13. 7. 587 př. n. l.: Babylonský král Nabukadnesar II. nechal srovnat se zemí Šolomounův chrám v Jeruzalémě a velkou část židovského obyvatelstva odvedl do zajetí.    
Domů     Koktavý Guth-Jarkovský umravnil českou společnost
Koktavý Guth-Jarkovský umravnil českou společnost

Nevěří svým očím. Mladá slečna, sedící v kupé naproti němu, si chytne lem punčoch a klidně si je před ním sundá. Navíc si s tím dává načas. Guth-Jarkovský si pohoršeně odkašle a dívku zpraží přísným pohledem. „Nemrava nemravná,“ pomyslí si. Věří, že na veřejnosti by se měl člověk chovat skromně a uměřeně.

Přední český mravokárce Jiří Stanislav Guth-Jarkovský (1861–1943) má jasno v tom, jak se má správný člověk chovat. A to za každé situace, ať už je doma, nebo ve společnosti.

Jeho výčet pravidel slušného chování, známý jako Společenský katechismus, vydá na tři svazky.

Hlava kolem z nich jde i prezidentovi Tomáši Garrigue Masarykovi (1850–1937), který se kvůli tomu s Guthem-Jarkovským, toho času hradním ceremoniářem, nerozejde zrovna v dobrém.

Jsou některé jeho poučky aplikovatelné i do dnešní doby, nebo jsou 100 let stará pravidla slušného chování už jen reliktem časů dávno minulých?

Stydlivý intelektuál

Jiří Guth (tehdy ještě bez přídomku Jarkovský, což je jeho umělecký pseudonym) se narodil 24. ledna 1861 v Heřmanově Městci na Chrudimsku do rodiny knížecího důchodního, tedy hospodářského úředníka.

Už jako malé dítě je úzkostlivý, bojácný a tyto stavy jenom umocní nehoda, při níž spadne ze žebřiňáku.

Po ní totiž začne koktat a řečová porucha, o níž se později sám trochu přehnaně vyjádří jako o „nejsměšnější a nejtrapnější vadě“, mu zůstane až do pokročilého věku. Kvůli tomu se ještě více stáhne do sebe a volné chvíle tráví raději četbou.

Intelektuálně založený mladík vystuduje filozofii, matematiku a fyziku na Filozofické fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity a po absolutoriu nastoupí jako učitel ve šlechtické rodině Schaumburg-Lippe.

Guth-Jarkovský si potrpí na upravený zevnějšek svůj i ostatních.
Guth-Jarkovský si potrpí na upravený zevnějšek svůj i ostatních.

Sportem ku zdraví!

Vedle běžných předmětů Guth dbá i na to, aby jeho žáci byli fyzicky zdatní.

„Sport i tělocvik činí člověka svěžím a svižným, dodává tělu pěkného držení a odstraňuje nemotornost, těžkopádnost, kterou má za následek mnohé sezení v místnostech uzavřených a nedostatek pohybu vůbec,“ říká a sám vylepšuje svoji od přírody nepříliš silově zdatnou tělesnou schránku pravidelným cvičením.

Zájem o sport ho roku 1896 přivede až do Řecka, na první novodobé olympijské hry. Z podoby mezinárodního tělocvičného klání je Guth doslova uchvácen.

Nejen z výkonů nejlepších sportovců světa, nýbrž i z faktu, že účastníci nedostávají za vítězství peníze, ale pouze neprodejné medaile.

„Honba za cenami při závodech sportovních nesvědčí o pravém pochopení sportu, rovněž jako chlubí-li se jimi sportovec nebo staví-li je na odiv,“ kritizuje Guth profesionální sport. Nezištnost má být podle něj jedním z hlavních znaků sportu.

Po pádu ze žebřiňáku začal Guth koktat. Zůstalo mu to do dospělosti.
Po pádu ze žebřiňáku začal Guth koktat. Zůstalo mu to do dospělosti.

Češi za sebe

Nadšení z olympijské myšlenky z Gutha neopadne ani po návratu do Čech. Spolu se zapáleným sportovcem Josefem Rösslerem-Ořovským (1869–1933) založí Český olympijský výbor a stává se jeho historicky prvním předsedou.

Díky tomu se čeští sportovci budou moci v roce 1900 zúčastnit olympiády v Paříži. A hlavně, budou reprezentovat svůj národ, nikoliv Rakousko-Uhersko!

Mezinárodní olympijský výbor - Guth stojí vlevo nahoře.
Mezinárodní olympijský výbor – Guth stojí vlevo nahoře.

Česká výprava toho roku přiveze domů dvě bronzové a jednu stříbrnou medaili. Je trochu paradoxní, že ačkoliv se o oba bronzy postarala tenistka Hedwig Rosenbaumová (1864–1939), samotný Guth ženám ve sportu příliš nefandí.

„Ach, ty bicyklistky!… Nejedna z těch dívek, valnou většinou přestárlých, ba starých – to zvláště pozoruji, že se tohoto sportu nechytá tvor žádný takový, jakému v mládeneckém žargonu říkáme hezká holka,“ hořekuje.

Na ženy na bicyklech si český mravokárce nijak zvlášť nepotrpěl.
Na ženy na bicyklech si český mravokárce nijak zvlášť nepotrpěl.

Pomalu s emancipací

Zdrženlivě se propagátor slušných mravů staví i k ženské emancipaci. Ne snad, že by dámám upíral srovnatelné mentální kvality, ale věří v prospěšnost oddělení společenských rolí mezi muži a ženami.

„Vítězství extrémních snah ženské emancipace bylo by možné jen při úplné degeneraci mužů a takový národ byl by asi záhy zatlačen jiným, zdravějším, byť i na nižším stupni kultury stojícím,“ obává se Guth.

Přesto míní, že není správné, aby současně se zrovnoprávněním žen zanikla povinnost mužů je chránit a být k nim zdvořilí. Sám Guth se v roce 1897 oženil s Annou Černou (1875–1928), dcerou ředitele gymnázia v Roudnici nad Labem.

Píše v pohodlí

Stěžejním Guthovým přínosem je knižní série pouček o slušném chování. V knihách nabízí kromě konkrétních návodů na postup v různých životních situacích i srovnání s bontonem v jiných zemích. Sám jich za život mnoho procestoval.

Vedle Evropy navštívil i Severní Ameriku, Asii či Afriku a o těchto cestách vydal množství cestopisů. Když se ho ale jednou kdosi zeptal, jaká je práce spisovatele, odpověděl: „Její hlavní podstatu tvoří župan a bačkory.“

*** Protokolář si s prezidentem nerozuměl ***

* Po založení československého státu je Jiří Guth-Jarkovský pověřen, aby pro prezidenta Masaryka vypracoval hradní protokol. Každý z nich má ale poněkud jiné představy o tom, jak by měl vypadat.

* Zatímco pedantský, až upjatý protokolář si potrpí na oficiálnost po francouzském či britském vzoru, Masaryk je z USA zvyklý na uvolněnější poměry.

* V roce 1925 proto Guth-Jarkovský „na vlastní žádost“ odejde do penze. Za dobu ve službách hradní kanceláře stihl například zavést nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva.

Foto: wikipedia.org, esbirky.cz, olympijskytym.cz, fineartamerica.com, dejavu.hypotheses.org, pinterest.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Švagrovi v Říši přichystal Václav II. podraz
Uprostřed léta roku 1290 se Václav II. potkává se svým tchánem Rudolfem Habsburským v Erfurtu. Oba muži se přátelsky obejmou. Před římským králem už však nestojí ten nejistý chlapec, jenž ho žádával o pomoc a o radu. Václav nyní vystupuje sebevědomě a je to Rudolf, kdo po něm tentokrát bude něco chtít…   Rytíř v […]
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku […]
Konstantinopol: Během moru císař vybíral daně i od mrtvých
Část obránců Konstantinopole uprchne. Vytušili, že město co nevidět padne, a chtějí si zachránit život. Císař Konstantin XI. však byzantskou metropoli neopustí. Vždyť jejími ulicemi kráčely dějiny. S hrstkou nejvěrnějších druhů bude s Turky v roce 1453 bojovat do posledního dechu!   Stěhování na východ Řím ohrožují barbaři. Současně stále více jeho obyvatel konvertuje ke […]
Trenck & jeho panduři: Ukradli pruskému vládci psí smečku?
Říkají mu „pandur Trenck“ a hodně lidí z něj má strach. Nejen Prusové a Bavoři, ale i Turci. Jeho vojáci ho přesto milují, protože baron Franz Trenck je jako oni. Statečný, nesmlouvavý a vždycky dostojí svému slovu. Domluví se několika jazyky, daleko raději však argumentuje zbraněmi. Neskloní hlavu nikdy a před nikým. Drzost mladého barona vskutku […]
premium
Věda a vynálezy
3 vychytávky z říše na Nilu: Svítili si služebníci faraonů žárovkou?
Náhorní plošina se musí nejprve uhladit do roviny. Ač disponují primitivními nástroji, dávní Egypťané docílí toho, že rozdíl mezi nejvýše a nejníže položenou spodní hranou Cheopsovy pyramidy činí pouhých 2,1 centimetru. Jen o neuvěřitelnou jednu patnáctinu stupně se pak starověcí architekti odchýlí, když jednotlivé hrany faraonovy hrobky orientují podle světových stran. A to k jejich […]
premium
Oddal se Parkinson medicíně po zpackaném spiknutí?
K medicíně má dlouho vlažný vztah. Stačí mu, že ho slušně živí. Teprve když zkrachuje jeho politická „kariéra“, začíná se Parkinson více věnovat vědeckému bádání v několika lékařských oborech. Proslaví se hlavně popisem choroby, která se bohužel ani dnes nedá vyléčit.   Má spoustu zájmů. Zajímá ho chemie, botanika, geologie či paleontologie. Nic z toho ale mladičký James […]
Nepoctiví svícníci končili ve vězení
Knot svíčky se utápí v roztaveném vosku. Plamínek pomalu skomírá, až zhasne úplně. „To je dneska už třetí. Ale já jim to nedaruju!“ rozčílí se roku 1320 městský písař, který za soumraku dokončuje svůj zápis. Na adresu místních svícníků pronese pár nadávek, ale tím aféra neskončí.   Ve francouzském městečku Provins, ležícím asi 90 kilometrů jihovýchodně […]
Otec genetiky: Kvůli pokusům Mendel dočasně oslepl
Mladý Mendel je povahou spíš zamlklý, avšak nesmírně houževnatý. Šest dnů v týdnu vyučuje na reálce, kromě toho plní povinnosti kněze, a kdykoliv má volnou chvilku, věnuje se náročným pokusům s křížením rostlin. Vystačí si přitom s obyčejným hrachem a fazolemi! Třebaže Gregor Johann Mendel (1822–1884) pochází z chudých poměrů, už od dětství se u něj projevuje velká […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
panidomu.cz
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají