21. 3. 1871: Otto von Bismarck byl oficiálně jmenován kancléřem německého impéria.    
Domů     Odstartoval špatný vtip krvavý protest proti pitvám?
Odstartoval špatný vtip krvavý protest proti pitvám?
Krvavý protest proti pitvám

Budova newyorské Všeobecné nemocnice vypadá, jako by se jí prohnalo tornádo. Má poničenou fasádu, rozbitá okna a na ulici před ní se válejí zničené anatomické vzorky a lékařské vybavení. Živelní pohroma za to ovšem nemůže. Jde o následky protestu. Proč k němu došlo?

Vykradači hrobů se pod rouškou noci blíží se svým nejnovějším „úlovkem“ k renomovanému zdravotnickému zařízení, zadním vchodem do něj vklouznou a po chvíli ho s naditými kapsami opouštějí.

Stejně jako v Evropě, tak i v nově vzniklých Spojených státech amerických, kde se výstup odehrává, kvete na sklonku 18. století obchod s mrtvými těly. Kupujícími jsou často lékaři a medici, kteří se kvůli výuce a bádání potřebují dostat k ostatkům zesnulých.

Legálních možností je poskrovnu. Hojně proto využívají „služeb“ vykradačů. Ti se zaměřovali hlavně na hroby chudých, tedy černochů a přistěhovalců, upozorňuje současná americká spisovatelka Bess Lovejoyová.

Morbidní strašení

Skupinka mladých výrostků fascinovaně nakukuje do oken jedné z laboratoří newyorské Všeobecné nemocnice. Oči mají navrch hlavy, neboť v místnosti právě probíhá pitva. Student John Hicks, jenž ji 14. dubna 1788 provádí, si výtečníků záhy všimne.

Protože chce pracovat v klidu a bez dotěrných pohledů, rozhodne se chlapce postrašit. Nejprve zvedne ruku mrtvoly a zamává s ní směrem k oknu.

Když tím nechtěné diváky neodežene, v morbidním žertu bohužel pokračuje.Tohle je ruka vaší matky, zahartusí. Právě jsem ji vykopal,dodá vzápětí, načež kluci skutečně zmizí. Klidu si nicméně Hicks dlouho neužívá…

Shoda náhod

Dveře se rozletí a objeví se v nich uplakaný hoch. Jednomu z uličníků, který pitvě skrz okno přihlížel, totiž nedlouho předtím matka zemřela. Jakmile zaslechl Hicksova slova, dal se do pláče a rozběhl se domů, kde vše vypoví svému otci.

Ten okamžitě popadl lopatu a pospíchal ke hrobu své zemřelé ženy, přibližuje další dění současný americký autor Sam Kean. Shoda náhod tomu chce, že rakev najde prázdnou.

V amoku proto muž zburcuje příbuzné, známé i sousedy, kteří se k němu připojí a vyrazí na trestnou výpravu ke Všeobecné nemocnici.

Klienty vykradačů hrobů byli lékaři. Jinak se k tělům nedostali.
Klienty vykradačů hrobů byli lékaři. Jinak se k tělům nedostali.

Pálení vzorků

Zadním vchodem, jímž v noci do špitálu proudí mrtvoly, teď utíkají lékaři i studenti. Je mezi nimi také Hicks, jenž za celou situaci nese odpovědnost. Správně tuší, že dav, srocený před areálem, vezme zařízení útokem. A tak se i stane.

Lidé po chvíli skutečně vtrhnou do špitálu. Jeden z doktorů se před nimi dokonce ukryje na vrcholu místního komínu. Útočníci se následně zmocní lékařského vybavení, které vyházejí okny na ulici a pak na ní spálí řadu anatomických vzorků.

Aby toho nebylo málo, naleznou v nemocnici několik těl, určených k pitvám. Ta odnesou na hřbitov, kde je pohřbí.

Útok na vězení

Potemnělým New Yorkem se nese hlasité skandování. Dejte nám vaše doktory!žádají lidé. Vyplněním Všeobecné nemocnice totiž celá akce neskončí. Přes noc se naopak počet shromážděných ještě rozroste.

Následujícího rána vyrážejí protestující k nemocniční budově na Kolumbijské univerzitě. Žádám vás, abyste se rozešli,zastaví je Alexander Hamilton (1755–1804), jeden z amerických Otců zakladatelů a respektovaný právník a ekonom.

Dav, který už tehdy čítá okolo 5000 lidí, se v té době dozví, že starosta města George Clinton (1739–1812) nechal několik lékařů pro jejich dobro preventivně uvěznit.

Od nemocnice proto shromáždění zamíří k věznici, kde se protestující za soumraku domáhají vydání doktorů. Když jim není vyhověno, zdemolují plot a dají se do rozbíjení oken.

Nastupují vojáci

K newyorské věznici se rychle blíží početné oddíly milice. Na sklonku dne 15. dubna 1788 je do ulic povolává vyděšený starosta Clinton, jenž se s žádostí o pomoc obrátí také na místní předáky politických stran.

Prvním, kdo se vydá s protestujícími vyjednávat, je John Jay (1745–1829), budoucí guvernér státu New York. Během proslovu k nespokojeným lidem po něm ale někdo hodí kámen, který mu rozbije hlavu.

Další na řadu přijde baron Friedrich von Steuben (1730–1794), generál a jeden z hrdinů války za nezávislost. Dopadne ovšem úplně stejně. Jeho hlavu rovněž okamžitě rozbila cihla,uvádí Kean.

Protest ukončil zásah milice, po němž na ulici zůstali mrtví.
Protest ukončil zásah milice, po němž na ulici zůstali mrtví.

Tragický konec

Otřesený von Steuben zavrávorá. Jakmile opět nabude rovnováhy, dobelhá se ke starostovi. „Vydejte oddílům milice povel ke střelbě, požádá ho rázně.

Tomu se pálit do spoluobčanů nechce, vojáci jsou ale jako na trní, a když zaslechnou generála, vezmou jeho slova jako rozkaz. Nabijí pušky a začnou do davu střílet. Kolik lidí během nepokojů umírá, není jisté.

Jakmile se kouř z pušek rozptýlí, na ulici leží podle všeho okolo dvou desítek mrtvých. To, co začalo jedním nejapným vtipem, tak končí velmi tragicky. K žádné zásadní změně v oblasti pitvání lidských těl ovšem rebelie nevede.

Nepokoje vyšetřovala velká porota, neexistuje ale žádný záznam o tom, že by byl někdo odsouzen, uzavírá Lovejoyová. Zákony o poskytování těl k lékařským účelům jsou v USA přijaty až o půlstoletí později.

Zaostřeno na osobnosti
Dokončuje tragédii
Německý spisovatel Johann Wolfgang Goethe (1749–1832) dokončuje další dílo. V roce 1787 během cesty po Apeninském poloostrově dopsal tragédii Egmont. Tiskem vyjde o rok později. Premiéru má v lednu 1789 v Mohuči.
Umírá na rakovinu
Dny anglického portrétisty Thomase Gainsborougha (*1727) jsou u konce. Známý malíř stál u zrodu Královské akademie a později zvěčnil i panovníka Jiřího III. Gainsborough umírá v srpnu 1788 na rakovinu.
Má finanční trable
Centrem Vídně uhání kočár, v němž sedí skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791). Nedávno byl sice přijat do služby u dvora, přesto má v roce 1788 stále hluboko do kapsy. Díky nákladnému životu se potýká s dluhy.
Popravený radní
Ve dne bohatý edinburský obchodník a člen městské rady, v noci hráč, prostopášník a později i zloděj. Přesně tak lze charakterizovat Williama Brodieho (*1741). Ten je nakonec dopaden a 1. října 1788 oběšen.
Zaostřeno na dobu
Založení Sydney
Zhruba 500 námořníků a 800 vězňů opouští lodě a dává se do stavby nové kolonie. V kalendáři je 28. leden 1788. V australském Botanickém zálivu začíná za dohledu admirála Arthura Phillipa vyrůstat město Sydney.
Ničivý požár
Z New Orleans zbývají jen ohořelé ruiny. 21. března 1788 zachvátí město požár. Ten se rychle šíří a nakonec zničí 856 z 1100 staveb, jimiž se přístav chlubí. Při řádění živlu navíc přijde o život zhruba čtvrtina obyvatel města.
Předehra k revoluci
Ve Francii to vře. K prvnímu většímu výbuchu násilí dochází 7. června 1788 v Grenoblu. Obyvatelé města zde zaútočí na vojáky Ludvíka XVI. Většina historiků označuje událost za předehru k Velké francouzské revoluci.
Velké krupobití
Země je doslova posetá obřími kroupami. Francií a Nizozemskem se 13. července 1788 prohnala silná bouře. Z nebe při ní padají kroupy tak velké, že jim trvá tři dny, než roztají. Řádění vichřice způsobí obrovské škody.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com, noel-poirier.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Pořádal přísný mnich zkoušku ohněm?
Početný zástup Florenťanů je svědkem plamenného kázání. Podobnými vystoupeními později ve městě prosluje fanatický kazatel Girolamo Savonarola. Už o 400 let dříve měl ovšem zdatného předchůdce. Byl jím Giovanni Gualberto. „Ať se podrobí božímu soudu,“ vyzve biskupa, který se podle něj dopustil hříchu.  Z úzké uličky v centru Florencie se ozve koňské řehtání. V doprovodu ozbrojené stráže do […]
Maršál Lannes prolil pro Napoleona nejvíc krve
Je pondělí 10. dubna 1769, když ve vesničce Lectoure v jižní Francii přichází na svět dítě, jež při křtu dostane jméno Jean. Jeho otec je drobným obchodníkem, který bohatstvím neoplývá. Sám chlapec se později vyučí na barvíře. Revoluce ale rozdá karty tak, že jednou bude udávat směr dějin. Vyhlídky prostého nádeníka nejsou růžové. Mladý barvíř […]
premium
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
Větší ozbrojený konflikt Evropa dosud nezažila. Sedmiletá válka přinese zklamání Francii či Rakousku, a naopak Prusko definitivně katapultuje mezi velmoci. O život během ní přijdou statisíce vojáků a civilistů. A protože se bude bojovat i na dalších kontinentech, sedmileté válce se někdy právem říká „nultá světová“. Války o rakouské dědictví po dlouhých osmi letech definitivně […]
premium
Šachova synagoga: Holešovský skvost přestál řádění nacistů
Je krásná, ale to je nacistům jedno. V roce 1941 Novou synagogu v Holešově vypálí! Tu druhou, starší a vzácnější, však paradoxně nechají být. Nejspíš nevidí důvod ji ničit, když funguje jako skladiště!   V židovském ghettu v moravském Holešově vypukl požár. Shoří několik budov i dřevěná synagoga. Ještě v  roce 1560 si však místní Židé začnou stavět novou, […]
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
iluxus.cz
Závod míru má konečně nástupce – Evropskou jízdu míru. Letos pojede také Jan Ullrich
Už popáté projede letos na podzim po českých silnicích peloton Evropské jízdy míru. Nesoutěžní oslava radosti z cyklistiky a ohlédnutí k idejím Závodu míru. Pořadatelé mají posledních pár míst pro čes
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
skutecnepribehy.cz
Zkoušela jsem svou lásku uhranout kouzlem
Ezoterice jsem tehdy úplně propadla a našla jsem si kamarádky, které magie také lákala. Už jen najít někoho, na kom si kouzla vyzkoušíme… Po maturitě jsem zamířila z rodného města rovnou do Prahy. A tady se mi otevřel nový svět. Nemám na mysli jen to, že jsem si zvykala na život ve velkoměstě, ale také jsem objevila kouzlo
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
epochaplus.cz
Aféra s čokoládovými pastilkami: Markýz de Sade otrávil lehké ženy
Francouzský šlechtic markýz de Sade miluje extravagantní sexuální praktiky a také čokoládu. Za svoje hrátky, označované dnes po něm jako sadismus, stráví spoustu let ve vězení. Jakmile Donatien Alphonse François, markýz de Sade (1740–1814) ale skončí v cele, hned píše manželce Renée-Pélagie de Montreuil (1741–1810), aby mu zajistila další přísun čokolády. Se svým sluhou Latourem dorazí
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
nasehvezdy.cz
Nechal Decastelo kvůli téhle blondýně?
Podivnosti okolo rozchodu herečky Evy Decastelo (46) ze seriálu Kamarádi a Tomáše Třeštíka (47) nabírají na obrátkách. Známý fotograf se na sociálních sítích ukázal ve vřelém objetí s Hedvikou Liškovo
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
enigmaplus.cz
Peníze v ohrožení: Okradou nás tajné služby úplně o všechno?
Muž středního věku přichází k bankomatu. „Konečně mi přišla výplata,“ říká si. Když však zadá PIN ke svému účtu, nevěřícně vyvalí oči. Jeho konto je prázdné! „Někdo mi sebral všechny mé peníze!“ křičí
Interiér podle filozofie Zen
rezidenceonline.cz
Interiér podle filozofie Zen
Jednoduché minimalistické prostředí vytváří dnes tolik potřebný klid a uvolnění. To byl také cíl designérky Li Jianmei, autorky zdařilé realizace. Na okraji Chengdu, hlavního města čínské provincie Sichuan, vznikl unikátní projekt Eco-City. Citlivý přístup k přírodě a udržitelnosti životního prostředí se promítá nejenom do jeho architektury, ale také způsobu bydlení. Hektický životní styl zůstává za
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
nejsemsama.cz
Kouzlo s dopisem opravdu úspěšně fungovalo
Považovala jsem to psaní za hru nebo za vtip, ale stal se skutečně zázrak. Můj příběh se stal už před mnoha lety, kdy si ještě lidé běžně posílali dopisy. Vzpomínám si, jak jsem se každý den dívala do poštovní schránky. Občas jsem tam našla pohled z dovolené nebo psaní od vzdálených příbuzných. A jednoho dne
Medové sušenky
tisicereceptu.cz
Medové sušenky
Tyto sušenky jsou křehké, křupavé, sladké tak akorát a oříšky nebo mandle jim dodávají skvělý šmrnc. Potřebujete 180 g másla 60 g cukru krupice 6 lžic medu 2 lžičky kypřicího prášku 240 g hl
Co nevíte o podivuhodných žížalách
epochalnisvet.cz
Co nevíte o podivuhodných žížalách
Na vlhkém chodníku se klikatí dešťovky. „Fůj, žížaly!“ povykuje holčička a odmítá se hnout z místa. Však mohou dorůst až do délky 30 cm. A to je ještě nic. Zatím rekordním kouskem je jedinec dlouhý 6,7 metru a vážící 1,5 kg! Africké žížaly Microchaetus rappi běžně dorůstají do 1,5metrové délky. Ovšem onen 6,7metrový kousek je
Až vymřou včely… budou létat roboti
21stoleti.cz
Až vymřou včely… budou létat roboti
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. [caption id=
Rozkvetlá kartička místo pugétu
panidomu.cz
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit.
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
epochanacestach.cz
Kostel Matky Boží v Telči: Panna Marie volá ze zvonice nejkrásnějším hlasem
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz