14. 6. 1800: V bitvě u Marenga porazil Napoleon Bonaparte armádu rakouského generála barona Melase a opět ovládl Lombardii.    
Domů     Masakr u Wounded Knee vyvolal hluchý indián
Masakr u Wounded Knee vyvolal hluchý indián
Masakr u Wounded Knee vyvolal hluchý indián

Napětí by se dalo krájet. Znepřátelené strany stojí proti sobě a jen krůček je dělí od masakru. A osudný první výstřel nakonec opravdu přijde, i když ho nikdo vlastně neplánoval…

Blíží se konec 19. století a situace původních obyvatel Severní Ameriky je stále horší. Jejich loviště zabírají přistěhovalci, stáda bizonů, která dříve byla jejich obživou, řídnou a vymírají, a samotným indiánům americká vláda vyhrazuje rezervace.

Jednou z nich je i Pine Ridge na jihozápadě státu Jižní Dakota, v níž žijí příslušníci kmene Lakotů. Rezervace je zřízena zákonem ze dne 2. března 1889 a patří k největším ve Spojených státech. Zároveň je ale vzhledem k neúrodné půdě také jednou z nejchudších. Jen 340 čtverečních kilometrů z celkových 9000 je vhodných k zemědělství.

Prorok v kómatu

Indiáni se začínají bouřit. Přispívá k tomu nově se šířící náboženství domorodého proroka Wovoky (asi 1856–1932), zvané Tanec duchů.

Během zatmění Slunce 1. ledna 1889 podle svých slov upadl do kómatu a měl vizi, podle níž všichni běloši opouštějí kontinent a do původních lovišť se vracejí duchové předků.

V obavách z nepokojů se policie vydává 15. prosince 1890 do sousední rezervace Standing Rock zatknout nejvlivnějšího indiánského vůdce Sedícího býka (1831–1890), dobře známého už z dob slavného vítězství spojených indiánských kmenů nad 7. kavalérií u Little Bighornu 25. června 1876.

Masakr u Wounded Knee nepřežil ani náčelník Lakotů Skvrnitý los.
Masakr u Wounded Knee nepřežil ani náčelník Lakotů Skvrnitý los.

Obklíčení uprchlíci

Celkem 39 policistů v půl šesté ráno obklíčí náčelníkův dům, ale přinutit zatčeného nasednout na koně se jim nepodaří. To už se sbíhají indiáni z okolí. Rozhoří se šarvátka, během níž přijde o život 16 lidí.

Sám Sedící býk podlehne střelným zraněním, kulky ho zasáhly do hrudi a hlavy. Schyluje se k další válce. Stovky indiánů prchají ze Standing Rock a směřují do Pine Ridge. Ani tam ale nebudou v bezpečí.

Potlačit nepokoje se vydává opět 7. kavalérie, které nyní velí plukovník James W. Forsyth (1834–1906). Za svítání 29. prosince 1890 obkličuje největší tábořiště u potoka Wounded Knee.

Cílem je zajmout všechny obyvatele a po železnici je přesunout do nové rezervace v Omaze.

Útěk je marný

Plukovník Forsyth má k dispozici 500 mužů, náčelník Lakotů Skvrnitý los (asi 1826–1890) jen něco přes stovku bojovníků, zbytek z celkového počtu 350 indiánů tvoří ženy a děti.

Kavalérie se jistí čtveřicí lehkých rychlopalných polních kanonů Hotchkiss M1875. Za svítání Forsyth zahajuje operaci. „Vzdejte se a odevzdejte zbraně!“ vyzývá obklíčené.

Vše probíhá v klidu až do okamžiku, kdy hluchý indián jménem Černý kojot, který neslyšel výzvu k odzbrojení, odmítne vydat svou pušku Winchester. Ta při přetahované s vojáky vystřelí. „Došlo k potyčce mezi jedním hluchým bojovníkem a dvěma vojáky.

Začala bitva,“ popisuje pak následující události Forsythův nadřízený generál Nelson Miles (1839–1925).

Přidává také podrobnosti o tom, jak se osazenstvo tábora, včetně nemocného náčelníka, rozprchlo do okolí a vojáci uprchlíky až tři kilometry hluboko do prérie pronásledovali a pobíjeli.

Mrtvé nikdo nepočítá

Na masakr budou do konce života vzpomínat účastníci z obou stran. „Zabili matku ve chvíli, kdy kojila, dítě si toho nevšimlo a stále zkoušelo pít,“ líčí děsivý zážitek jeden z indiánů jménem Americký kůň (asi 1840–1908).

„Ta palba byla tak rychlá, že přímo před našima očima kosila válečníky, ženy, děti, koně i psy,“ vzpomíná kapitán Edward Godfrey (1843–1932). V boji padne 25 vojáků, nikdy se ale nepodaří stanovit přesný počet obětí z řad Lakotů.

Odhady se pohybují mezi 150–300 mrtvými. Bezprostředně po masakru propuká sněhová bouře, která znemožní pátrání po případných zraněných v okolí. 51 přeživších včetně čtyř kojenců vojáci naloží na vozy a přemístí dál do rezervace.

Plukovník James Forsyth postihu za způsobený masakr unikl.
Plukovník James Forsyth postihu za způsobený masakr unikl.

Ještě jedna křivda

Masakr se nepodaří zamést pod koberec. Vojenský soud, před který je plukovník Forsyth postaven, se ale omezí pouze na kritiku jeho taktických schopností. Marně generál Miles usiluje o to, aby byl Forsyth za tragédii nucen nést odpovědnost. Naopak.

Forsyth se oklepe a zanedlouho už je povýšen nejprve na brigádního generála a záhy i na generálmajora. Ještě dlouho potrvá, než pohled na masakr u Wounded Knee přehodnotí i obyčejní Američané.

„Po staletí jsme indiánům křivdili, ale teď bychom pro ochranu naší civilizace udělali lépe, abychom přidali ještě jednu křivdu a vymazali tyto nezkrotné tvory z povrchu zemského,“ píše tehdy redaktor Lyman Frank Baum (1856–1919) v listu Aberdeen Saturday Pioneer.

Zaostřeno na osobnosti
Zaměstná náčelníka
Dobrodruh William Cody řečený Buffalo Bill (1846–1917), známý z mnoha knih, v roce 1883 zakládá divadelní společnost Buffalo Bill's Wild West, v níž několik měsíců působí i sám siouxský náčelník Sedící býk.
Bydlení pro architekta
Katalánský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) se v roce 1883 ujímá řízení nedávno započaté stavby chrámu Sagrada Família v Barceloně. Od této chvíle se chrám stává smyslem jeho života a na stavbě bude i bydlet.
Slovník začíná od A
Knihkupec a nakladatel Jan Otto (1841–1916) vydává 25. listopadu 1888 první díl svého naučného slovníku, obsahující hesla A-Alpy. Během 20 let postupně vyjde 27 řádných svazků a jeden doplňkový.
Básníkovo utrpení
V Praze ve věku 57 let umírá 22. srpna 1891 básník, novinář a spisovatel Jan Neruda (*1834). Poslední léta prožil pronásledovaný nemocemi a své fejetony byl nucen do redakce Národních listů posílat po poslíčkovi.
Zaostřeno na dobu
Libuše podruhé
Národní divadlo opět hraje! 18. listopadu 1883, jen 27 měsíců po ničivém požáru, je znovu otevřeno. Češi za 47 dní dokázali vybrat milion zlatých na opravu. Prvním představením je i tentokrát Smetanova opera Libuše.
Schody stačí
V Paříži je 6. května 1889 vypálením 21 salv z děla slavnostně otevřena pro veřejnost Eiffelova věž, v tu dobu nejvyšší stavba světa. I když ještě nefungují výtahy, jen během prvního týdne vystoupá na její vrchol 28 922 lidí.
Vrah pod proudem
V USA je 6. srpna 1890 poprvé popraven člověk na elektrickém křesle. Stává se jím William Kemmler, který zavraždil svou družku sekyrou. Krutá poprava nevyzkoušeným strojem se povede až na podruhé.
Karlův most napůl
Prahu v září 1890 postihuje stoletá povodeň. Klády z utržených vorů při ní poškodí i Karlův most, takže se zřítí dva jeho oblouky a ve vodě skončí i dvě z historických soch. Dva roky pak provoz zajišťuje jen provizorní dřevěná konstrukce.
Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com, americanindianrepublic.com
Zdroje informací: ČERNÍK, Jiří. Střípky z amerických dějin, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
6 technických unikátů: Poklady se skrývají hluboko pod povrchem i vysoko v horách
Rudolf II. dostal další ze svých podivných nápadů. Chybějící vodu chce do Královské obory přivést z Vltavy, a to štolou vyraženou pod letenskou skálou. Umlčí pochybovače, kteří mu to rozmlouvají, a získá podporu českých stavů. Věří, že havíři z Kutné Hory si i s tímto úkolem poradí… Nejen hrady, zámky, paláce či kostely a kláštery. V […]
premium
Falšovaly první čs. vojačky kvůli boji datum narození?
„Škrábat v kuchyni brambory? Tak to ani náhodou!“ zuří na konci roku 1943 Lydie Studničková. Takhle si bojové nasazení nepředstavovala. V hlavě 16leté dívky už se rodí plán, jak se konečně dostat na frontu…   Zárodek čs. armády se počátkem roku 1942 formuje v Buzuluku na území SSSR pod velením tehdy podplukovníka Ludvíka Svobody (1895‒1979). […]
Prvního ředitele Národního divadla zdrtila nešťastná láska
„Ta jeho neodbytnost je směšná. Nelidsky mne nudí, “ stěžuje si Anna Lauermannová deníku na svého ctitele. Odmítá ho, ale přitom stačí, aby jenom na týden zmizel z Prahy a nedal vědět kam, a už má o něj strach.   „Myslím, že by bylo lépe, kdybyste ke mně nechodil… Máte ještě čas se oženit, máte […]
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra. Dlouho se mělo za to, že šlo o první obchodní centrum na světě. Nedávné nálezy ovšem archeology značně znejistěly. Měla snad budova jiný účel? A postavil ji vůbec císař Traján?  Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem […]
Věda a vynálezy
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opečený sendvič s křupavou slaninou
tisicereceptu.cz
Opečený sendvič s křupavou slaninou
Slanina vás posílí na každé túře. Nejlépe chutná s čerstvým opečeným chlebem nebo bílým toustovým chlebem. Suroviny 20 dkg anglické slaniny 2 velká rajčata hrst čerstvé rukoly 1 lžíce másla
Sluneční brýle, které ladí s oceánem: Breitling & Cutler and Gross
iluxus.cz
Sluneční brýle, které ladí s oceánem: Breitling & Cutler and Gross
Letní outfit není kompletní bez dokonalých slunečních brýlí – a právě na tuto stylovou nutnost se zaměřila hodinářská značka Breitling, která spojila síly s renomovanou britskou značkou Cutler and Gro
Vodní vila Celine Dion
rezidenceonline.cz
Vodní vila Celine Dion
Světově proslulá kanadská zpěvačka, mimo jiné vítězka prestižní hudební ceny Grammy, si v roce 2010 s manželem a dětmi začala užívat nebývalý komfort vodního království na Jupiter Island. Bohužel už za tři roky se karty jejich života obrátily úplně jiným směrem. Celine Dion není třeba dlouze představovat. Kromě toho nejprestižnějšího má na svém kontě i
Děsivé zjištění: Telefon spící ženy nahrál cizí hlas v její ložnici
enigmaplus.cz
Děsivé zjištění: Telefon spící ženy nahrál cizí hlas v její ložnici
Jenny si na podzim roku 2013 stáhne do telefonu aplikaci, která má sledovat její spánek a nahrávat případné rušivé zvuky, které by mohly kvalitu nočního odpočinku narušit. Jedné noci však záznam odhal
Kuřecí roláda se sušenými rajčaty
nejsemsama.cz
Kuřecí roláda se sušenými rajčaty
Je tak lehká, že si ji, se zeleninovým salátem, můžete klidně dát i k večeři. Ingredience: 750 g kuřecích prsních řízků 200 g kvalitní libové slaniny 8 ks sušených rajčat naložených v oleji 2 stroužky česneku lžička kaparů tři snítky čerstvého tymiánu olivový olej 3 dcl bílého vína sůl pepř Postup: Kuřecí prsa rozkrojte na plát silný asi 1 cm. Pláty položte
Ukončí Solaříková kvůli lásce kariéru?
nasehvezdy.cz
Ukončí Solaříková kvůli lásce kariéru?
V jednu chvíli byla Patricie Solaříková (36) v seriálech Ulice, Specialisté i Jedna rodina. Pracovala naplno. Teď jako by ze všech mizela a práci omezovala. Podle zákulisních informací za tím může bý
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
epochaplus.cz
Son Doong: Vietnamský podzemní ráj s džunglí a vlastními mraky
Představte si podzemní svět tak obrovský, že by se do něj vešlo celé město, s křišťálově čistými jezery, podzemními řekami a dokonce i tropickým pralesem, kde se tvoří vlastní mlha a mraky. To není sci-fi vize, ale realita vietnamské jeskyně Son Doong, jednoho z nejnověji objevených divů světa. Tento gigantický podzemní ekosystém je fascinujícím místem,
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
epochalnisvet.cz
Polytechnické vzdělávání: Cesta k praktickým dovednostem i soft skills
Polytechnické vzdělávání propojuje technické, praktické i tvořivé dovednosti. V dnešní době je důležité porozumět moderním technologiím, jelikož jsou stále běžnější součástí každodenního života. Komplexní řešení nabízí výuka robotiky. Začátek v útlém věku Robotika pro děti může být relativně jednoduchá – zaujme, zabaví a naučí přitom cenné dovednosti. Spojuje hru a učení, děti jsou aktivní, musí zapojit logické
Doplňte vitamin D
panidomu.cz
Doplňte vitamin D
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid
Duchové Kunžvartu
epochanacestach.cz
Duchové Kunžvartu
Na samém pomezí Českého království, na východním úbočí šumavské hory Strážný, stála od 14. století mohutná pevnost zvaná Kunžvart. V současnosti zbývá z hradu, který patří mezi nejtajemnější místa v oblasti, prakticky jen torzo čtyřhranné věže. Už výstup ke zřícenině (výlet začnete v nedalekém městysi Strážný) je jako z pohádky – cesta se vine lesem lemovaným mechem porostlými balvany, kapradím
Umělá inteligence umí obnovit poškozené umělecké dílo v řádu hodin
21stoleti.cz
Umělá inteligence umí obnovit poškozené umělecké dílo v řádu hodin
Staletí zanechávají na olejomalbách významných i těch méně známých mistrů výrazné stopy. Přirozené stárnutí děl má za následek praskliny, odlupování kousků pigmentů, změny barev a nejrůznější drobné s
Navštívil mě v chatě u lesa duch tety?
skutecnepribehy.cz
Navštívil mě v chatě u lesa duch tety?
Dlouho to bylo moje oblíbené místo, ale v době dospívání jsem na naší chatě zažila děsivé okamžiky. Odpověď přinesl až čas. V mládí jsem zažila na naší chatě hrozné věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Podivné příhody se mi tam ovšem stávaly jen tehdy, když jsem byla sama. Rodinná chata ukrývala děsivé tajemství z minulosti!
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz