Královský palác v Káthmándú je celý ozářen. U slavnostně vyzdobené tabule tu 1. června 2001 zasedá většina členů panovnické rodiny k večeři. Konverzace příjemně plyne, večer je v plném proudu. Nikdo netuší, co bude vzápětí následovat…
Nepálský král Biréndra (1945–2001) je ovšem lehce rozladěn. Vrásky na čele mu přidělává chování jeho nejstaršího syna a korunního prince Dípéndry (1971–2001), který se onoho večera opil a začíná mít nepříjemné narážky.
„Raději ho odveďte do jeho pokojů,“ přikáže panovník dalším dvěma princům. Ti jeho přání rádi vyplní. Zábava může dál nerušeně pokračovat. Řadě členů královské rodiny v tom okamžiku zbývá zhruba jedna hodina života…
Krvavá spoušť
Znenadání se rozletí dveře hodovního sálu a objevuje se v nich zapuzený Dípéndra. Rázem je jasné, že nepřichází s dobrými úmysly. Je ozbrojen samopalem Heckler & Koch MP5 a útočnou puškou M16.
Poprvé vystřelí do stropu, pak už začíná kosit své nebohé příbuzné. Jedna z prvních kulek zasáhne samotného krále Biréndru, další jeho sestry.
Místností se kromě výstřelů ozývá zoufalý křik, někteří členové panovnické rodiny nacházejí úkryt za převrženým gaučem. V té chvíli se do sálu vrací královna Aišvarja (1949–2001). Když spatří krvavou spoušť, dává se s voláním o pomoc na útěk.
Její nejstarší syn ji dostihne v zahradě paláce a zastřelí ji společně se svým mladším bratrem, princem Nirajanem (1978–2001). Nakonec obrátí zbraň sám proti sobě a prostřelí si spánek. V kómatu je převezen do nemocnice.
Po jeho řádění zůstalo devět mrtvých a čtyři zranění. Přímá panovnická linie nepálské královské rodiny je takřka vyhlazena.
Problém s nevěstou
„Šlo o nešťastnou náhodu, selhání zbraně,“ prohlašuje zprvu Gjánendra (*1947), bratr zavražděného krále a nový dědic trůnu. Na něj sice formálně na tři dny usedne Dípéndra, ale ten se již nikdy neprobere z kómatu.
4. června 2011 umírá a Gjánendrovi již nic nestojí v cestě, aby se stal novým nepálským králem. Po ustavení dvoučlenné vyšetřovací komise musí s pravdou ven. Jeho poddaní jsou v šoku, krále Biréndru i korunního prince měli v oblibě.
Dípéndrův motiv k šílenému činu nechápou. Říká se, že nepálské královské rodině se nezamlouval jeho výběr nevěsty. Během studií ve Velké Británii se měl princ zamilovat do jedné Indky.
Třebaže dívčina rodina byla bohatší než ta panovnická nepálská, její původ nebyl v Káthmándú považován za dostatečně vznešený. Nepálští představitelé se snad obávali také nárůstu vlivu Indie ve své zemi…
Dílo tajných služeb?
Opravdu však stála za zločinem zakázaná láska? Poměrně rychle po incidentu se vyrojí řada konspiračních teorií. Řada z nich přitom jako na viníka ukazuje na nového krále Gjánendru.
Prý tolik toužil po moci… Především se však neúčastnil rodinného setkání, při němž došlo k masakru, a jeho nejbližší ze střelby vyvázli živí. Hovoří se i o zapojení různých tajných služeb do události.
Údajně se v jednu chvíli v paláci pohybovalo hned několik mužů s maskou Dípéndry na tváři a sám korunní princ byl zasažen mezi prvními. Každopádně minimálně zarážející na celé události je absolutní nezabezpečenost královského sídla.
Foto: dailystar.co.uk, wikipedia commons