25. 1. 1533: Anglický král Jindřich VIII. si tajně vzal za manželku Annu Boleynovou. V důsledku sňatku došlo ke vzniku anglikánské církve.    
Domů     Tajemství Velké trojky: Konec spojenectví – Ukázal Truman Sovětům železnou pěst?
Tajemství Velké trojky: Konec spojenectví – Ukázal Truman Sovětům železnou pěst?

Nad městem Nagasaki se tyčí masivní atomový hřib. 9. srpna 1945 Američané na Japonsko shodili již druhou jadernou bombu. Až nyní císařská velmoc kapituluje a druhá světová válka tím dopisuje svůj dlouho očekávaný závěr.

S koncem války se však smráká i nad spojenectvím vítězných mocností. Co přesně za rozpadem Velké trojky stálo?

Ještě v létě 1945 to s vyhlídkami na budoucí spolupráci zemí Velké trojky vypadá nadějně. Vidět je to především v Berlíně, kde Sověti bez řečí předají západním Spojencům (Američanům, Britům a nově i Francouzům) dohodnuté části města.

Výměnou za to obdrží některá území na východ od Labe. Pro hladký průběh správy okupovaného Německa dokonce společně vytvoří dvojici institucí – politickou Kontrolní komisi a vojenskou Komandaturu.

V obou je zaveden zdánlivě funkční princip jednomyslného přijímání všech rozhodnutí. Mimo Berlín, který slouží coby výkladní skříň poválečné spolupráce Spojenců, však dochází ke stále většímu napětí…

Hrozí další válka?

Všechny své obavy z poválečného vývoje shrne americký prezident Truman v dopise svému ministrovi zahraničí Jamesi F. Byrnesovi (1882–1972).

Varuje v něm před ruskými plány v Pobaltí, Polsku a též v Íránu, kde mají Sověti nadále rozmístěné vojáky, ačkoliv k tomu není důvod. Stejně tak se obává ruské invaze do Turecka. V dopise se také vrací k okolnostem z konference v Postupimi.

Stěžuje si, jak byli západní Spojenci okolnostmi dotlačeni souhlasit s ruskou okupací východního Polska a okupací části Německa Polskem. Lituje i ústupků učiněných Sovětům kvůli pomoci ve válce proti Japonsku.

„V tu dobu jsme horlivě usilovali o vstup Ruska do války s Japonskem. Až později jsme zjistili, že jsme Rusy vůbec nepotřebovali,“ píše Truman. Na závěr pak uvádí: „Pokud se Rusům nenastaví železná pěst a tvrdá rétorika, schyluje se k další válce.

Rusové rozumí jenom jedné řeči – »Kolik máte divizí?«… Už mě nebaví s nimi jednat jako s dítětem.“

Americký prezident Harry S. Truman
Americký prezident Harry S. Truman

Brutální kampaň

Jeho obavy se začnou velmi rychle naplňovat. Ačkoliv se Spojenci v Jaltě domluvili, že v Polsku proběhnou svobodné parlamentní volby, ruská strana od začátku pracuje na tom, aby dopadly ve prospěch komunistické Polské dělnické strany (PPR) a jejích spojenců.

Polští komunisté si velmi rychle spočítají, že nálady ve společnosti nejsou jejich vítězství příliš nakloněny, a využijí proto bratrské pomoci přátel z Moskvy.

„Polská armáda a lidové milice, podpořené jednotkami NKVD, podnikly na 120 akcí proti antikomunistickému podsvětí. Zabily na 600 lidí a dalších 6000 zatkly,“ píše o „předvolební kampani“ polských komunistů současný historik Piotr Wróbel.

Policejní zátahy, vykonstruované procesy a masivní propaganda – to vše se koná s cílem zastrašit opoziční Polskou lidovou stranu (PSL), která se těšila široké podpoře veřejnosti.

Když jsou pak v lednu 1947 zveřejněny (patrně zfalšované) výsledky voleb, komunisté podle nich obdrží 80 procent hlasů. Polsko se mění v ruský satelit.

Politika antikomunismu

Dva měsíce nato americký prezident vyhlašuje tzv. Trumanovu doktrínu. Jedná se o politicko-ekonomický plán určený k zastavení šíření komunismu, konkrétně v Řecku a Turecku, kde Sovětský svaz rozněcuje dělnické nepokoje.

Pro tento účel americký Kongres vyhradí celkem 400 000 000 dolarů. „Semena totalitních režimů jsou živena chudobou a nedostatkem. Šíří se a rostou ve zlé půdě chudoby a svárů,“ obhajuje Truman svoji vizi. Návrh je bez větších problémů schválen.

Čtyřsetmilionový balík napumpovaný do dvou středomořských zemí splní svůj účel a Řecko i Turecko zůstanou v utvářející se studené válce na straně Západu. Amerika tím jednou provždy stanoví precedent, že bude podporovat protikomunistické síly, ať jsou kdekoliv.

Musí si vybrat

Na Trumanovu doktrínu přímo naváže ještě velkolepější Marshallův plán, vyhlášený 5. června 1947. Evropské země podle něj dostanou možnost rozdělit si mezi sebou 14 miliard dolarů na poválečnou obnovu.

Lukrativní nabídka se neomezuje jen na západ starého kontinentu. Chňapne po ní i vláda Klementa Gottwalda (1896–1953), ale po vztyčení Stalinova varovného ukazováku si americkou finanční pomoc raději nechá protéct mezi prsty.

Příkop mezi Západem a Východem se mezitím stále prohlubuje a projeví se to i na situaci v Berlíně – „barometru“ studené války.

Sověti opouštějí společné orgány, Kontrolní komisi i Komandaturu, a v červnu 1948 neslavně zablokují západní sektor města… Za rozpadem Velké trojky tak ve své podstatě stojí střet dvou protichůdných sil – na jedné straně snahy komunismus rozšířit, na druhé ho zastavit.

Badatel Gary Kern společné působení tří mocností shrnuje takto: „Nešlo o přátelství a světovou harmonii, jak si přál Roosevelt, ale o vytyčení hranic pro nadcházející studenou válku.“

*** Ukradnou koleje i fabriku ***

* Ačkoliv si Velká trojka v Postupimi odsouhlasila možnost válečných reparací, západní země svým zónám v Německu jejich hrazení odpustí, a navíc je díky Marshallově plánu ekonomicky pozvednou.

* Oproti tomu Sověti východní Německo v podstatě vydrancují. Z veškeré produkce si berou polovinu, zabavují suroviny a odmontovávají vše, co jim doma chybí.

* V matičce Rusi tak skončí například polovina východoněmeckých kolejnic a též fabrika automobilky Opel. I kvůli tomu se sovětský sektor nemůže zakrátko tomu spojeneckému rovnat.

Foto: wikipedia.org, twitter.com, pinterest.com
Související články
reklama
Zajímavosti
5 nejslavnějších pirátských lodí: Na svých palubách skrývaly miliardy
Obří indická plachetnice Ganj-i-Sawai se jen stěží drží na hladině. Hlavní stěžeň má zlomený a na palubě zuří požár. Právě ji totiž ostřeluje anglický pirát Henry Every. Ten záhy přirazí se svou vlajkovou lodí Fancy k jejímu boku a korábu se zmocní. Stane se tak, přestože Ganj-i-Sawai brání flotila dalších 25 plavidel.  Potápěči vyzvedávají z mořského dna […]
premium
Architekt Loos šokoval jednoduchostí
Muž v elegantním, dobře padnoucím, ovšem střídmém obleku se vděčně pousměje na tanečnici Josephine Bakerovou. „Jste jeden z nejlepších tanečníků charlestonu v Paříži.“ Architekta Adolfa Loose lichotivá slova profesionálky zahřejí u srdce. Už má ale naspěch. Za chvíli musí skočit do expresu na Azurové pobřeží…   Slavný architekt, designér interiérů a vyhlášený dandy Adolf Loos […]
Milenka Fidela Castra: CIA jí ho nařídila otrávit
Hotelový výtah zastaví ve 23. patře a dveře se otevřou. Marita doběhne až na konec chodby a nenápadně vklouzne do Castrova pokoje. Sedne si na postel a z kabelky vytáhne kapsle s jedem. „Sakra,“ uleví si. Když zjistí, že jsou zničené, rychle je spláchne do bidetu. Jakmile se ve dveřích objeví Fidel Castro (1926–2016), padnou si do […]
premium
Mocnosti rozcupovaly Afriku při loupeži století
K jednacímu stolu usedají zástupci nejvýznamnějších mocností světa. Chystají se jednat o tom, jak si rozparcelovat celý kontinent i s jeho nerostným bohatstvím a obyvateli. V polovině 19. století světové velmoci objevují bohaté zdroje surovin v Africe. Koloniální výpady na černý kontinent ale začínají ohrožovat stabilitu a mír v samotné Evropě. Na africké půdě stále častěji dochází ke střetům, hrozícím […]
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muži za poslední století vyrostli dvakrát více než ženy
21stoleti.cz
Muži za poslední století vyrostli dvakrát více než ženy
Děti jsou nyní zpravidla vyšší než jejich rodiče. Tento trend je spojován především s dostatkem potravy. Vědci z University of Roehampton pod vedení profesora Lewise Halseye se rozhodli zjistit, k jak
Po stopách alchymie: Kolik císařů zabil elixír nesmrtelnosti?
epochaplus.cz
Po stopách alchymie: Kolik císařů zabil elixír nesmrtelnosti?
Kdo je vůbec prvním alchymistou? Těžko říct, ale prvním, který dosáhne slávy napříč tisíciletími, se stane čínský filozof, historik, politik, přírodovědec, geograf, astrolog Cou Jen (305–240 př. n. l.). Čínská alchymie má jasný cíl: Vyrobit elixír, který prodlouží věk a v ideálním případě zajistí nesmrtelnost. A tohoto cíle se nepustí téměř 2000 let své existence,
Velkolepá hra světla a stínu
rezidenceonline.cz
Velkolepá hra světla a stínu
Široká paleta přírodních barev, odrážející šedou a červenou okolních skal, modř a zeleň oceánu a nebe, bohatá geometrie a z ní vyplývající světelné efekty. Tvůrci impozantní pobřežní rezidence neponechali žádný z aspektů jejího interiéru ani exteriéru náhodě. Veškeré prostory domu, posazeného na skalnaté mořské pobřeží v Clovelly nad malou stejnojmennou pláží na konci úzkého zálivu
Vnučka se už nevrátila
skutecnepribehy.cz
Vnučka se už nevrátila
Vzpomínám si, jak jsme Terezu jako malou pozorovali s manželem, jak si hraje s hračkami. Můžu se dívat pouze na fotky. Ona tu už není. Byla to holčička plná života a zvědavosti. Když vyrostla, byla stále tou samou Terezkou, jen místo hraček měla velké sny. Srdce mi bilo, když mi řekla, že jede na dovolenou do Afriky. Říkala, že tam chce
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Manželství Ryšky je v troskách?
nasehvezdy.cz
Manželství Ryšky je v troskách?
Po skončení seriálu Zlatá labuť měla slíbit, že rodině vynahradí čas, kdy nebyla doma. Kristýna Ryška (39) ale prakticky okamžitě vzala další roli v seriálu Jedna rodina. Takže zase pendlování mez
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
panidomu.cz
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
Bydlet s kočkou je mnohem náročnější než se psem, který se pohybuje jen na podlaze a nanejvýš zabere sedačku. Naproti tomu kočka si ráda vyskočí na stůl, komodu i okno. Ve výškách se jí líbí. Život s kočkou v domácnosti může být velmi zábavný i plný překvapení. Je však nutné myslet na to, že zvíře
Harmonie v ložnici: Valentýn s matrací Armonia Memoform Dual 12
iluxus.cz
Harmonie v ložnici: Valentýn s matrací Armonia Memoform Dual 12
Valentýn je svátkem lásky, ale jak často myslíme na to, že opravdová harmonie ve vztahu začíná tam, kde si každý večer spolu leháme ke spánku – v ložnici? Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše
Navštivte lesy Mendelovy univerzity v rámci dne otevřených dveří
epochalnisvet.cz
Navštivte lesy Mendelovy univerzity v rámci dne otevřených dveří
Víte, že Severně od Brna se rozkládají lesy patřící Mendelově univerzitě, které zejména pro studenty Lesnické a dřevařské fakulta představují unikátní přírodní laboratoř? Na rozloze 10 500 hektarů se zde nachází 23 pěstebních modelů, dvě významná arboreta a soubor studánek, památníků a palouků známý pod názvem Lesnický Slavín. A 31. ledna budete mít unikátní příležitost
Pomoc pro podrážděný žlučník
nejsemsama.cz
Pomoc pro podrážděný žlučník
Když se ozve žlučník, je dobré vědět, jak si rychle ulevit. Pokud nemáte bolesti, pomůžete si i doma. Pro dobrý stav žlučníku je třeba neholdovat smaženým pokrmům a udržet si i rozumnou váhu. Důležité je ale také omezit stres, protože i ten bývá spouštěčem žlučníkových záchvatů. Jako prevence i pomoc poslouží i některé bylinky. Čaj ze tří bylin Pelyněk pravý podporuje
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
5 věcí, které jste nevěděli o tajném Vatikánském archivu
enigmaplus.cz
5 věcí, které jste nevěděli o tajném Vatikánském archivu
Ve Vatikánu, v srdci katolické církve, se ukrývají podzemní regály, ve kterých je přes 35 000 knih, věnujících se téměř všemu, co kdy církev prováděla. A přestože už v minulosti byla část archivu zveř
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz