25. 1. 1533: Anglický král Jindřich VIII. si tajně vzal za manželku Annu Boleynovou. V důsledku sňatku došlo ke vzniku anglikánské církve.    
Domů     Tajemství Velké trojky: Na ruské hostině v Jaltě si připíjejí i rostliny
Tajemství Velké trojky: Na ruské hostině v Jaltě si připíjejí i rostliny

Britský premiér se rozmrzele podívá do své skleničky, do níž si právě namíchal gin s tonicem, a nahlas si posteskne, jaká je to škoda, že nemá kousek citronové kůry, jímž by svůj nápoj dovedl k dokonalosti.

Když se na druhý den ráno probudí a vyhlédne z okna své ložnice, nestačí se divit. Na zahradě mu přes noc „vyrostl“ celý citronovník, ověšený šťavnatými plody.

Od schůzky Velké trojky v Teheránu uplynul více než rok. Obě frontové linie úspěšně zatlačují wehrmacht stále hlouběji do Německa a vítězství Spojenců je na dosah ruky. Spojenci se proto domluvili na další, v pořadí druhé společné konferenci.

Pokud místo konání vyhovovalo Sovětům už při prvním setkání v Teheránu, tentokrát z něj musejí být přímo nadšení. Konat se totiž bude ve městě Jalta na Krymu, toho času na území spadajícím pod Sovětský svaz.

Oficiálně je hostitelem americký prezident Roosevelt. Kvůli jeho již značně zhoršenému zdravotnímu stavu tomu však nic nenasvědčuje. Skutečným pánem je opět Stalin.

Místa konferencí se vybírala hlavně s ohledem na požadavky sovětského vůdce.
Místa konferencí se vybírala hlavně s ohledem na požadavky sovětského vůdce.

Na stole leží osud světa

Program jednání v Jaltě, která trvají od 4. do 11. února 1945, se částečně opakuje z konference v Teheránu. Potvrdit se mají již dříve domluvené body o podobě polských hranic a pro Roosevelta zásadní příslib sovětské pomoci ve válce proti Japonsku.

Kromě toho se více do detailu projednají další důležité momenty, které nyní nejsou vzdálené roky, nýbrž měsíce.

Řešit se bude německá otázka, která zahrnuje odzbrojení, denacifikaci obyvatelstva, rozdělení země na čtyři okupační zóny a potrestání válečných zločinců.

Vedle ní je také na programu situace na Balkánu a v neposlední řadě vznik Organizace spojených národů (OSN), která by nahradila nefunkční Společnost národů.

Kromě toho se zástupci Velké trojky domluví na tom, že pro udržení spolupráce i po válce se budou jejich ministři zahraničí pravidelně setkávat a projednávat důležitá témata…

Štěnice jsou všude

V čem je Jalta stejná, nebo ještě horší než Teherán, je odposlouchávání. Jelikož se tentokrát jednání odehrávají zcela na sovětské půdě, Rusové mají při špiclování západních spojenců prakticky volné ruce.

Stalinovi se znalost soukromých konverzací návštěvníků v minulosti vyplatila, takže nyní celý systém ještě zdokonalí.

Zatímco v Teheránu sledovanou osobu poslouchal jen jeden člověk a pak získané informace souhrnně prezentoval Stalinovi, tentokrát se zapojí celé týmy, které zachycené konverzace okamžitě překládají z angličtiny do ruštiny a sovětskému vůdci tak každé ráno na stole přistane štos papírů s přesným scénářem předchozího dne.

„Měli jsme k dispozici mikrofony s dosahem padesát i sto metrů, a protože tam nebyl žádný hluk v pozadí, všechny konverzace se nahrály velmi dobře,“ vzpomíná Sergo Beria.

„Orangutan vyšší Rusa“

Sovětský diplomat a Stalinův tlumočník Valentin Berežkov (1916–1998) si však podle svých slov nevybavuje, že by od dvojice západních státníků zachytili nějakou senzační tajnou informaci.

Roosevelt neřekne nahlas nic, o čem by si nebyl jist, že by se soudruhu generálnímu tajemníkovi nelíbilo. Churchill zvolí poněkud jinou strategii. S humorem sobě vlastním si pouští pusu na špacír, podobně jako to udělal již při dřívějším jednání v Moskvě.

Když byl tehdy upozorněn, že je jeho apartmán „napíchnut“, schválně prý prohlásil: „Bylo mi řečeno, že Rusové jsou nižší živočišný druh než orangutani.“ Lze jenom hádat, jak to vzali sovětští agenti u sluchátek, a co teprve Stalin…

Všechno je možné

Podle všeho západní spojenci celou dobu vědí, že je jejich východní protějšek odposlouchává. A ten se zase musí snadno dovtípit, že to oni vědí.

O existenci tohoto těžko rozpletitelného řetězce vzájemného odhalení svědčí i některé kuriózní situace, ke kterým během jaltské konference dochází.

Když se jeden ze západních delegátů nahlas podivuje, že skleněná nádržka na chodbě je prázdná, druhý den v ní zurčí voda a plave hejno zlatých rybiček.

Podobný „zázrak“ v zemi, kde „nic není pravda a všechno je možné“, jak Rusko později popíše současný ukrajinský novinář Peter Pomerantsev, se stane i samotnému britskému ministerskému předsedovi.

Jednoho dne si prý posteskne, že mu chybí citrony, kterými by doladil svůj drink. Ráno stojí na zahradě Livadijského paláce, kde se konference koná, rovnou celý citronovník.

45 mistrových přípitků

Sověti se zkrátka snaží západní Spojence oslnit. Znatelné je to i během honosných večeří. „Začalo se kaviárem, koláči, rybami, chlazeným selátkem, borščem a kuřecím krémem.

Následoval výběr jídel zahrnující grilované špízy s jehněčím, svíčkovou, křepelku, mladé tetřevy a gazelu perskou,“ vyjmenovává pochoutky současný anglický historik Jacob F. Field. Jak je v Rusku zvykem, večeře je prokládána přípitky.

Molotov (vlevo) je vládci Kremlu při jednání se Spojenci pravou rukou.
Molotov (vlevo) je vládci Kremlu při jednání se Spojenci pravou rukou.

Slova se zpravidla ujme Vjačeslav Molotov, který řeční celkem 45krát! Field píše, že „většina lidí chtěla zůstat střízlivá, takže šampaňské si ředila vodou a vodku rovnou vylévala do květináčů“.

*** Uražený de Gaulle trucuje ***

* „Ne, jeho účast by celé jednání jenom zkomplikovala,“ vysvětluje Roosevelt zbývajícím členům Velké trojky důvod, proč si nepřeje, aby se jednání v Jaltě účastnil i Charles de Gaulle (1890–1970), toho času předseda prozatímní francouzské vlády.

* Za jeho přítomnost nejvíce bojuje Winston Churchill. Americký prezident je sice neoblomný, alespoň se ale přimluví za to, aby se Francie podílela na správě německých okupačních zón.

* Cestou z Jalty se Roosevelt pokusí vztahy s de Gaullem napravit a navrhne společné setkání. Uražený Francouz však amerického prezidenta odmítne.

Foto: wikipedia.org
Zdroje informací: PACNER, Karel. Osudové okamžiky Československa, GILBERT, Martin. Churchill, LUDWIG, Emil. Roosevelt, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
5 nejslavnějších pirátských lodí: Na svých palubách skrývaly miliardy
Obří indická plachetnice Ganj-i-Sawai se jen stěží drží na hladině. Hlavní stěžeň má zlomený a na palubě zuří požár. Právě ji totiž ostřeluje anglický pirát Henry Every. Ten záhy přirazí se svou vlajkovou lodí Fancy k jejímu boku a korábu se zmocní. Stane se tak, přestože Ganj-i-Sawai brání flotila dalších 25 plavidel.  Potápěči vyzvedávají z mořského dna […]
premium
Architekt Loos šokoval jednoduchostí
Muž v elegantním, dobře padnoucím, ovšem střídmém obleku se vděčně pousměje na tanečnici Josephine Bakerovou. „Jste jeden z nejlepších tanečníků charlestonu v Paříži.“ Architekta Adolfa Loose lichotivá slova profesionálky zahřejí u srdce. Už má ale naspěch. Za chvíli musí skočit do expresu na Azurové pobřeží…   Slavný architekt, designér interiérů a vyhlášený dandy Adolf Loos […]
Milenka Fidela Castra: CIA jí ho nařídila otrávit
Hotelový výtah zastaví ve 23. patře a dveře se otevřou. Marita doběhne až na konec chodby a nenápadně vklouzne do Castrova pokoje. Sedne si na postel a z kabelky vytáhne kapsle s jedem. „Sakra,“ uleví si. Když zjistí, že jsou zničené, rychle je spláchne do bidetu. Jakmile se ve dveřích objeví Fidel Castro (1926–2016), padnou si do […]
premium
Mocnosti rozcupovaly Afriku při loupeži století
K jednacímu stolu usedají zástupci nejvýznamnějších mocností světa. Chystají se jednat o tom, jak si rozparcelovat celý kontinent i s jeho nerostným bohatstvím a obyvateli. V polovině 19. století světové velmoci objevují bohaté zdroje surovin v Africe. Koloniální výpady na černý kontinent ale začínají ohrožovat stabilitu a mír v samotné Evropě. Na africké půdě stále častěji dochází ke střetům, hrozícím […]
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Muži za poslední století vyrostli dvakrát více než ženy
21stoleti.cz
Muži za poslední století vyrostli dvakrát více než ženy
Děti jsou nyní zpravidla vyšší než jejich rodiče. Tento trend je spojován především s dostatkem potravy. Vědci z University of Roehampton pod vedení profesora Lewise Halseye se rozhodli zjistit, k jak
Po stopách alchymie: Kolik císařů zabil elixír nesmrtelnosti?
epochaplus.cz
Po stopách alchymie: Kolik císařů zabil elixír nesmrtelnosti?
Kdo je vůbec prvním alchymistou? Těžko říct, ale prvním, který dosáhne slávy napříč tisíciletími, se stane čínský filozof, historik, politik, přírodovědec, geograf, astrolog Cou Jen (305–240 př. n. l.). Čínská alchymie má jasný cíl: Vyrobit elixír, který prodlouží věk a v ideálním případě zajistí nesmrtelnost. A tohoto cíle se nepustí téměř 2000 let své existence,
Velkolepá hra světla a stínu
rezidenceonline.cz
Velkolepá hra světla a stínu
Široká paleta přírodních barev, odrážející šedou a červenou okolních skal, modř a zeleň oceánu a nebe, bohatá geometrie a z ní vyplývající světelné efekty. Tvůrci impozantní pobřežní rezidence neponechali žádný z aspektů jejího interiéru ani exteriéru náhodě. Veškeré prostory domu, posazeného na skalnaté mořské pobřeží v Clovelly nad malou stejnojmennou pláží na konci úzkého zálivu
Vnučka se už nevrátila
skutecnepribehy.cz
Vnučka se už nevrátila
Vzpomínám si, jak jsme Terezu jako malou pozorovali s manželem, jak si hraje s hračkami. Můžu se dívat pouze na fotky. Ona tu už není. Byla to holčička plná života a zvědavosti. Když vyrostla, byla stále tou samou Terezkou, jen místo hraček měla velké sny. Srdce mi bilo, když mi řekla, že jede na dovolenou do Afriky. Říkala, že tam chce
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Manželství Ryšky je v troskách?
nasehvezdy.cz
Manželství Ryšky je v troskách?
Po skončení seriálu Zlatá labuť měla slíbit, že rodině vynahradí čas, kdy nebyla doma. Kristýna Ryška (39) ale prakticky okamžitě vzala další roli v seriálu Jedna rodina. Takže zase pendlování mez
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
panidomu.cz
Domov pro kočku: Bezpečný i zábavný
Bydlet s kočkou je mnohem náročnější než se psem, který se pohybuje jen na podlaze a nanejvýš zabere sedačku. Naproti tomu kočka si ráda vyskočí na stůl, komodu i okno. Ve výškách se jí líbí. Život s kočkou v domácnosti může být velmi zábavný i plný překvapení. Je však nutné myslet na to, že zvíře
Harmonie v ložnici: Valentýn s matrací Armonia Memoform Dual 12
iluxus.cz
Harmonie v ložnici: Valentýn s matrací Armonia Memoform Dual 12
Valentýn je svátkem lásky, ale jak často myslíme na to, že opravdová harmonie ve vztahu začíná tam, kde si každý večer spolu leháme ke spánku – v ložnici? Dokonalý spánek má zásadní vliv nejen na naše
Navštivte lesy Mendelovy univerzity v rámci dne otevřených dveří
epochalnisvet.cz
Navštivte lesy Mendelovy univerzity v rámci dne otevřených dveří
Víte, že Severně od Brna se rozkládají lesy patřící Mendelově univerzitě, které zejména pro studenty Lesnické a dřevařské fakulta představují unikátní přírodní laboratoř? Na rozloze 10 500 hektarů se zde nachází 23 pěstebních modelů, dvě významná arboreta a soubor studánek, památníků a palouků známý pod názvem Lesnický Slavín. A 31. ledna budete mít unikátní příležitost
Pomoc pro podrážděný žlučník
nejsemsama.cz
Pomoc pro podrážděný žlučník
Když se ozve žlučník, je dobré vědět, jak si rychle ulevit. Pokud nemáte bolesti, pomůžete si i doma. Pro dobrý stav žlučníku je třeba neholdovat smaženým pokrmům a udržet si i rozumnou váhu. Důležité je ale také omezit stres, protože i ten bývá spouštěčem žlučníkových záchvatů. Jako prevence i pomoc poslouží i některé bylinky. Čaj ze tří bylin Pelyněk pravý podporuje
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
5 věcí, které jste nevěděli o tajném Vatikánském archivu
enigmaplus.cz
5 věcí, které jste nevěděli o tajném Vatikánském archivu
Ve Vatikánu, v srdci katolické církve, se ukrývají podzemní regály, ve kterých je přes 35 000 knih, věnujících se téměř všemu, co kdy církev prováděla. A přestože už v minulosti byla část archivu zveř
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz