14. 7. 1789: Pádem Bastily začala Velká francouzská revoluce.    
Domů     Jiří V. obětoval cara kvůli strachu z povstání
Jiří V. obětoval cara kvůli strachu z povstání
27.8.2024
Car MIkuláš II. a král Jiří V.

V Rusku řádí revoluce a car zoufale hledá možnost, jak opustit zemi. Jeho nejbližší přátelé a mocní příbuzní v Evropě se od něj ale odvracejí a ponechávají ho napospas teroru, který skončí krvavou nocí v Jekatěrinburgu.

Ruská carská dynastie se hroutí. Zatímco stále ještě běsní první světová válka, v důsledku únorové revoluce v roce 1917 se car Mikuláš II. (1868–1918) vzdává vlády a abdikuje ve prospěch svého bratra Michaila Alexandroviče (1878–1918).

„Předáváme naše dědictví našemu bratru a žehnáme mu při jeho nástupu na trůn,“ píše v abdikačním dokumentu pozdě večer 15. března. Michail tak vstoupí do dějin jako poslední ruský car, i když jím bude jen jedinou noc.

Hned ráno zhodnotí reálně své vyhlídky a trůnu se vzdává. „Žádám všechny občany Ruské říše, aby se podřídili Prozatímní vládě,“ stojí v Michailově prohlášení.

Konec rodinné idyly

Na jednom se Mikuláš s Prozatímní vládou shodne: Celá carská rodina Romanovců by měla odejít do zahraničního exilu. Možností se nabízí několik.

Panovník Velké Británie, Jiří V. (1865–1936) z dynastie Sasko-Kobursko-Gothajských, i německý císař, Vilém II. (1859–1941) z rodu Hohenzollernů, jsou carovi bratranci. Všichni tři se mezi sebou důvěrně oslovují Willy, Nicky a Georgie.

Král Jiří V. a císař Vilém II. mají společnou babičku, britskou královnu Viktorii (1819–1901), která je současně babičkou Mikulášovy manželky Alexandry Fjodorovny (1872–1918), původem hesenské princezny. První světová válka ale tyto rodinné vazby zpřetrhala.

Německo vyhlásilo Rusku válku a Británie se zachovala stejně vůči Německu. Na německý azyl tedy Mikuláš může zapomenout, o to více se jeho naděje upínají k Albionu.

Nikdo z nejbližší rodiny nesměl přežít. Bolševici neušetřili ani děti.
Nikdo z nejbližší rodiny nesměl přežít. Bolševici neušetřili ani děti.

Jako horký brambor

Britové ovšem svou náruč neotevírají příliš nadšeně. Nabízejí sice 19. března 1917 azyl, ale raději by cara viděli v nějaké neutrální zemi.

„Jeho přítomnost se může stát záminkou k burcování veřejného mínění proti monarchii,“ varuje britský vyslanec v Rusku George Buchanan (1854–1924), přestože je sám blízkým Mikulášovým přítelem.

Nebude ale nakonec jeho vinou, že se Romanovcům britského azylu nedostane. Sám panovník Jiří V. si totiž rizika velice dobře uvědomuje.

„Udělení azylu by mohlo vyvolat dokonce povstání, jako bylo to loňské v Irsku,“ zní jeho názor po dlouhé poradě s tajemníkem, zkušeným, téměř 70letým baronem Arthurem Stamfordhamem (1849–1931). Král s těžkým srdcem hází ruské příbuzné přes palubu.

Britská vláda respektuje jeho rozhodnutí a premiér David Lloyd George (1863–1945) nabídku azylu oficiálně stahuje. Poslední šanci na útěk do západní Evropy Romanovcům hatí i postoj Francie.

Po konzultaci s britským vyslancem v Paříži, Francisem Bertiem (1844–1919), možnost poskytnutí útočiště Mikulášovi II. a jeho rodině Paříž odmítá pro německý původ carovy manželky Alexandry.

Daleko od civilizace

Ani v případě, že by některá z evropských vlád nakonec Romanovce přijala, ale není jasné, zda by se vůbec dokázali ze země dostat.

Původní plán vycestovat přes severní přístav Murmansk padá, protože ten hlídají vojáci i železničáři, kteří nejsou carské rodině nakloněni, a stejné problémy čekají i v dalších lokalitách na baltských březích.

Prozatímní vláda stále neví, jak s bývalým carem naložit.

Nejprve jeho rodinu internuje v Alexandrovském paláci v Carském Selu 50 kilometrů od Petrohradu, ale po červencových demonstracích proti Prozatímní vládě v Petrohradu momentální premiér Alexander Kerenskij (1881–1970) rozhoduje o přemístění vězňů do sibiřského Tobolsku, místa vzdáleného od civilizace tak, jak jen je to možné.

V roce 1913 byli ještě ruský panovník s německým císařem přáteli.
V roce 1913 byli ještě ruský panovník s německým císařem přáteli.

Byl jsem mu oddán…

Přichází ale říjnová revoluce a všechno je jinak.

Rada lidových komisařů v únoru 1918 prudce omezuje dosavadní relativní komfort carské rodiny, a i v odlehlém Tobolsku začínají uplatňovat svůj neblahý vliv Rudé gardy, dobrovolnické jednotky podporující novou sovětskou moc.

Z Tobolsku se rodina musí stěhovat do Jekatěrinburgu, který se stane poslední štací Mikuláše II. a jeho nejbližších. Tady přebírá velení místní šéf revolucionářů Jakov Jurovskij (1878–1938).

V noci ze 16. na 17. července 1918 vtrhne jeho komando do domu a odvede rodinu do suterénu, kde všechny postřílí.

„Prezidium Uralského regionálního sovětu, plnícího vůli revoluce, se rozhodlo zastřelit bývalého cara Mikuláše Romanova, který je vinen bezpočtem krvavých, násilných činů proti ruskému lidu,“ vydávají pak revoluční orgány prohlášení. „Byla to ohavná vražda.

Byl jsem oddaný Nickymu, nejlaskavějšímu z mužů a důkladnému gentlemanovi, který miloval svou zemi a lid,“ zapíše si pak do deníku král Jiří V. – muž, který svého příbuzného z politických důvodů nedokázal zachránit.

Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com, youtube.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Holil Mussoliniho lazebník i nohy jeho milence?
Mladý holič si právě ostří břitvu, kterou má za chvíli oholit italského fašistického vůdce, když vtom z vedlejšího pokoje zaslechne, jak duceho milenka telefonuje. Ač neúmyslně, z hovoru se dozví, že Mussolini měl dát svou první ženu i syna zabít injekcí. Co teď? Pokud někdo zjistí, co právě slyšel, kulka ho nemine. Zalehne proto do […]
Trpěli první Češi na Islandu hladem?
Na stole přistanou nádoby s pivem a vínem. Za chvíli k nim přibude pálenka s medovinou. Daniel se nemůže dočkat, až ty dobroty ochutná. Jenže co to?! Dva sloužící přinesli velkou konev, ve které všechen alkohol smíchají a nakonec do něj přidají mléko! „No fuj!“ pomyslí si v duchu mladý Čech, zatímco Islanďané netradiční koktejl s chutí […]
Jak vládla královna Hollywoodu?
Její nevinný výraz a plachý pohled ji skvěle pasují do rolí mladičkých dívenek. Mary Pickfordová v nich poblázní doslova celý svět. V době, kdy se na profesi herce hledí ještě skrz prsty, se stane jednou z nejslavnějších žen nejen v USA a vyslouží si titul „královna Hollywoodu“. Herečkou z nouze Je jí sedm let, a […]
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay. Ženám vstup zakázán Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz