11. 7. 1412: Na Staroměstském náměstí v Praze byli popraveni tři mladí tovaryši, kteří se údajně bouřili proti podeji odpustků. O jejich propuštění žádal i Jan Hus, bohužel marně.    
Domů     Faustův dům: Díra pro čerta, tajemné dveře a zazděné kočky
Faustův dům: Díra pro čerta, tajemné dveře a zazděné kočky
27.9.2023
Faustův dům

Právě vypršela sedmiletá smlouva s ďáblem, který si přichází pro Johanna Fausta. Za okamžik už po legendárním alchymistovi a mágovi zůstane jen díra ve stropě, kterou si čert svého hříšníka odnesl do pekla. Mohlo se tak stát ve Faustově domě v Praze?

Symbol všeho zla

V pohanských dobách se na místě dnešního Faustova domu na pražském Karlově náměstí nacházelo podle archeologů obětiště bohyně Morany. Ta je odnepaměti nejen bohyní smrti, ale je spojována také se zimou, tmou, neúrodou či s vypuknutím války.

Zachovala se tradice slovanských jarních lidových obřadů, při nichž je figurína Morany, zosobňující všechno zlo, pálena na hranici, topena v řece nebo zakopávána do země.

Na obětišti se tak v pradávné době odehrávaly temné rituály, které podle některých názorů mohly místo poznamenat negativní energií. Do dnešních dnů se vzpomínka na bohyni smrti zachovala v názvu jedné ze sousedních ulic – Na Moráni.

Zkažený a opuštěný palác

Od založení Nového Města pražského v roce 1348 je zdejší pozemek jedním z nejlukrativnějších. Vždyť právě tudy vede cesta spojující Vyšehrad s Pražským hradem a procházejí kolem i korunovační průvody. Kdysi tu stával tzv.

Slavošovský dvůr, ten ale neodpovídal panovníkově představě o výstavných kamenných palácích. V roce 1378 se zde nachází už velkolepý dům, jehož majitelem je opavský vévoda Jan Ratibořský (kolem r. 1332–1380/1382).

O první magické pověsti spojené s domem se postará jeden z jeho potomků, Václav II. Opavský (1397–1445/1449), vyznavač okultních věd a alchymie.

Z původního paláce opavských vévodů toho však dodnes už příliš nezbylo, dochovaly se jen sklepní prostory a část zdiva v přízemí. Již v roce 1444 je dům v kronikách popisován jako „velice pobořený, zkažený a opuštěný“. Trvá několik let, než bude opět opraven.

Zlatá doba kouzel

Kolem roku 1587 palác získává anglický alchymista Edward Kelley (1555–1597), působící na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612).

Kelley je podle dobových popisů charismatický muž s dlouhými vlasy a plnovousem, jehož černokněžnický zjev podtrhuje ještě dřevěná protéza, klapající při každém kroku o dlažbu. Dlouhé vlasy ovšem nemá kvůli módě, ale zakrývá jimi své velké tajemství.

Chybějí mu totiž ušní boltce, o které prý přišel kdysi v Anglii za trest, který mu byl uložen za odhalené podvody. Slíbené zázraky se však nedostavují a císaři v roce 1592 dochází s Kelleyem trpělivost.

Angličan je uvězněn, ale ještě předtím zajistí, aby dům zůstal ještě nějaký čas jeho rodině.

Plameny šlehají z oken

V 18. století se mezi majitele výstavného domu zařazuje šlechtic Ferdinand Antonín Mladota ze Solopisk (1652–1726).

Studuje chemii a alchymii, a když v roce 1724 Faustův dům kupuje, začíná v něm provádět pokusy, které děsí široké okolí, protože při nich údajně občas šlehají z oken plameny.

Palác zaplňuje podivnými přístroji, které využívají elektřinu a magnetismus, konstruuje figuríny, pohybující se díky hodinovému strojku, vybavuje dům dveřmi, jež se samy zavírají… Přímo pod stavbou nachází ložisko břidlice, kterou se pak snaží využívat k výrobě medikamentů na revma a kožní nemoci.

Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu.
Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu.

Duše upsaná ďáblu

Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu. Po sedmi letech smlouva vypršela a pekelník si svého smluvního partnera přesně podle dohody odnesl do pekla.

Použil k tomu díru ve stropě, která se pak stala symbolem celého příběhu. Doktor Johann Georg Faust (1480–asi 1541) je skutečnou historickou postavou. Žil v Německu, studoval na heidelberské univerzitě a věnoval se alchymii a parapsychologii.

I když ho neodnesl čert, jeho konec neměl k této pověsti zase až tak daleko. Zemřel totiž údajně při explozi během jednoho ze svých tajemných pokusů. V Praze se tak ovšem nestalo. Metropoli Českého království doktor Faust nejspíš ani nikdy nenavštívil.

Bomba oživila legendy

Prozatím poslední zvláštní událostí v dějinách novoměstského Faustova domu je bombardování 14. února 1945. Při americkém náletu 62 letounů B-17 na Prahu je 50 tunami výbušnin zničeno 200 budov v centru města, útok si vyžádá přes 700 obětí.

Jedna z bomb spadne přímo na Faustův dům, prorazí střechu a propadne až do sklepa. Objekt tehdy jen zázrakem nevyhoří. Podle pověsti ho zachránilo sedm koček, zazděných do základů.

A díra ve stropě, viditelná ještě po letech, opět navrátí k životu staré legendy o ďáblovi, který právě takovým otvorem unesl doktora Fausta.

Foto: wikipedia.org

Související články
reklama
Zajímavosti
Trpěli první Češi na Islandu hladem?
Na stole přistanou nádoby s pivem a vínem. Za chvíli k nim přibude pálenka s medovinou. Daniel se nemůže dočkat, až ty dobroty ochutná. Jenže co to?! Dva sloužící přinesli velkou konev, ve které všechen alkohol smíchají a nakonec do něj přidají mléko! „No fuj!“ pomyslí si v duchu mladý Čech, zatímco Islanďané netradiční koktejl s chutí […]
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a […]
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay. Ženám vstup zakázán Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na […]
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix […]
premium
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
epochanacestach.cz
Dobřichovice – elegantní únik z Prahy do krajiny klidu a noblesy
Jen pár minut od rušného centra Prahy se rozprostírá kraj, který jako by vypadl z pohlednice – Dobřichovice. Tato malebná středočeská obec na levém břehu Berounky nabízí všechno, co si náročný cestovatel může přát: harmonii přírody, noblesu historické architektury, vynikající gastronomii i výjimečné možnosti odpočinku a poznávání. Dobřichovice nejsou pouze „předměstím“ metropole. Jsou samostatným světem,
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz