20. 3. 1393: Sv. Jan Nepomucký, generální vikář a nejbližší spolupracovník pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna, byl na příkaz krále Václava IV. umučen a vhozen do Vltavy.    
Domů     Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?

Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…

Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 př. n. l.) neúspěšně moří s jedním vynálezem. Na stole před ním leží dřevěné tyčky a kusy látky. Snaží se sestrojit létajícího draka. „Byl prvním, kdo se o něco podobného pokusil. Neuspěl ale.

Navázal na něj Lu Pan,“ píše čínská historička Li Naigangová. Vynálezce Lu Pan (asi 507–440 př. n. l.) udělá v Mociově návrhu jednu zásadní změnu – dřevo nahradí bambusem.

Konstrukce je tak výrazně lehčí a skutečně se vznese do vzduchu. „Podle zpráv vydržel drak na nebi tři dny,“ dodává Naigangová. Nový vynález záhy najde uplatnění v armádě.

Nepřátele ničí zpěvem

Vysoko nad hlavami vojáků plachtí obří drak, nesoucí cizího bojovníka. Nový vynález si oblíbí zejména generál Chan Sin (asi 231–196 př. n. l.). Ten se roku 206 př. n. l. odhodlá ke vzpouře proti panovníkovi.

Signál k rozpoutání rebelie dá právě vypuštěním draka. Krátce nato dorazí s armádou k císařskému paláci Weijang (ve střední Číně). Vojáků má poskrovnu, a tak se chce do sídla prokopat pod zemí. Jenže jak má být tunel dlouhý?

Ke změření vzdálenosti mezi táborem a hradbami použije opět draka. Po dobytí paláce si Chan nechá udělat ještě větší exemplář vzdušné zbraně. Upotřebí ho roku 202 př. n. l. před bitvou s vojevůdcem Siang Jüem (232–202 př. n. l.).

„Na oblohu vystoupal s vojákem, který zpíval lidové písně ze Siangova rodiště,“ upozorňuje Naigangová. Nepřátelé se zaposlouchají do hudby, údajně je přepadne stesk po domově a bitvu prohrají.

Vzdušnou zbraň se střelným prachem si oblíbili hlavně panovníci čínské dynastie Sung.
Vzdušnou zbraň se střelným prachem si oblíbili hlavně panovníci čínské dynastie Sung.

Lepší než posel

Další holub, nesoucí zprávu, padá probodnutý šípem k zemi. Generálu Čang Pchiovi se při tom orosí čelo. Už několik dní ho obléhá povstalecké vojsko. Nedaleko přitom prodlévá nic netušící vládní armáda, která by ho ze šlamastyky mohla dostat.

Žang k ní ale není schopen dostat zprávu o své situaci. Posla nepřátelé zajmou, holuby, které s depeší vyhazuje do vzduchu, sestřelí. Generál nakonec připevní list k drakovi. A přeje mu štěstí.

Drak totiž vystoupá výš, než nepřátelé dostřelí, a navíc ho vítr zanese k vládnímu vojsku. Zařízení mu tak zachrání život. Právě v té době se draci začínají využívat i mimo Čínu.

„Roku 647 je použil korejský generál Kim Ju-šin proti rebelům,“ tvrdí americký cestovatel Paul Wonning. Korejský vojevůdce pro změnu nechá draky zapálit, čímž dokonale vzbouřence vyděsí.

Složí z nich letku

Na obléhané město se snášejí hořící pochodně. Při používání draků jsou vojáci stále vynalézavější. Panovníci čínské dynastie Sung (v letech 960–1279) na ně přidělávají soudky se střelným prachem a od 10. století jimi s gustem bombardují nepřátele.

To korejský generál Cuijing z nich dokonce složí cosi jako letku. V roce 1347 potřebuje dobýt nepřátelskou metropoli, chybí mu k tomu ale obléhací stroje. Nařídí proto vyrobit desítky obřích draků, s nimiž se vojáci vydají do hor.

Z nich se pak na metropoli spustí a zasypou ji zapálenými pochodněmi. K bombardování jsou draci využiti ještě jednou. „Na konci 17. století je upotřebil thajský král Phetracha.

Když se vzbouřilo knížectví Korat, rozkázal k nim přivázat sudy se střelným prachem,“ píše publicista Ron Spaulding. Draky se zapálenými ocasy pošle na povstaleckou pevnost, kde sudy začnou explodovat. Vyděšení rebelové krátce poté kapitulují.

*** Překvapení pro Benátky ***

* Benátkami se nese křik a pláč. V kalendáři je rok 1848, když se město stává terčem jednoho z prvních leteckých bombardování v dějinách. Jeho strůjcem je Čech.

* Metropoli na laguně tehdy obléhá maršál Josef Václav Radecký (1766–1858) – Ten nechá Benátky ostřelovat nejen z lodních děl, ale do vzduchu z jeho rozkazu vzlétnou i horkovzdušné balony.

* Vojáci pak z nich na město svrhávají primitivní časované bomby, ty ale nenapáchají moc škod, Radecký si přesto připisuje vítězství…„Benátky nakonec padly spíše než rakouskými zbraněmi cholerou,“ vysvětluje současný vojenský historik Leonid Křížek.

Foto: historycollection.com, pinterest.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Sedmiletá válka: Odmítly evropské mocnosti shnilý kompromis?
Větší ozbrojený konflikt Evropa dosud nezažila. Sedmiletá válka přinese zklamání Francii či Rakousku, a naopak Prusko definitivně katapultuje mezi velmoci. O život během ní přijdou statisíce vojáků a civilistů. A protože se bude bojovat i na dalších kontinentech, sedmileté válce se někdy právem říká „nultá světová“. Války o rakouské dědictví po dlouhých osmi letech definitivně […]
premium
Šachova synagoga: Holešovský skvost přestál řádění nacistů
Je krásná, ale to je nacistům jedno. V roce 1941 Novou synagogu v Holešově vypálí! Tu druhou, starší a vzácnější, však paradoxně nechají být. Nejspíš nevidí důvod ji ničit, když funguje jako skladiště!   V židovském ghettu v moravském Holešově vypukl požár. Shoří několik budov i dřevěná synagoga. Ještě v  roce 1560 si však místní Židé začnou stavět novou, […]
Vášnivá šlechtična svedla kováře
Mladý muž se viditelně potí, neustále si mne dlaně, klopí zrak. Kováře Jiříka Wagnera, který působil na zámku Smiřických v Kostelci nad Černými lesy, právě vyslýchají kvůli jeho vášnivému románku s dcerou zdejšího pána. Nic pěkného ho nečeká… „Eliška Kateřina ke mně směle přistoupila a mý ruce, že jsou i byly černé, mocně mi je […]
Dějiny suma: Proč rozhodčí nosí za pasem dýku?
Atmosféra v sále je napjatá. Diváci sedí na hraně sedadel a se zaťatými pěstmi čekají, jak zápas dopadne. Dva do sebe zaklesnutí tlouštíci se všemi silami přetlačují, když vtom se jednomu podlomí koleno a dotkne se jím země. Rozhodčí ale zrovna špatně vidí a omylem označí za vítěze poraženého. Ve sportu, kde tradice a rituály […]
premium
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inspirace pro románovou postavu: Komu omrzl nos v Karpatech?
enigmaplus.cz
Inspirace pro románovou postavu: Komu omrzl nos v Karpatech?
Humoristický román Jaroslava Haška (1883-1923) dobyl svět a představil v něm jednoho dobře známého českého vojína rakousko-uherské armády. Do více než padesáti jazyků byly přeloženy Osudy dobrého vojá
VÍTÁNÍ JARA NA RODOVÝCH MÍSTECH ROUDNICKÝCH LOBKOWICZŮ.
epochanacestach.cz
VÍTÁNÍ JARA NA RODOVÝCH MÍSTECH ROUDNICKÝCH LOBKOWICZŮ.
Zima je u konce a pamětihodnosti ve správě organizace House of Lobkowicz otevírají své brány všem turistům a milovníkům historie a umění. Nelahozeves – zámek a Rodný dům Antonína Dvořáka Zámek Nelahozeves přivítá jaro a s ním turistickou sezonu v sobotu 29. března 2025 od 10:00 do 18:00. Pro návštěvníky bude připraven program, v němž
Růžový jaspis na krku mi splnil velké přání
skutecnepribehy.cz
Růžový jaspis na krku mi splnil velké přání
Na miminko jsme čekali s přítelem dlouho. Pak mi na jarmarku koupil krásný náhrdelník a ty růžové kamínky, které jsem nosila na krku, asi skutečně splnily můj sen. Ty růžové kamínky na šňůrce jsem si koupila na jednom masopustním jarmarku. V malém městečku na jihu Čech jsme se ocitli s přítelem náhodou. Jeli jsme kolem a řekli si, že se
Bernášková to rozjíždí s muži
nasehvezdy.cz
Bernášková to rozjíždí s muži
V poslední době je herečka Jana Bernášková (44) ze seriálu ZOO Nové začátky jako utržená ze řetězu! Rozchod s manželem, scenáristou Rudolfem Merknerem (52), jí zřejmě prospěl a znovu se jí vrátila
František Jungvirt navázal spolupráci s kadeřnictvím Red salon
iluxus.cz
František Jungvirt navázal spolupráci s kadeřnictvím Red salon
Sklářský výtvarník, designér a malíř skla František Jungvirt, jenž se od letošního roku, věnuje výhradně své vlastní značce františek jungvirt., navázal novou spolupráci. Pražské kadeřnictví Red salon
V samém srdci Palazzo del Sol
rezidenceonline.cz
V samém srdci Palazzo del Sol
Jeden z nejexkluzivnějších ostrovů na světě se nachází necelých pět kilometrů od Miami. Soukromý Fisher Island, jenž je majetkem rodiny Vanderbiltů, hrdě nese architektonický projekt Palazzo del Sol, zahrnující 43 luxusních apartmá. Projekt byl svěřen architektonickému studiu Kobi Karp a švýcarskému krajinářskému architektovi Enzu Eneovi. Nedávno dokončený desetipatrový boutique komplex se 43 bytovými jednotkami má
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
21stoleti.cz
Sokolnictví v Česku: Tradice, umění a moderní výzvy
Sokolnictví, jedno z nejstarších loveckých umění, má v České republice hluboké historické kořeny a stále živou tradici. Není jen fascinující podívanou, ale také důležitým nástrojem ochrany přírody. Je
Něžné růžové pohlazení
nejsemsama.cz
Něžné růžové pohlazení
Není divu, že zakletá princezna tak dlouho spala. Omamná vůně růží jistě podpořila její klidný spánek a krásné sny. I my ale můžeme využít sílu růží pro svou krásu i duševní harmonii. Růžová voda i olej je takový malý zázrak pro pleť i vlasy, pomáhá také při problémech se spaním. Vzácný olej i voda Čistý růžový olej býval velmi ceněný
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
epochaplus.cz
Nerozhodný Václav IV.: Správný okamžik podle hvězd vždycky prošvihl
Kalendář ukazuje rok 1378. Slavný král a císař Karel IV. právě vydechl naposledy a vlády se ujme jeho syn Václav IV. Jde v otcových šlépějích. Také on se po vzoru svého otce velmi často obrací ke hvězdám. Na rozdíl od něj to ale moc neumí… V počátcích svého panování se Václav IV. (1361–1419) spoléhá na předpovědi lékaře
Dáte si kaki?
panidomu.cz
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem
Krémové těstoviny s hříbky
tisicereceptu.cz
Krémové těstoviny s hříbky
Výtečné rychlé těstoviny se smetanovou omáčkou si zamilujete. Suroviny 1 balení vašich oblíbených těstovin hrst čerstvých nebo sušených hříbků 250 ml smetany ke šlehání 4 trojhránky taveného
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
epochalnisvet.cz
Vyšebrodský cyklus: Nebezpečně okouzlil i Adolfa Hitlera
Žal, který otec cítí nad ztrátou syna, se nedá popsat. Petr I. z Rožmberka oplakává svého dědice Jindřicha, který padl po boku krále Jana Lucemburského v bitvě u Kresčaku. Pro spásu jeho duše se nejspíš rozhodne učinit bohulibý skutek, když pro rodový klášter ve Vyšším Brodě objedná skutečný skvost českého gotického malířství.   Vyšebrodský cyklus,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz