Napoleon Bonaparte rázuje po místnosti sem a tam. „Další spiknutí, říkáte?“ otočí se zlostně na generála Savaryho, šéfa tajné policie. Ten jen nervózně pokývá hlavou. „Prý některý z Bourbonů. Co nevidět má dorazit do Paříže,“ řekne.
Napoleon se rozběsní ještě víc. „No tak ho chyťte!“
Hned druhého dne vyrazí generál Anne Jean Marie René Savary (1774–1833) k pobřeží Normandie, aby se pokusil vypátrat čas i místo vylodění onoho tajemného útočníka. Předpokládá, že připluje z britských ostrovů, kde sídlí nejnesmiřitelnější francouzský nepřítel.
Paříž navíc doslova obepne řetěz hlídek a Napoleon, tehdy první konzul, probírá osobně seznamy princů z krve Bourbonů, kteří by jako potenciální hrozba jeho režimu mohli přicházet v úvahu.
I vy se staňte členem našeho History Plus klubu a odemkněte si tak tento i všechny ostatní Premium články a užívejte si nerušené procházky českou i světovou historií.
Jako člen History Plus klubu získáte nejen plný přístup ke všem článkům zde na historyplus.cz, ale také výhodné slevy na knihy a časopisy z našeho vydavatelství.
Členství v History Plus klubu stojí pouhých 69 Kč měsíčně a můžete ho kdykoliv zrušit. Pokud chcete členství ještě výhodněji, můžete si vybrat roční předplatné za 690 Kč a získat tak 2 měsíce zdarma.
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.
Ačkoliv se americký státník Benjamin Franklin (1706–1790) dožije poměrně vysokého věku, již ve svých 22 letech si připraví nápis, který by chtěl mít vytesán na hrobě! Ten je však nakonec přiložen jen k jeho poslední vůli, text na náhrobku je mnohem stručnější.
V českých zemích vychází roku 1771 vůbec první přírodovědecký časopis, týdeník Pražské učené zprávy. O jeho šíření se zaslouží rakouský osvícenec Ignác Antonín Born. Dva roky nato zakládá Pražské muzeum přírody, později i Královskou společnost nauk.