Válka v Evropě je na spadnutí. Bonhoeffer odjel pracovat do USA, brzy toho ale bude litovat. „Udělal jsem chybu, když jsem přišel do Ameriky. Musím prožít tuto těžkou dobu v našich národních dějinách,“ svěří se v dopise příteli.
V červenci 1939 se vrací do Německa, aby se přidal k protinacistickému odboji. Bezpečí exilu vymění za riziko zatčení a popravy!
Pochází z dobře situované rodiny. Na univerzitě v Berlíně vystuduje teologii, i když si to jeho otec, prominentní psychiatr a neurolog, rozhodně nepřál!
Po promoci v roce 1927 Dietrich Bonhoeffer (1906–1945) krátce působí ve španělské Barceloně jako výpomocný kazatel.
Následují další studia v USA a na počátku 30. let minulého století se mladý evangelický teolog vrací na berlínskou univerzitu, kde začíná přednášet.
V lednu 1933, jen pár dní po jmenování Adolfa Hitlera (1889–1945) říšským kancléřem, se veřejně vymezí proti nacismu. Bude kvůli tomu čelit ústrkům a brzy z Německa raději odjede. Zakotví v Londýně, kde mu přátelé pomohli sehnat místo faráře.
Ve špatném vlaku
V Anglii zůstane dva roky, poté se rozjede zpátky do Německa. Tehdy už spolupracuje s organizací s názvem Vyznávající církev, která vznikla v roce 1934 jako opozice vůči Hitlerem podporovanému hnutí Němečtí křesťané.
Bonhoeffer v ní dostává na starost vzdělávání budoucích evangelických duchovních. Jako přesvědčený pacifista také pokračuje v nenásilném odporu proti nacistům, a to hlavně formou různých náboženských akcí a pomocí morálního přesvědčování.
Pod vlivem Hitlerovy stále agresivnější politiky ale svůj názor na tuto taktiku brzy přehodnotí. Pochopí, že křesťanský pacifismus na tak „obrovské zlo“ nestačí. Začíná upřednostňovat aktivní boj proti nacismu.
„Když člověk nastoupí do špatného vlaku, tak již nepomůže, že kráčí proti směru jízdy,“ obhajuje použití síly. Připouští nutnost zabít Hitlera. Před přáteli dokonce řekne, že ho zlikviduje sám, pokud se k tomu naskytne příležitost!
Národ neopustí
Zkraje léta 1939 odplul do USA, kde má zajištěnou práci na univerzitě. K cestě za Atlantik ho přesvědčili přátelé, jenže Bonhoeffer si za pár týdnů uvědomí, že udělal obrovskou chybu. V červenci se proto vrací do Německa.
Po velkém vnitřním boji dospěl k závěru, že v kritickou chvíli nemůže opustit německý národ.
„Díky svým přátelům a příbuzným se stává spolupracovníkem abwehru – nacistické tajné služby, aby tím spolu s nimi kryl svou odbojovou činnost,“ vypráví současný publicista Pavel Hlavatý.
Zapojí se do příprav atentátu na Hitlera, který však skončí neúspěchem. Počátkem roku 1943 je Bonhoeffer zatčen gestapem a jako prominentní vůdcův vězeň stráví dva roky v berlínské věznici Tegel.
V únoru 1945 ho nacisté převezou do Buchenwaldu a pak do koncentračního tábora v bavorském Flossenbürgu. Ve zmanipulovaném procesu je odsouzen k trestu smrti a 9. dubna oběšen.
„Byl jsem hluboce pohnut způsobem, jak se tento oblíbený člověk modlil, tak oddaný a tak jistý, že Bůh jeho modlitbu slyší. Pak vylezl po schodech k šibenici, statečný a smířený,“ přibližuje Bonhoefferovu smrt jeden z táborových vězňů.