1. 12. 1525: Narodil se Tadeáš Hájek z Hájku, český přírodovědec, astronom, matematik, alchymista a osobní lékař císaře Rudolfa II.    
Domů     Zúčtování se zrádci: Stát vyvlastnil 2 500 000 hektarů půdy!
Zúčtování se zrádci: Stát vyvlastnil 2 500 000 hektarů půdy!

Před válkou nenechá na nacistech nit suchou. Když ale dojde na lámání chleba, Thun-Hohenstein se k nim ochotně přidá a na svém choltickém zámku hostí nacistické pohlaváry. Proč ta změna? Leopold se zřejmě bojí o svůj majetek, a že by nemohl dělat to, co má tak rád…

Je příznivcem pravicové politiky a po vzniku Československa má blízko k lidové straně. Se ztrátou titulu a šlechtických výsad, stejně jako s důsledky pozemkové reformy, se Leopold Thun-Hohenstein (1888–1944) vyrovnává těžce.

Majitel choltického panství na Pardubicku přesto zůstává ke státu loajální a čs. úřady ho považují za důvěryhodného. Často jezdí do Německa a ještě v roce 1937 nacisty za jejich politiku kritizuje.

O dva roky později, po vzniku protektorátu, však Leopold provede názorový veletoč a zažádá o vstup do Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP)!

Nechce přijít o panství

K nacistům se chce přidat nejspíše z pragmatických důvodů. Bojí se, že by přišel o svůj zámek v Cholticích a že by se nemohl věnovat milovaným okultním vědám. Němci mu rádi otevřou svou náruč a v roce 1940 ho do NSDAP přijmou.

Uplyne pár měsíců a Leopold nacistické ideologii zcela propadne. Spřátelí se s vysoce postavenými příslušníky strany a pracuje na nové teorii o duševní obrodě árijců. Svoje služby dokonce nabídne samotnému Hitlerovi!

Nacistům aktivně pomáhá i jeho manželka, která to dotáhne až do vedení pobočky NS-Frauenschaft (Svaz národně socialistických žen) ve východočeské Přelouči.

Nerad by přišel o svůj zámek v Cholticích, proto se Leopold přidá k nacistům.
Nerad by přišel o svůj zámek v Cholticích, proto se Leopold přidá k nacistům.

Včas na útěku

„Změňte svůj jídelníček, musíte jíst zdravě!“ doporučí Thun-Hohensteinovi lékaři. Od roku 1941 ho trápí vážné zažívací potíže. Podstoupí několik operací trávicího ústrojí, jezdí do lázní, nicméně jeho stav se nadále zhoršuje.

Ani v těch nejlepších nemocnicích mu nedokážou pomoci, a v září 1944 Leopold umírá. Jeho manželka a děti v předtuše porážky nacistů uprchnou do Itálie, kde má rodina nějaké statky…

*** Za mřížemi si dlouho nepobyl ***

* V nejužším vedení fašistické organizace Vlajka působí za protektorátu Jindřich Thun-Hohenstein (1913–1994)…Ihned po skončení války skončí před soudem, který mu vyměří trest doživotního vězení.

* Za mřížemi však Jindřich dlouho nezůstane. V únoru 1948 uprchne z pracovního tábora v západních Čechách a dostane se do Bavorska. Několik let žije v Londýně a poté se usadí v Kanadě.

500 hradů a zámků mění majitele

Osiřelé choltické panství po válce zabaví a rozprodá stát. Udělá to na základě Benešova dekretu č. 12/1945 Sb. o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa.

Thun-Hohenstein samozřejmě není jediný, na koho dopadne tento trest. Československo v letech 1945–1947 získá od někdejší šlechty přes 500 hradů a zámků a zhruba 2 500 000 hektarů zemědělské půdy (to odpovídá přibližně třetině rozlohy dnešní České republiky)!

Nutno říci, že v některých případech úřady uplatní Benešovy dekrety také na majetek těch šlechticů, jejichž údajná kolaborace s nacisty vyvolává mnoho dohadů…Je to i případ Aloise Serényiho (1893–1957), jehož rodina proslavila Luhačovice jako lázeňské město…

Podlehne nátlaku

V září 1939 podepsal třetí šlechtickou deklaraci, nicméně o dva roky později přijímá Serényi německé občanství. „Udělal jsem to z donucení!“ bude se obhajovat po válce.

Nacisté na něj prý vytrvale tlačili a zlomili ho ve chvíli, kdy zatkli jeho správce a pět dalších občanů Luhačovic.

„Byli drženi… ve vězení gestapa v Uherském Hradišti a byli už připravováni na transport do koncentračního tábora a šlo jim tedy o život,“ vypráví Serényiho vnuk Franz Thienen-Adlerflycht (*1957).

Aby je Alois zachránil, vyhověl požadavku nacistů a stal se říšským občanem. Podle mnoha svědectví přesto dál pomáhal pronásledovaným Čechům, a navíc zachránil luhačovické lázně před germanizací.

Díky péči rodu Serényiů se z Luhačovic stane oblíbené lázeňské město.
Díky péči rodu Serényiů se z Luhačovic stane oblíbené lázeňské město.

Kauza se protáhla

Nic z toho ale čs. úřady po válce nezajímá. Serényiho považují za Němce a na základě Benešových dekretů mu veškerý majetek zabaví. Hrabě se přesto nevzdá. Zažádá si o takzvané osvědčení o národní spolehlivosti, na které však podle čs. ministerstva vnitra nemá nárok.

„Serényi proti tomu podal stížnost k tehdejšímu Nejvyššímu správnímu soudu. Jenomže po roce 1948 tento soud zanikl a o celém případu tak definitivně nikdy nerozhodl,“ uvádí současná publicistka Marcela Kaniová.

*** Žádné stěhování ***

* Čechy má rád a vždycky je k nim vstřícný. O politiku se nezajímá, nesnáší nacisty a za války riskuje život, aby zachránil několik Židů ze svého panství.

* Vděku se přesto baron Jiří Haas z Hasenfelsu (1876–1945) nedočká…11. května 1945 mu partyzáni a místní představitelé KSČ poručí, aby se do 24 hodin sbalil a opustil hrad Bítov i zemi.

* Výstřední šlechtic to odmítne. Život jinde si neumí představit, a tak si oblékne svoji nejlepší uniformu a zastřelí se.

Foto: ustrcr.cz, pametnaroda.cz, docplayer.cz, archiv
Související články
reklama
Zajímavosti
Ferdinand II. našel metlu na poddané
Sixtus IV. mu dělá problémy. Odmítá posvětit vznik španělské inkvizice, nad kterou nebude mít přímou kontrolu. Ferdinand II. Aragonský je ale tvrdý protivník. Má na papeže páky a nakonec ho přesvědčí, aby mu vyšel vstříc! Vzali se v roce 1469. Ferdinand II. Aragonský (1452–1516) a Isabela Kastilská (1451–1504) mají společný cíl – sjednotit pod svou […]
Pád říše Vandalů: Začal debaklem u desátého milníku
Třebaže jeho plán nevyšel, Gelimer má vítězství v bitvě u desátého milníku na dosah! Jenže v rozhodující chvíli se dozví tragickou zprávu, která ho naprosto paralyzuje. Dá tak Byzantincům čas přeskupit své řady. Belisar vydá potřebné rozkazy a zasadí Vandalům smrtící ránu! Z domovů ve střední Evropě je na přelomu 4. a 5. století vytlačili […]
premium
Donášel britský premiér Sovětům?
Píše se rok 1924 a do sídla britského premiéra v londýnské ulici Downing Street přichází exkurze. Je v ní i osmiletý chlapec Harold Wilson, kterého prostředí doslova nadchne. Jednou se sem určitě vrátí. Intelektuální zázemí v rodině Wilsonových ze severoanglického Huddersfieldu je příhodné pro to, aby vychovalo významnou osobnost. Matka pracuje jako učitelka, otec je chemik. A ještě […]
Napadali ilyrští piráti římské obchodníky?
„Určitě zatím stojí ty ilyrské bandy. Sebranka jedna zlodějská!“ odfrkne rozčileně římský patricij Marcellus, obchodník s vínem. Před chvílí se dozvěděl, že jednu z jeho lodí, převážející drahocenný náklad lahodného moku, přepadli piráti. Viníky uhodne rychle…   Ilyrové se v oblasti dnešní Albánie a západní části Balkánu usazují už v 11. století př. n. l., […]
Věda a vynálezy
K první transplantaci rohovky došlo v Olomouci
Byl neopatrný. Domkář Alois Glogár si při práci s nehašeným vápnem vážně poranil obě oči. Postupně ztrácí zrak a brzy nejspíš zcela oslepne! Dá se mu nějak pomoci? Olomoucký lékař Zirm věří, že ano. Naději vidí v transplantaci rohovky, která se ale dosud ještě nikomu nepovedla…   Je výborný student, na vídeňském gymnáziu patří k nejlepším! Po jeho […]
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Palačinka pečená v troubě
nejsemsama.cz
Palačinka pečená v troubě
Znáte „dutch baby“? Jde o palačinku, která se peče zásadně v troubě a díky našlehanému těstu se nádherně nafoukne! Ingredience na 2 porce: ● 2 lžíce másla ● 3 vejce ● 115 g hladké mouky ● 200 ml mléka ● moučkový cukr ● 2 lžičky vanilkového extraktu ● špetka soli ● javorový sirup ● čerstvé ovoce dle chuti Postup: Troubu si předehřejte na 200 0C.
Do Rakouska na svahy šampionů
iluxus.cz
Do Rakouska na svahy šampionů
Rakouský Leogang, součást oblíbeného lyžařského Skicircusu Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, je ideální zimní destinací pro dobrodruhy, sportovce i rodiny s dětmi. Těšit se můžete na více než
Volská oka se sýrem a špenátem
tisicereceptu.cz
Volská oka se sýrem a špenátem
Kombinace vajec a čerstvého špenátu vykouzlí na vašem talíři hotovou pochoutku už za pár minut. Ingredience 3 vejce 2 hrsti čerstvého špenátu 1 mozzarella 50 g měkkého kozího sýra 1 stroužek
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
epochalnisvet.cz
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
Vrcholky Dolomit jsou svědkem neobvyklé podívané. Dochází zde ke korunovaci. Při ceremoniálu pozvedne král říše Fanis diadém a posadí ho na hlavu své dcery Dolasilly. Blyští se na něm i Raietta, kámen s magickými schopnostmi. Tedy alespoň podle legendy. Může se zakládat na skutečných událostech? Princezna Dolasilla si nasadí lehkou stříbřitou zbroj. „Nikdy s ní
Poklady Lobkowiczů
epochanacestach.cz
Poklady Lobkowiczů
Kořeny rodu Lobkowiczů sahají až do 14. století. Zapsal se do historie naší země nejen bohatou sbírkou umění, ale i významnými stavbami. Londýn v Praze Zajímavostí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě je něco, co nemají kupodivu ani v Anglii. Ozdobou místní sbírky jsou totiž dvě nejkrásnější panoramata historického Londýna od benátského malíře Canaletta. Ferdinand Filip z Lobkowicz jel
Bála jsem se, že se snad nikdy nevdám
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že se snad nikdy nevdám
Lída byla moje nejlepší kamarádka, všude jsme chodily spolu. Byla fajn, ale tak krásná, že mi odloudila všechny kluky. Tedy, skoro všechny! Všechny kluky mi sebrala Lída. V jednu dobu jsem si říkala, že se nevdám právě kvůli své nejlepší kamarádce. Bylo to jako z nějakého filmu, na jehož konci zůstane hlavní hrdinka sama jako kůl v plotě
Poznáte srnku od srnce? Podle parůžků to někdy nejde…
epochaplus.cz
Poznáte srnku od srnce? Podle parůžků to někdy nejde…
Otec si významně přitiskne ukazovák na ústa: „Pšt!“ zavelí. Nedaleko skáče hnědé zvíře, v kohoutku má sotva 70 centimetrů. „Jelen,“ užasne děvčátko. „Kdepak, to je srnec,“ kontruje starší bratr. Pozdvižené obočí otce ho varuje, že to bude jinak. „Srnka. Srnec by měl parůžky,“ dodává vítězoslavně. Muž s úsměvem přikývne. Jenže… vedle jak ta jedle. Srnčí
Halucinogeny ve starověkém Egyptě: Odhalení magických rituálů
21stoleti.cz
Halucinogeny ve starověkém Egyptě: Odhalení magických rituálů
Starověký Egypt je dodnes fascinující nejen svými monumenty, ale i záhadnými rituály, které utvářely život jeho obyvatel. Mezi tyto tajemné praktiky se nyní přidává i užívání halucinogenních látek, kt
Brzobohatí už lásku jen předstírají?
nasehvezdy.cz
Brzobohatí už lásku jen předstírají?
Ve společnosti se moderátorka Daniela Brzobohatá (45) po boku manžela Ondřeje Brzobohatého (41) už moc neobjevuje, často vyráží na akce sama. Proto překvapilo, když spolu dorazili na večírek a hudebn
Adventní věnec trochu jinak
panidomu.cz
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky
Co jsou meridiány a jak nás ovlivňují?
enigmaplus.cz
Co jsou meridiány a jak nás ovlivňují?
Podle tradiční čínské medicíny se energie čchi v těle nepohybuje chaoticky, ale po určitých cestách. Ty tvoří rozsáhlou a složitou síť, která zásobuje energií celé tělo a umožňuje nám fungovat. Dráhy
HRDÉ SÍDLO „DOBRÉHO WILLA HUNTINGA“
rezidenceonline.cz
HRDÉ SÍDLO „DOBRÉHO WILLA HUNTINGA“
Vilu ve stylu italské renesance z roku 1926 přestavěli Robin Williams s manželkou Marshou v duchu moderních nároků na bydlení, s úctou ke dlouhé historii nemovitosti však zachovali vše jedinečné a nenahraditelné, především z pohledu materiálů. Rezidence s elegantní mramorovou fasádou nabízí úžasný výhled na Golden Gate Bridge, Tichý oceán a San Francisco Bay. Sea
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz