9. 7. 1357: V 5 hodin a 31 minut položil císař Karel IV. základní kámen ke svatbě kamenného mostu v Praze přes Vltavu. Čas nebyl vybrán náhodou, šlo o magickou řadu lichých čísel.    
Domů     Kam se ztratili muži Norfolkského pluku?
Kam se ztratili muži Norfolkského pluku?
1.2.2025
Kam se ztratili muži Norfolkského pluku?

Během vleklých bojů první světové války zmizí beze stopy desítky tisíc vojáků. Někteří zemřou v zajetí, jiné na kusy roztrhají kulky z kulometů či skončí zasypáni a pohřbeni neznámo kde.

V létě 1915 se však na Gallipoli náhle, během chvíle vypaří celý prapor Norfolkského pluku!

Krvavé boje zuří naplno, když se Britové vylodí na poloostrově Gallipoli (v evropské části dnešního Turecka) a pokusí se tady prorazit osmanskou obranu. Chtějí ovládnout důležité úžiny Dardanely a Bospor a s nimi i strategický přístup do Černého moře.

Součástí expedičního sboru je i malá jednotka o síle asi 250 mužů, která 12. srpna 1915 vyrazí do útoku proti nepříteli – a beze stopy zmizí. Poslední, co očití svědkové údajně spatřili, byl jakýsi obrovský oblak, který všechny muže pohltil…

Boje na Gallipoli

Ruské vojsko na počátku roku 1915 jen stěží odolává urputnému osmanskému tlaku v oblasti Kavkazu. Požádá proto o naléhavou pomoc své spojence, Brity, kteří zahájí v únoru onoho roku bombardování osmanských pozic v průlivu Dardanely.

Nepříteli se však nedokážou dostat na kobylku. Ofenziva pokračuje i v následujících měsících, kdy se jednotky dohodových států přesouvají na poloostrov Gallipoli. V průběhu těch nejtěžších bojů se do akce zapojí i Norfolkský střelecký pluk. Právě ten stojí v čele postupu do tureckého vnitrozemí.

Stalo se něco zvláštního…

Jeho 5. prapor s přízviskem Sandringhamští se 12. srpna 1915 dokonce vydává za frontové linie pronásledovat prchající Turky. V čele s plukovníkem Horacem Georgem Proctor-Beauchampem (1856–1915) však oproti ostatním jednotkám postoupí příliš kupředu.

Když ofenziva ztroskotá a zdecimované královské jednotky se vrátí do svých pozic, po Sandringhamských už není ani stopy. Má se jednat o 16 důstojníků a asi 250 vojáků.

Samotný velitel britských sil na Gallipoli generál Ian Hamilton (1853–1947) hlásí do Londýna, že se stalo něco velmi záhadného: „O nikom z těch mužů už nikdo nikdy neslyšel, ani je nespatřil. Pronikli do lesa a tam zmizeli z dohledu i z doslechu. Nikdo z nich se už nevrátil.“

Boje na Gallipoli se vlekly skoro rok a vyžádaly si desetitisíce mrtvých.
Boje na Gallipoli se vlekly skoro rok a vyžádaly si desetitisíce mrtvých.

Ankara nic neví

Britové se tímto nicneříkajícím vysvětlením nenechají odbýt a po Sandringhamských pátrají dál, a to i po turecké kapitulaci v roce 1918. Novou vládu v Ankaře pak oficiálně požádají, aby ztracené muže vydala.

Ta však prohlásí, že tento prapor nikdy nezatkla, nikdy s ním nepřišla do kontaktu, a dokonce ani neví o jeho existenci. Zájem o záhadnou kauzu roste dál, hlavně v řadách odborné veřejnosti.

Někteří experti se domnívají, že celý prapor mohl zabít smrtící plyn, ale nenajdou pro to žádné důkazy. Chybí totiž to nejpodstatnější – ostatky ztracených vojáků!

Podivné svědectví

Pomyslný olej do ohně přilije v 60. letech trojice novozélandských veteránů z první světové války, kteří tvrdí, že osudného dne viděli prapor sestoupit do údolí, kde se na ně snesl neproniknutelný mrak.

Svým tvarem prý připomínal bochník chleba a byl to jediný mrak široko daleko, protože nad Gallipoli bylo, jako obvykle, zcela jasno. Pohyboval se ve stejném směru jako britské oddíly, tedy východním, ke kótě 60 – k pahorku Sari Bair.

Pomalu sestoupil dolů, až se téměř dotkl země. Pak se převalil přes britské vojáky, až je úplně pohltil…

Detaily nesedí

Oblak byl prý natolik hustý, že novozélandští svědci neměli šanci zahlédnout, co se s nebohými muži stalo. Zaregistrovali jen to, že všichni do jednoho zmizeli v mlze. Pak se podivný mrak zvedl a stejně tak rychle, jak sestoupil, se zase vznesl.

Jakmile vystoupal vysoko na oblohu, začal se směrem proti větru vzdalovat,“ vypovídají shodně muži. Podle nich byl mrak asi 200 metrů dlouhý a 50 metrů široký a byl natolik kompaktní, že se od něj odrážely sluneční paprsky.

Faktem nicméně zůstává, že dotyční Novozélanďané uvedou úplně jiné datum incidentu i název nezvěstné jednotky.

Padli do zajetí?

Fantastické teorii o zásahu nadpřirozena odporují také další skutečnosti. Především ta, že už krátce po válce byl jedním z britských vojáků objeven odznak Norfolkského pluku a v jeho blízkosti více lidských ostatků.

Vyšetřovatel, vyslaný na místo pravděpodobně z pověření samotné britské královny-vdovy Alexandry Dánské (1844–1925), která se snažila pomoci tápajícím pozůstalým, krátce nato zjistil, že jeden místní rolník odstranil ze svého pozemku velké množství padlých britských vojáků a jejich těla naházel do nedaleké strže.

To také potvrdilo další pátrání. Celkem byly nalezeny pozůstatky 180 mužů, z toho jich více než stovka patřila ke „ztracenému“ praporu.

Všichni údajně zemřeli po zásahu kulkou do hlavy, což by odpovídalo jedné z předpokládaných verzí, že padli do zajetí a Osmané je bez milosti popravili. Řada britských vojáků později vypoví, že běžně vídali nepřítele, jak doráží raněné a střílí je. Zajatce Osmané nebrali.

V mlze měl zmizet prapor o síle 16 důstojníků a asi 250 vojáků.
V mlze měl zmizet prapor o síle 16 důstojníků a asi 250 vojáků.

Neměli šanci

Této teorii nasvědčuje i skutečnost, že příslušníci Norfolkského pluku byli většinou záložníci s minimálními bojovými zkušenostmi, navíc se ještě nestačili aklimatizovat na gallipolské klima. Proti nad očekávání dobře vyzbrojeným Osmanům neměli šanci.

Pravděpodobně se vzdali. Seznamy ztrát královské armády dnes uvádějí 11 důstojníků a 151 členů mužstva, kteří byli původně vedeni jako nezvěstní, za padlé. Zbylí ztracení muži praporu nejspíš skončili kdesi zasypaní, roztrhaní… Nebyli by jediní.

Těla vojáků dohodových mocností, kteří padli na Gallipoli a nikdy se nenašla, se počítají na tisíce.

Foto: Wikimedia Commons, researchgate.net, Neil Storey Archive
Zdroje informací: ALLAN, Tony: První světová válka, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay. Ženám vstup zakázán Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na […]
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a […]
Popravili poslední královnu při komunistických čistkách?
Protivníky při útoku úmyslně děsí sborovým řevem, vystřelují hvízdající šípy nebo zakládají mnoho táborových ohňů, aby vyvolali dojem, že je jejich armáda podstatně větší než ve skutečnosti. Tyto triky a také um jejich vojevůdců nesou své ovoce. Díky nim mongolská říše vzkvétá, ale všeho jen do času!   Mongolové v dobách své největší slávy – […]
premium
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz