21. 3. 1871: Otto von Bismarck byl oficiálně jmenován kancléřem německého impéria.    
Domů     Masakr u Wounded Knee vyvolal hluchý indián
Masakr u Wounded Knee vyvolal hluchý indián
Masakr u Wounded Knee vyvolal hluchý indián

Napětí by se dalo krájet. Znepřátelené strany stojí proti sobě a jen krůček je dělí od masakru. A osudný první výstřel nakonec opravdu přijde, i když ho nikdo vlastně neplánoval…

Blíží se konec 19. století a situace původních obyvatel Severní Ameriky je stále horší. Jejich loviště zabírají přistěhovalci, stáda bizonů, která dříve byla jejich obživou, řídnou a vymírají, a samotným indiánům americká vláda vyhrazuje rezervace.

Jednou z nich je i Pine Ridge na jihozápadě státu Jižní Dakota, v níž žijí příslušníci kmene Lakotů. Rezervace je zřízena zákonem ze dne 2. března 1889 a patří k největším ve Spojených státech. Zároveň je ale vzhledem k neúrodné půdě také jednou z nejchudších. Jen 340 čtverečních kilometrů z celkových 9000 je vhodných k zemědělství.

Prorok v kómatu

Indiáni se začínají bouřit. Přispívá k tomu nově se šířící náboženství domorodého proroka Wovoky (asi 1856–1932), zvané Tanec duchů.

Během zatmění Slunce 1. ledna 1889 podle svých slov upadl do kómatu a měl vizi, podle níž všichni běloši opouštějí kontinent a do původních lovišť se vracejí duchové předků.

V obavách z nepokojů se policie vydává 15. prosince 1890 do sousední rezervace Standing Rock zatknout nejvlivnějšího indiánského vůdce Sedícího býka (1831–1890), dobře známého už z dob slavného vítězství spojených indiánských kmenů nad 7. kavalérií u Little Bighornu 25. června 1876.

Masakr u Wounded Knee nepřežil ani náčelník Lakotů Skvrnitý los.
Masakr u Wounded Knee nepřežil ani náčelník Lakotů Skvrnitý los.

Obklíčení uprchlíci

Celkem 39 policistů v půl šesté ráno obklíčí náčelníkův dům, ale přinutit zatčeného nasednout na koně se jim nepodaří. To už se sbíhají indiáni z okolí. Rozhoří se šarvátka, během níž přijde o život 16 lidí.

Sám Sedící býk podlehne střelným zraněním, kulky ho zasáhly do hrudi a hlavy. Schyluje se k další válce. Stovky indiánů prchají ze Standing Rock a směřují do Pine Ridge. Ani tam ale nebudou v bezpečí.

Potlačit nepokoje se vydává opět 7. kavalérie, které nyní velí plukovník James W. Forsyth (1834–1906). Za svítání 29. prosince 1890 obkličuje největší tábořiště u potoka Wounded Knee.

Cílem je zajmout všechny obyvatele a po železnici je přesunout do nové rezervace v Omaze.

Útěk je marný

Plukovník Forsyth má k dispozici 500 mužů, náčelník Lakotů Skvrnitý los (asi 1826–1890) jen něco přes stovku bojovníků, zbytek z celkového počtu 350 indiánů tvoří ženy a děti.

Kavalérie se jistí čtveřicí lehkých rychlopalných polních kanonů Hotchkiss M1875. Za svítání Forsyth zahajuje operaci. „Vzdejte se a odevzdejte zbraně!“ vyzývá obklíčené.

Vše probíhá v klidu až do okamžiku, kdy hluchý indián jménem Černý kojot, který neslyšel výzvu k odzbrojení, odmítne vydat svou pušku Winchester. Ta při přetahované s vojáky vystřelí. „Došlo k potyčce mezi jedním hluchým bojovníkem a dvěma vojáky.

Začala bitva,“ popisuje pak následující události Forsythův nadřízený generál Nelson Miles (1839–1925).

Přidává také podrobnosti o tom, jak se osazenstvo tábora, včetně nemocného náčelníka, rozprchlo do okolí a vojáci uprchlíky až tři kilometry hluboko do prérie pronásledovali a pobíjeli.

Mrtvé nikdo nepočítá

Na masakr budou do konce života vzpomínat účastníci z obou stran. „Zabili matku ve chvíli, kdy kojila, dítě si toho nevšimlo a stále zkoušelo pít,“ líčí děsivý zážitek jeden z indiánů jménem Americký kůň (asi 1840–1908).

„Ta palba byla tak rychlá, že přímo před našima očima kosila válečníky, ženy, děti, koně i psy,“ vzpomíná kapitán Edward Godfrey (1843–1932). V boji padne 25 vojáků, nikdy se ale nepodaří stanovit přesný počet obětí z řad Lakotů.

Odhady se pohybují mezi 150–300 mrtvými. Bezprostředně po masakru propuká sněhová bouře, která znemožní pátrání po případných zraněných v okolí. 51 přeživších včetně čtyř kojenců vojáci naloží na vozy a přemístí dál do rezervace.

Plukovník James Forsyth postihu za způsobený masakr unikl.
Plukovník James Forsyth postihu za způsobený masakr unikl.

Ještě jedna křivda

Masakr se nepodaří zamést pod koberec. Vojenský soud, před který je plukovník Forsyth postaven, se ale omezí pouze na kritiku jeho taktických schopností. Marně generál Miles usiluje o to, aby byl Forsyth za tragédii nucen nést odpovědnost. Naopak.

Forsyth se oklepe a zanedlouho už je povýšen nejprve na brigádního generála a záhy i na generálmajora. Ještě dlouho potrvá, než pohled na masakr u Wounded Knee přehodnotí i obyčejní Američané.

„Po staletí jsme indiánům křivdili, ale teď bychom pro ochranu naší civilizace udělali lépe, abychom přidali ještě jednu křivdu a vymazali tyto nezkrotné tvory z povrchu zemského,“ píše tehdy redaktor Lyman Frank Baum (1856–1919) v listu Aberdeen Saturday Pioneer.

Zaostřeno na osobnosti
Zaměstná náčelníka
Dobrodruh William Cody řečený Buffalo Bill (1846–1917), známý z mnoha knih, v roce 1883 zakládá divadelní společnost Buffalo Bill's Wild West, v níž několik měsíců působí i sám siouxský náčelník Sedící býk.
Bydlení pro architekta
Katalánský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) se v roce 1883 ujímá řízení nedávno započaté stavby chrámu Sagrada Família v Barceloně. Od této chvíle se chrám stává smyslem jeho života a na stavbě bude i bydlet.
Slovník začíná od A
Knihkupec a nakladatel Jan Otto (1841–1916) vydává 25. listopadu 1888 první díl svého naučného slovníku, obsahující hesla A-Alpy. Během 20 let postupně vyjde 27 řádných svazků a jeden doplňkový.
Básníkovo utrpení
V Praze ve věku 57 let umírá 22. srpna 1891 básník, novinář a spisovatel Jan Neruda (*1834). Poslední léta prožil pronásledovaný nemocemi a své fejetony byl nucen do redakce Národních listů posílat po poslíčkovi.
Zaostřeno na dobu
Libuše podruhé
Národní divadlo opět hraje! 18. listopadu 1883, jen 27 měsíců po ničivém požáru, je znovu otevřeno. Češi za 47 dní dokázali vybrat milion zlatých na opravu. Prvním představením je i tentokrát Smetanova opera Libuše.
Schody stačí
V Paříži je 6. května 1889 vypálením 21 salv z děla slavnostně otevřena pro veřejnost Eiffelova věž, v tu dobu nejvyšší stavba světa. I když ještě nefungují výtahy, jen během prvního týdne vystoupá na její vrchol 28 922 lidí.
Vrah pod proudem
V USA je 6. srpna 1890 poprvé popraven člověk na elektrickém křesle. Stává se jím William Kemmler, který zavraždil svou družku sekyrou. Krutá poprava nevyzkoušeným strojem se povede až na podruhé.
Karlův most napůl
Prahu v září 1890 postihuje stoletá povodeň. Klády z utržených vorů při ní poškodí i Karlův most, takže se zřítí dva jeho oblouky a ve vodě skončí i dvě z historických soch. Dva roky pak provoz zajišťuje jen provizorní dřevěná konstrukce.
Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com, americanindianrepublic.com
Zdroje informací: ČERNÍK, Jiří. Střípky z amerických dějin, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Pořádal přísný mnich zkoušku ohněm?
Početný zástup Florenťanů je svědkem plamenného kázání. Podobnými vystoupeními později ve městě prosluje fanatický kazatel Girolamo Savonarola. Už o 400 let dříve měl ovšem zdatného předchůdce. Byl jím Giovanni Gualberto. „Ať se podrobí božímu soudu,“ vyzve biskupa, který se podle něj dopustil hříchu.  Z úzké uličky v centru Florencie se ozve koňské řehtání. V doprovodu ozbrojené stráže do […]
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
Je pondělí 10. dubna 1769, když ve vesničce Lectoure v jižní Francii přichází na svět dítě, jež při křtu dostane jméno Jean. Jeho otec je drobným obchodníkem, který bohatstvím neoplývá. Sám chlapec se později vyučí na barvíře. Revoluce ale rozdá karty tak, že jednou bude udávat směr dějin. Vyhlídky prostého nádeníka nejsou růžové. Mladý barvíř […]
premium
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
Větší ozbrojený konflikt Evropa dosud nezažila. Sedmiletá válka přinese zklamání Francii či Rakousku, a naopak Prusko definitivně katapultuje mezi velmoci. O život během ní přijdou statisíce vojáků a civilistů. A protože se bude bojovat i na dalších kontinentech, sedmileté válce se někdy právem říká „nultá světová“. Války o rakouské dědictví po dlouhých osmi letech definitivně […]
premium
Šachova synagoga: Holešovský skvost přestál řádění nacistů
Je krásná, ale to je nacistům jedno. V roce 1941 Novou synagogu v Holešově vypálí! Tu druhou, starší a vzácnější, však paradoxně nechají být. Nejspíš nevidí důvod ji ničit, když funguje jako skladiště!   V židovském ghettu v moravském Holešově vypukl požár. Shoří několik budov i dřevěná synagoga. Ještě v  roce 1560 si však místní Židé začnou stavět novou, […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
iluxus.cz
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
Už popáté projede letos na podzim po českých silnicích peloton Evropské jízdy míru. Nesoutěžní oslava radosti z cyklistiky a ohlédnutí k idejím Závodu míru. Pořadatelé mají posledních pár míst pro čes
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
skutecnepribehy.cz
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
Ezoterice jsem tehdy úplně propadla a našla jsem si kamarádky, které magie také lákala. Už jen najít někoho, na kom si kouzla vyzkoušíme… Po maturitě jsem zamířila z rodného města rovnou do Prahy. A tady se mi otevřel nový svět. Nemám na mysli jen to, že jsem si zvykala na život ve velkoměstě, ale také jsem objevila kouzlo
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
epochaplus.cz
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
nasehvezdy.cz
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
Podivnosti okolo rozchodu herečky Evy Decastelo (46) ze seriálu Kamarádi a Tomáše Třeštíka (47) nabírají na obrátkách. Známý fotograf se na sociálních sítích ukázal ve vřelém objetí s Hedvikou Liškovo
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
enigmaplus.cz
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
Muž středního věku přichází k bankomatu. „Konečně mi přišla výplata,“ říká si. Když však zadá PIN ke svému účtu, nevěřícně vyvalí oči. Jeho konto je prázdné! „Někdo mi sebral všechny mé peníze!“ křičí
Interiér podle filozofie Zen
rezidenceonline.cz
Interiér podle filozofie Zen
Jednoduché minimalistické prostředí vytváří dnes tolik potřebný klid a uvolnění. To byl také cíl designérky Li Jianmei, autorky zdařilé realizace. Na okraji Chengdu, hlavního města čínské provincie Sichuan, vznikl unikátní projekt Eco-City. Citlivý přístup k přírodě a udržitelnosti životního prostředí se promítá nejenom do jeho architektury, ale také způsobu bydlení. Hektický životní styl zůstává za
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
nejsemsama.cz
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
Považovala jsem to psaní za hru nebo za vtip, ale stal se skutečně zázrak. Můj příběh se stal už před mnoha lety, kdy si ještě lidé běžně posílali dopisy. Vzpomínám si, jak jsem se každý den dívala do poštovní schránky. Občas jsem tam našla pohled z dovolené nebo psaní od vzdálených příbuzných. A jednoho dne
Medové sušenky
tisicereceptu.cz
Medové sušenky
Tyto sušenky jsou křehké, křupavé, sladké tak akorát a oříšky nebo mandle jim dodávají skvělý šmrnc. Potřebujete 180 g másla 60 g cukru krupice 6 lžic medu 2 lžičky kypřicího prášku 240 g hl
Co nevíte o podivuhodných žížalách
epochalnisvet.cz
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg! Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je
Až vymřou včely… budou létat roboti
21stoleti.cz
Až vymřou včely… budou létat roboti
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. [caption id=
Rozkvetlá kartička místo pugétu
panidomu.cz
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit.
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz