25. 1. 1533: Anglický král Jindřich VIII. si tajně vzal za manželku Annu Boleynovou. V důsledku sňatku došlo ke vzniku anglikánské církve.    
Domů     Jména slavných aut? Vzpomínka na kopec, dílo překladatele a pár tahů štětcem!
Jména slavných aut? Vzpomínka na kopec, dílo překladatele a pár tahů štětcem!
Jména slavných aut

Jejich vozy dodnes brázdí světové silnice. Zrod nejslavnějších automobilových značek ale nebyl vždycky jednoduchý a ani jejich názvy se nerodily lehce…

Audi: Poslouchej svou touhu

Pokud by německý podnikatel August Horch (1868–1951) chtěl následovat vzoru svých předků, mohl si vybrat vinařství, nebo kovářské řemeslo.

On ale vystuduje techniku, stane se konstruktérem a 14. listopadu 1899, když je mu 31 let, si v Ehrenfeldu, v části Kolína nad Rýnem, zakládá vlastní firmu.

Pojmenuje ji Horch&Cie, přičemž ono „Cie“ není jméno nějakého jeho partnera, ale prostě zkratka, kterou lze přeložit jako „spol.“. O dva roky později vyjede z bran továrny první vůz. Horch brzy dostane šanci naplnit své životní krédo, které zní:

„Nikdy si nebuď ničím jistý!“ Nemá totiž štěstí na kolegy, a tak v roce 1909 firmu opouští a zakládá novou. Chce ji pojmenovat opět po sobě, ale protože ta původní stále existuje, dvě společnosti Horch podle zákona na trhu působit nemohou.

Co takhle příjmení přeložit do latiny? Německé „horch“ znamená „poslouchej“, latinský ekvivalent zní „audi“. Se svou mateřskou firmou se ale Horch nakonec stejně dá dohromady.

V roce 1932 se spojí společnosti Horch, Audi, DKW a Wanderer a vytvoří firmu Auto Union. Ta si dá do znaku čtyři kruhy, symbolizující spojení čtyř značek.

Mercedes: Otec ukradl dceři jméno

Konstruktér Gottlieb Daimler (1834–1900) s kolegou Augustem Maybachem (1846–1929) stavějí na sklonku 19. století auta ve Stuttgartu a firmu nepoloží ani Daimlerova smrt v roce 1900. K přežití společnosti výrazně přispěje rakouský podnikatel, diplomat a automobilový nadšenec Emil Jellinek (1853–1918).

Sám na daimlerech úspěšně závodí a stává se obchodním zástupcem firmy pro Rakousko-Uhersko, Francii nebo Spojené státy. V roce 1900 si objedná auto na zakázku.

Kromě silného výkonu žádá ještě jednu drobnost – aby vůz dostal jméno podle jeho 11leté dcery Mercedes (1889–1929). Za pouhý rok přichází na svět speciál Mercedes 35 PS, první mercedes v historii.

S výkonem 35 koní je nejvýkonnějším autem na světě a dosahuje rychlosti až 90 km/h, což v té době dokáže jen málokterý stroj. Když vlivný Jellinek vidí úžasný úspěch svého vozu na závodě v Nice, rozhodne se celou produkci firmy přejmenovat na Mercedes.

Jméno si mění i on sám. Od roku 1903 vystupuje pod jménem Emil Jellinek-Mercedes. „Je to asi poprvé v historii, co si otec přisvojil jméno své dcery,“ prohlásí tehdy.

Toyota: Osmička je šťastné číslo

Pojmenovat svou firmu podle sebe napadne leckoho. Řídí se tím i Japonec Kičiro Toyoda (1894–1952), syn vynálezce automatického tkalcovského stavu Sakičiho Toyody (1867–1930). „Než přiznáte, že něco neumíte, zkuste to,“ zní jeho motto.

Od 1. září 1930 vede Kičiro Toyoda automobilovou divizi podniku svého otce. Auta se zpočátku prodávají pod jménem Toyoda. V září 1936 ale společnost vyhlašuje veřejnou soutěž na nové logo.

Sejde se 27 000 návrhů a Kičirův švagr Risaburo Toyoda (1884–1952), který v té době firmu vede, vybere jméno, které nezní Toyoda, ale Toyota.

Píše se téměř stejně, ale je vizuálně jednodušší, protože k jeho napsání stačí pouhých osm tahů štětcem, a osmička je v Japonsku šťastné číslo. Od roku 1937 tak vzniká firma Toyota Motor Company Ltd.

Alfa Romeo: Ferrariho první velká láska

Francouzský podnikatel Alexandre Darracq (1855–1931) investuje i v italské Neapoli, kde v roce 1907 vzniká dceřiná firma Darracq Italiana. Ta se záhy osamostatňuje a dostává jméno ALFA neboli Anonima Lombarda Fabbrica Automobili.

S prvním vlastním modelem 24 HP přichází na trh v roce 1910. V průběhu první světové války ovládne továrnu podnikatel Nicola Romeo (1876–1938) a v roce 1919 v ní obnovuje výrobu automobilů. O rok později už se společnost oficiálně jmenuje Alfa Romeo.

V té době se nejrychlejší stroje firmy účastní i závodů a jedním z nejúspěšnějších jezdců je mladík jménem Enzo Ferrari (1898–1988). „Stále považuji Alfu Romeo za svou první lásku,“ přizná později, už jako majitel další slavné italské značky.

Aston Martin: Neúspěšní ptáci, květiny a ryby

Vzhledem k tomu, že britskou automobilku zakládají v roce 1913 inženýr Robert Bamford (1883–1942) a obchodník Lionel Martin (1878–1945), dalo by se očekávat, že firma dostane například jméno Bamford &

Martin. V době, kdy se oba dávají dohromady, a to kupodivu v cyklistickém klubu, má Martin dvouletý zákaz řízení za to, že byl přistižen při jízdě závratnou rychlostí 42 kilometrů za hodinu!

Když v březnu 1915 vyvinou první společný prototyp, hledají pro něj jméno. Vzhledem k tomu, že se Lionel dříve s úspěchem účastnil závodů do vrchu na proslulém kopci Aston Hill, rozhodne se nazvat svůj vůz Aston Martin.

„Od všech květin, zvířat, ptáků a ryb jsme se dostali k místním názvům, a protože jsem nedávno uspěl v závodě na Aston Hill, první část tohoto jména jsme jen doplnili mým skromným příjmením,“ popisuje proces hledání legendárního názvu Lionel Martin.

Foto: Pixabay, archiv firem
Zdroje informací: SIEBERTZ, Paul. Gottlieb Daimler, history.com, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Spáchal první rituální sebevraždu zloděj?
Důstojný muž usedá na zem na bíle lemovanou rohož a před sebe pokládá krátký meč. Má na sobě speciální kimono. V tuto chvíli je ještě sněhobílé, ale zakrátko se zbarví samurajovou krví. Samurajský morální kodex zvaný bušidó, který v polovině 17. století sepisuje japonský filozof Jamaga Sokó (1622–1685), zahrnuje hodnoty jako věrnost pánovi, čestnost nebo odvahu. Stanovuje […]
Projela se lady Godiva nahá městem?
„Vím, že chceš vystavět velké město, ale kdo v něm bude žít, jestli se každý zatím udře k smrti, jen aby měl z čeho platit daně?“ otočí se Godiva na svého muže. „Sejmi z nich to břemeno,“ prosí ho zoufale. O něčem takovém však její hamižný manžel nechce ani slyšet. „Nikdy,“ zakroutí hlavou, „jedině, že by ses projela nahá […]
Kaple sv. Kříže: Místo, kam Karel IV. vstupoval bos
Leskne se zlatem a drahokamy a skrývá nejvzácnější výtvarná díla české gotiky, ale přesto jí bylo předurčeno stát se pouze honosnou slupkou pro ještě větší bohatství. Karlštejn už se sedm let staví, když se Karel IV. (1316–1378) rozhodne zasvětit ho uložení říšských korunovačních klenotů a svatých ostatků. Velká věž proto dostává vlastní opevnění a ve […]
Karel Čapek: S Mnichovem mu umřel svět
Patří k těm několika českým spisovatelům, kterých si váží celý svět. Jeden z našich největších autorů 20. století se narodil právě před 135 lety. Osud mu ale vyměřil příliš krátký tvůrčí čas. Tomu, že se Karel Čapek, narozený 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích na Trutnovsku, stane jedním z největších českých spisovatelů, dlouho nic nenasvědčuje. Od tatínka lékaře […]
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muži za poslední století vyrostli dvakrát více než ženy
21stoleti.cz
Muži za poslední století vyrostli dvakrát více než ženy
Děti jsou nyní zpravidla vyšší než jejich rodiče. Tento trend je spojován především s dostatkem potravy. Vědci z University of Roehampton pod vedení profesora Lewise Halseye se rozhodli zjistit, k jak
Po stopách alchymie: Kolik císařů zabil elixír nesmrtelnosti?
epochaplus.cz
Po stopách alchymie: Kolik císařů zabil elixír nesmrtelnosti?
Kdo je vůbec prvním alchymistou? Těžko říct, ale prvním, který dosáhne slávy napříč tisíciletími, se stane čínský filozof, historik, politik, přírodovědec, geograf, astrolog Cou Jen (305–240 př. n. l.). Čínská alchymie má jasný cíl: Vyrobit elixír, který prodlouží věk a v ideálním případě zajistí nesmrtelnost. A tohoto cíle se nepustí téměř 2000 let své existence,
Velkolepá hra světla a stínu
rezidenceonline.cz
Velkolepá hra světla a stínu
Široká paleta přírodních barev, odrážející šedou a červenou okolních skal, modř a zeleň oceánu a nebe, bohatá geometrie a z ní vyplývající světelné efekty. Tvůrci impozantní pobřežní rezidence neponechali žádný z aspektů jejího interiéru ani exteriéru náhodě. Veškeré prostory domu, posazeného na skalnaté mořské pobřeží v Clovelly nad malou stejnojmennou pláží na konci úzkého zálivu
Vnučka se už nevrátila
skutecnepribehy.cz
Vnučka se už nevrátila
Vzpomínám si, jak jsme Terezu jako malou pozorovali s manželem, jak si hraje s hračkami. Můžu se dívat pouze na fotky. Ona tu už není. Byla to holčička plná života a zvědavosti. Když vyrostla, byla stále tou samou Terezkou, jen místo hraček měla velké sny. Srdce mi bilo, když mi řekla, že jede na dovolenou do Afriky. Říkala, že tam chce
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Manželství Ryšky je v troskách?
nasehvezdy.cz
Manželství Ryšky je v troskách?
Po skončení seriálu Zlatá labuť měla slíbit, že rodině vynahradí čas, kdy nebyla doma. Kristýna Ryška (39) ale prakticky okamžitě vzala další roli v seriálu Jedna rodina. Takže zase pendlování mez
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
panidomu.cz
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
Bydlet s kočkou je mnohem náročnější než se psem, který se pohybuje jen na podlaze a nanejvýš zabere sedačku. Naproti tomu kočka si ráda vyskočí na stůl, komodu i okno. Ve výškách se jí líbí. Život s kočkou v domácnosti může být velmi zábavný i plný překvapení. Je však nutné myslet na to, že zvíře
Harmonie v ložnici: Valentýn s matrací Armonia Memoform Dual 12
iluxus.cz
Harmonie v ložnici: Valentýn s matrací Armonia Memoform Dual 12
Valentýn je svátkem lásky, ale jak často myslíme na to, že opravdová harmonie ve vztahu začíná tam, kde si každý večer spolu leháme ke spánku – v ložnici? Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše
Navštivte lesy Mendelovy univerzity v rámci dne otevřených dveří
epochalnisvet.cz
Navštivte lesy Mendelovy univerzity v rámci dne otevřených dveří
Víte, že Severně od Brna se rozkládají lesy patřící Mendelově univerzitě, které zejména pro studenty Lesnické a dřevařské fakulta představují unikátní přírodní laboratoř? Na rozloze 10 500 hektarů se zde nachází 23 pěstebních modelů, dvě významná arboreta a soubor studánek, památníků a palouků známý pod názvem Lesnický Slavín. A 31. ledna budete mít unikátní příležitost
Pomoc pro podrážděný žlučník
nejsemsama.cz
Pomoc pro podrážděný žlučník
Když se ozve žlučník, je dobré vědět, jak si rychle ulevit. Pokud nemáte bolesti, pomůžete si i doma. Pro dobrý stav žlučníku je třeba neholdovat smaženým pokrmům a udržet si i rozumnou váhu. Důležité je ale také omezit stres, protože i ten bývá spouštěčem žlučníkových záchvatů. Jako prevence i pomoc poslouží i některé bylinky. Čaj ze tří bylin Pelyněk pravý podporuje
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
5 věcí, které jste nevěděli o tajném Vatikánském archivu
enigmaplus.cz
5 věcí, které jste nevěděli o tajném Vatikánském archivu
Ve Vatikánu, v srdci katolické církve, se ukrývají podzemní regály, ve kterých je přes 35 000 knih, věnujících se téměř všemu, co kdy církev prováděla. A přestože už v minulosti byla část archivu zveř
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz