15. 1. 1559: Ve Westminsterském opatství v srdci Londýna je slavnostně korunována anglická královna Alžběta I. Datum ceremoniálu speciálně vybral její dvorní astrolog John Dee.    
Domů     V poválečné Budapešti vládly opuštěné děti
V poválečné Budapešti vládly opuštěné děti

V hale jedné z budapešťských vil se tísní děti. Vzhlížejí k muži, který je něco jako jejich otec. „Založte si republiku,“ vyzve je a opustí místnost. Napřed zavládne hrobové ticho. Brzy se však rozproudí zasvěcená debata o ústavě.

Koho by napadlo, že opuštěné děti poznamenané hrůzami druhé světové války, mohou mít takovéhle zájmy. A také schopnosti ustavit a spravovat vlastní republiku.

Nebýt luteránského pastora Gábora Sztehló (1909–1974), mnohé z nich by nepřežily protižidovské pogromy v Budapešti ani následné obléhání města Rudou armádou.

Teď, v listopadu 1945, jim nabízí šanci vytvořit autonomní republiku, zvanou Gaudiopolis (Město radosti), a žít si po svém.

Společně ve sklepě

Nad hlavou jim vybuchují bomby. Ve sklepě svého budapešťského domu se neskrývá jen pastor Sztehló se ženou, ale i 33 dětí. Musí tam zůstat 20 dní. Venku řádí nelítostná bitva o Budapešť mezi Rudou armádou a Němci.

Zasáhne i domy, které zřídila tamní evangelická církev za vydatné podpory Červeného kříže, diplomatů a dalších charitativních organizací a v nichž žili převážně židovští sirotci. Právě o ně Sztehló a jemu podobní stateční pečovali.

V únoru 1945 je konečně město osvobozeno, ale v ruinách. „Musíme se o ty děti postarat, než se k nim přihlásí příbuzní a o sirotky humanitární organizace,“ prohlásí pastor.

Začne pátrat, kde by pro ně našel přístřeší. V Budíně, málo poničené čtvrti města, v březnu 1945 narazí na opuštěnou vilu, kam děti nastěhuje.

Pastor dbal na to, aby se děti vzdělávaly a mohly řídit svou republiku jako dospělí.
Pastor dbal na to, aby se děti vzdělávaly a mohly řídit svou republiku jako dospělí.

Postarají se sami

Zdánlivě suverénní osmnáctiletí výrostci i vyjevené čtyřleté děti. Sejde se jich tam pestrá směsice, nakonec více než 200 potřebných. Na to jedna vila nestačí, postupně proto osidlují i další domy v blízkém okolí.

Pastor se svými pomocníky se snaží děti nějak zaměstnat, aby zapomněly na své utrpení, a také je vzdělávat, aby z nich vyrostli samostatní soběstační lidé, kteří si dokážou spravovat své záležitosti. Proto přichází s projektem republiky dětí.

Jeho svěřenci si rychle vědí rady. Zvolí si mezi sebou premiéra a pastora jmenují čestným prezidentem republiky. Ostatní je jen na nich…

Důležitá byla i řemesla. V Gaudiopoli každý podle svých možností pracoval.
Důležitá byla i řemesla. V Gaudiopoli každý podle svých možností pracoval.

Holky nevolí

Gapo dolar má hodnotu jako lístek na tramvaj v Budapešti. V Gaudiopoli je to odměna za hodinu práce. Republika má vlastní zákoník, volené soudce i policejního šéfa. Vydávají se tu i noviny, které občas nešetří kritikou tamní vlády.

Děti jsou podle věku rozdělené do různých vil, děvčata žijí odděleně ve svém „zámku“. „Proč my nesmíme volit?“ zajímají se odrostlejší dívky. Zato se stejně jako ostatní podle svých možností podílejí na práci pro republiku.

Je tu ale i čas na zábavu, kino, tanec, přednášky zajímavých osobností. Ovšem ne vždy to tu funguje tak idylicky…

Experiment končí

„My chceme taky vládnout,“ dovolávají se dvanácti až šestnáctiletí kluci. Po povstání proti „útlaku“ nejstarších v květnu 1946 dosavadní premiér rezignuje, jsou vyhlášené nové volby a ve vládě jsou zastoupeny děti všech věkových kategorií.

Pastor Sztehló  na svůj experiment dohlíží. Když si hladovějící děti uzákoní, že v případě nouze je povolené krást, snaží se pro ně sehnat peníze od vlády a od Červeného kříže. Město radosti přežívá až do stalinské éry.

Jeho vynucený konec nastává 13. ledna 1951, vily jsou znárodněny. Pamětníci na svou dětskou republiku však vzpomínají dodnes.

*** Vychoval významné laureáty ***

* Pastor Sztehló se po zániku Gaudiopole věnoval charitativní práci pod záštitou církve.  Zakládal hospici pro fyzicky či mentálně postižené, pro sirotky nebo lidi jinak poznamenané válkou.

* Podařilo se mu zachránit na 1600 židovských dětí a 400 dospělých. Mnoho z dětí z Gaudiopole dosáhlo významného postavení, třeba jako George Olah (1927–2017), který v roce 1994 obdržel Nobelovu cenu za chemii.

Foto: nepszava.hu, bbc.co.uk, wikipedia.org
Zdroje informací: JUDT, Tony: Poválečná Evropa, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
V poválečné Budapešti vládly opuštěné děti
V hale jedné z budapešťských vil se tísní děti. Vzhlížejí k muži, který je něco jako jejich otec. „Založte si republiku,“ vyzve je a opustí místnost. Napřed zavládne hrobové ticho. Brzy se však rozproudí zasvěcená debata o ústavě.   Koho by napadlo, že opuštěné děti poznamenané hrůzami druhé světové války, mohou mít takovéhle zájmy. A také schopnosti ustavit […]
První u Antarktidy: Fabian von Bellingshausen předstihl konkurenci o dva dny
Ač je příslušníkem starého německého rytířského rodu, celý život prožije v ruských službách. A i když dosáhne úspěchů, o kterých může většina lidí jen snít, není vlastně nikdy spokojen. Svůj nedostižný vzor totiž za celou kariéru překonat nedokáže! Německý rytířský rod Bellingshausenů pochází z Lübecku, ale od počátku 16. století si za svůj domov volí estonský ostrov […]
premium
Svlékl Waldhauser Pražanky z drahých rób?
„Skvostné roucho boháčovo znamená pot chudých i krev žen a to, co stojí drahocenný šat, by postačilo k výživě mnoha nuzáků!“ nabádá Waldhauser svoje ovečky k umírněnému životu…O jeho kázání je mezi pražskými měšťany tak velký zájem, že brzy začíná řečnit na ulici před kostelem svatého Havla!   Narodil se v Dolním Rakousku a v […]
O moc nad Florencií se přetahovali Černí s Bílými
Na provazech se houpe několik oběšených těl. Opodál se navíc připravuje hranice. V centru Florencie se bude upalovat. V plamenech nemá skončit čarodějnice, ale jeden z předních zástupců Bílých. Toskánskou metropolí totiž zmítají nepokoje. Je pravda, že propukly na netradičním místě a navíc z čiré zbrklosti? Ve Florencii to vře. Město sice na konci 13. století bohatne a […]
Věda a vynálezy
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Považovaly děti profesora Zengera za čaroděje?
Krotí blesky, věští počasí a zkoumá pohyb nebeských těles. Málokdo je tak všestranným badatelem jako chomutovský rodák Karel Václav Zenger. Propaguje balonové létání, vychová hned několik generací českých techniků a ohledně umístění hromosvodů na své slavné věži v Paříži se s ním radí i sám Gustave Eiffel.  Osvícený vědec a budoucí profesor pražské polytechniky se narodil v […]
Přepočítal se řecký matematik o 1000 kilometrů?
„Kotouč, který obklopuje oceán, a kolem něj se klene nebe ve tvaru přilby,“ tak popisuje první představy o tvaru zeměkoule starověký básník Homér. Jeho následovníci už přesedlají z kotouče na kouli a dostanou chuť rozměry planety změřit a zaznamenat.   „Země je hvězdou obíhající kolem ohně,“ míní antický učenec Aristoteles (384–322 př. n. l.) a […]
První daguerrotypie? Model se nesmí 15 minut hýbat!
„Stůjte. Nehýbejte se,“ volá fotograf na stojícího muže. Jenže účastník jeho pokusů nevydrží strnule čtvrt hodiny koukat do objektivu. Pohne rukou a změní i výraz obličeje. Tvůrce obrazu, psaného světlem, znechuceně mávne rukou.   „Zase zkažená práce,“ mumlá si tiše německý fyzik Ferdinand Hessler (1803–1865), žijící v Praze. Po předchozích zkušenostech už tuší, že obličej […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Interiér, který vznikal v dialogu
rezidenceonline.cz
Interiér, který vznikal v dialogu
Impulzem k prvotnímu setkání architekta a klienta bylo doporučení. Co se zpočátku jevilo jako klasická standardní práce, postupně se vyvinulo v něco daleko neočekávanějšího. Byt v pražských Vršovicích s výhledem do Nuselského údolí koupil jeho majitel v rezidenčním projektu. Obytná plocha 174 m2 měla svým obyvatelům poskytnout příjemné a klidné útočiště v rušném městském prostředí.
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
iluxus.cz
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
Společnost Victorinox oznamuje uvedení limitované edice Alox 2025, jedenáctého pokračování vysoce uznávané výroční série. Letos kolekce představuje výraznou barvu Stone Red - sytou, uklidňující červen
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
epochanacestach.cz
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejmalebnějších oblastí Rakouska, která láká návštěvníky svou dechberoucí přírodou, historickými městečky a bohatou kulturní tradicí. Rozkládá se mezi alpskými vrcholy a průzračnými jezery, kterých je zde více než 70. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO díky své jedinečné krajině a historickému významu. Nejznámějšími perlami Solné komory
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz
Treska v koriandrové krustě
Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý až na talíři – vůně se na vás vyvalí, o chuti nemluvě. K rybě můžete připravit omáčku z bílého jogurtu, pár kapek citronu a špetky soli. Ingredience 1
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
21stoleti.cz
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
enigmaplus.cz
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
Městečko Van Meter v americkém státě Iowa bylo založeno v roce 1869. Za svůj neobvyklý název vděčí rodině přistěhovalců z Nizozemska. O několik desítek let později se tato poklidná komunita proslavila
Manžel se zamiloval do jiné
skutecnepribehy.cz
Manžel se zamiloval do jiné
Dobrák od kosti, pohodář, sympatický člověk. Tak nějak vidí mého manžela jeho kolegové, známí, naše děti a samozřejmě i já. Pak přišla sprcha! Byl to prostě odjakživa oblíbený a nekonfliktní člověk. Dával mi najevo lásku. Byla jsem přesvědčená, že málokdo má v životě takové štěstí jako já. Nemohla jsem si stěžovat na rodiče, kteří mi poskytli šťastné dětství
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
nejsemsama.cz
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
Co takhle si letos zpříjemnit zimu dovolenou na některém z krásných Kanárských ostrovů? Mají tam nejen úžasné pláže, ale i spoustu nádherných přírodních památek. Co může být lepšího než uniknout českému mrazivému počasí a alespoň část zimy strávit v teple u moře. Kanárské ostrovy jsou v tomto období jednou z nejoblíbenějších destinací. Jednotlivé ostrovy nabízí skvělé podmínky pro dovolenou, a pokud se plánujete vypravit
Plněné knedlíky z různých koutů světa
panidomu.cz
Plněné knedlíky z různých koutů světa
Knedlíky i malé knedlíčky. Tuhle dobrotu objevily snad všechny kuchyně světa. Liší se jen těstem a složením náplně, oblíbenou národní pochoutkou jsou ale všude. Proto pro vás máme pro inspiraci pár receptů. Knedlíky, knedlíčky a jim podobné těstové taštičky mohou být hlavním jídlem, přílohou a ve sladké podobě i dezertem. Které vybrat? My jsme se
Rijád bude hostit World Expo 2030
epochalnisvet.cz
Rijád bude hostit World Expo 2030
Saúdská Arábie je uznávána jako přední destinace. Není proto úplným překvapením, že si Rijád zajistil šanci na pořádání světové výstavy v roce 2030. Po Dubaji v roce 2020 je tak druhým městem na Blízkém východě, jemuž se této příležitosti dostane. Město v hlasování předstihlo konkurenty Řím a Pusan ​​v Jižní Koreji. Světová výstava se
Výlety Dopity za milenkou?
nasehvezdy.cz
Výlety Dopity za milenkou?
Vypadá to, že je úplně na dně! Agáta Hanychová (39) marodila, musela brát antibiotika. A podle všeho zjistila, že ve svém manželovi nemá takovou oporu, jak doufala. Proslýchá se, že Miroslav Dopit
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
epochaplus.cz
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz