8. 7. 1709: Ruský car Petr Veliký porazil u Poltavy švédská vojska a vyšachoval tak svého rivala Karla XII. definitivně ze hry.    
Domů     Tajemství Velké trojky: Konec spojenectví – Ukázal Truman Sovětům železnou pěst?
Tajemství Velké trojky: Konec spojenectví – Ukázal Truman Sovětům železnou pěst?
5.12.2024

Nad městem Nagasaki se tyčí masivní atomový hřib. 9. srpna 1945 Američané na Japonsko shodili již druhou jadernou bombu. Až nyní císařská velmoc kapituluje a druhá světová válka tím dopisuje svůj dlouho očekávaný závěr.

S koncem války se však smráká i nad spojenectvím vítězných mocností. Co přesně za rozpadem Velké trojky stálo?

Ještě v létě 1945 to s vyhlídkami na budoucí spolupráci zemí Velké trojky vypadá nadějně. Vidět je to především v Berlíně, kde Sověti bez řečí předají západním Spojencům (Američanům, Britům a nově i Francouzům) dohodnuté části města.

Výměnou za to obdrží některá území na východ od Labe. Pro hladký průběh správy okupovaného Německa dokonce společně vytvoří dvojici institucí – politickou Kontrolní komisi a vojenskou Komandaturu.

V obou je zaveden zdánlivě funkční princip jednomyslného přijímání všech rozhodnutí. Mimo Berlín, který slouží coby výkladní skříň poválečné spolupráce Spojenců, však dochází ke stále většímu napětí…

Hrozí další válka?

Všechny své obavy z poválečného vývoje shrne americký prezident Truman v dopise svému ministrovi zahraničí Jamesi F. Byrnesovi (1882–1972).

Varuje v něm před ruskými plány v Pobaltí, Polsku a též v Íránu, kde mají Sověti nadále rozmístěné vojáky, ačkoliv k tomu není důvod. Stejně tak se obává ruské invaze do Turecka. V dopise se také vrací k okolnostem z konference v Postupimi.

Stěžuje si, jak byli západní Spojenci okolnostmi dotlačeni souhlasit s ruskou okupací východního Polska a okupací části Německa Polskem. Lituje i ústupků učiněných Sovětům kvůli pomoci ve válce proti Japonsku.

„V tu dobu jsme horlivě usilovali o vstup Ruska do války s Japonskem. Až později jsme zjistili, že jsme Rusy vůbec nepotřebovali,“ píše Truman. Na závěr pak uvádí: „Pokud se Rusům nenastaví železná pěst a tvrdá rétorika, schyluje se k další válce.

Rusové rozumí jenom jedné řeči – »Kolik máte divizí?«… Už mě nebaví s nimi jednat jako s dítětem.“

Americký prezident Harry S. Truman
Americký prezident Harry S. Truman

Brutální kampaň

Jeho obavy se začnou velmi rychle naplňovat. Ačkoliv se Spojenci v Jaltě domluvili, že v Polsku proběhnou svobodné parlamentní volby, ruská strana od začátku pracuje na tom, aby dopadly ve prospěch komunistické Polské dělnické strany (PPR) a jejích spojenců.

Polští komunisté si velmi rychle spočítají, že nálady ve společnosti nejsou jejich vítězství příliš nakloněny, a využijí proto bratrské pomoci přátel z Moskvy.

„Polská armáda a lidové milice, podpořené jednotkami NKVD, podnikly na 120 akcí proti antikomunistickému podsvětí. Zabily na 600 lidí a dalších 6000 zatkly,“ píše o „předvolební kampani“ polských komunistů současný historik Piotr Wróbel.

Policejní zátahy, vykonstruované procesy a masivní propaganda – to vše se koná s cílem zastrašit opoziční Polskou lidovou stranu (PSL), která se těšila široké podpoře veřejnosti.

Když jsou pak v lednu 1947 zveřejněny (patrně zfalšované) výsledky voleb, komunisté podle nich obdrží 80 procent hlasů. Polsko se mění v ruský satelit.

Politika antikomunismu

Dva měsíce nato americký prezident vyhlašuje tzv. Trumanovu doktrínu. Jedná se o politicko-ekonomický plán určený k zastavení šíření komunismu, konkrétně v Řecku a Turecku, kde Sovětský svaz rozněcuje dělnické nepokoje.

Pro tento účel americký Kongres vyhradí celkem 400 000 000 dolarů. „Semena totalitních režimů jsou živena chudobou a nedostatkem. Šíří se a rostou ve zlé půdě chudoby a svárů,“ obhajuje Truman svoji vizi. Návrh je bez větších problémů schválen.

Čtyřsetmilionový balík napumpovaný do dvou středomořských zemí splní svůj účel a Řecko i Turecko zůstanou v utvářející se studené válce na straně Západu. Amerika tím jednou provždy stanoví precedent, že bude podporovat protikomunistické síly, ať jsou kdekoliv.

Musí si vybrat

Na Trumanovu doktrínu přímo naváže ještě velkolepější Marshallův plán, vyhlášený 5. června 1947. Evropské země podle něj dostanou možnost rozdělit si mezi sebou 14 miliard dolarů na poválečnou obnovu.

Lukrativní nabídka se neomezuje jen na západ starého kontinentu. Chňapne po ní i vláda Klementa Gottwalda (1896–1953), ale po vztyčení Stalinova varovného ukazováku si americkou finanční pomoc raději nechá protéct mezi prsty.

Příkop mezi Západem a Východem se mezitím stále prohlubuje a projeví se to i na situaci v Berlíně – „barometru“ studené války.

Sověti opouštějí společné orgány, Kontrolní komisi i Komandaturu, a v červnu 1948 neslavně zablokují západní sektor města… Za rozpadem Velké trojky tak ve své podstatě stojí střet dvou protichůdných sil – na jedné straně snahy komunismus rozšířit, na druhé ho zastavit.

Badatel Gary Kern společné působení tří mocností shrnuje takto: „Nešlo o přátelství a světovou harmonii, jak si přál Roosevelt, ale o vytyčení hranic pro nadcházející studenou válku.“

*** Ukradnou koleje i fabriku ***

* Ačkoliv si Velká trojka v Postupimi odsouhlasila možnost válečných reparací, západní země svým zónám v Německu jejich hrazení odpustí, a navíc je díky Marshallově plánu ekonomicky pozvednou.

* Oproti tomu Sověti východní Německo v podstatě vydrancují. Z veškeré produkce si berou polovinu, zabavují suroviny a odmontovávají vše, co jim doma chybí.

* V matičce Rusi tak skončí například polovina východoněmeckých kolejnic a též fabrika automobilky Opel. I kvůli tomu se sovětský sektor nemůže zakrátko tomu spojeneckému rovnat.

Foto: wikipedia.org, twitter.com, pinterest.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a […]
Popravili poslední královnu při komunistických čistkách?
Protivníky při útoku úmyslně děsí sborovým řevem, vystřelují hvízdající šípy nebo zakládají mnoho táborových ohňů, aby vyvolali dojem, že je jejich armáda podstatně větší než ve skutečnosti. Tyto triky a také um jejich vojevůdců nesou své ovoce. Díky nim mongolská říše vzkvétá, ale všeho jen do času!   Mongolové v dobách své největší slávy – […]
premium
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz