9. 11. 1938: Během tzv. Křišťálové noci podpálili nacisté v Německu synagogy. Došlo i k násilí a rozbíjení židovských obchodů.    
Domů     Generál Laudon: Dohnal pruského krále k pláči?
Generál Laudon: Dohnal pruského krále k pláči?
Generál Laudon

„Generál Laudon jede skrz vesnici…,“ zpívá se ve známé písničce. Rakouský vojevůdce za svůj život těch vesnic hodně zničil, ale ještě více jich zachránil. Nepřátelé se ho báli a jeho panovnice ho milovala.

Třebaže generál Ernst Gideon von Laudon (1717–1790) vstoupil do historie jako rakouský vojevůdce, s Rakouskem dlouho nic společného neměl.

Narodil se v Livonsku, v pobaltské oblasti na území dnešního Estonska a Lotyšska, které ještě během jeho mládí přestalo být součástí Švédska a připadlo Rusku.

Laudon pocházel z nižší šlechtické rodiny, mezi bohaté vrstvy rozhodně nepatřil a ani ve škole ho nelze zařadit mezi premianty. Jak se však brzy ukázalo, v kariéře mu nic z toho nakonec nijak nebránilo…

Kdo mu zaplatí?

Už v 15 letech Laudon vstupuje do carské armády. Trpělivě buduje své postavení v rusko-turecké válce (1735–1739), brzy je povýšen na nadporučíka a už ví, že armáda je pro něj celoživotním posláním.

Musí se také postarat o finanční zajištění stále chudnoucí rodiny. Jenže po návratu z válek chybějí v ruské armádě patřičné bojové příležitosti. Nezbývá než se poohlédnout po jiném zaměstnavateli. V Evropě se přece pořád někde bojuje.

Audience se nedočká

Švédská armáda je první volbou, ale o Laudonovy služby tam nikdo nemá zájem. Naději spatřuje v Prusku, a tak se vydává do Berlína. V roce 1743 dokonce žádá o audienci u pruského krále Fridricha II. (1712–1786).

Po čtyřměsíčním odkládání nakonec z přijetí sejde a uražený mladý důstojník mění barvy. Probíhající válka o rakouské dědictví má přece více stran, a ve Vídni možná budou mít na kvality livonského bojovníka jiný názor.

Laudon se opravdu záhy stane velitelem setniny rakouské armády pod velením barona Františka von Trencka (1711–1749).

Pruský král Fridrich II. našel v Laudonovi přemožitele.
Pruský král Fridrich II. našel v Laudonovi přemožitele.

Schopný, ale neoblíbený

Ačkoliv armáda je Laudonovým životem, pod Trenckem spokojený není. Nedokáže přijmout nadměrné krutosti jeho pandurů a všeobecnou nekázeň v jednotce. Vítá tak převelení do Chorvatska. Tady si v bojích s Turky získá uznání nadřízených.

„Je to nepříliš oblíbený, svědomitý, nestranný a všestranně schopný důstojník. Časem by mu mohlo být s velkým užitkem svěřeno vedení pluku,“ píše se o něm v hlášení, které letí k vídeňskému dvoru.

Kromě toho Laudon začíná psát stostránkové dílo Projekt, jak by bylo možné si počínat v případné defenzivě nebo ofenzivě proti Turkům, které dokončí po čtyřech letech. Podá tak první významný doklad o svém neobyčejném strategickém uvažování. Ne poslední…

Jméno vzbuzuje strach

Je mu skoro 40 let, když se už jako podplukovník přesouvá na nové působiště – do severozápadních Čech.

Když v roce 1756 propuká sedmiletá válka, má už v armádě významné postavení a vzápětí svou pověst potvrzuje dobytím pruské posádky v saském městě Ostritz, což Rakousku přinese i nezanedbatelnou kořist.

Velkou zásluhu má o rok později i na osvobození Prahy a na úspěšném přepadení několika pruských konvojů, a tak mu vrchní velitel Karel Lotrinský (1712–1780) zvyšuje roční plat o 1500 zlatých.

Již jen vyslovení Laudonova jména vzbuzuje v pruských jednotkách napříště paniku…

Fridrich má na krajíčku

Laudon stoupá v armádní hierarchii stále výš. Je už polním podmaršálkem, na uniformu si připne nejvyšší možný rakouský metál – velkokříž Řádu Marie Terezie – a je povýšen do panského stavu.

12. srpna 1759 uštědří Prusům další krutou ránu, když jejich zdánlivé vítězství v nejkrvavějším střetu sedmileté války u Kunersdorfu (dnes na německo-polských hranicích) obratným manévrem promění v drtivou porážku.

Této bitvy se účastní i sám pruský král a traduje se, že na útěku před Laudonem plakal a uvažoval o sebevraždě.

Málo příležitostí vítězit

Povýšení na polního zbrojmistra, které nadšená Marie Terezie (1717–1780) Laudonovi plánuje, zabrání jen intriky maršála Leopolda Dauna (1705–1766), jenž se obává příliš velkého vlivu svého konkurenta.

Vztah obou nejdůležitějších mužů rakouské armády je horší a horší. Laudon je nadále jen „tím druhým“, ale panovnice dobře ví, jaký poklad v něm má. Odměňuje ho osobním medailonem posázeným diamanty a uděluje mu právo nazývat se Prvním rytířem Marie Terezie.

Sedmiletá válka se ovšem pro Rakousko nevyvíjí nejpříznivěji. Ernst Gideon von Laudon, který touží po vítězných bojích, ne po udržovací nerozhodné válce, odchází do ústraní, čímž nepotěší Marii Terezii, ale nadchne Leopolda Dauna.

Bitvu u Kunersdorfu rozhodl Laudonův jezdecký útok.
Bitvu u Kunersdorfu rozhodl Laudonův jezdecký útok.

Dobře vím, že umírám!

Laudona si váží i nový císař Josef II. (1741–1790). Zdravotní problémy už ale stárnoucímu stratégovi nedovolí plné nasazení. Přesto je povýšen na polního maršála, což je nejvyšší funkce, které je možné v rakouské armádě dosáhnout.

Je mu už přes 70 let, když ho osmanská hrozba přinutí opustit své poklidné panství a nabídnout císaři znovu své služby. Táhne na Balkán, kde turecké jednotky v několika bitvách, včetně té nejdůležitější u Bělehradu, na hlavu porazí.

„Vítej, bělehradský vítězi,“ volá Josef II., když se Laudon vrací do Vídně. Je oficiálně vrchním velitelem rakouské armády, ale v tu chvíli mu zbývá už jen několik měsíců života.

Dobře ví, že konec se blíží, a nelíbí se mu, že se mu jeho okolí snaží dávat plané naděje. Ach, nemějte mě za takového slabocha a nedělejte ze mne prosťáčka!“ ohrazuje se.

Umírá ve svém domě v Novém Jičíně, ale jeho ostatky jsou hned následující den převezeny do Vídně.

Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com, digitalniknihovna.cz

Zaostřeno na osobnosti
Ten se mi nelíbí!
Polní maršál Leopold Daun (1705–1766) je o 12 let starší než Laudon, proto nelibě nese vzestup svého konkurenta. Vrchním velitelem armády se sám stane po slavném vítězství Rakouska nad Prusy u Kolína.
Město jako prémie
Petr Saltykov (1698–1773) je za sedmileté války vrchním velitelem ruské armády a společně s Ernstem Laudonem velí spojencům, kteří rozdrtí pruské síly u Kunersdorfu. Za to je doma jmenován generálním guvernérem Moskvy.
Více v cele než na bojišti
Více jako dobrodruh než vojenský velitel je znám baron František von Trenck (1711–1749). Za svůj příklon k násilí je i vězněn, raději odejde do Ruska, kde je zase odsouzen k vyhnanství. Po návratu skončí v žaláři na brněnském Špilberku.
Český pobočník
Za jednoho z nejlepších vojevůdců 19. století je považován český šlechtic Josef Václav Radecký z Radče (1766–1858). Je o 50 let mladší než Laudon, ale vyznamená se v bojích proti Turkům a stane se jeho pobočníkem.
Zaostřeno na dobu
Boj velmocí
Nystadský mír v roce 1721, tři roky po smrti švédského krále Karla XII., ukončil tzv. severní válku mezi Švédskem a Ruskem. Rusko díky svému vítězství získalo značná území včetně Laudonova rodného Livonska.
Zdevastovaný dar
Panství Bečvárky u Kolína, zničené vleklou válkou, zakoupí na počátku roku 1759 Marie Terezie a obratem je věnuje generálu Laudonovi. Ten si musí přikoupit i sousední panství, protože v Bečvárkách nezůstal jediný les.
Rozprášená armáda
V bitvě u Kunersdorfu 12. srpna 1759 se střetne 50 000 Prusů pod vedením krále Fridricha II. se 79 000 muži Rakouska a Ruska. Sám Fridrich po prohrané bitvě přizná, že mu zbylo jen 3000 bojeschopných vojáků.
Zbytečné vyhnání
Habsburská armáda pod vedením Laudona v září 1789 oblehne osmanské jednotky v Bělehradu. Po třech týdnech se Turci vzdají. Za dva roky je ale uzavřena mírová smlouva, podle níž město připadne opět Osmanům.
Související články
reklama
Zajímavosti
Lex Schwarzenberg: Přimhouřili demokraté oči nad právní zvůlí?
„Jsou to ale džentlmeni a demokraté, že ano?“ prohlásí Adolf Schwarzenberg ironicky před svými zahraničními přáteli. Třebaže se angažoval v protinacistickém odboji, čs. politici se z něj po válce pokusí udělat kolaboranta. Když se jim to nepovede, připraví speciální zákon, s jehož pomocí mu bez náhrady zkonfiskují veškerý majetek!   V poválečném Československu panuje zklamání z kapitalismu. Společnost hledá cestu, […]
Proč se lidé na baraby dívali skrz prsty?
Kočují po Evropě a hloubí tunely. Žijí v uzavřené komunitě a s „cizáky“ se příliš nestýkají. I to je důvod, proč se jich lidé bojí a vidí v nich nebezpečné gaunery. Pravda, mezi baraby se najdou i kriminálníci, většinou jsou to však čestní a drsní chlapi, kteří nedají na svou práci dopustit!   V rakouské monarchii vypuká v polovině […]
Dětská křížová výprava: Skončila většina jejích účastníků v otroctví?
Kolem nevysokého kazatele se srocuje početný dav. „Spatřil jsem Krista. Stanul u mě a vyzval mě, abych šel a osvobodil Jeruzalém,“ tvrdí. Jde o Štěpána z Cloyes. Jeho kázání neberou dospělí moc vážně. Kazateli je totiž pouhých 12 let. Na Štěpánovy vrstevníky ale udělají dojem, a to tak velký, že se nechají strhnout k výpravě do Svaté […]
premium
Plánovalo se metro v Praze už v 19. století?
Chudí lidé chodí po Praze pěšky, šlechta a bohatí měšťané používají soukromé kočáry. Zdá se, že to tak všem vyhovuje, protože nikdo nevolá po změně. Povozník Jakub Chocenský přesto chce Pražanům usnadnit život, a v roce 1829 požádá o povolení provozovat v metropoli omnibusy. Úřady mu vyšly vstříc. Jakub Chocenský získává koncesi na provoz dvou […]
Věda a vynálezy
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Odstartoval špatný vtip krvavý protest proti pitvám?
Budova newyorské Všeobecné nemocnice vypadá, jako by se jí prohnalo tornádo. Má poničenou fasádu, rozbitá okna a na ulici před ní se válejí zničené anatomické vzorky a lékařské vybavení. Živelní pohroma za to ovšem nemůže. Jde o následky protestu. Proč k němu došlo? Vykradači hrobů se pod rouškou noci blíží se svým nejnovějším „úlovkem“ k renomovanému zdravotnickému […]
Snažil se Newton vypočítat datum Apokalypsy?
Hrot pera škrábe po papíře. Zapisuje si všechna čísla, rozměry, proporce, časové údaje, které na stránkách Bible najde. „Jistě to spolu nějak souvisí, jenom musím přijít na ten správný vzorec,“ přemítá Isaac Newton. Nedaří se. Jedna věc je totiž hledat zákonitosti v přírodě a druhá v mýtech.   Isaac Newton (1643–1727) je znám především jako […]
premium
4 ztracené vynálezy: Dal císař zabít tvůrce pružného skla?
Máme je v pasti! Alespoň to si myslí Arabové, když v 7. století oblehnou Konstantinopoli. Obránci města ale disponují tajnou zbraní – chrličem neuhasitelného ohně. Nepřátelské lodě jím promění v hořící trosky a ten, kdo se nezachrání skokem do vody, shoří rovněž. Dokud mají Byzantinci řecký oheň, odrazí jakéhokoliv nepřítele.   Způsob jeho přípravy je […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rezidence vznášející se nad vodní hladinou
rezidenceonline.cz
Rezidence vznášející se nad vodní hladinou
Bílá vila, svítící do dáli v pahorkaté krajině, upoutá extravagantní formou, ale i citlivým přístupem k životnímu prostředí. Rezidence o zastavěné ploše 1 000 m2 byla navržena se smyslem pro rovnováhu stavební části a vodních prvků. Projekt je inspirován velkou vášní majitele k jachtám. To vysvětluje i tvar samotné vily, který je částečně odvozený od trupu luxusní jachty.
Za nákupy v Lidlu získáte exkluzivní kuchařku
panidomu.cz
Za nákupy v Lidlu získáte exkluzivní kuchařku
Vánoční svátky jsou za dveřmi a Lidl přináší pro své zákazníky jedinečnou příležitost. V rámci nového věrnostního programu mohou za své nákupy získat exkluzivní kuchařku „Když jídlo spojuje“, vytvořenou ve spolupráci se šéfkuchařem Romanem Paulusem. Akce startuje v pondělí 11. listopadu a potrvá až do 22. prosince, nebo vyčerpání zásob. Od 11. listopadu získají zákazníci
Hodinky Elka & whisky Loch Lãt
iluxus.cz
Hodinky Elka & whisky Loch Lãt
Zakladatel hodinářské značky Elka Watch, pan Hakim El Kadiri, rozšiřuje své pole působnosti a uvádí na trh Loch Lãt – pečlivě vytvořenou single malt whisky, která reflektuje jeho vášeň pro preciznost
Stonehenge: Záhadné kameny lákají už tisíce let
epochanacestach.cz
Stonehenge: Záhadné kameny lákají už tisíce let
Jakmile se v kalendáři objeví datum 21. červen, ze Salisburské pláně v jižní Anglii se stane velkoměsto. Právě zde, 130 kilometrů jihovýchodně od Londýna, stojí kamenný monument Stonehenge, který každoročně láká tisíců stoupenců alternativního myšlení, samozvaných kouzelníků a čarodějnic i obyčejných zvědavců. Proč právě o slunovratu? Právě v ten okamžik probíhá osa podkovy uvnitř stonehengeského kruhu
Papež Pavel II. miloval lesk a přepych
epochaplus.cz
Papež Pavel II. miloval lesk a přepych
Kariéra ve službách církve byla ve středověku výhodná, což dobře věděly mocné rodiny v Římě. Papež Pavel II., vlastním jménem Pietro Barbo, byl známý svou láskou k luxusu a honosným věcem. Jeho ctižádostivost a obchodnická krev ho přivedly až na papežský stolec, kde se proslavil nejen svými extravagantními výdaji, ale i kontroverzními rozhodnutími. Pavel II.
Michelangelo na svém obraze zachytil ženu s rakovinou prsu
21stoleti.cz
Michelangelo na svém obraze zachytil ženu s rakovinou prsu
Forenzní patologové zanalyzovali slavnou fresku Michelangela Buonarrotiho s názvem Potopa, která se nachází v Sixtinské kapli. Podle všeho je na ní zachycena mladá žena s příznaky rakoviny prsu. Výsle
Magie přírodních elementů
nejsemsama.cz
Magie přírodních elementů
Příroda je náš největší učitel a její elementy – oheň, voda, země a vzduch – jsou neoddělitelnými prvky magie. Každý z nich má mocnou energii, kterou můžete využít k obohacení svého vlastního života. Přírodní živly jsou cennými nástroji v magii a duchovním rozvoji a ovlivňují nás už od narození. Jejich energie se denně odráží v našem životě a
Jeho duše nechtěla odejít
skutecnepribehy.cz
Jeho duše nechtěla odejít
Manžel mě i po smrti navštěvoval. Rozhodla jsem se, že jeho duši dopřeji klid, a vydala jsem se na hřbitov. Když mi manžel zemřel, zničilo mě to. Vždycky jsem věřila, že spolu zestárneme. Karel byl mojí první láskou. Zakoukala jsem se do něj už v patnácti. Věřím na to, že každý na světě má k
Bájný močálový tygr: Žije v Anglii záhadná šelma?
enigmaplus.cz
Bájný močálový tygr: Žije v Anglii záhadná šelma?
Je krátce po osmé hodině ranní. Zaměstnanec Cambridgeské univerzity si jde do kuchyně udělat šálek čaje s mlékem. Když vyhlédne z okna na zahradu, nestačí se divit. „Co to proboha je?“ hlesne překvape
Polský Roswell: Havarovalo u našich sousedů UFO?
epochalnisvet.cz
Polský Roswell: Havarovalo u našich sousedů UFO?
Je brzké lednové ráno roku 1959, když v tom zachytí radarové stanice v polském Gdaňsku-Rębiechowie formaci několika záhadných objektů. Svědky tohoto incidentu mají být také vojáci z místní vojenské jednotky, kteří na obloze spatří jasný, zářící objekt. Tento objekt se má pohybovat neobvyklým způsobem – mění směry a jeho rychlost je mnohem vyšší než u letadel.
Pikantní sýrové koule s ořechy
tisicereceptu.cz
Pikantní sýrové koule s ořechy
Rádi byste ochutnali něco, co jste ještě nikdy předtím neokusili? Masovosýrové koule jsou delikatesou. Ingredience 4 trojúhelníčky taveného sýra 3 lžíce strouhaného sýru grana
Čenský měl slabost pro ženskou krásu
nasehvezdy.cz
Čenský měl slabost pro ženskou krásu
Vždy elegantní gentleman Jan Čenský (63) dnes s pokorou přiznává, že nebyl vždycky ukázkový manžel, a je vděčný své ženě, že neztratila trpělivost a jeho přešlapy vždy ustála. Miláčkem divaček se J
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz