23. 11. 1248: Král Ferdinand III. Kastilský dobyl Sevillu a vyhnal Maury.    
Domů     Mojmír vs. Pribina: Srovnal kníže jen vzpurného příbuzného?
Mojmír vs. Pribina: Srovnal kníže jen vzpurného příbuzného?

Palisáda se ocitá v plamenech a kolem hrozivě výskají jezdci moravského vládce. Nitranský kníže Pribina se po dobrém nevzdá. Do vyhnanství odejde až po vypálení několika svých hradišť.

Jeho odchod do exilu knížeti Mojmírovi umožní připojit východní zemi k Moravě. Nebo už snad Nitransko bylo dávno v jeho moci?

„Vítejte, přátelé!“ volá francký král a římský císař Ludvík I. Pobožný (778–840) směrem k vyslancům z Moravy, které stejně jako zástupce dalších slovanských národů na podzim 822 pozval na sněm do Frankfurtu.

Cílem setkání je zajistit si jejich podporu v konfliktu s panonským knížetem Ljudevítem (†823). Vůbec poprvé se při této příležitosti v pramenech objevuje jméno Moravanů.

Překvapivě nejsou zmiňováni ani v korespondenci Ludvíkova otce, franckého krále a císaře Karla Velikého (747/748–814), se Sasy, kterým jen pár let předtím mocný panovník připomínal povinnost vojenské pomoci při výbojích do Čech či „krajiny avarské“.

Čím bylo toto opomenutí Moravy v dobových pramenech zapříčiněno, je mezi historiky předmětem debat…

Postavení knížete Pribiny je přinejmenším sporné.
Postavení knížete Pribiny je přinejmenším sporné.

S vírou k moci

Znovu se moravské knížectví dostává do popředí kolem roku 831 ve spojitosti s přijetím křesťanské víry z rukou pasovského biskupa Reginhara (†838).

„Přijetí křesťanství všemi Moravany – tedy knížetem a nobilitou – by podle analogií v jiných raně středověkých evropských státech mohlo znamenat signál o rozhodujícím zlomu, opuštění kmenových forem společenství ve prospěch státní struktury vyjádřené v první řadě pevnou knížecí mocí,“ zamýšlí se autoři publikace Velké dějiny zemí Koruny české.

Za svůj lid tak nejspíš učení Krista přijal první historicky doložený moravský kníže Mojmír (vládl nejspíš v letech 830–846).

Ačkoli se zaváděním náboženství do praxe to ještě nějakou dobu není tak horké, událost dobře ilustruje sílící pozici knížete.

Byl Mojmír I. bezohledný dobyvatel, nebo krotil vzpouru?
Byl Mojmír I. bezohledný dobyvatel, nebo krotil vzpouru?

Sjednocená země

Ta se znovu projeví v roce 833. Mojmír tehdy vpadne na území sousedního Nitranska a vyžene odtud zdejšího vládce Pribinu (kolem r. 800–861).

Obvykle se tato událost interpretuje jako vojenský útok Moravanů a jejich obsazení dosud nezávislého nitranského knížectví. Spojením těchto dvou území pak vzniká státní útvar známý jako Velkomoravská říše a v jejím čele zasedne vítězný kníže Mojmír. Všechno ale také mohlo být úplně jinak…

Stěžuje si u Němce

O mocenských půtkách na Nitransku hovoří jediný původní zdroj – francký spis O obrácení Bavorů a Korutanců na víru, zkráceně Konverze.

Z něj i vyplývá, že poražený Pribina se po Mojmírově útoku se svou družinou odebral do exilu, konkrétně na dvůr bavorského vévody Ludvíka Němce (kolem r. 805–876). Ten příchozího velkoryse přijal.

„Popelem lehla dvě hradiště, země kolem nich zůstala zpustošená,“ vykresluje Pribina svému hostiteli vpád Moravanů. Vévoda napíná uši, aby mu neunikla žádná provedená špatnost. Ani ho ale nenapadne proti moravskému vládci Mojmírovi nějak zakročit.

„Věc byla podle všeho chápána jako moravská interní záležitost a bylo respektováno Mojmírovo právo, aby v ní suverénně rozhodl,“ píšou autoři Velkých dějin zemí Koruny české. Právo knížete Mojmíra na vpád do Nitranska nijak nezpochybňuje ani Konverze. Vrhají tyto skutečnosti na postavení Pribiny zcela nové světlo?

Rodinná pře?

Francký spis též mlčí o Pribinově statusu. Vysloveně ho nejmenuje jako vládce, přiřkne mu ovšem kostel „na jeho vlastním majetku za Dunajem… na místě zvaném Nitrava“. Z toho lze vyvodit, že byl jistě velmi mocným mužem, ale panovníkem?

Na to přicházejí čeští historici s překvapivou odpovědí:

„Zdá se, že před Pribinovým exilem byla Nitra stejně jako později centrem území spravovaného knížetem, jenž byl poddán moravskému panovníkovi.“ Pribina tedy vládl Nitransku, ovšem byl nejspíš pouze údělníkem, podřízeným moravskému knížeti Mojmírovi!

A to není všechno. K podobným konfliktům mezi vládci a jejich údělníky dochází na Velké Moravě i v pozdějších letech, vždy se přitom jedná o spory mezi členy mojmírovského rodu.

Pokud existují doklady o tom, že nižšími vládci jednotlivých částí říše byli tradičně příbuzní vládce, není od věci soudit, že tak to mohlo být i v případě Pribiny. Možná byl Mojmírovým příbuzným.

Rozkvět Velkomoravské říše, bohužel, netrval příliš dlouho.
Rozkvět Velkomoravské říše, bohužel, netrval příliš dlouho.

Hrozba z jihu

Proč by však Mojmír Pribinu z Nitranska vyháněl, když by neměl důvod rozšiřovat své území? Důvod snad leží v dřívějších dobách.

Od 20. let 9. století se středoevropský region chvěje v důsledku nestability v Panonii (historické území na jih od řeky Dunaje ležící přes část dnešního Slovenska, Rakouska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska).

Po pádu knížete Ljudevíta zde svádějí líté boje Frankové s Bulhary. Otázka bezpečnosti je proto v přilehlém okolí zásadní. Kníže Mojmír tak pravděpodobně pověřil Pribinu, aby Nitransko spravoval, ambiciózní údělník ale po čase začal pomýšlet na vyšší cíle.

„Od pokusu o osamostatnění Nitranska… až po záměr převzít centrální vládu nad Moravany,“ nabízí možnosti kolektiv historiků.

Oběti trestné výpravy

V Mojmírově knížectví se tak patrně schyluje k převratu, nebo mu rovnou hrozí rozpad. Rychlým zásahem proto kníže učiní všem odstředivým tendencím přítrž.

Z archeologických výzkumů jsou známa minimálně dvě hradiště (v Majcichově a v Pobedimi), která ve stejné době zanikla. Je velmi pravděpodobné, že byl zničena právě během trestné výpravy Moravanů.

Mojmír vládne sjednocené Velké Moravě nejspíš až do roku 846, kdy ho z vůle Ludvíka Němce, nyní již východofranckého krále, nahradí jeho synovec Rostislav (vláda asi v letech 846–870).

Foto: pinterest.com, wikipedia.org, thoughtco.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve […]
premium
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé […]
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741), […]
premium
4 luxusní sídla krále Jana: Jedno zdědil po odsouzeném padělateli
Jan Lucemburský vyhlédne z velkého zdobeného okna. To, co spatří, mu snad na chvíli připomene ráj na zemi. Uprostřed rozkvetlé zahrady, plné růží, se nachází bazén s průzračnou vodou, kterou čeří klokotající fontána. „Vyplatí se být spojencem francouzského krále,“ probleskne možná českému panovníkovi na okamžik hlavou. Nikde nevydrží příliš dlouho, nejméně pak ve svém – […]
premium
Věda a vynálezy
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
6 průkopníků letectví: Opisovali od ptáků, riskovali životy a neuměli přistát
Otvor v silné zámecké zdi je hotov. Probouranou dírou se vrhá do neznáma odvážlivec se svým létajícím strojem. Vzlétne k nebi, nebo skončí v hromadě trosek na dně příkopu o dvě patra níž? Letectví je ještě v plenkách, ale do experimentů ve vzduchu se aktivně zapojují i Češi. Někteří se potýkají s neúspěchy, jiní se proslaví i v evropském měřítku. Balony […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz