19. 5. 1536: Anna Boleynová, druhá manželka Jindřich VIII., byla popravena poté, co byla obviněna z velezrady a nevěry s pěti muži.    
Domů     Řídili johanité nenápadně českou politiku?
Řídili johanité nenápadně českou politiku?
Řídili johanité nenápadně českou politiku?

Zástupci českých stavů mezi sebou na podzim 1526 bouřlivě debatují. Ludvík Jagellonský padl v bitvě u Moháče, je třeba rozhodnout o novém králi. Zájem o trůn má Ferdinand Habsburský, ale také bavorští Wittelsbachové. Důležitý je každý hlas.

Za císařova bratra ovšem lobbuje jeden z nejvlivnějších mužů v království – generální převor řádu johanitů, Jan III. z Rožmberka.

Vévoda, podnícen v hloubi srdce svého, přijal z lásky k Pánu pro odpuštění hříchů s rodným svým bratrem Jindřichem a se svým bratrancem Spytihněvem a s přečetným vojskem svých předáků kříž a rozhodl se táhnout za moře a bojovat proti pohanům,“ líčí český kronikář Vincentius (kolem r.

1130–1167) účast knížete Vladislava II. (kolem r. 1110–1174) na druhé křížové výpravě do Svaté země. Právě někde tam se český panovník nejspíš seznamuje s johanity, členy v té době ještě poměrně mladého řádu, kteří jsou proslulí svou péčí o nemocné a raněné.

Snad už tehdy je zve do Čech. Přicházejí někdy v průběhu 60. let 12. století a zakládají si v Praze komendu na levém břehu Vltavy, v blízkosti nového Juditina mostu. Nejpozději v roce 1182 se už u ní nachází kostel Panny Marie pod řetězem.

Stěhování do Strakonic

Další majetky v rukou johanitů v Čechách rychle přibývají, ať už jde o Horažďovice, Manětín, nebo Český Dub. Druhou jejich nejdůležitější komendou u nás se ale stávají jihočeské Strakonice.

V roce 1402 se ve vlastnictví rytířů ocitá celý zdejší hrad, a jak se zakrátko ukáže, šlo o prozíravý krok. Sídlo se jim bude náramně hodit. V Praze roku 1420 řádí radikální husité. Jejich běsnění neunikne ani komenda johanitů poblíž Karlova mostu.

Rytíři musejí vyklidit pole a uchylují se právě do Strakonic, které se stanou hlavním sídlem jejich zdejší provincie na příštích téměř 300 let.

Zbyněk Berka z Dubé a Lipé vyslyší se svými muži přání krále. Jako jeden z mála.
Zbyněk Berka z Dubé a Lipé vyslyší se svými muži přání krále. Jako jeden z mála.

Prestiž, která láká

Mezitím byli jejich řádoví bratři vypuzeni muslimy ze Svaté země, dočasně sídlili na Kypru, ale nyní již jsou pevně usazeni na Rhodu. Z něj a dalších okolních ostrovů budují pevnost, aby bránili východní Středomoří před výpady jinověrců.

Úspěchy, které rytíři mají, podstatně zvyšují prestiž řádu i u nás, a tak mezi vysokou šlechtou stoupá zájem o to stát se jeho členem. Vstup do řádu je pro řadu velmožů způsobem, jak vyřešit zaopatření svých mužských potomků, pokud jich mají více.

Nejstarší syn se obvykle v rámci dědictví ujímá panství, zatímco ten mladší zamíří mezi johanity. Jejich řady zakrátko tvoří aristokratická elita Českého království a generálními převory se stávají muži těch nejzvučnějších jmen.

Klíčový hráč

Úplatky. To je jediná cesta, jak si na zástupcích stavů pojistit českou korunu. Dobře to ví i Jan III. z Rožmberka (1484–1532), generální převor johanitů.

Jako zapřisáhlí katolíci řádoví rytíři samozřejmě chovají sympatie k Habsburkům a Jan se v roce 1526 snaží všemi možnými způsoby prosadit na trůn Ferdinanda I. (1503–1564). Nebude to poprvé ani naposledy, co rytíři výrazně zasáhnou do domácí politiky…

Poslušný vůči vládci

V Říši se bojuje. Protestantským knížatům došla trpělivost s císařem Karlem V. (1500–1558), který trvá na tom, aby všichni vyznávali katolickou víru. Nespokojenci v roce 1546 rozpoutají šmalkaldskou válku. Habsburkům se v ní zpočátku nedaří.

Ferdinand I. je odhodlaný vytáhnout bratrovi na pomoc. Pokouší se svolat zemskou hotovost, ale stavy mu vypovídají poslušnost. Na vojenském shromaždišti v Kadani, odkud se má vyrazit proti saskému kurfiřtovi, to zeje prázdnotou.

Jedním z mála, kdo na královo naléhání slyší, je ale generální převor johanitů, Zbyněk Berka z Dubé a Lipé (†1578). Rytíři si už dávno navykli dělat vlastní politiku, nezávisle na zájmech stavovské obce.

Bojují ve Středomoří

Johanité jsou v první řadě válečníci, obránci křesťanské víry, skuteční rytíři. Bývaly doby, kdy každý zájemce o vstup do řádu musel absolvovat výcvik na Rhodu a pak se alespoň rok ještě plavil na galéře, aby si osvojil způsob námořního boje.

Toto krédo o rytíři dokonale naplňuje další český generální převor v 16. století – Václav Zajíc z Házmburka (1518–1578). Prosluje v bojích s Turky na území Uher.

Doboví kronikáři například zaznamenávají, že roku 1556 „u Sigetu (strategické pevnosti na jihu dnešního Maďarska – pozn. red.) udatně bojoval“. To ale není všechno.

O dva roky později se vydává na Maltu, která se stala novým domovem johanitů poté, co je z Rhodu roku 1523 vyhnali Osmani.

Předstupuje před řádového velmistra, Jeana Parisota de La Valette (1494/1498–1568), aby jej oficiálně potvrdil ve funkci generálního převora.

Znamená to, že do správy Václava Zajíce z Házmburka budou napříště spadat majetky nejen v Čechách a na Moravě, ale také ve Slezsku, Polsku, Horních Rakousích, Štýrsku, Korutanech a Kraňsku. Přesto domů generální převor nespěchá.

Místo toho se zapojuje do obrany Malty, na lodi brázdí Středozemní moře, a při jednom výpadu v roce 1563 je dokonce zraněn, „avšak od většího nebezpečenství božským způsobem zachován“, jak líčí spisovatel a cestovatel Oldřich Prefát z Vlkanova (1523–1565).

Další johanité z Čech brání Maltu proti Osmanům během Velkého obléhání roku 1565. S největší pravděpodobností se nacházejí i na lodích, které se účastní památné bitvy u Lepanta (1571), v níž Turci utrpí zdrcující porážku.

V čele království

Strakonický hrad se v průběhu 16. století mění v pohodlný renesanční palác, o nějaké řádové strohosti nemůže být řeč. Jeho stěny zdobí fresky a lovecké trofeje, síně jsou bohatě vybavené, nad nimi se klenou kazetové stropy.

Zkrátka jde o sídlo, které může hostit panovníky, a zároveň leccos vypovídá o významu svého majitele. Ten v rámci Českého království stále vzrůstá.

Po vydání Obnoveného zřízení zemského v roce 1627 se každý velkopřevor johanitů (tento titul tehdy nahradil generálního převora) automaticky stává jedním z českých místodržících.

Zaostřeno na osobnosti
Výsledek kompromisu
Deset týdnů trvá konkláve, než je novým papežem v roce 1550 zvolen Pius III. (1487–1555). Jde o kompromis mezi voliteli. Během svého pětiletého pontifikátu se pak dotyčný místo správy církve bude spíše věnovat světským radovánkám.
Vůdkyně hugenotů
V roce 1555 usedá na trůn Navarry Jana III. (1528–1572). O pět let později konvertuje ke kalvinismu a stane se významnou oporou francouzských hugenotů. Umírá krátce poté, co dohodne sňatek svého syna s francouzskou princeznou.
Zamilovaná královna
Už tři roky vládne Anglii, přesto Alžběta I. (1533–1603) stále odolává všem sňatkovým nabídkám. V roce 1561 si ovšem předvolává španělského vyslance a obrací se na něj s dotazem, co by jeho král říkal na její sňatek s dvořanem Robertem Dudleyem.
Očarovaná Marie
Citové záležitosti řeší i skotská královna Marie Stuartovna (1542–1587). V únoru 1565 potkává svého příbuzného, lorda Darnleye, a bezhlavě se zamiluje. Anglický vyslanec tehdy referuje domů, že je panovnice „jako očarovaná“.
Zaostřeno na dobu
Výbušné téma
Bouřlivá atmosféra panuje v Colegio de San Gregorio ve španělském Valladolidu. V letech 1550–1551 se tu koná první jednání učenců o postavení domorodců v Novém světě a přístupu, který by vůči nim měli evropští dobyvatelé zaujmout.
Náboženský smír
„Čí země, toho náboženství,“ hlásá Augšpurský mír, uzavřený v roce 1555 mezi císařem Karlem V. a říšskými knížaty. Napříště o vyznání budou rozhodovat majitelé území. Emigrovat kvůli víře mohou měšťané nebo šlechtici, nikoli poddaní.
Spiknutí v Amboise
Francouzští protestanti ve své zemi tahají za kratší konec provazu. S nástupem nového krále Františka II. na trůn jim svitne naděje na změnu. V roce 1560 naplánují útok na jeho sídlo v Amboise, aby mladičkého vládce dostali do své moci, ale neuspějí.
Boháči ze severu
Severoněmecká města na pobřeží Baltu bohatnou díky svému spojení v Hanzovní lize. Lübeck si tak v roce 1566 může dovolit vyslat na moře galeonu Adler von Lübeck, která je v té době s délkou více než 78 metrů největší lodí na světě.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Karel VI. a Alžběta Kristýna: Pomohla císaři k synovi vinná kúra?
Vyrůstá v bratrově stínu. Na rozdíl od pohledného, urostlého a elegantního Josefa I. je budoucí císař Karel VI. mnohem těžkopádnější a podle některých i „ošklivý“. Brzy je ale zřejmé, že také on by mohl jednou usednout na panovnický trůn – ten španělský, a tak se urychleně začíná s jeho přípravou na kralování. Král k sobě […]
premium
Lucrezie Borgia: Příbuzní jí zavraždili manžela i milence
„Smilní se svým bratrem, a dokonce i s otcem!“ špitají si potají pohoršení obyvatelé Říma. „Je to obyčejná děvka!“ přisazují si další. Krásné Lucrezii, dceři samotného papeže, totiž nemůžou přijít na jméno. Někteří ji dokonce označují za vražedkyni. Vzezřením se podobá andělům, v nitru však skrývá ďábla. Takovou pověst si vyslouží dcera hříšného papeže Alexandra VI. (1431–1503), […]
premium
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
Ples je v plném proudu. Ve víru tance ztrácí carova favoritka Anna Lopuchinová rukavičku. Pavel I. ji dvorně zvedne. Nevrátí ji však krásce, ale předá svému architektovi.   „Povšimněte si té neobvyklé barvy. Takové by mohly být zdi mého nového paláce,“ prohodí k architektovi Vincenzu Brennovi (1747–1820). Růžovo-oranžovo-žlutá se na zdech petrohradských paláců 18. století ještě nezaskvěla. […]
Zuřila ve starověku „nultá světová válka“?
Bojiště je poseté velkým počtem zkrvavených mrtvol. Mohlo by se zdát, že jde o důsledek nějaké ničivé moderní války. Není tomu tak, lítá řež se odehrála před 3200 lety! „Nadregionální vyhlazovací války probíhaly už v pravěku,“ upozorňuje archeolog Jaroslav Jiřík, podle něhož se dějiny Evropy zrodily v krvi. Došlo v době bronzové i na první světový konflikt?  Z výstavného […]
premium
Věda a vynálezy
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
panidomu.cz
Chvilka jen pro vás: Tipy pro příjemný život v domácnosti a malé radosti
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz