19. 5. 1536: Anna Boleynová, druhá manželka Jindřich VIII., byla popravena poté, co byla obviněna z velezrady a nevěry s pěti muži.    
Domů     Faustův dům: Díra pro čerta, tajemné dveře a zazděné kočky
Faustův dům: Díra pro čerta, tajemné dveře a zazděné kočky
Faustův dům

Právě vypršela sedmiletá smlouva s ďáblem, který si přichází pro Johanna Fausta. Za okamžik už po legendárním alchymistovi a mágovi zůstane jen díra ve stropě, kterou si čert svého hříšníka odnesl do pekla. Mohlo se tak stát ve Faustově domě v Praze?

Symbol všeho zla

V pohanských dobách se na místě dnešního Faustova domu na pražském Karlově náměstí nacházelo podle archeologů obětiště bohyně Morany. Ta je odnepaměti nejen bohyní smrti, ale je spojována také se zimou, tmou, neúrodou či s vypuknutím války.

Zachovala se tradice slovanských jarních lidových obřadů, při nichž je figurína Morany, zosobňující všechno zlo, pálena na hranici, topena v řece nebo zakopávána do země.

Na obětišti se tak v pradávné době odehrávaly temné rituály, které podle některých názorů mohly místo poznamenat negativní energií. Do dnešních dnů se vzpomínka na bohyni smrti zachovala v názvu jedné ze sousedních ulic – Na Moráni.

Zkažený a opuštěný palác

Od založení Nového Města pražského v roce 1348 je zdejší pozemek jedním z nejlukrativnějších. Vždyť právě tudy vede cesta spojující Vyšehrad s Pražským hradem a procházejí kolem i korunovační průvody. Kdysi tu stával tzv.

Slavošovský dvůr, ten ale neodpovídal panovníkově představě o výstavných kamenných palácích. V roce 1378 se zde nachází už velkolepý dům, jehož majitelem je opavský vévoda Jan Ratibořský (kolem r. 1332–1380/1382).

O první magické pověsti spojené s domem se postará jeden z jeho potomků, Václav II. Opavský (1397–1445/1449), vyznavač okultních věd a alchymie.

Z původního paláce opavských vévodů toho však dodnes už příliš nezbylo, dochovaly se jen sklepní prostory a část zdiva v přízemí. Již v roce 1444 je dům v kronikách popisován jako „velice pobořený, zkažený a opuštěný“. Trvá několik let, než bude opět opraven.

Zlatá doba kouzel

Kolem roku 1587 palác získává anglický alchymista Edward Kelley (1555–1597), působící na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612).

Kelley je podle dobových popisů charismatický muž s dlouhými vlasy a plnovousem, jehož černokněžnický zjev podtrhuje ještě dřevěná protéza, klapající při každém kroku o dlažbu. Dlouhé vlasy ovšem nemá kvůli módě, ale zakrývá jimi své velké tajemství.

Chybějí mu totiž ušní boltce, o které prý přišel kdysi v Anglii za trest, který mu byl uložen za odhalené podvody. Slíbené zázraky se však nedostavují a císaři v roce 1592 dochází s Kelleyem trpělivost.

Angličan je uvězněn, ale ještě předtím zajistí, aby dům zůstal ještě nějaký čas jeho rodině.

Plameny šlehají z oken

V 18. století se mezi majitele výstavného domu zařazuje šlechtic Ferdinand Antonín Mladota ze Solopisk (1652–1726).

Studuje chemii a alchymii, a když v roce 1724 Faustův dům kupuje, začíná v něm provádět pokusy, které děsí široké okolí, protože při nich údajně občas šlehají z oken plameny.

Palác zaplňuje podivnými přístroji, které využívají elektřinu a magnetismus, konstruuje figuríny, pohybující se díky hodinovému strojku, vybavuje dům dveřmi, jež se samy zavírají… Přímo pod stavbou nachází ložisko břidlice, kterou se pak snaží využívat k výrobě medikamentů na revma a kožní nemoci.

Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu.
Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu.

Duše upsaná ďáblu

Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu. Po sedmi letech smlouva vypršela a pekelník si svého smluvního partnera přesně podle dohody odnesl do pekla.

Použil k tomu díru ve stropě, která se pak stala symbolem celého příběhu. Doktor Johann Georg Faust (1480–asi 1541) je skutečnou historickou postavou. Žil v Německu, studoval na heidelberské univerzitě a věnoval se alchymii a parapsychologii.

I když ho neodnesl čert, jeho konec neměl k této pověsti zase až tak daleko. Zemřel totiž údajně při explozi během jednoho ze svých tajemných pokusů. V Praze se tak ovšem nestalo. Metropoli Českého království doktor Faust nejspíš ani nikdy nenavštívil.

Bomba oživila legendy

Prozatím poslední zvláštní událostí v dějinách novoměstského Faustova domu je bombardování 14. února 1945. Při americkém náletu 62 letounů B-17 na Prahu je 50 tunami výbušnin zničeno 200 budov v centru města, útok si vyžádá přes 700 obětí.

Jedna z bomb spadne přímo na Faustův dům, prorazí střechu a propadne až do sklepa. Objekt tehdy jen zázrakem nevyhoří. Podle pověsti ho zachránilo sedm koček, zazděných do základů.

A díra ve stropě, viditelná ještě po letech, opět navrátí k životu staré legendy o ďáblovi, který právě takovým otvorem unesl doktora Fausta.

Foto: wikipedia.org

Související články
reklama
Zajímavosti
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi, […]
Příběh Hanina kufříku: Jeho malá majitelka skončila v plynové komoře
Hanka sbíhá schody do přízemí, kde v obchodě se smíšeným zbožím pozdraví tatínka Karla a maminku Markétu. Bradyovi bydlí v Novém Městě na Moravě a v jejich domě se scházejí místní umělci. Také samotný Karel je amatérským hercem, Hanin starší bratr Jiří hraje na housle a dívka zase na piano. „Já mám devět kanárů…,“ prozpěvuje […]
premium
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on […]
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce, […]
Věda a vynálezy
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Koncentrační tábor Dora: Sabotovali zde vězni výrobu superzbraní?
„3… 2… 1… zážeh!“ odpočítává německý důstojník test raketového motoru. Ten však jenom zachrčí a pak umlkne. Něco je špatně. Zjistit příčinu jeho nefunkčnosti a napravit ji zabere další dlouhé měsíce – z toho nebudou mít v Berlíně radost. Spojenci ve stejnou dobu už postupují k městu z obou stran.   Je to zbraň, která […]
premium
Vznikl první benzinový vůz v Adamově?
Ruční vozík se spalovacím motorem, který musí být veden, neboť mu chybí řízení. Nějak tak prý vypadá vůbec první benzinový automobil, který je v roce 1870 vyroben v adamovských strojírnách. Jeho majitel, rakouský vynálezce Siegfried Marcus, ho však veřejnosti nikdy nepředstaví!  Skoro se to nedá řídit, hází to sebou ze strany na stranu a pak následuje náraz […]
Slavný chirurg John Hunter: Ochutnal mumii a pitval obra?
Prestižní Královská společnost vítá nového člena. Roku 1767 se jím stává lékař John Hunter. Ten v průběhu let úplně změní obor chirurgie. Hunter má ovšem i temnou stránku. Možná, že kdyby ji členové Královské společnosti znali, skotského rodáka by mezi sebe nepřijali. Co hrozného před nimi tají? Do honosného domu na Leicester Square v západním Londýně vstupuje […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Uvařte si měkoučké karamely
panidomu.cz
Uvařte si měkoučké karamely
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k