19. 4. 1422: Ve Vídni se konala slavná svatba, která spojila Lucemburky s Habsburky. Vévoda Albrecht II. pojal za manželku Alžbětu, jedinou dceru Zikmunda Lucemburského.    
Domů     Jména slavných aut? Vzpomínka na kopec, dílo překladatele a pár tahů štětcem!
Jména slavných aut? Vzpomínka na kopec, dílo překladatele a pár tahů štětcem!
Jména slavných aut

Jejich vozy dodnes brázdí světové silnice. Zrod nejslavnějších automobilových značek ale nebyl vždycky jednoduchý a ani jejich názvy se nerodily lehce…

Audi: Poslouchej svou touhu

Pokud by německý podnikatel August Horch (1868–1951) chtěl následovat vzoru svých předků, mohl si vybrat vinařství, nebo kovářské řemeslo.

On ale vystuduje techniku, stane se konstruktérem a 14. listopadu 1899, když je mu 31 let, si v Ehrenfeldu, v části Kolína nad Rýnem, zakládá vlastní firmu.

Pojmenuje ji Horch&Cie, přičemž ono „Cie“ není jméno nějakého jeho partnera, ale prostě zkratka, kterou lze přeložit jako „spol.“. O dva roky později vyjede z bran továrny první vůz. Horch brzy dostane šanci naplnit své životní krédo, které zní:

„Nikdy si nebuď ničím jistý!“ Nemá totiž štěstí na kolegy, a tak v roce 1909 firmu opouští a zakládá novou. Chce ji pojmenovat opět po sobě, ale protože ta původní stále existuje, dvě společnosti Horch podle zákona na trhu působit nemohou.

Co takhle příjmení přeložit do latiny? Německé „horch“ znamená „poslouchej“, latinský ekvivalent zní „audi“. Se svou mateřskou firmou se ale Horch nakonec stejně dá dohromady.

V roce 1932 se spojí společnosti Horch, Audi, DKW a Wanderer a vytvoří firmu Auto Union. Ta si dá do znaku čtyři kruhy, symbolizující spojení čtyř značek.

Mercedes: Otec ukradl dceři jméno

Konstruktér Gottlieb Daimler (1834–1900) s kolegou Augustem Maybachem (1846–1929) stavějí na sklonku 19. století auta ve Stuttgartu a firmu nepoloží ani Daimlerova smrt v roce 1900. K přežití společnosti výrazně přispěje rakouský podnikatel, diplomat a automobilový nadšenec Emil Jellinek (1853–1918).

Sám na daimlerech úspěšně závodí a stává se obchodním zástupcem firmy pro Rakousko-Uhersko, Francii nebo Spojené státy. V roce 1900 si objedná auto na zakázku.

Kromě silného výkonu žádá ještě jednu drobnost – aby vůz dostal jméno podle jeho 11leté dcery Mercedes (1889–1929). Za pouhý rok přichází na svět speciál Mercedes 35 PS, první mercedes v historii.

S výkonem 35 koní je nejvýkonnějším autem na světě a dosahuje rychlosti až 90 km/h, což v té době dokáže jen málokterý stroj. Když vlivný Jellinek vidí úžasný úspěch svého vozu na závodě v Nice, rozhodne se celou produkci firmy přejmenovat na Mercedes.

Jméno si mění i on sám. Od roku 1903 vystupuje pod jménem Emil Jellinek-Mercedes. „Je to asi poprvé v historii, co si otec přisvojil jméno své dcery,“ prohlásí tehdy.

Toyota: Osmička je šťastné číslo

Pojmenovat svou firmu podle sebe napadne leckoho. Řídí se tím i Japonec Kičiro Toyoda (1894–1952), syn vynálezce automatického tkalcovského stavu Sakičiho Toyody (1867–1930). „Než přiznáte, že něco neumíte, zkuste to,“ zní jeho motto.

Od 1. září 1930 vede Kičiro Toyoda automobilovou divizi podniku svého otce. Auta se zpočátku prodávají pod jménem Toyoda. V září 1936 ale společnost vyhlašuje veřejnou soutěž na nové logo.

Sejde se 27 000 návrhů a Kičirův švagr Risaburo Toyoda (1884–1952), který v té době firmu vede, vybere jméno, které nezní Toyoda, ale Toyota.

Píše se téměř stejně, ale je vizuálně jednodušší, protože k jeho napsání stačí pouhých osm tahů štětcem, a osmička je v Japonsku šťastné číslo. Od roku 1937 tak vzniká firma Toyota Motor Company Ltd.

Alfa Romeo: Ferrariho první velká láska

Francouzský podnikatel Alexandre Darracq (1855–1931) investuje i v italské Neapoli, kde v roce 1907 vzniká dceřiná firma Darracq Italiana. Ta se záhy osamostatňuje a dostává jméno ALFA neboli Anonima Lombarda Fabbrica Automobili.

S prvním vlastním modelem 24 HP přichází na trh v roce 1910. V průběhu první světové války ovládne továrnu podnikatel Nicola Romeo (1876–1938) a v roce 1919 v ní obnovuje výrobu automobilů. O rok později už se společnost oficiálně jmenuje Alfa Romeo.

V té době se nejrychlejší stroje firmy účastní i závodů a jedním z nejúspěšnějších jezdců je mladík jménem Enzo Ferrari (1898–1988). „Stále považuji Alfu Romeo za svou první lásku,“ přizná později, už jako majitel další slavné italské značky.

Aston Martin: Neúspěšní ptáci, květiny a ryby

Vzhledem k tomu, že britskou automobilku zakládají v roce 1913 inženýr Robert Bamford (1883–1942) a obchodník Lionel Martin (1878–1945), dalo by se očekávat, že firma dostane například jméno Bamford &

Martin. V době, kdy se oba dávají dohromady, a to kupodivu v cyklistickém klubu, má Martin dvouletý zákaz řízení za to, že byl přistižen při jízdě závratnou rychlostí 42 kilometrů za hodinu!

Když v březnu 1915 vyvinou první společný prototyp, hledají pro něj jméno. Vzhledem k tomu, že se Lionel dříve s úspěchem účastnil závodů do vrchu na proslulém kopci Aston Hill, rozhodne se nazvat svůj vůz Aston Martin.

„Od všech květin, zvířat, ptáků a ryb jsme se dostali k místním názvům, a protože jsem nedávno uspěl v závodě na Aston Hill, první část tohoto jména jsme jen doplnili mým skromným příjmením,“ popisuje proces hledání legendárního názvu Lionel Martin.

Foto: Pixabay, archiv firem
Zdroje informací: SIEBERTZ, Paul. Gottlieb Daimler, history.com, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí […]
Potopil Maffii dámský knoflík?
Paní Lola vyndává ze skříně svůj kostým. Vždycky jí přišel originální, zdobilo ho na 50 knoflíků. Teď jeden z nich opatrně odpárá. Tato ozdoba poslouží jako tajná schránka, v níž propašuje zprávu do Prahy. Najít správného kurýra není jen tak. A nenápadná paní Aloisie, pro přátele Lola Linhartová (1889–po r. 1935), se k tomu výborně hodí. Je manželkou […]
premium
Komunisté ze vzácné knihovny udělali obilnou sýpku
V Indii loví tygry a v Himalájích kozorožce. Na svém panství v západoslovenských Oponicích hostí šlechtice, diplomaty i obchodníky… Henrich Apponyi si rád užívá, i když se mu nedostává peněz. Naseká dluhy, které nesplácí. Na lehkovážnost nezodpovědného floutka doplatí i knihovna, kterou založil jeho pradědeček.   Miluje knihy. Obzvlášť pak prvotisky, kterých má ve své […]
Chtěli Keltové ukrást faraonův poklad?
„Zrádci!“ rozzuří se Ptolemaios II. Keltové, kteří mu před časem tolik pomohli, se vzbouřili. Zdá se, že jim zachutnala moc a rádi by ovládli Egypt. Taková pošetilost! Ptolemaios s nimi rázně zatočí a těm, kteří nepadnou v boji, připraví vskutku krutý trest.   Vzbouřil se proti němu nevlastní bratr Magas. Zatoužil po trůnu! Egyptský vládce Ptolemaios […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz