3. 7. 1883: V Praze se narodil židovský spisovatel Franz Kafka, autor slavné povídky Proměna a jeden z nejoceňovanějších spisovatelů 20. století.    
Domů     Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
Mongolové se chytili do pastí vietnamského generála
21.7.2024
Mongolkská invaze

Mají velkou početní převahu. Hned třikrát Mongolové v průběhu let obsadí vietskou metropoli, jenže ani tento úspěch jim vytoužené vítězství nepřinese. Vietové invazím mocného souseda odolají. Hordy nepřátel vždycky přechytračí a zaženou je zpátky za hranice své země!

Monarchie Dai Viet (na severu dnešního Vietnamu) ve 13. století vzkvétá. Země, ve které od roku 1225 vládne dynastie Tran, hospodářsky prosperuje a s okolními státy má dobré vztahy.

Výjimku představuje pouze království Čampa (centrální a jižní část dnešního Vietnamu), s nímž se Tranové přetahují o sporné území na společné hranici.

Po roce 1250 musí ovšem panovnický rod Tran vzít na vědomí novou, mnohem vážnější hrozbu, která valí ze severu…

Drzouny uvězní

V průběhu několika dekád dobyli podstatnou část Číny. Mongolové jsou ale nenasytní a dál se tlačí do všech světových stran! Na podzim 1257 přijedou do vietské metropole Thang Long (dnešní Hanoj) poslové mongolského chána Möngkeho (asi 1209–1259).

Po císaři Tranovi Thái Tongovi (1218–1277) chtějí, aby se podrobil jejich vládci a vpustil do své země mongolské jednotky. Ty odtud mají za úkol provést překvapivý výpad do jihovýchodní Číny, kde dosud vládne dynastie Sung.

Möngkeho vyslanci s drzým požadavkem neuspějí. Tran Thái Tong to považuje za urážku a nechává je uvěznit. Je mu jasné, co bude následovat, a začíná se připravovat na válku.

Mongolům dusno a vysoké teploty nesvědčí. Šíří se mezi nimi nemoci.
Mongolům dusno a vysoké teploty nesvědčí. Šíří se mezi nimi nemoci.

Vetřelci trpí hladem

Na 30 000 Mongolů pod vedením generála Uriangpadaje vtrhne v lednu 1258 do Dai Vietu. Severozápadně od metropole Thang Long svedou bitvu s vietským vojskem. Zvítězí a záhy vydrancují vyklizené hlavní město.

Vládce Tran Thái Tong a zbytky jeho sil se stáhnou dál na jih, za Rudou řeku. Zanechávají za sebou spálenou zemi, takže Mongolové brzy začnou mít problémy se zásobováním.

„Menší skupiny vyrážely plenit do okolí, ale vracely se s prázdnýma rukama, navíc byly sužovány nečekanými útoky ze záloh,“ dodává současný slovenský vietnamista Ján Ičo. Nebude to dlouho trvat a Vietové přejdou do protiofenzivy.

Vyženou Mongoly ze své metropole a přinutí je ustoupit na sever Dai Vietu. Ovšem ani tam se jednotky generála Uriangpadaje dlouho neudrží. Místní horské kmeny je zaženou zpátky do Číny.

Pořád nemají dost

Po Möngkeho náhlé smrti v létě 1259 vypuká mezi Mongoly boj o moc. Novým Velkým chánem se nakonec stává Kublaj (1215–1294), který pokračuje v bratrově dobyvačné politice. Do roku 1279 si podmaní celou Čínu. Poté se zaměří na jih ve snaze ovládnout Dai Viet.

Řadou sebevědomých až drzých požadavků brnká Tranům na nervy, snaží se je morálně oslabit. Císař Tran Nhan Tong (1258–1308) se ale zastrašit nenechá. S Kublajem svádí bitvy na diplomatickém kolbišti a zároveň svou zemi připravuje na další válku.

Na jaře 1283 Mongolové vtrhnou z moře do království Čampa, které chtějí využít jako odrazový můstek k útoku na Dai Viet. Tento plán jim ale kvůli vytrvalému odporu zdejších obyvatel (Čamů) nevyjde, a Tranové tak získávají čas navíc k dozbrojení vlastní armády.

Mongolští vojáci utrpí při invazích do Dai Vietu řadu porážek.
Mongolští vojáci utrpí při invazích do Dai Vietu řadu porážek.

Vedro jim nesvědčí

Zkraje roku 1285 Dai Viet čelí druhé mongolské invazi. Kublajovy jednotky se na něj sesypou z mnoha stran. Mongolům se opět podaří obsadit metropoli Thang Long, nicméně císař Tran Nhan Tong před nimi uprchne do delty Rudé řeky.

Následně ho budou pronásledovat skoro po celé zemi. Chytí se tak do léčky, kterou jim nachystal generál Tran Hung Dạo (asi 1228–1300).

Mongolská armáda „zvyklá na chladné severní počasí těžko snášela vysoké teploty a letní dusno… Mnozí vojáci onemocněli a bojová morálka rychle upadla“, vysvětluje Ičo.

Naopak Vietové stihli v uplynulých měsících zmobilizovat posily a na jaře 1285 převezmou v probíhající válce iniciativu. Vetřelcům uštědří několik nepříjemných porážek. Mongolskému generálu Toghanovi nezbývá než zahájit pomalý ústup na sever.

Jeho vojáci čelí mnoha smrtelným nástrahám a ti přeživší si zhluboka oddechnou, když konečně překročí vietsko-čínskou hranici. Nezdarem skončí i tažení druhého mongolského vojska v povodí Rudé řeky.

Dai Viet je zachráněno a jeho obyvatelé mohou začít oslavovat generála Daa, strůjce velkého vítězství.

Mazaný generál Dao dosáhne dvou působivých vítězství.
Mazaný generál Dao dosáhne dvou působivých vítězství.

Spokojí se s dary

Kublaj se s potupnou porážkou nesmíří. V prosinci 1287 Mongolové vtrhnou do Dai Vietu potřetí, opět zaútočí z moře i z pevniny. Potřetí obsazují vietskou metropoli, jenže ani tentokrát nedokážou své početní převahy a počátečních úspěchů využít.

Generál Tran Hung Dạo se na ně znovu perfektně připravil. Přinutí je, aby své síly neefektivně rozdělili. Část mongolských jednotek se po několika měsících raději stáhne zpátky do Číny.

Hlavní pozemní síly nepřítele a jeho flotilu pak Vietové rozdrtí v dubnu 1288 v ústí řeky Bach Dang. V krvavé řeži přijde o život nebo skončí v zajetí na 60 000 Mongolů! Tran Hung Dạo dosáhl během krátké doby dalšího působivého vítězství.

Vietský císař je ale realista. Chápe, že válečné štěstí jeho zemi věčně přát nebude. Proto, jak uvádí slovenský vietnamista Ičo, „rozumně souhlasil s pravidelným odevzdáváním tributu do Číny, čímž po právní stránce přiznal vazalský vztah.

Kublaj znechucen těžkými ztrátami se spokojil s pravidelnými dary a přestal se míchat do vnitřních záležitostí dvoru v Thang Longu.“ Monarchie Dai Viet tak svou nezávislost uhájila.

Související články
reklama
Zajímavosti
3 ženy & Den D: K triumfu Spojenců přispěly perem i barometrem
Vstává v jednu v noci, a ještě k tomu na své narozeniny. Maureen se vydává k meteorologické stanici u majáku na nejzápadnější výspě Evropy. Dlouho nebude tušit, že její hlášení z 3. června 1944 ovlivní operaci Overlord a zachrání tisíce lidských životů. Často zůstaly bezejmenné a nepovažovaly se za hrdinky. Přesto mnohé ženy při vylodění Spojenců v Normandii 6. června 1944 […]
premium
O Slezsko bojoval už Břetislav I.
Bosý český kníže kajícně klečí před svým mocným přemožitelem, s nímž se mnohokrát v minulosti utkal a kterému uštědřil i nejednu porážku. Nyní se ale musí pokořit, aby zachránil svou zemi. Nemanželský syn českého knížete Oldřicha (†1034) z dynastie Přemyslovců, Břetislav I. (asi 1002/1005–1055), od mládí dává vědět, že rozhodně nebude nikdy stát v pozadí. Oplývá nejen sebevědomím, ale […]
Autobusy pravidelně brázdí Prahu už 100 let
Ještě počátkem 20. století platí, že kam nevedou tramvajové koleje, tam se běžný cestující v Praze nedostane. V roce 1908 však tramvaje získávají konkurenci – na jaře vyjede do ulic první autobusová linka. Cena za cestu na Hradčany? 20 haléřů!  Centrum města však autobusy křižují jen rok a půl. Strmá trasa mezi Malostranským náměstím a Pohořelcem se […]
Josef II. vs. Fridrich II.: Nejlepší přátelé, kteří se chytnou pod krkem
Žaludek má jako na vodě. Připadá si jako před zkouškou, kterou během dospívání musel zhruba čtyřikrát do roka absolvovat před svými rodiči i celým dvorem. Teď se císař Josef II. ale připravuje na osobní schůzku s pruským panovníkem Fridrichem II. Splní se mu jeho velký sen! Pozná tohoto krále-filozofa, navzdory matčině silné nevoli svůj vzor. […]
premium
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
panidomu.cz
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
S tím správným vybavením zvládnete doma nebo v kanceláři vytvořit praktický koutek, ve kterém můžete tvořit i pracovat. Stačí pár dobře vybraných pomocníků, ať už jde o praktické vybavení nebo detaily, které doladí atmosféru. Dobře vybavený prostor Různé kreativní tvoření je v dnešní době oblíbené – ať už je jen pro radost či jako zdroj výdělku. Ať už
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz