23. 11. 1248: Král Ferdinand III. Kastilský dobyl Sevillu a vyhnal Maury.    
Domů     Faustův dům: Díra pro čerta, tajemné dveře a zazděné kočky
Faustův dům: Díra pro čerta, tajemné dveře a zazděné kočky
Faustův dům

Právě vypršela sedmiletá smlouva s ďáblem, který si přichází pro Johanna Fausta. Za okamžik už po legendárním alchymistovi a mágovi zůstane jen díra ve stropě, kterou si čert svého hříšníka odnesl do pekla. Mohlo se tak stát ve Faustově domě v Praze?

Symbol všeho zla

V pohanských dobách se na místě dnešního Faustova domu na pražském Karlově náměstí nacházelo podle archeologů obětiště bohyně Morany. Ta je odnepaměti nejen bohyní smrti, ale je spojována také se zimou, tmou, neúrodou či s vypuknutím války.

Zachovala se tradice slovanských jarních lidových obřadů, při nichž je figurína Morany, zosobňující všechno zlo, pálena na hranici, topena v řece nebo zakopávána do země.

Na obětišti se tak v pradávné době odehrávaly temné rituály, které podle některých názorů mohly místo poznamenat negativní energií. Do dnešních dnů se vzpomínka na bohyni smrti zachovala v názvu jedné ze sousedních ulic – Na Moráni.

Zkažený a opuštěný palác

Od založení Nového Města pražského v roce 1348 je zdejší pozemek jedním z nejlukrativnějších. Vždyť právě tudy vede cesta spojující Vyšehrad s Pražským hradem a procházejí kolem i korunovační průvody. Kdysi tu stával tzv.

Slavošovský dvůr, ten ale neodpovídal panovníkově představě o výstavných kamenných palácích. V roce 1378 se zde nachází už velkolepý dům, jehož majitelem je opavský vévoda Jan Ratibořský (kolem r. 1332–1380/1382).

O první magické pověsti spojené s domem se postará jeden z jeho potomků, Václav II. Opavský (1397–1445/1449), vyznavač okultních věd a alchymie.

Z původního paláce opavských vévodů toho však dodnes už příliš nezbylo, dochovaly se jen sklepní prostory a část zdiva v přízemí. Již v roce 1444 je dům v kronikách popisován jako „velice pobořený, zkažený a opuštěný“. Trvá několik let, než bude opět opraven.

Zlatá doba kouzel

Kolem roku 1587 palác získává anglický alchymista Edward Kelley (1555–1597), působící na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612).

Kelley je podle dobových popisů charismatický muž s dlouhými vlasy a plnovousem, jehož černokněžnický zjev podtrhuje ještě dřevěná protéza, klapající při každém kroku o dlažbu. Dlouhé vlasy ovšem nemá kvůli módě, ale zakrývá jimi své velké tajemství.

Chybějí mu totiž ušní boltce, o které prý přišel kdysi v Anglii za trest, který mu byl uložen za odhalené podvody. Slíbené zázraky se však nedostavují a císaři v roce 1592 dochází s Kelleyem trpělivost.

Angličan je uvězněn, ale ještě předtím zajistí, aby dům zůstal ještě nějaký čas jeho rodině.

Plameny šlehají z oken

V 18. století se mezi majitele výstavného domu zařazuje šlechtic Ferdinand Antonín Mladota ze Solopisk (1652–1726).

Studuje chemii a alchymii, a když v roce 1724 Faustův dům kupuje, začíná v něm provádět pokusy, které děsí široké okolí, protože při nich údajně občas šlehají z oken plameny.

Palác zaplňuje podivnými přístroji, které využívají elektřinu a magnetismus, konstruuje figuríny, pohybující se díky hodinovému strojku, vybavuje dům dveřmi, jež se samy zavírají… Přímo pod stavbou nachází ložisko břidlice, kterou se pak snaží využívat k výrobě medikamentů na revma a kožní nemoci.

Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu.
Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu.

Duše upsaná ďáblu

Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu. Po sedmi letech smlouva vypršela a pekelník si svého smluvního partnera přesně podle dohody odnesl do pekla.

Použil k tomu díru ve stropě, která se pak stala symbolem celého příběhu. Doktor Johann Georg Faust (1480–asi 1541) je skutečnou historickou postavou. Žil v Německu, studoval na heidelberské univerzitě a věnoval se alchymii a parapsychologii.

I když ho neodnesl čert, jeho konec neměl k této pověsti zase až tak daleko. Zemřel totiž údajně při explozi během jednoho ze svých tajemných pokusů. V Praze se tak ovšem nestalo. Metropoli Českého království doktor Faust nejspíš ani nikdy nenavštívil.

Bomba oživila legendy

Prozatím poslední zvláštní událostí v dějinách novoměstského Faustova domu je bombardování 14. února 1945. Při americkém náletu 62 letounů B-17 na Prahu je 50 tunami výbušnin zničeno 200 budov v centru města, útok si vyžádá přes 700 obětí.

Jedna z bomb spadne přímo na Faustův dům, prorazí střechu a propadne až do sklepa. Objekt tehdy jen zázrakem nevyhoří. Podle pověsti ho zachránilo sedm koček, zazděných do základů.

A díra ve stropě, viditelná ještě po letech, opět navrátí k životu staré legendy o ďáblovi, který právě takovým otvorem unesl doktora Fausta.

Foto: wikipedia.org

Související články
reklama
Zajímavosti
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve […]
premium
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé […]
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741), […]
premium
4 luxusní sídla krále Jana: Jedno zdědil po odsouzeném padělateli
Jan Lucemburský vyhlédne z velkého zdobeného okna. To, co spatří, mu snad na chvíli připomene ráj na zemi. Uprostřed rozkvetlé zahrady, plné růží, se nachází bazén s průzračnou vodou, kterou čeří klokotající fontána. „Vyplatí se být spojencem francouzského krále,“ probleskne možná českému panovníkovi na okamžik hlavou. Nikde nevydrží příliš dlouho, nejméně pak ve svém – […]
premium
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kámen pro vaši sílu
nejsemsama.cz
Kámen pro vaši sílu
Sluneční znamení je spojeno s přírodními živly, ale také s drahými kameny a polodrahokamy. Ke každé osobnosti ladí jiný kámen. Pokud si totiž vyberete ten pravý, může vás ochránit, uzdravit vás nebo vám dodat energii. Beran – 21. 3. – 20. 4. Beran potřebuje kameny, které harmonizují srdce, vůli a mysl. Ametyst: Ideální pro trpělivost a
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
nasehvezdy.cz
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
O svém soukromí Jiří Suchý (93) nikdy příliš nemluvil. I proto dnes mnoho lidí vůbec netuší, čím si prošel. První velkou láskou Jiřího Suchého (93) byla výtvarnice Běla (†47). Měli spolu dva syny,
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
epochaplus.cz
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
skutecnepribehy.cz
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
Že se mu líbím, mi řekl hned při našem prvním, náhodném setkání. Nejdřív mi to připadalo drzé, ale mluvil tak hezky, že mě to zcela odzbrojilo. Odjakživa jsem si přála romantickou lásku. Takovou, kterou jsem znala z dívčích románů, kterých jsem, zvlášť v období dospívání, přečetla spoustu. Zkrátka nic obyčejného, fádního či nudného. Bála jsem se ale,
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
enigmaplus.cz
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
Kam až lidské oko dohlédne, je vidět zčeřenou mořskou hladinu. Právě takový pohled se naskýtá každému, kdo zavítá na Velikonoční ostrov. Ten se totiž nachází uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz