27. 7. 1549: Katolický kazatel z Navarry, František Xaverský, přijel jako vůbec první křesťanský misionář do Japonska. Působil na několika místech, a dokonce mu bylo umožněno zde postavit kapli.    
Domů     Faustův dům: Díra pro čerta, tajemné dveře a zazděné kočky
Faustův dům: Díra pro čerta, tajemné dveře a zazděné kočky
Faustův dům

Právě vypršela sedmiletá smlouva s ďáblem, který si přichází pro Johanna Fausta. Za okamžik už po legendárním alchymistovi a mágovi zůstane jen díra ve stropě, kterou si čert svého hříšníka odnesl do pekla. Mohlo se tak stát ve Faustově domě v Praze?

Symbol všeho zla

V pohanských dobách se na místě dnešního Faustova domu na pražském Karlově náměstí nacházelo podle archeologů obětiště bohyně Morany. Ta je odnepaměti nejen bohyní smrti, ale je spojována také se zimou, tmou, neúrodou či s vypuknutím války.

Zachovala se tradice slovanských jarních lidových obřadů, při nichž je figurína Morany, zosobňující všechno zlo, pálena na hranici, topena v řece nebo zakopávána do země.

Na obětišti se tak v pradávné době odehrávaly temné rituály, které podle některých názorů mohly místo poznamenat negativní energií. Do dnešních dnů se vzpomínka na bohyni smrti zachovala v názvu jedné ze sousedních ulic – Na Moráni.

Zkažený a opuštěný palác

Od založení Nového Města pražského v roce 1348 je zdejší pozemek jedním z nejlukrativnějších. Vždyť právě tudy vede cesta spojující Vyšehrad s Pražským hradem a procházejí kolem i korunovační průvody. Kdysi tu stával tzv.

Slavošovský dvůr, ten ale neodpovídal panovníkově představě o výstavných kamenných palácích. V roce 1378 se zde nachází už velkolepý dům, jehož majitelem je opavský vévoda Jan Ratibořský (kolem r. 1332–1380/1382).

O první magické pověsti spojené s domem se postará jeden z jeho potomků, Václav II. Opavský (1397–1445/1449), vyznavač okultních věd a alchymie.

Z původního paláce opavských vévodů toho však dodnes už příliš nezbylo, dochovaly se jen sklepní prostory a část zdiva v přízemí. Již v roce 1444 je dům v kronikách popisován jako „velice pobořený, zkažený a opuštěný“. Trvá několik let, než bude opět opraven.

Zlatá doba kouzel

Kolem roku 1587 palác získává anglický alchymista Edward Kelley (1555–1597), působící na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612).

Kelley je podle dobových popisů charismatický muž s dlouhými vlasy a plnovousem, jehož černokněžnický zjev podtrhuje ještě dřevěná protéza, klapající při každém kroku o dlažbu. Dlouhé vlasy ovšem nemá kvůli módě, ale zakrývá jimi své velké tajemství.

Chybějí mu totiž ušní boltce, o které prý přišel kdysi v Anglii za trest, který mu byl uložen za odhalené podvody. Slíbené zázraky se však nedostavují a císaři v roce 1592 dochází s Kelleyem trpělivost.

Angličan je uvězněn, ale ještě předtím zajistí, aby dům zůstal ještě nějaký čas jeho rodině.

Plameny šlehají z oken

V 18. století se mezi majitele výstavného domu zařazuje šlechtic Ferdinand Antonín Mladota ze Solopisk (1652–1726).

Studuje chemii a alchymii, a když v roce 1724 Faustův dům kupuje, začíná v něm provádět pokusy, které děsí široké okolí, protože při nich údajně občas šlehají z oken plameny.

Palác zaplňuje podivnými přístroji, které využívají elektřinu a magnetismus, konstruuje figuríny, pohybující se díky hodinovému strojku, vybavuje dům dveřmi, jež se samy zavírají… Přímo pod stavbou nachází ložisko břidlice, kterou se pak snaží využívat k výrobě medikamentů na revma a kožní nemoci.

Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu.
Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu.

Duše upsaná ďáblu

Své jméno získává Faustův dům podle legendy o Johannu Faustovi, geniálním vědci, který upsal duši ďáblu. Po sedmi letech smlouva vypršela a pekelník si svého smluvního partnera přesně podle dohody odnesl do pekla.

Použil k tomu díru ve stropě, která se pak stala symbolem celého příběhu. Doktor Johann Georg Faust (1480–asi 1541) je skutečnou historickou postavou. Žil v Německu, studoval na heidelberské univerzitě a věnoval se alchymii a parapsychologii.

I když ho neodnesl čert, jeho konec neměl k této pověsti zase až tak daleko. Zemřel totiž údajně při explozi během jednoho ze svých tajemných pokusů. V Praze se tak ovšem nestalo. Metropoli Českého království doktor Faust nejspíš ani nikdy nenavštívil.

Bomba oživila legendy

Prozatím poslední zvláštní událostí v dějinách novoměstského Faustova domu je bombardování 14. února 1945. Při americkém náletu 62 letounů B-17 na Prahu je 50 tunami výbušnin zničeno 200 budov v centru města, útok si vyžádá přes 700 obětí.

Jedna z bomb spadne přímo na Faustův dům, prorazí střechu a propadne až do sklepa. Objekt tehdy jen zázrakem nevyhoří. Podle pověsti ho zachránilo sedm koček, zazděných do základů.

A díra ve stropě, viditelná ještě po letech, opět navrátí k životu staré legendy o ďáblovi, který právě takovým otvorem unesl doktora Fausta.

Foto: wikipedia.org

Související články
reklama
Zajímavosti
Únos Jitky? Předem naplánovaná akce!
„Podařilo se! Konečně ji mám! Takovou jsem potřeboval, po takové jsem toužil. Teď se jen rychle dostat do bezpečí!“ letí hlavou odvážnému jezdci. V náruči drží krásnou dívku. Statný kůň s nimi pádí k šumavským hvozdům. Budoucí český kníže si právě veze domů nevěstu. Tak by mohlo končit vyprávění jednoho z nejromantičtějších příběhů naší historie. […]
premium
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor, […]
premium
Castillo de Colomares: Kolumbův památník ozdobila torza jeho lodí
Obdivuje Kryštofa Kolumba. Zároveň ho ale štve, že Američané mají o slavném mořeplavci zkreslené informace. Například nevědí, že Nový svět objevil ve službách Španělska. Esteban Martín Martín se rozhodne tuto nespravedlnost napravit. Pustí se do šíleného projektu, který ho připraví o spoustu sil i o zdraví… Třebaže řadu let provozuje lékařskou ordinaci v New Yorku, […]
Ocitly se Čechy na prahu občanské války?
Český kníže Bořivoj se nejistě rozhlíží po hodovním sále. Zatímco Svatopluk usedá s dalšími hosty ke stolům, obtěžkaným vybranými lahůdkami, jemu je vyhrazeno místo na zemi. Jde o záměr, jak váhavého Přemyslovce přimět, aby přijal křesťanskou víru? „Jaká běda, ty muž tak vynikající, a nestydíš se, žes vyhoštěn ze sedadel knížecích, ačkoli sám také vévodskou […]
Věda a vynálezy
Vyhnali Paracelsa z Moravského Krumlova?
Věhlasný renesanční lékař Paracelsus svůj obor studuje nejen u doktorů, ale i u lazebníků, vesnických kovářů a horalů, ranhojičů, alchymistů, v klášterech nebo vojenských táborech. Stane se jakýmsi „lékařem bez hranic“. Pracuje všude tam, kde ho potřebují. Dokonce i v českých zemích!  Přes dva roky působí v Moravském Krumlově, kde léčí dědičného maršálka Českého království Jana z Lipé (†1541). […]
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich […]
premium
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James […]
Nepoctiví svícníci končili ve vězení
Knot svíčky se utápí v roztaveném vosku. Plamínek pomalu skomírá, až zhasne úplně. „To je dneska už třetí. Ale já jim to nedaruju!“ rozčílí se roku 1320 městský písař, který za soumraku dokončuje svůj zápis. Na adresu místních svícníků pronese pár nadávek, ale tím aféra neskončí.   Ve francouzském městečku Provins, ležícím asi 90 kilometrů jihovýchodně […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo