19. 1. 1419: Francouzské město Rouen se vzdalo anglickému králi Jindřichu V. ve stoleté válce.    
Domů     Auta z jiného světa: Proč nikdy nevyrazila na silnici?
Auta z jiného světa: Proč nikdy nevyrazila na silnici?
Vůz jménem Černý pták

Některým lidem připomíná brouka se složenými krovkami. Má elegantní zaoblená okna a kulatá světla a k jeho přednostem patří i nižší spotřeba paliva. Aerodynamický automobil Schlörwagen se přesto nezačne sériově vyrábět. Podobně jako další futuristické prototypy vozů…

Dešťová kapka je nestabilní

Rozumí architektuře, matematice i technice. Ve všech těchto oborech Američan Richard Buckminster Fuller (1895–1983) neustále posunuje hranice.

V roce 1933 představí světu prototyp automobilu Dymaxion (složenina anglických výrazů dynamic, maximum a tension – dynamika, maximum a napětí).

Aerodynamický vůz ve tvaru dešťové kapky je přes šest metrů dlouhý a vejde se do něj až 11 cestujících. Má dřevěný rám, karoserii z hliníku a řídí se přes jediné zadní kolo.

Bohužel na silnici je nestabilní, špatně se ovládá a při nehodě během zkušební jízdy zahyne jeho řidič. Fuller později zkonstruuje ještě dva vylepšené prototypy Dymaxionu, ovšem sériově se nikdy vyrábět nebudou.

Vejci vadí boční vítr

O stroje se německý inženýr Karl Schlör (1911–1997) zajímal už jako kluk. Po univerzitních studiích techniky s radostí přijímá nabídku pracovat v Aerodynamickém výzkumném ústavu v Göttingenu.

Koncem 30. let minulého století zde začíná pracovat na prototypu elegantního osobního automobilu s minimálním odporem vzduchu.

Veřejnost poprvé spatří sedmimístný Schlörwagen v roce 1939 na autosalonu v Berlíně a dá mu přezdívku „Göttingenské vejce“. Vůz jako z jiné planety je přes čtyři metry dlouhý a asi dva metry široký.

I díky kolům skrytým pod kapotou má v běžném provozu nižší spotřebu paliva, jak si Schlör přál, a umí jet rychlostí téměř 140 kilometrů v hodině!

Do sériové výroby se přesto nedostane, protože „byl náchylný na boční vítr, který jej mohl v extrémních případech i vyhnat ze silnice“, vysvětluje současný publicista Aleš Dragoun. Schlör už nestihne tento problém vyřešit. Vypuká totiž druhá světová válka a na celý projekt se zapomene.

Černý pták nevzlétne

Vznikne kvůli propagandě. Německý inženýr Ferdinand Porsche (1875–1951) ho v letech 1937–1939 sestrojí přímo na přání Adolfa Hitlera (1889–1945).

Slavný automobilový závodník Hans Stuck (1900–1978) má v prototypu Mercedes-Benz T80 překonat světový rekord. Konstruktéři očekávají, že v něm pojede rychlostí 750 kilometrů v hodině!

Osm metrů dlouhý monopost se třemi nápravami váží 2,7 tuny a Porsche ho vybaví leteckým dvanáctiválcovým motorem. Šetřit nemusí ani v jiných ohledech, celkové náklady na jeho výrobu se vyšplhají na závratných 600 000 říšských marek!

Nicméně Hans Stuck v modelu T80 svůj pokus o rychlostní rekord neuskuteční.

Prestižní akce, která se má odehrát na jedné z německých dálnic, byla naplánována na leden 1940, kdy už má Hitler jiné starosti. „Černý pták“, jak si nacistický vůdce tento vůz pojmenoval, skončí ve skladu. Dnes je k vidění v továrním muzeu Mercedesu u Stuttgartu.

Vrtule na vozovku nepatří

Má být alternativou k automobilům s běžným motorem. Francouzský konstruktér Marcel Leyat (1885–1986) se rozhodne zkonstruovat vůz, který bude – stejně jako letadlo – uvádět do pohybu vrtule.

Prototyp svého Helicronu dokončí v roce 1932. Kuriózní automobil zatáčí zadními koly a dokáže vyvinout maximální rychlost až 120 kilometrů za hodinu.

Neumí však couvat, protože motor „přímo pohání onu velkou dřevěnou vrtuli a řidič jen pákou reguluje otáčky“, jak upřesňuje současný publicista Daniel Fuglevič. Ani Helicron se nebude sériově vyrábět, a to i z bezpečnostních důvodů.

Jeho vrtule by při srážce s jiným automobilem či chodcem mohla snadno způsobit katastrofu. Leyatův prototyp se přesto dochoval do současnosti. Prošel pečlivou rekonstrukcí a ve své sbírce ho má muzeum automobilů v americkém Nashvillu.

Pojízdná kancelář je drahá

Na pohled vypadá vskutku působivě. Minivan Stout Scarab z roku 1936 má krásnou proudnicovou karoserii s designovými prvky ve stylu art deco.

Vzniká na popud amerického průkopníka moderní letecké dopravy Williama B. Stouta (1880–1956), jenž ho navrhl jako pojízdnou kancelář.

Je určen pro sedm osob a v kabině jsou „kožená křesílka, která šla libovolně přemisťovat (pouze řidičova sedačka byla uchycena pevně), a také skládací stolek“, líčí současný publicista Martin Jánský.

Elegantní vůz také vyniká na svou dobu pohodlným podvozkem, ovšem i tato „vymoženost“ ho značně prodraží. Kvůli vysoké ceně je vyrobeno jen šest (podle jiných zdrojů devět) exemplářů tohoto údajně prvního minivanu v historii automobilismu.

Foto: Wikipedia.org, TACOT, Classic Auto Mall, Youtube.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Kaple sv. Kříže: Místo, kam Karel IV. vstupoval bos
Leskne se zlatem a drahokamy a skrývá nejvzácnější výtvarná díla české gotiky, ale přesto jí bylo předurčeno stát se pouze honosnou slupkou pro ještě větší bohatství. Karlštejn už se sedm let staví, když se Karel IV. (1316–1378) rozhodne zasvětit ho uložení říšských korunovačních klenotů a svatých ostatků. Velká věž proto dostává vlastní opevnění a ve […]
Karel Čapek: S Mnichovem mu umřel svět
Patří k těm několika českým spisovatelům, kterých si váží celý svět. Jeden z našich největších autorů 20. století se narodil právě před 135 lety. Osud mu ale vyměřil příliš krátký tvůrčí čas. Tomu, že se Karel Čapek, narozený 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku, stane jedním z největších českých spisovatelů, dlouho nic nenasvědčuje. Od tatínka lékaře […]
Tajemná tvář Vídně: Pro nechtěná těhotenství sloužila anonymní porodnice
Vídeň platí za pruderní prostředí již od časů Marie Terezie, která zavedla mravnostní policii. V 60. letech 19. století se policejním ředitelem v rakouské metropoli stává Theodor von Weissenfels, který tvrdě pronásleduje prostitutky i vztahy na psí knížku. O to paradoxněji působí fakt, že se zde mimo manželství rodí každé druhé dítě a působí tu […]
premium
Udělal si Ladislav Neapolský z papežů loutky?
Neváhal se postavit králům i papežům a dokázal dobýt samotný Řím. Měl ale tolik mocných nepřátel, že svůj sen, sjednotit pod svou vládou celou Itálii, nakonec uskutečnit nedokázal. Neapolský kníže Karel III. z Durazza (1345–1386) může slavit. Na svět přichází jeho syn Ladislav (1376–1414). Až si Karel o šest let později vybojuje trůn, neapolské království tak […]
premium
Věda a vynálezy
K první transplantaci rohovky došlo v Olomouci
Byl neopatrný. Domkář Alois Glogár si při práci s nehašeným vápnem vážně poranil obě oči. Postupně ztrácí zrak a brzy nejspíš zcela oslepne! Dá se mu nějak pomoci? Olomoucký lékař Zirm věří, že ano. Naději vidí v transplantaci rohovky, která se ale dosud ještě nikomu nepovedla…   Je výborný student, na vídeňském gymnáziu patří k nejlepším! Po jeho […]
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kynuté buchty jako od babičky
tisicereceptu.cz
Kynuté buchty jako od babičky
Nadýchané a voňavé buchty jsou jedním ze symbolů české kuchyně. Upečte si je spolu s námi k nedělní kávě. Ingredience Na těsto 500 g hladké mouky 75 g cukru krupice 250 g mléka 4 žloutky
Utajený románek Borhyové s tanečníkem?
nasehvezdy.cz
Utajený románek Borhyové s tanečníkem?
Je tomu asi měsíc, co televizní moderátorka Lucie Borhyová (46) ovládla osmý ročník soutěže Roztančené divadlo. Uspěla po boku tanečníka Martina Šimka (32), po jehož boku jí to moc slušelo. „Martin
Vyhřívaná průhledná iglú s 360° výhledem do okolní přírody
iluxus.cz
Vyhřívaná průhledná iglú s 360° výhledem do okolní přírody
Nedávno zrekonstruovaná a rozšířená restaurace Končina v oblíbeném horském středisku Harrachov v Krkonoších a restaurace Rendlík, nacházející se uprostřed lesů vedle kouzelné zříceniny hradu Hasištejn
Nejlepší zima je v Peci
epochanacestach.cz
Nejlepší zima je v Peci
Horské městečko Pec pod Sněžkou, které je součástí SkiResortu Černá hora – Pec, je ideálním výchozím bodem jak pro začínající, tak i zkušenější lyžaře. Místní subjekty v čele se SkiResortem totiž pravidelně investují do infrastruktury a snaží se spolupracovat mezi sebou tak, aby byli hosté Pece pod Sněžkou spokojení a rádi se sem vraceli. Důkazem
Tajemství Bible: Mohl být Barabáš a Ježíš jeden muž?
epochaplus.cz
Tajemství Bible: Mohl být Barabáš a Ježíš jeden muž?
Když se poohlédnete například po dnešním Španělsku, jméno Jesús uslyšíte celkem často. Pro našince je to nezvyk. Zatímco Marie i Josef jsou běžná jména, na Ježíše Nováka by lidé zřejmě hleděli s údivem. Jehošua můžeme z hebrejštiny přeložit jako Bůh zachraňuje, z toho je už kousek k Ješu či Ješua a „našemu“ Ježíšovi. Ve své
V kuchyni na vysoké noze
panidomu.cz
V kuchyni na vysoké noze
Máte-li v bytě – a v kuchyni zvlášť – málo prostoru, přemýšlíte, jak ho využít. Problém by možná vyřešil barový pult a k tomu šikovné židle na vysoké noze. Je to nejen praktické, ale dokonce i trendové. Kam si barový pult umístíte, záleží hlavně na tom, jaké dispozice má vaše kuchyně. Můžete si jej nechat
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
epochalnisvet.cz
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
Městské muzeum v toskánském Lucignanu ukrývá mimořádný skvost. Jde o relikviář známý jako Strom lásky. Podle legendy totiž sliby pronesené před ním trvají věčně. Před sienským zlatníkem Gabriellem d‚Antoniem leží plátky zlata, drahé kameny a perly. Slovutný umělec je plně zaujatý prací na bezmála tři metry vysokém relikviáři. Ten má podobu stromu se šesti větvemi
Záhadná smrt ruského šachového génia: Odstranilo ho komando smrti?
enigmaplus.cz
Záhadná smrt ruského šachového génia: Odstranilo ho komando smrti?
Ruský šachista a jeden z nejsilnějších hráčů své doby Alexandr Alexandrovič Aljechin zemřel v roce 1946 za podivných okolností. Běžně se jeho smrt označuje za nejzáhadnější v dějinách šachu. Zavraždil
Dávné mýty a legendy, které se ukázaly být pravdivými
21stoleti.cz
Dávné mýty a legendy, které se ukázaly být pravdivými
Každé dávné společenství mělo svoji mytologii, soubor příběhů, jež vysvětlovaly jevy, které nebyly tyto kultury schopny pochopit, a tak je připisovaly nadpřirozenu. Většinou se týkaly původu a smyslu
Talismany pro štěstí
nejsemsama.cz
Talismany pro štěstí
Ke každému znamení se hodí jiný ochranný amulet a talisman. Pokud stále ještě nemáte ten svůj, podívejte se, jaký vám přidělily hvězdy. Přinese vám větší jistotu, když budete stát před důležitým životním rozhodnutím. Beran 21. 3. – 20. 4. Koňská síla a tvrdost železa jsou ty správné symboly, které vám dodají sílu. Jste paličatá, samostatná a máte pocit, že
Myslela jsem si, že dělat hvězdu v cizině není těžké
skutecnepribehy.cz
Myslela jsem si, že dělat hvězdu v cizině není těžké
Kamarád mi zařídil úžasnou práci v zahraničí, nabídka byla lákavá a já si tolik věřila! Jenže brzy se ukázalo, že jen velké sebevědomí nestačí. Byla jsem mladá a dost hezká. Celý svět mi ležel u nohou, aspoň jsem si to myslela. Ve škole jsem se učila ruštinu, jeden rok nepovinnou němčinu na základce a na střední škole angličtinu. To bylo
Zlato jako symbol opulence
rezidenceonline.cz
Zlato jako symbol opulence
Jsou ztělesněním luxusu, elegance a hřejivosti. Správně zvolené akcenty s odlesky zlaté barvy jsou schopny během okamžiku povýšit vzhled místnosti a dodat jí nádech sofistikované elegance. Doplňky v podobě kování, rámů obrazů, svítidel, dekorací nebo textilií mají schopnost vytvořit estetiku bohatství a přepychu, aniž by působily přehnaně. Vhodně zvolené detaily navíc mohou přidat obytnému prostoru
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz