3. 4. 1876: Ve Zlíně přišel na svět Tomáš Baťa, tvůrce světového obuvnického impéria.    
Domů     Mojmír vs. Pribina: Srovnal kníže jen vzpurného příbuzného?
Mojmír vs. Pribina: Srovnal kníže jen vzpurného příbuzného?

Palisáda se ocitá v plamenech a kolem hrozivě výskají jezdci moravského vládce. Nitranský kníže Pribina se po dobrém nevzdá. Do vyhnanství odejde až po vypálení několika svých hradišť.

Jeho odchod do exilu knížeti Mojmírovi umožní připojit východní zemi k Moravě. Nebo už snad Nitransko bylo dávno v jeho moci?

„Vítejte, přátelé!“ volá francký král a římský císař Ludvík I. Pobožný (778–840) směrem k vyslancům z Moravy, které stejně jako zástupce dalších slovanských národů na podzim 822 pozval na sněm do Frankfurtu.

Cílem setkání je zajistit si jejich podporu v konfliktu s panonským knížetem Ljudevítem (†823). Vůbec poprvé se při této příležitosti v pramenech objevuje jméno Moravanů.

Překvapivě nejsou zmiňováni ani v korespondenci Ludvíkova otce, franckého krále a císaře Karla Velikého (747/748–814), se Sasy, kterým jen pár let předtím mocný panovník připomínal povinnost vojenské pomoci při výbojích do Čech či „krajiny avarské“.

Čím bylo toto opomenutí Moravy v dobových pramenech zapříčiněno, je mezi historiky předmětem debat…

Postavení knížete Pribiny je přinejmenším sporné.
Postavení knížete Pribiny je přinejmenším sporné.

S vírou k moci

Znovu se moravské knížectví dostává do popředí kolem roku 831 ve spojitosti s přijetím křesťanské víry z rukou pasovského biskupa Reginhara (†838).

„Přijetí křesťanství všemi Moravany – tedy knížetem a nobilitou – by podle analogií v jiných raně středověkých evropských státech mohlo znamenat signál o rozhodujícím zlomu, opuštění kmenových forem společenství ve prospěch státní struktury vyjádřené v první řadě pevnou knížecí mocí,“ zamýšlí se autoři publikace Velké dějiny zemí Koruny české.

Za svůj lid tak nejspíš učení Krista přijal první historicky doložený moravský kníže Mojmír (vládl nejspíš v letech 830–846).

Ačkoli se zaváděním náboženství do praxe to ještě nějakou dobu není tak horké, událost dobře ilustruje sílící pozici knížete.

Byl Mojmír I. bezohledný dobyvatel, nebo krotil vzpouru?
Byl Mojmír I. bezohledný dobyvatel, nebo krotil vzpouru?

Sjednocená země

Ta se znovu projeví v roce 833. Mojmír tehdy vpadne na území sousedního Nitranska a vyžene odtud zdejšího vládce Pribinu (kolem r. 800–861).

Obvykle se tato událost interpretuje jako vojenský útok Moravanů a jejich obsazení dosud nezávislého nitranského knížectví. Spojením těchto dvou území pak vzniká státní útvar známý jako Velkomoravská říše a v jejím čele zasedne vítězný kníže Mojmír. Všechno ale také mohlo být úplně jinak…

Stěžuje si u Němce

O mocenských půtkách na Nitransku hovoří jediný původní zdroj – francký spis O obrácení Bavorů a Korutanců na víru, zkráceně Konverze.

Z něj i vyplývá, že poražený Pribina se po Mojmírově útoku se svou družinou odebral do exilu, konkrétně na dvůr bavorského vévody Ludvíka Němce (kolem r. 805–876). Ten příchozího velkoryse přijal.

„Popelem lehla dvě hradiště, země kolem nich zůstala zpustošená,“ vykresluje Pribina svému hostiteli vpád Moravanů. Vévoda napíná uši, aby mu neunikla žádná provedená špatnost. Ani ho ale nenapadne proti moravskému vládci Mojmírovi nějak zakročit.

„Věc byla podle všeho chápána jako moravská interní záležitost a bylo respektováno Mojmírovo právo, aby v ní suverénně rozhodl,“ píšou autoři Velkých dějin zemí Koruny české. Právo knížete Mojmíra na vpád do Nitranska nijak nezpochybňuje ani Konverze. Vrhají tyto skutečnosti na postavení Pribiny zcela nové světlo?

Rodinná pře?

Francký spis též mlčí o Pribinově statusu. Vysloveně ho nejmenuje jako vládce, přiřkne mu ovšem kostel „na jeho vlastním majetku za Dunajem… na místě zvaném Nitrava“. Z toho lze vyvodit, že byl jistě velmi mocným mužem, ale panovníkem?

Na to přicházejí čeští historici s překvapivou odpovědí:

„Zdá se, že před Pribinovým exilem byla Nitra stejně jako později centrem území spravovaného knížetem, jenž byl poddán moravskému panovníkovi.“ Pribina tedy vládl Nitransku, ovšem byl nejspíš pouze údělníkem, podřízeným moravskému knížeti Mojmírovi!

A to není všechno. K podobným konfliktům mezi vládci a jejich údělníky dochází na Velké Moravě i v pozdějších letech, vždy se přitom jedná o spory mezi členy mojmírovského rodu.

Pokud existují doklady o tom, že nižšími vládci jednotlivých částí říše byli tradičně příbuzní vládce, není od věci soudit, že tak to mohlo být i v případě Pribiny. Možná byl Mojmírovým příbuzným.

Rozkvět Velkomoravské říše, bohužel, netrval příliš dlouho.
Rozkvět Velkomoravské říše, bohužel, netrval příliš dlouho.

Hrozba z jihu

Proč by však Mojmír Pribinu z Nitranska vyháněl, když by neměl důvod rozšiřovat své území? Důvod snad leží v dřívějších dobách.

Od 20. let 9. století se středoevropský region chvěje v důsledku nestability v Panonii (historické území na jih od řeky Dunaje ležící přes část dnešního Slovenska, Rakouska, Maďarska, Slovinska a Chorvatska).

Po pádu knížete Ljudevíta zde svádějí líté boje Frankové s Bulhary. Otázka bezpečnosti je proto v přilehlém okolí zásadní. Kníže Mojmír tak pravděpodobně pověřil Pribinu, aby Nitransko spravoval, ambiciózní údělník ale po čase začal pomýšlet na vyšší cíle.

„Od pokusu o osamostatnění Nitranska… až po záměr převzít centrální vládu nad Moravany,“ nabízí možnosti kolektiv historiků.

Oběti trestné výpravy

V Mojmírově knížectví se tak patrně schyluje k převratu, nebo mu rovnou hrozí rozpad. Rychlým zásahem proto kníže učiní všem odstředivým tendencím přítrž.

Z archeologických výzkumů jsou známa minimálně dvě hradiště (v Majcichově a v Pobedimi), která ve stejné době zanikla. Je velmi pravděpodobné, že byl zničena právě během trestné výpravy Moravanů.

Mojmír vládne sjednocené Velké Moravě nejspíš až do roku 846, kdy ho z vůle Ludvíka Němce, nyní již východofranckého krále, nahradí jeho synovec Rostislav (vláda asi v letech 846–870).

Foto: pinterest.com, wikipedia.org, thoughtco.com

Související články
reklama
Zajímavosti
Radnice na vodě: Postavili ji tam měšťané z nouze?
Dlouho plynula řeka Regnitz bavorským městem Bamberkem nerušeně. Až ve 14. století se jí postavil do cesty umělý ostrov, nesoucí jednu z nejzajímavějších radnic na evropském kontinentu. Bamberk v jihovýchodním Německu se může pochlubit mnoha vzácnými památkami. Je tu chrám sv. Petra a sv. Jiřího z počátku 13. století, světoznámá je jezdecká socha středověkého rytíře. Město, rozkládající se […]
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští […]
premium
Klíč k Anglii: Srdce Doveru se za staletí přesunulo do podzemí
Po staletí se mu říká „klíč k Anglii“. Kdo chce získat anglickou korunu, musí nejprve dobýt Dover! Jeden z největších hradů v zemi stojí na vysokých křídových útesech nad stejnojmenným přístavním městem. Právě odtud je to z britských ostrovů do kontinentální Evropy nejblíže, a tak zdejší oblast bedlivě hlídají už starověcí Římané. Navigují římské lodě […]
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz