18. 4. 1389: Na Starém Městě pražském byl rozpoután rozsáhlý protižidovský pogrom. Chudina vtrhla do ghetta, vypálila obchody i domy a bylo vyvražděno na 3000 mužů, žen i dětí.    
Domů     Jan Očko z Vlašimi: Přimhouřil nad ním papež zrak?
Jan Očko z Vlašimi: Přimhouřil nad ním papež zrak?
Jan Očko z Vlašimi

Celý život se potýká s handicapem, který by méně cílevědomou osobnost odsoudil k životu v ústraní, bez šance na vzestup ve společenské, natož církevní hierarchii. Jan Očko z Vlašimi ale prokáže, že za svým snem z mládí umí jít naplno. A ten sen se mu také nakonec splní.

Kde se druhý pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi (†1380) narodil, historikové zatím nezjistili. Přídomek „z Vlašimi“ získává až díky svému bratru Michalovi, bohatému pražskému měšťanovi, který v roce 1363 kupuje vlašimský hrad.

Jan Očko na něm od té doby často pobývá. Oba bratři mají k vysokým kruhům blízko, vždyť jejich otec Jan z Kamenice byl písařem ve službách krále Jana Lucemburského (1296–1346).

Vytoužená milost

Zato o Janově matce se toho příliš neví, a možná si to tak Jan z Kamenice i přál. Dnes odborníci spekulují, že manželství bylo snad uzavřeno tajně, což ve své době znamenalo společenské stigma. A jako by to nestačilo, sám Jan má už od mládí další handicap.

Zákal levého oka mu vyslouží přezdívku Očko, která mu už zůstane navždy. Podezřelá rodina a fyzické postižení na počátku 14. století neznamenají ideální podmínky pro vzestup v církevní hierarchii, po kterém Jan Očko tak touží.

Ctižádostivý mladík ale musí hodně pracovat a studovat, než se roce 1344 dočká dispensu, tedy výjimky a odpuštění neblahé životní konstelace ohledně manželství svých rodičů. O osm let později papež stejně shovívavě posoudí i jeho oční vadu.

Papež Klement VI. byl Čechám nakloněn, vždyť byl učitelem Karla IV.
Papež Klement VI. byl Čechám nakloněn, vždyť byl učitelem Karla IV.

Společný vzestup

Prozatím Jan Očko udivuje okolí svým vzděláním i mimořádným kulturním a politickým rozhledem. Zvěsti o jeho schopnostech se donesou až k uším Karla, markraběte moravského, budoucího císaře Karla IV. (1316–1378).

Ten dovede ocenit vzdělání, vždyť sám studoval i na pařížské univerzitě a jeho učitelem byl Pierre de Rosieres, pozdější papež Klement VI. (1291–1352). Titul markraběte moravského je pro Karla dobrým odrazovým můstkem k dalšímu mocenskému postupu. A na tom ho už bude nerozlučně provázet právě Jan Očko z Vlašimi…

Velký skok

Stává se Karlovým kaplanem, notářem, a především důvěrníkem. Se zastáncem Karlova formátu může znovu začít doufat ve splnění svých snů. A vytoužené církevní úřady skutečně přicházejí.

Jan Očko je jmenován kanovníkem v Mělníku, Staré Boleslavi, ve slezské Vratislavi, a dokonce i v Chrámu sv. Víta v Praze. Roku 1341 učiní další krůček, když se stává prvním proboštem kapituly Všech svatých na Pražském hradě.

Když mu pak Karel IV. díky svému přátelství s papežem zařídí ony dva potřebné dispensy, je cesta k další kariéře otevřená. Tentokrát to nebude krůček, ale přímo skok.

Císař měl o osobě nového pražského arcibiskupa od počátku jasno.
Císař měl o osobě nového pražského arcibiskupa od počátku jasno.

Nejlepší kandidát

V roce 1351 je Jan Očko z Vlašimi jmenován do neporovnatelně významnější funkce, a to olomouckého biskupa. Povinnosti panovníkova důvěrníka ho ale stále častěji odvádějí mimo moravskou metropoli, a dokonce i mimo české země.

Je tak u toho, když je Karel v dubnu 1355 v Římě korunován císařem, a nechybí ani v Norimberku při křtu jeho syna, pozdějšího krále Václava IV. (1361–1419).

V roce 1364 umírá pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic (*asi 1305) a je na panovníkovi, aby zvolil jeho nástupce. Karel IV. nemusí dlouho váhat. Nezná nikoho vhodnějšího a oddanějšího, než je Jan Očko.

Ten je do uvolněné funkce uveden 16. října 1364 v katedrále sv. Víta – na místě, kde kdysi začínal jako kanovník.

Správcem království

Oba přátelé dosahují toho, co potřebují. Jan Očko získává vytouženou funkci, panovník zase posiluje vliv svého věrného průvodce. S Janem ho spojují společné názory na politiku i řízení země, a tak spolu nevedou spory, ale postupují ve shodě.

Jan Očko činí různá drobná i zásadnější rozhodnutí, která zvyšují císařův vliv. Jedná se například o zavedení svátku sv. Zikmunda, což vzhledem k politické situaci znamená podporu Karlova vlivu v Burgundsku, v němž byl onen Zikmund na počátku 6. století králem.

Za věrné služby Karel IV. jmenuje Jana Očka v roce 1368 dokonce správcem království a poručníkem svého nezletilého syna a následníka trůnu Václava.

Arnošt z Pardubic byl Očkovým předchůdcem ve funkci arcibiskupa.
Arnošt z Pardubic byl Očkovým předchůdcem ve funkci arcibiskupa.

Kardinálem na důchod

Jan Očko může být na sklonku svého života spokojen. Dosáhl všeho, o čem vždy snil. Přesto ho ještě jeden postup v církevní hierarchii čeká. V roce 1378 Karel IV. prosadí u papeže jeho jmenování kardinálem.

Arcibiskupský úřad od té chvíle zastává Janův synovec Jan z Jenštejna (asi 1350–1400). Pro Jana Očka to sice znamená odchod z nejvyšší politiky, ale na důchod už mu osud stejně nevyměřuje příliš času.

Druhý pražský arcibiskup umírá 14. ledna 1380. I po smrti zůstává nablízku svému příteli Karlovi IV. Oba jsou totiž pohřbeni jen pár kroků od sebe v katedrále sv. Víta.

Foto:: wikipedia.org, historic-uk.com, kpmk.eu, flickr.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Dva Bergerové, jedno zlo: Postrach pařížského gestapa & dozorce v koncentráku
Mladého muže vezou k výslechu na gestapo, a to kvůli podezření, že pomáhal francouzskému odboji. Vůz zastavuje u jedné z budov na pařížské Rue de la Pompe, mezi jejímiž zdmi se odehrává brutální mučení, a někdy dokonce i vraždy. To všechno nejen se svolením, ale také častým přičiněním Friedricha Bergera, který úřadovnu vede. Sám Friedrich […]
premium
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…   […]
Úspěšná návrhářka doplatila na židovský původ
Velká okna, spousta světel, strop zdobený štuky, silný plyšový koberec, pohodlná křesílka, a hlavně dřevěné jeviště, po kterém se procházejí půvabné manekýnky. „Dělají-li šaty člověka, dělá paní Roubíčková samé vynikající lidi,“ rozplývá se nad předváděnými modely jedna z reportérek pro časopis Pestrý týden. Móda, vytříbený vkus, elegance. Tato slova mají za první republiky jedno synonymum […]
premium
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit. V Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz