3. 7. 1883: V Praze se narodil židovský spisovatel Franz Kafka, autor slavné povídky Proměna a jeden z nejoceňovanějších spisovatelů 20. století.    
Domů     Mont-Saint-Michel: Hora, kolem níž utíká moře
Mont-Saint-Michel: Hora, kolem níž utíká moře
12.3.2025
Mont-Saint-Michel: Hora, kolem níž utíká moře

Vysoko nad mořskou hladinou se tyčí skalní monument, kolem něhož voda za odlivu ubíhá rychlostí splašeného koně. Horu Mont-Saint-Michel mnozí považují za osmý div světa, který se může pochlubit přebohatou historií.

Místo pro duše

Pro staré Kelty je ostrov kilometr od pobřeží dnešní severozápadní Francie posvátný coby mořský hrob, kam odcházejí duše zemřelých. Úctu k ostrovu Mont Tombe, jak se původně jmenoval, od nich přebírají i křesťané.

Biskup Aubert (†720) z nedalekého Avranches v roce 708 spatří archanděla Michaela a podle jeho pokynů postaví na ostrově kapli. O půl druhého století později tu benediktini zřizují opatství, jedno z významných středisek evropské vzdělanosti.

„Je to kruhová hora obklopená samotou, která jako by se prohýbala pod monumentální pyramidou, jež ji korunuje,“ popíše v roce 1846 horu s opatstvím a přilehlými budovami francouzský archeolog Édouard le Héricher (1812–1890).

Trestanci vystřídali mnichy

Opatství je považováno za tak důležité, že má od 11. století i vlastní vojenskou posádku. V době stoleté války se Anglie v roce 1434 marně snaží Mont-Saint-Michel dobýt, i když má k dispozici velkorážné bombardy.

O úpadek opatství se nakonec nepostarají Angličané, ale Francouzi sami. Za dob Velké francouzské revoluce je opatství zrušeno a téměř celé další století sem místo mnichů a zbožných poutníků míří trestanci.

„Tento účel je pro památku takového významu nedůstojný,“ bojují za zrušení vězení od roku 1836 slavné osobnosti v čele se spisovatelem Viktorem Hugem (1802–1885). Trvá jim ale celých 27 let, než se svými požadavky uspějí a žalář je konečně zrušen.

Dělníci, nebo horolezci?

Dalším mužem, kterému dějiny připisují zásluhy o zachování Mont-Saint-Michel, se v roce 1872 stává architekt Édouard-Jules Corroyer (1835–1904). Dva roky přesvědčuje vládu, než konečně prosadí zařazení ostrova mezi historické památky.

Od té chvíle zasvětí život restaurování opatství. Originálnímu komplexu se právem přezdívá Merveille čili zázrak.

Chrám se pyšní gotickou valenou klenbou ze 13. století, chloubou opatství je pak kromě historického refektáře, rytířského sálu či křížové chodby také Salle des Hôtes neboli sál pro hosty s dvojicí obrovských, perfektně zachovalých krbů.

Obdiv k dávným stavitelům musí být o to větší, že veškerý materiál se sem dopravoval lodí a bylo třeba ho vytahovat vzhůru po lanech.

Polibky pro osvoboditele

Za druhé světové války obsazují 18. června 1940 ostrov němečtí vojáci a během okupace Francie navštíví Mont-Saint-Michel přes 300 000 německých turistů. Vojákům přijde ostrov vhod až na sklonku války, kdy se sem stahují poslední nacistické jednotky z okolí.

Podle dochovaných zpráv Němci dorazí na pokraji vyčerpání, mnozí dokonce bosí. Prvním osvoboditelem, který do opatství vkročí, se pak stává americký vojín Freeman Brougher. Místní obyvatelé ho vítají jako svatého.

„Cítil jsem se jako prezident Roosevelt,“ svěří se Brougher později novinářům.

Přítomný reportér listu New York Sun Gault MacGowan (1894–1970) zaznamená 25 dívek, ženoucích se Broughera políbit, a také šest miminek, která mu místní občané vkládají do náručí.

Rychlé jako kůň

Ostrov Saint-Michel je unikátní svou polohou. Turisté z celého světa se sem sjíždějí, aby za odlivu sledovali rychle utíkající moře. „Ubíhá rychlostí klusajícího koně,“ tvrdí znalci.

Rozdíl ve výšce hladiny za přílivu a za odlivu tu činí neuvěřitelných 15 metrů a hora se zdaleka viditelnými klášterními budovami a kostelem je tak buď obklopena mořem, nebo těžko prostupnými tekutými písky.

Voda už zase proudí

Spojení s ostrovem bylo dlouho možné jen lodí nebo za odlivu po nestabilní přirozené hrázi. V roce 1879 Francouzi tuto hráz uměle zvýšili, aby zůstala nad hladinou i za přílivu.

„Hráz přispívá k zanášení zátoky naplaveninami,“ zjišťují experti v roce 2009 a spojení ostrova se světem je opět odstraněno. Ne ale navždy. V létě 2014 se zprovoznění dočká nový most pro pěší za 209 milionů eur.

Je dlouhý 1841 metrů a umožňuje okolní vodě volně proudit. Jeho autorem je světoznámý rakouský architekt žijící v Paříži Dietmar Feichtinger (*1961). Ročně horu i díky ní navštíví čtyři miliony turistů z celého světa.

Foto: Shutterstock
Zdroje informací: CHRIST, Yvan. 100 hodin na Mont-Saint-Michel, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
3 ženy & Den D: K triumfu Spojenců přispěly perem i barometrem
Vstává v jednu v noci, a ještě k tomu na své narozeniny. Maureen se vydává k meteorologické stanici u majáku na nejzápadnější výspě Evropy. Dlouho nebude tušit, že její hlášení z 3. června 1944 ovlivní operaci Overlord a zachrání tisíce lidských životů. Často zůstaly bezejmenné a nepovažovaly se za hrdinky. Přesto mnohé ženy při vylodění Spojenců v Normandii 6. června 1944 […]
premium
O Slezsko bojoval už Břetislav I.
Bosý český kníže kajícně klečí před svým mocným přemožitelem, s nímž se mnohokrát v minulosti utkal a kterému uštědřil i nejednu porážku. Nyní se ale musí pokořit, aby zachránil svou zemi. Nemanželský syn českého knížete Oldřicha (†1034) z dynastie Přemyslovců, Břetislav I. (asi 1002/1005–1055), od mládí dává vědět, že rozhodně nebude nikdy stát v pozadí. Oplývá nejen sebevědomím, ale […]
Autobusy pravidelně brázdí Prahu už 100 let
Ještě počátkem 20. století platí, že kam nevedou tramvajové koleje, tam se běžný cestující v Praze nedostane. V roce 1908 však tramvaje získávají konkurenci – na jaře vyjede do ulic první autobusová linka. Cena za cestu na Hradčany? 20 haléřů!  Centrum města však autobusy křižují jen rok a půl. Strmá trasa mezi Malostranským náměstím a Pohořelcem se […]
Josef II. vs. Fridrich II.: Nejlepší přátelé, kteří se chytnou pod krkem
Žaludek má jako na vodě. Připadá si jako před zkouškou, kterou během dospívání musel zhruba čtyřikrát do roka absolvovat před svými rodiči i celým dvorem. Teď se císař Josef II. ale připravuje na osobní schůzku s pruským panovníkem Fridrichem II. Splní se mu jeho velký sen! Pozná tohoto krále-filozofa, navzdory matčině silné nevoli svůj vzor. […]
premium
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
panidomu.cz
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
S tím správným vybavením zvládnete doma nebo v kanceláři vytvořit praktický koutek, ve kterém můžete tvořit i pracovat. Stačí pár dobře vybraných pomocníků, ať už jde o praktické vybavení nebo detaily, které doladí atmosféru. Dobře vybavený prostor Různé kreativní tvoření je v dnešní době oblíbené – ať už je jen pro radost či jako zdroj výdělku. Ať už
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz