidou, jež ji korunuje,“ popíše v roce 1846 horu s opatstvím a přilehlými budovami francouzský archeolog Édouard le Héricher (1812–1890).

Trestanci vystřídali mnichy

Opatství je považováno za tak důležité, že má od 11. století i vlastní vojenskou posádku. V době stoleté války se Anglie v roce 1434 marně snaží Mont-Saint-Michel dobýt, i když má k dispozici velkorážné bombardy.

O úpadek opatství se nakonec nepostarají Angličané, ale Francouzi sami. Za dob Velké francouzské revoluce je opatství zrušeno a téměř celé další století sem místo mnichů a zbožných poutníků míří trestanci.

„Tento účel je pro památku takového významu nedůstojný,“ bojují za zrušení vězení od roku 1836 slavné osobnosti v čele se spisovatelem Viktorem Hugem (1802–1885). Trvá jim ale celých 27 let, než se svými požadavky uspějí a žalář je konečně zrušen.

Dělníci, nebo horolezci?

Dalším mužem, kterému dějiny připisují zásluhy o zachování Mont-Saint-Michel, se v roce 1872 stává architekt Édouard-Jules Corroyer (1835–1904). Dva roky přesvědčuje vládu, než konečně prosadí zařazení ostrova mezi historické památky.

Od té chvíle zasvětí život restaurování opatství. Originálnímu komplexu se právem přezdívá Merveille čili zázrak.

Chrám se pyšní gotickou valenou klenbou ze 13. století, chloubou opatství je pak kromě historického refektáře, rytířského sálu či křížové chodby také Salle des Hôtes neboli sál pro hosty s dvojicí obrovských, perfektně zachovalých krbů.

Obdiv k dávným stavitelům musí být o to větší, že veškerý materiál se sem dopravoval lodí a bylo třeba ho vytahovat vzhůru po lanech.

Polibky pro osvoboditele

Za druhé světové války obsazují 18. června 1940 ostrov němečtí vojáci a během okupace Francie navštíví Mont-Saint-Michel přes 300 000 německých turistů. Vojákům přijde ostrov vhod až na sklonku války, kdy se sem stahují poslední nacistické jednotky z okolí.

Podle dochovaných zpráv Němci dorazí na pokraji vyčerpání, mnozí dokonce bosí. Prvním osvoboditelem, který do opatství vkročí, se pak stává americký vojín Freeman Brougher. Místní obyvatelé ho vítají jako svatého.

„Cítil jsem se jako prezident Roosevelt,“ svěří se Brougher později novinářům.

Přítomný reportér listu New York Sun Gault MacGowan (1894–1970) zaznamená 25 dívek, ženoucích se Broughera políbit, a také šest miminek, která mu místní občané vkládají do náručí.

Rychlé jako kůň

Ostrov Saint-Michel je unikátní svou polohou. Turisté z celého světa se sem sjíždějí, aby za odlivu sledovali rychle utíkající moře. „Ubíhá rychlostí klusajícího koně,“ tvrdí znalci.

Rozdíl ve výšce hladiny za přílivu a za odlivu tu činí neuvěřitelných 15 metrů a hora se zdaleka viditelnými klášterními budovami a kostelem je tak buď obklopena mořem, nebo těžko prostupnými tekutými písky.

Voda už zase proudí

Spojení s ostrovem bylo dlouho možné jen lodí nebo za odlivu po nestabilní přirozené hrázi. V roce 1879 Francouzi tuto hráz uměle zvýšili, aby zůstala nad hladinou i za přílivu.

„Hráz přispívá k zanášení zátoky naplaveninami,“ zjišťují experti v roce 2009 a spojení ostrova se světem je opět odstraněno. Ne ale navždy. V létě 2014 se zprovoznění dočká nový most pro pěší za 209 milionů eur.

Je dlouhý 1841 metrů a umožňuje okolní vodě volně proudit. Jeho autorem je světoznámý rakouský architekt žijící v Paříži Dietmar Feichtinger (*1961). Ročně horu i díky ní navštíví čtyři miliony turistů z celého světa.

Foto: Shutterstock
Zdroje informací: CHRIST, Yvan. 100 hodin na Mont-Saint-Michel, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Stala se vousatá princezna symbolem krásy?
„Teď se chvíli nehýbat…,“ zvolá varovně muž s rukou na spoušti fotoaparátu a hlavou skrytou pod plentou. Pak se ozve menší exploze a z přístroje se vyvalí dým. „Hotovo!“ zahlásí radostně. Takových fotografií nafotil už spousty. Objektem mu je zpravidla jeho žena, perská princezna Ismat al-Dawlah. Ačkoliv má vizáž muže, údajně je jednou z nejfotografovanějších […]
Charlie Chaplin: Proč se Američané eskapádám krále komiků nesmáli?
Tulák s buřinkou, hůlkou a v sešlapaných botách. To je asi nejznámější tvář Charlieho Chaplina. Má ale ještě jednu, poněkud kontroverznější. Celý život se totiž potýká se skandály, pobuřuje aférkami i problémy se zákonem. Během války se dokonce ocitne v hledáčku tajných služeb! Stane se vůbec první filmovou superhvězdou. Na vrcholu popularity ve 20. letech minulého […]
premium
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak nemilosrdně končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který […]
4 odvážné ženy v odboji: Nacistům vzdorovaly archeoložka, letuška nebo mladá svůdnice
Je bystrá, vtipná, půvabná a krásně se směje. Trixi dokáže všech těchto zbraní plně využívat. Získá si důvěru německých důstojníků, kteří se točí kolem Lucernafilmu. Od jednoho z nich údajně dostane nabídku pracovat pro nacistické tajné služby. Odmítne to a dvojitou špionkou se nestane… Dobrovolně riskují život, i když některé z nich ještě ani pořádně […]
premium
Věda a vynálezy
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
epochanacestach.cz
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
Postranní rozvinutá křídla, dřevěné hrázdění a nezaměnitelný styl lidové secese… navíc v dokonalé symetrii. To je luhačovický lázeňský garni hotel Jestřabí, v němž můžete atmosféru Dušana Jurkoviče nasávat plnými doušky! „Hotel Jestřabí je další velkou stavbou Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a disponuje typickými znaky jeho staveb – hrázděným zdivem, originálními luxferami v čelní části hotelu i barvitým interiérem s převládajícími dřevěnými prvky,“
Strašidelná hospoda Eastern Station: Přebývají tu přízraky předčasně zemřelých?
enigmaplus.cz
Strašidelná hospoda Eastern Station: Přebývají tu přízraky předčasně zemřelých?
Historické město Ballarat na jihu Austrálie vzniká v době zlaté horečky. V roce 1862 je tu také otevřen hotel Eastern Station s vlastní hospodou. Podnik funguje dodnes a je nyní považován za nejstraši
Jak mít ruce o deset let mladší
nejsemsama.cz
Jak mít ruce o deset let mladší
Čas rukavic je už naštěstí pryč a vaše ruce, které v zimě tolik strádaly, potřebují péči.Dopřejte jim tu nejjemnější, kterou dozajista ocení. Ochranné krémy dvakrát denně! Máte-li suché a popraskané ruce, použití speciálního ochranného krému na ruce je samozřejmostí. Pokud ale chcete dosáhnout dokonalé jemnosti pokožky rukou, používejte ochranný krém pravidelně 2x denně. Jemnost pokožky se projeví už
Skryté vášně moderátorky Ellen DeGeneres
rezidenceonline.cz
Skryté vášně moderátorky Ellen DeGeneres
Asi netřeba připomínat, že sympatická Ellen je také známá jako stand-up komička. Málo se už ale ví o tom, že má smysl pro design a komfortní bydlení. Když moderátorka spolu se svou manželkou herečkou Portií de Rossi poprvé spatřily tuto elegantní kamennou vilu nacházející se v kopcích kalifornské Santa Barbary, ihned ji zaujala atmosféra připomínající
Oba dva dostali, co si zasloužili
skutecnepribehy.cz
Oba dva dostali, co si zasloužili
Někdy si říkám, že už mě v životě nemůže nic překvapit. Prošla jsem si tolika bolestmi, zklamáními a zradami, že bych měla být imunní. Ale některé rány jsou hlubší než jiné, zvlášť když přijdou od člověka, kterému jste věřili, od člověka, kterého jste milovali a podporovali, i když vás to stálo často víc sil, než jste sama
Maminko, na zdraví! Šťávy z odšťavňovačů Hurom zahřejí u srdce
panidomu.cz
Maminko, na zdraví! Šťávy z odšťavňovačů Hurom zahřejí u srdce
Užijte si s maminkou tento jedinečný den, kdy jí můžete ukázat, že je to nejdůležitější žena ve vašem životě. Darujte jí odšťavňovač Hurom, jehož dokonalé funkce uspokojí i ty nejnáročnější. Tento průkopník pomalého odšťavňování promění každodenní rutinu v neopakovatelný zážitek plný chuti a vitality. Maminka je jediná bytost, která nás miluje po celý život naprosto bez výhrad.
Nový přírůstek do populární řady Navy SEAL 3500 Series s černobílým kontrastem
iluxus.cz
Nový přírůstek do populární řady Navy SEAL 3500 Series s černobílým kontrastem
Luminox rozšiřuje svou ikonickou řadu Navy SEAL 3500 o zcela nové hodinky Navy SEAL 3500 - Arctic Edition – nápadným bílým modelem určeným pro ty, kteří se pohybují v těch nejdrsnějších ledových podmí
Když fanoušci otřásají zemí: Vítězství Liverpoolu nad Tottenhamem vyvolalo seizmické otřesy
21stoleti.cz
Když fanoušci otřásají zemí: Vítězství Liverpoolu nad Tottenhamem vyvolalo seizmické otřesy
Když minulý týden FC Liverpool v Premiere Leaugue porazil Tottenham 5:1, nejen, že si zajistil mistrovský titul, ale otřásl i zemí. A to doslova. Podle vědců z Liverpoolské univerzity došlo běh
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
epochalnisvet.cz
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy,
Vin Mariani: Kokainové víno, které okouzlilo svět
epochaplus.cz
Vin Mariani: Kokainové víno, které okouzlilo svět
Před Coca-Colou vládl světu nápoj Vin Mariani – víno s kokainem, které milovaly celebrity i papež. Jak tento „zázračný“ elixír inspiroval vznik Coca-Coly a proč zmizel? Ponořte se do příběhu nápoje, který definoval 19. století. Vin Mariani: alkohol s kokainem, který propagovaly celebrity i papež Co mají společného americký vynálezce Thomas Alva Edison (1847–1931), britská
Konečně se Kubařová dočkala!
nasehvezdy.cz
Konečně se Kubařová dočkala!
Po mnoha marných letech snažení a nekonečných dotazech, kdy už se stane maminkou, se Veronika Khek Kubařová (37) ze seriálu Jedna rodina konečně dočkala! „Přiletí klokan,“ oznámila herečka všem svý
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz