Ve válce s Turky padl její syn. I Laskarina Bubulina prožije na moři spoustu krušných chvil. Velí malé flotile, která zatápí okupantům ve vodách kolem Peloponésu. O život řecká hrdinka paradoxně nepřijde v boji, ale při hádce se sousedy na ostrově Spetses!
Vlastního otce Laskarina (1771–1825) nepoznala. Stavrianos Pinotsis, námořní kapitán z řeckého ostrova Hydra u Peloponésu, zemřel ve vězení, kam ho po neúspěšném povstání zavřeli Turci. Její matka se o pár let později znovu provdá.
Rodina s devíti dětmi se usazuje na ostrově Spetses kousek od Hydry. Laskarina se od otčíma postupně naučí námořnímu řemeslu a také si osvojí obchodní dovednosti. V 17 letech si vezme zkušeného námořníka, jehož později zabijí piráti.
Na počátku 19. století se ovdovělá žena provdá za zámožného majitele loděnic Dimitria Bubulise. Bohužel, v roce 1811 kvůli alžírským pirátům přijde i o něj! Podruhé ovdovělá Laskarina Bubulina převezme po zemřelém manželovi jeho podnik.
V tvrdé konkurenci rejdařů se neztratí, naopak. V průběhu let svou obchodní flotilu rozšíří o několik nových plavidel.
Pomůže Rus
Bubulis byl velký přítel Rusů. Podporoval je ve válce s Osmanskou říší (v letech 1806–1812). Turečtí úředníci na to nezapomněli. V roce 1816 chtějí Laskarině zabavit veškerý majetek.
Nenechá si to líbit, rozjede se do Cařihradu za ruský vyslancem Pavlem Stroganovem (1774–1817). Uznávaný diplomat a vojenský důstojník ji ve štychu nenechá. Než se celá situace vyřeší, ukryje pronásledovanou ženu na Krymu.
Zároveň využije všech svých kontaktů na sultánově dvoře a zajistí pro ni dekret, na jehož základě si smí majetek zděděný po manželovi ponechat. Laskarina se za pár měsíců vrací na ostrov Spetses.
Brzy naváže spolupráci s tajnou podzemní organizací Filiki Eteria, jejímž cílem je zbavit Řecko turecké nadvlády.
Velí osmi lodím
Tajně nakupuje zbraně i střelivo a vše ukrývá na ostrově Spetses. Z místních dobrovolníků začne cvičit jednotky pro chystanou vzpouru. Také financuje výstavbu přes 30 metrů dlouhé korvety s 18 děly, jíž dá jméno Agamemnon po bájném mykénském králi.
Někdo ji udá, protože tak velké a dobře vyzbrojené lodě tehdy Řekové stavět nesmějí. Laskarině opět hrozí zatčení, díky tučnému úplatku pro vstřícného tureckého úředníka ale krásnou loď dokončí a v roce 1820 ji spustí na moře.
Napřesrok v březnu na ní vztyčí řeckou vlajku a s celou svou malou flotilou, čítající osm lodí, se přidá k rozpoutanému povstání.
Účastní se obléhání důležitého přístavu Nafplio na Peloponésu, který se Řekům podaří dobýt v listopadu 1822. Jenže po několika dalších úspěšných námořních kampaních se Laskarina stává pro některé vůdce řeckého povstání nepohodlnou.
Zaplete se totiž do mocenského boje mezi dvěma nejsilnějšími politickými skupinami v Řecku. Zahořkne a koncem roku 1824 se stáhne na ostrov Spetses.
Úmysl, nebo nehoda?
Válka za nezávislost Řecka ještě ani zdaleka neskončila. Turci s egyptskou pomocí chtějí znovu plně ovládnout Peloponés. Laskarina nabídne řeckým povstalcům svou pomoc, do nových bojů ale už nezasáhne.
Během hádky se členy rodiny Kutzisových na ostrově Spetses ji do hlavy zasáhne střela. Některé zdroje uvádějí, že šlo o úmysl, jiné se přiklánějí k nešťastné nehodě. Ať tak, či onak, řecká hrdinka je na místě mrtvá!