2. 7. 1698: Anglický vynálezce Thomas Savery si nechal patentovat první prakticky využitelný parní stroj.    
Domů     Kdo zhotovil tajemné koule z Kostariky?
Kdo zhotovil tajemné koule z Kostariky?
12.1.2025

Kam jejich noha vkročí, tam zůstane spoušť. To platí pro muže placené firmou United Fruit Company, kteří kácejí a vypalují deštný prales nedaleko kostarického města Palmar Sur, aby tu vytvořili banánové plantáže. Při pohledu na podivné objekty jim ale dojde dech.

V lokalitě Diquis Delta a na ostrově Isla del Caño ve středoamerické Kostarice první moderní lidé v roce 1930 narážejí na dokonale opracované kamenné koule. Později se ukáže, že jich tu je snad tisícovka.

Některé mají průměr pouhých pár centimetrů, jiné zhruba s 2,5 metru patří k opravdovým obrům. „Vidíš to, co já?“ čtou si dělníci, zmoření vlhkým pralesním horkem, vzájemně z očí otázku.

„Musíme je odsunout pryč,“ stěžují si svým předákům naštvaně, protože hnout s těmi obrovskými kolosy, z nichž některé váží až 16 tun, není snadné. A to mají s sebou na pomoc velké bagry.

Následné přemístění koulí dnes vědcům komplikuje možnost rozlousknout, k čemu vlastně ony koule kdysi sloužily.  Divné je, že se kolem nich nenachází žádné kamenné nástroje, které by vysvětlovaly jejich zhotovení. Tak náročné dílo přece nebylo možné vyrobit holýma rukama…

Hledají v nich poklad

„Určitě je v nich zlato!“ vrhají se na koule místní obyvatelé, jakmile se zpráva o jejich objevu mezi nimi rozkřikne. Vypuká zlatá horečka a část koulí během ní bude nemilosrdně rozbita. Lidé věří, že se uvnitř skrývá poklad. Na žádný ale nenarazí.

Doris Stoneová, americká archeoložka a dcera majitele ovocnářského gigantu, pláče zoufalstvím. Neumí vysvětlit, k čemu koule, vytvořené ze žuly, pískovce nebo vápence, slouží. Ví ale, že těžká kladiva a sekáčky domorodců ničí historický poklad.

Nejde o hroudy drahých kovů, ale o artefakty nevyčíslitelné kulturní hodnoty, které po sobě zanechaly dávné civilizace. „Musíte mi pomoci je zachránit,“ verbuje zoufale Samuela Lothropa (1892–1965) z Harvardovy univerzity.

Její kolega neváhá a přijíždí do Kostariky. Jeho srdce archeologa zaplesá. Pochopí, že umístění koulí tvoří různé obrazce a spojnice čar.

K vyleštění stačí kůže 

První archeologický výzkum v Kostarice probíhá v roce 1948. Politická situace v zemi ovšem není příliš stabilní a samotný vědecký tým se ocitá v ohrožení. Hrozí, že bude muset uprchnout.

Nakonec naštěstí práci dokončí, ale odpověď na otázku, proč a jak koule vznikly, nenalezl. Před časem přišla španělská archeoložka Ifigenia Quintanillaová s informací, že u řeky Térraba na jihu Kostariky leží nedodělané koule.

Tvrdí, že „k jejich dokončení potřebujete jenom kus kůže a brusnou pastu z písku a vody na vyleštění“. Jenže v praxi to názorně nepředvede.

Další výzkum probíhá od roku 2010. Provádí ho americký vědec John Hoopes z univerzity v Kansasu, který napomáhá k zápisu koulí na seznam kulturního dědictví UNESCO. Nic přelomového ale neobjeví…

Mají dokonale kulatý tvar, kdo a proč do kamene vytesal, ale nikdo netuší. Možná měla tvořit mapu vesmíru.
Mají dokonale kulatý tvar, kdo a proč do kamene vytesal, ale nikdo netuší. Možná měla tvořit mapu vesmíru.

Šlo o mapu vesmíru?

Odborníci většinou dobu vzniku koulí stanovují na léta 600–1000 n. l., nové poznatky ale ukazují, že první byly opracovány už ve 4. století.

Pravděpodobně je vyrobila domorodá kultura Diquis, žijící v Americe v době před připlutím mořeplavce Kryštofa Kolumba (asi 1451–1506) do Nového světa, ale s jistotou to nelze říct. Nerozluštěným tajemstvím zůstává i jejich účel.

Snad šlo o mapu vesmíru… „Zde je Slunce, tady naše planeta Země a Měsíc. Takto vypadají pohyby souhvězdí,“ ukazoval snad šaman domorodých Diquisů ostatním na symbolech vyrytých do kamenné koule. Dnes je ale už dávno zahladila eroze. Umístění a smysl koulí tak zůstává rovněž hádankou.

*** Práce pro obry ***

* K záhadám světové historie patří i přesun tří osmisettunových kvádrů s rozměry 20 x 4 x 4 metrů, pravděpodobně vůbec největších opracovaných kamenných objektů na světě…Tvoří součást terasy v libanonském Baalbeku.

* Čtvrtý kámen s rozměry 21,5 x 4,5 x 4,3 metrů zůstal ležet opodál. Odborníci si lámou hlavu nad tím, jak dokázali dávní stavitelé zvednout obrovské bloky do výše bez moderních jeřábů.

* Nejsou si jisti ani tím, kdo ten nadlidský úkol vzal na svá bedra. Většinou ho ale přisuzují Féničanům, kteří se tu usídlili kolem roku 3000 př. n. l.

Foto: Wikimedia Commons
Zdroje informací: HABECK, Reinhard. Největší záhady archeologie, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se […]
premium
První česká obchodní zástupkyně prodávala šicí stroje
Zákaznicím v obchodě nabízí výuku šití na stroji i český návod. Obchod Ludmile ale připravuje víc starostí než radostí. Nejednou prodává na dluh. „Já mám též státi peníze za několik strojů a nikdo nechce platit,“ stěžuje si v roce 1865 Vojtěchu Náprstkovi.   „Uška,“ tak doma přezdívají Ludmile Křížkové (1844–1879), dceři vinopalníka Adolfa Křížka (1811–1891). […]
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších.  Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881), […]
3 ženy & Den D: K triumfu Spojenců přispěly perem i barometrem
Vstává v jednu v noci, a ještě k tomu na své narozeniny. Maureen se vydává k meteorologické stanici u majáku na nejzápadnější výspě Evropy. Dlouho nebude tušit, že její hlášení z 3. června 1944 ovlivní operaci Overlord a zachrání tisíce lidských životů. Často zůstaly bezejmenné a nepovažovaly se za hrdinky. Přesto mnohé ženy při vylodění Spojenců v Normandii 6. června 1944 […]
premium
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz