10. 7. 1856: Narodil se geniální vynálezce a vědec Nikola Tesla, muž spojovaný také s mnoha záhadami a tajemnými jevy.    
Domů     Lex Schwarzenberg: Přimhouřili demokraté oči nad právní zvůlí?
Lex Schwarzenberg: Přimhouřili demokraté oči nad právní zvůlí?
8.11.2024

„Jsou to ale džentlmeni a demokraté, že ano?“ prohlásí Adolf Schwarzenberg ironicky před svými zahraničními přáteli. Třebaže se angažoval v protinacistickém odboji, čs. politici se z něj po válce pokusí udělat kolaboranta.

Když se jim to nepovede, připraví speciální zákon, s jehož pomocí mu bez náhrady zkonfiskují veškerý majetek!

V poválečném Československu panuje zklamání z kapitalismu. Společnost hledá cestu, po které se vydá dál. Nakonec se přikloní k socialismu a lidově demokratickému řádu.

V zemi, jež se ocitla ve sféře vlivu Sovětského svazu, se soukromé vlastnictví stává téměř zločinem. Proto dochází k masivnímu zestátňování a vyvlastňování majetku. Neexistuje, aby někdo zůstal bohatý.

Politiky obzvlášť dráždí prosperující panství Schwarzenbergů v Hluboké nad Vltavou. „Je nemorální, aby jediný člověk vlastnil takový majetek!“ bouří se nejen komunističtí poslanci.

Problém je, že s pomocí platných zákonů se Adolfovi ze Schwarzenbergu (1890–1950) na kobylku nedostanou. Na známého antifašistu, jehož si považuje i ministr zahraničí Jan Masaryk, se Benešovy dekrety použít nedají.

Zaplatil bunkry i vládu

Udělat z respektovaného muže, který byl Československu vždy věrný, kolaboranta a zrádce by byla do nebe volající drzost. To by vládě prostě neprošlo!

Ještě před válkou Schwarzenberg věnoval obrovskou sumu na budování pohraničního opevnění a později, když emigroval do USA a jeho jihočeské panství zabralo gestapo, podporoval čs. exilovou vládu v Londýně, což prezident Beneš nesmírně oceňoval.

Navíc ministr zahraničí Jan Masaryk „mu vystavil dopis, kterým potvrzoval jeho zásluhy ve věci odboje“, dodává současný historik Michal Pehr. Stále mocnější komunisté se však nechtějí vzdát tak snadno. Věří, že na Schwarzenberga nakonec přece jen něco „vyhrabou“…

Že je Adolf Schwarzenberg věrný vlastenec? Politici ho i tak okradou!
Že je Adolf Schwarzenberg věrný vlastenec? Politici ho i tak okradou!

Řeknou to naplno

Smůla! Ani vyvlastnění ze sociálních důvodů nepřipadá v úvahu. I levicově orientovaní poslanci musejí uznat, že lidé zaměstnaní na Schwarzenbergově panství se na tehdejší dobu mají jako v bavlnce. A že jsou na svou práci hrdí!

„Kdo byl schwarzenberským zaměstnancem, měl celkem o práci postaráno. A byly i určité ekonomické výhody… Lidé dostávali dříví na topení, měli zvýhodněnou možnost nakupovat zvěřinu a mnohé jiné věci,“ vypráví současný teolog Karel Skalický.

Komunisty nakonec tahle zdlouhavá „hra“ přestane bavit, Schwarzenberga však na pokoji nenechají. Už nebudou hledat zástupné důvody. V parlamentu naplno zazní důvod, proč by měl zchudnout:

„Jeho majetek musí být vyvlastněn, protože se neslučuje s lidově-demokratickým charakterem třetí republiky (existovala v letech 1945–1948, pozn. red.)!“

Bojovali proti husitům!

Plán na „demokratický“ způsob krádeže leží na stole, zbývá pro něj získat podporu. Pomoc komunisté hledají i v hluboké minulosti.

Mimo jiné „přijdou“ na to, že jeden z Adolfových předků bojoval za husitských válek na straně křižáků a že Schwarzenbergové po celá staletí germanizovali jižní Čechy. Byť jsou to absurdní hlouposti, lidé na argumenty tohoto typu slyší.

Znovu volají po „odčinění Bílé hory“, stejně jako ve 20. letech při pozemkové reformě… Po dlouhých debatách uzraje na počátku roku 1947 čas na předložení speciálního zákona, pro který se vžije neformální název Lex Schwarzenberg.

S návrhem o „převodu vlastnictví majetku hlubocké větve Schwarzenbergů na zemi Českou“ vyrukuje 22. února skupina poslanců, vedená sociálním demokratem Blažejem Vilímem (1909–1976).

V následujících měsících se právní norma postupně projednává v zemědělském, průmyslovém, právním a rozpočtovém výboru, které k němu 2. července 1947 dokončí společnou zprávu.

Co bude se Schwarzenbergovým majetkem, rozhodnou poslanci o osm dní později na 65. schůzi Ústavodárného Národního shromáždění.

Všichni raději mlčí

O Schwarzenbergově činnosti v protinacistickém odboji nepadne 10. července 1947 během parlamentní rozpravy ani slovo. A byť velká část poslanců ví, že je projednávaný zákon aktem právní zvůle, nikdo to nahlas neřekne! Doba je zlá, z komunistů jde strach.

Demokratické strany se je snaží všemožně „zbrzdit“ a nejspíš i v tomto případě přistoupí na kompromis a výměnou za něco jiného Lex Schwarzenberg podpoří. Ve druhém čtení je zákon bez problémů schválen. V příslušném zápisu se neuvádí, jestli byl někdo proti.

O pár dní později ho podepíše i prezident Beneš a 13. srpna 1947 je vydán ve sbírce zákonů jako zákon č. 143/1947 Sb.

Marný pokus o kompromis

Snažil se svůj majetek zachránit. Tušil, že bez oběti to nepůjde, a proto Schwarzenberg už v roce 1946 navrhl státu velkorysý kompromis:

„Vytvoříme společnou nadaci Českých zemí a Schwarzenbergů, do níž vložím svůj majetek…Z jeho výnosu budou financovány různé sociální a kulturní programy.“ Neuspěl.

„Společnost… byla natolik zradikalizovaná a zvlčilá, že na to nepřistoupila, a došlo k vyvlastnění zákonem, který neměl oporu v ústavě“, dodává současný historik Petr Placák.

Schwarzenberg se nedočká ani přislíbeného zaopatřovacího důchodu, který měl dostávat jako náhradu… Veřejnost až na výjimky zůstane k tomuto zločinu netečná. Jako jeden z mála se ozve publicista Ferdinand Peroutka (1895–1978).

Nejvíc nakonec protestují zaměstnanci Schwarzenbergova panství, ovšem ani jejich petice už nic nezmění. Ztráta podstatné části rodového majetku se podepíše na Adolfově již tak chatrném zdraví. Na Československo zanevře a zdržuje se hlavně v Itálii.

Komunisté jeho prosperující jihočeské panství nezachovají. V roce 1950, krátce před Schwarzenbergovou smrtí, si zemědělskou půdu, lesy a průmyslové podniky „rozeberou“ příslušná ministerstva čs. vlády!

Foto: Státní zámek Hluboká, wikipedia.org, historickaslechta.cz
Související články
reklama
Zajímavosti
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sladké je prý sprosté slovo!
skutecnepribehy.cz
Sladké je prý sprosté slovo!
Celý život jsem si myslela, že rodina je o lásce, podpoře a sdílení radostí. Teď díky snaše vím, že je to o zdravém jídelníčku a celoživotním odříkání. Poslední roky mi dávají zabrat. Moje snacha Lenka je sice milá žena, ale její posedlost zdravou výživou mě přivádí k šílenství. Nejvíc mi ale láme srdce, když vidím, jak svými striktními názory bere
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
iluxus.cz
Rolls-Royce Motor Cars Prague vzdává hold kulturnímu odkazu modelu Phantom
Model Phantom je od roku 1925 nejznámějším symbolem úspěchu. Po osm generací provázel královské rodiny, státníky, umělce a průmyslové magnáty, kteří byli přítomni u mnoha z nejvýznamnějších okamžiků m
Praktický půvab ostrůvkových řešení
rezidenceonline.cz
Praktický půvab ostrůvkových řešení
Módní dispozice má své nesporné výhody, spočívající nejen ve výsledném vzhledu kuchyně, ale také z pohledu funkčnosti. Je ale náročná na prostor. Nesporným přínosem takto koncipované plochy je její vstřícnost k ideálnímu uspořádání, jež dbá na snadnou dostupnost a obsluhu všech jednotlivých zón kuchyně. Umožňuje totiž splnění nejdůležitější zásady, a sice minimalizaci počtu kroků a
Zelený ostrov Menorca
epochanacestach.cz
Zelený ostrov Menorca
Pokud nesnášíte velká vedra, nebo vám v létě na dovolenou nezbyl čas, nic není ztraceno. Menorka vám ráda otevře svou náruč. Název pochází z latinského Insula minor (Menší ostrov), který se používal pro odlišení od sousední Mallorky. Oba ostrovy patří k španělskému souostroví Baleáry. Od Mallorky se ostrov liší nejen velikostí, ale také rytmem života.
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
enigmaplus.cz
Byl slepý básník Homér ve skutečnosti ženou?
Panovník ithackého království Odysseus odjíždí bojovat do trojské války. „Kdo tady teď bude vládnout?“ ptají se v tu chvíli dvořané. „Já,“ prohlásí rozhodným hlasem Odysseova manželka Pénelopé. Nikdo
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
21stoleti.cz
Roboti pod zemí: Jak ČVUT staví budoucnost tunelů a úložišť
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí praco
Salát s pečenými meruňkami
nejsemsama.cz
Salát s pečenými meruňkami
Ovoce a salát v kombinaci se sýrem je vždy dokonalá pochoutka. Vyzkoušejte ji i s melounem, broskvemi nebo jahodami. Ingredience na 4 porce: ● 500 g meruněk ● 200 g krémového kozího sýra ● 1 vejce ● 200 g listového salátu ● 1 červená cibule ● sůl ● pepř ● olivový olej ● 2 lžíce medu ● 2 lžíce citronové šťávy ● 200 g sušené šunky Postup: Měkký kozí sýr prošlehejte s vejcem. Směs pak
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Grilovaný losos s borůvkami
tisicereceptu.cz
Grilovaný losos s borůvkami
Losos je jednou z nejoblíbenějších ryb na světě. Přidejte si k němu i omáčku, která ho skvěle doplní. Ingredience 150 až 200 g lososa na porci Marináda sušený česnek sůl a pepř šťáva z 1
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
epochaplus.cz
Včely: Neúnavní pomocníci, kteří komunikují tancem!
Jemné bzučení napovídá, že v okolí se pohybuje hmyz. Květinu zrovna navštívila včela, která po krátké chvílí míří zpět do úlu. Jakmile náklad odevzdá, předvádí zvláštní pohyby, skrze něž dává vědět ostatní, kde sehnat vydatný nektar. Malého živočicha v našich končinách nejvíce zpopularizuje kreslený seriál Včelka Mája, k němuž nazpívá píseň Karel Gott (1939–2019). Včely si pozornost zaslouží
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
nasehvezdy.cz
Regina Řandová prý přišla manželovi na milenku!
Není to tak dávno, co zářila štěstím. Dokonce s manželem po 20 letech obnovili manželský slib. Jenže pohádka má zřejmě trhliny. Herečka Regina Řandová (57), známá ze seriálu Kamarádi, prý čelí kruté r
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz