4. 7. 1776: Americký kongres schválil Deklaraci nezávislosti Spojených států amerických.    
Domů     Zúčtování se zrádci: Stát vyvlastnil 2 500 000 hektarů půdy!
Zúčtování se zrádci: Stát vyvlastnil 2 500 000 hektarů půdy!
11.11.2024

Před válkou nenechá na nacistech nit suchou. Když ale dojde na lámání chleba, Thun-Hohenstein se k nim ochotně přidá a na svém choltickém zámku hostí nacistické pohlaváry. Proč ta změna? Leopold se zřejmě bojí o svůj majetek, a že by nemohl dělat to, co má tak rád…

Je příznivcem pravicové politiky a po vzniku Československa má blízko k lidové straně. Se ztrátou titulu a šlechtických výsad, stejně jako s důsledky pozemkové reformy, se Leopold Thun-Hohenstein (1888–1944) vyrovnává těžce.

Majitel choltického panství na Pardubicku přesto zůstává ke státu loajální a čs. úřady ho považují za důvěryhodného. Často jezdí do Německa a ještě v roce 1937 nacisty za jejich politiku kritizuje.

O dva roky později, po vzniku protektorátu, však Leopold provede názorový veletoč a zažádá o vstup do Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP)!

Nechce přijít o panství

K nacistům se chce přidat nejspíše z pragmatických důvodů. Bojí se, že by přišel o svůj zámek v Cholticích a že by se nemohl věnovat milovaným okultním vědám. Němci mu rádi otevřou svou náruč a v roce 1940 ho do NSDAP přijmou.

Uplyne pár měsíců a Leopold nacistické ideologii zcela propadne. Spřátelí se s vysoce postavenými příslušníky strany a pracuje na nové teorii o duševní obrodě árijců. Svoje služby dokonce nabídne samotnému Hitlerovi!

Nacistům aktivně pomáhá i jeho manželka, která to dotáhne až do vedení pobočky NS-Frauenschaft (Svaz národně socialistických žen) ve východočeské Přelouči.

Nerad by přišel o svůj zámek v Cholticích, proto se Leopold přidá k nacistům.
Nerad by přišel o svůj zámek v Cholticích, proto se Leopold přidá k nacistům.

Včas na útěku

„Změňte svůj jídelníček, musíte jíst zdravě!“ doporučí Thun-Hohensteinovi lékaři. Od roku 1941 ho trápí vážné zažívací potíže. Podstoupí několik operací trávicího ústrojí, jezdí do lázní, nicméně jeho stav se nadále zhoršuje.

Ani v těch nejlepších nemocnicích mu nedokážou pomoci, a v září 1944 Leopold umírá. Jeho manželka a děti v předtuše porážky nacistů uprchnou do Itálie, kde má rodina nějaké statky…

*** Za mřížemi si dlouho nepobyl ***

* V nejužším vedení fašistické organizace Vlajka působí za protektorátu Jindřich Thun-Hohenstein (1913–1994)…Ihned po skončení války skončí před soudem, který mu vyměří trest doživotního vězení.

* Za mřížemi však Jindřich dlouho nezůstane. V únoru 1948 uprchne z pracovního tábora v západních Čechách a dostane se do Bavorska. Několik let žije v Londýně a poté se usadí v Kanadě.

500 hradů a zámků mění majitele

Osiřelé choltické panství po válce zabaví a rozprodá stát. Udělá to na základě Benešova dekretu č. 12/1945 Sb. o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa.

Thun-Hohenstein samozřejmě není jediný, na koho dopadne tento trest. Československo v letech 1945–1947 získá od někdejší šlechty přes 500 hradů a zámků a zhruba 2 500 000 hektarů zemědělské půdy (to odpovídá přibližně třetině rozlohy dnešní České republiky)!

Nutno říci, že v některých případech úřady uplatní Benešovy dekrety také na majetek těch šlechticů, jejichž údajná kolaborace s nacisty vyvolává mnoho dohadů…Je to i případ Aloise Serényiho (1893–1957), jehož rodina proslavila Luhačovice jako lázeňské město…

Podlehne nátlaku

V září 1939 podepsal třetí šlechtickou deklaraci, nicméně o dva roky později přijímá Serényi německé občanství. „Udělal jsem to z donucení!“ bude se obhajovat po válce.

Nacisté na něj prý vytrvale tlačili a zlomili ho ve chvíli, kdy zatkli jeho správce a pět dalších občanů Luhačovic.

„Byli drženi… ve vězení gestapa v Uherském Hradišti a byli už připravováni na transport do koncentračního tábora a šlo jim tedy o život,“ vypráví Serényiho vnuk Franz Thienen-Adlerflycht (*1957).

Aby je Alois zachránil, vyhověl požadavku nacistů a stal se říšským občanem. Podle mnoha svědectví přesto dál pomáhal pronásledovaným Čechům, a navíc zachránil luhačovické lázně před germanizací.

Díky péči rodu Serényiů se z Luhačovic stane oblíbené lázeňské město.
Díky péči rodu Serényiů se z Luhačovic stane oblíbené lázeňské město.

Kauza se protáhla

Nic z toho ale čs. úřady po válce nezajímá. Serényiho považují za Němce a na základě Benešových dekretů mu veškerý majetek zabaví. Hrabě se přesto nevzdá. Zažádá si o takzvané osvědčení o národní spolehlivosti, na které však podle čs. ministerstva vnitra nemá nárok.

„Serényi proti tomu podal stížnost k tehdejšímu Nejvyššímu správnímu soudu. Jenomže po roce 1948 tento soud zanikl a o celém případu tak definitivně nikdy nerozhodl,“ uvádí současná publicistka Marcela Kaniová.

*** Žádné stěhování ***

* Čechy má rád a vždycky je k nim vstřícný. O politiku se nezajímá, nesnáší nacisty a za války riskuje život, aby zachránil několik Židů ze svého panství.

* Vděku se přesto baron Jiří Haas z Hasenfelsu (1876–1945) nedočká…11. května 1945 mu partyzáni a místní představitelé KSČ poručí, aby se do 24 hodin sbalil a opustil hrad Bítov i zemi.

* Výstřední šlechtic to odmítne. Život jinde si neumí představit, a tak si oblékne svoji nejlepší uniformu a zastřelí se.

Foto: ustrcr.cz, pametnaroda.cz, docplayer.cz, archiv
Související články
reklama
Zajímavosti
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Našel Komenský v Brandýse štěstí?
Ve Fulneku vedl klidný život. Spravoval místní školu jednoty bratrské. Zároveň pracoval na české encyklopedii a oženil se s Magdalenou Vizovskou. Jenže stavovské povstání a jeho porážka v roce 1620 všechno změní. Z Komenského se stává psanec. Kněží nekatolického vyznání jsou v Českém království po bitvě na Bílé hoře v listopadu 1620 pronásledováni. Jan Amos […]
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se […]
premium
První česká obchodní zástupkyně prodávala šicí stroje
Zákaznicím v obchodě nabízí výuku šití na stroji i český návod. Obchod Ludmile ale připravuje víc starostí než radostí. Nejednou prodává na dluh. „Já mám též státi peníze za několik strojů a nikdo nechce platit,“ stěžuje si v roce 1865 Vojtěchu Náprstkovi.   „Uška,“ tak doma přezdívají Ludmile Křížkové (1844–1879), dceři vinopalníka Adolfa Křížka (1811–1891). […]
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Sklenice plné dobrot
panidomu.cz
Sklenice plné dobrot
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz