14. 7. 1789: Pádem Bastily začala Velká francouzská revoluce.    
Domů     Edmund Campion anglické katolíky nezradil
Edmund Campion anglické katolíky nezradil
6.1.2025
Edmund Campion

Chlad a šero obestupují vězně, jenž čeká na svůj poslední den. Tělo ho bolí od krutého mučení, v mysli je převážně na modlitbách. Přesto možná chvílemi vzpomíná na dětství i osudové okamžiky svého života… 

Bude také knihtiskařem,“ je přesvědčen otec Edmunda Campiona, jenž se narodil 25. ledna 1540 v Londýně. Brzy se ovšem ukáže, že jde o výjimečného chlapce, jenž dostal do vínku řečnické nadání i studijní předpoklady.

Již coby 13letý má tu čest vítat proslovem královnu Marii Tudorovnu (1516–1558). „Dopřej mu vzdělání,“ přesvědčuje okolí Edmundova otce, a tak to jeho syn nakonec dotáhne až na univerzitu v Oxfordu. Právě zde má také v roce 1566 projev ke královně Alžbětě I. (1533–1603).

Černé svědomí

Panovnice mladíkovi nabízí, aby vstoupil do jejích služeb. Ať už z radosti po uznání od samotné královny, z chvilkového přesvědčení, že to je správný krok, nebo kvůli nátlaku od vedení fakulty Campion skládá přísahu, v níž uznává Alžbětu I. za hlavu církve.

Jenže netrvá dlouho a ozve se jeho svědomí. „Co jsem to jen učinil?“ chytá se uznávaný řečník za hlavu. Dobře si uvědomuje, že jako katolík má jinou představu o zástupci Boha na Zemi.

„Odvolávám!“ snaží se vše napravit, i když ví, že mu hrozí nemalý trest. Prchá proto v roce 1569 do irského Dublinu a pak na sever Francie. Věnuje se tam studiu teologie na škole pro anglickou katolickou mládež.

V roce 1573 se vydává do Říma a chce vstoupit do jezuitského řádu. Odtud je poslán do českých zemí, kde později v Praze vyučuje v jezuitském Klementinu teologii, filozofii a rétoriku. Roku 1579 je zde vysvěcen na kněze.

Přísahu královně si vyčítá, pak už z cesty katolické víry nesejde.
Přísahu královně si vyčítá, pak už z cesty katolické víry nesejde.

Vrací se domů

Můžete se vrátit do Anglie,“ rozhodnou se představení jezuitského řádu poslat ho na novou misi.

Všudypřítomní udavači se dozvědí o Campionově návratu, ale i tak se mu v přestrojení za obchodníka se šperky podaří dostat do rodné země, kde tajně pomáhá tamním katolíkům. Kromě toho píše letáky a knihy.

Tu nejdůležitější nazve Deset důvodů a je obhajobou katolické církve na ostrovech, kde jim není přáno… Jednoho dne navštěvuje městečko Lyford, odkud ještě v pořádku odjíždí, ale v hostinci nedaleko Oxfordu ho kdosi prosí, aby se vrátil, protože někteří z místních katolíků neslyšeli jeho moudrou řeč.

Svolí a na zámku jisté paní Yateové na něj čeká asi 60 lidí. 59 z nich nejspíš netuší, že je mezi nimi zrádce. Jedná se o George Eliota, který nedostal na shromáždění pozvánku, a tak původně neměl být na mši ani vpuštěn.

Když tolik prosil, věřícím se ho zželelo. Nikdo z nich nevěděl, že hned po skončení bohoslužby zmizí, aby Campiona a další přítomné kněží udal.

Tajná skrýš

Přivolané stráže nejprve v sídle paní Yateové nikoho podezřelého nenajdou. K ránu druhého dne už má pátrání skončit, když Eliot ukáže na jednu ze zdí. „Zde jste nezkoušeli,“ vezme do rukou sekeru a mlátí s ní do zdiva, až se ozve dutý zvuk.

Stačí pár ran, aby byla odhalena tajná skrýš, kde na malém lůžku sedí modlící se kněží, kteří už se vzájemně vyzpovídali.

Nezlomí ho ani skřipec

Mhouří oči v nárazu denního světla, které ho oslepí, když je po čtyřech dnech vyveden ven z temné kobky Toweru. „Tudy,“ ukazuje mu dozorce člun na Temži. Vezou ho ke královně a dalším vysoce postaveným lidem.

Slibují mu všechno možné, jen když odvolá své přesvědčení. Nechtějí tohoto nadaného člověka, jenž jim býval dobrým přítelem, odsoudit k smrti. Jeho talentu by navíc dokázali využít. Jenže Campion se katolické víry nevzdá.

„Bylo mu snáze vyrvat z prsou srdce než z úst jediné slovo,“ vzpomíná později lord Hunsdon (1526–1596) na chvíle, kdy Campion trpěl na skřipci.

Aby na něj katolíci zanevřeli, šíří se Anglií falešná zpráva o tom, že vyzradil mnohé rodiny svých souvěrců. „Musíte odejít, odkud jste přišli, a posečkat, dokud nebudete ulicemi Londýna odvedeni k místu popravy,“ padne rozsudek.

„Tam budete pověšeni a zaživa sňati, vaše vnitřnosti budou vám vyňaty a před očima spáleny; vaše hlavy vám budou uřezány, těla rozčtvrcena a vyložena na různých místech podle přání Její Milosti.

A Bůh se smiluj nad vašimi dušemi,“ zaznívá u soudu s Campionem a dalšími kněžími.

Projde si krutým mučením na skřipci, přesto trvá na svém.
Projde si krutým mučením na skřipci, přesto trvá na svém.

Z jiného ovčince

1. prosince 1581 je Edmund Campion s dalšími bratry veden rozblácenými ulicemi k popravišti. „Divadlem jsme se stali Bohu, andělům i lidem…,“ chce naposledy promluvit k davu, ale nedovolí mu to. Opět na jeho úkor zaznívají slova o zradě, načež pronáší:

„Jsem katolík a kněz, v této víře jsem žil a v této víře chci umřít.

Považujete-li mé náboženství za zradu, pak jsem zajisté vinen, zda jsem se však dopustil jiné zrady, Bůh je mým soudcem.“ Kromě toho ujišťuje přihlížející, že během věznění a mučení nikoho nevyzradil.

Anglikánský duchovní se chce s odsouzeným pomodlit, ale ten odmítá: „Pane, jsme odlišného náboženství, proto, prosím, ustaňte!

Nechci sice nikomu bránit v modlitbě, ale přál bych si, aby se za mne modlili a v mé agonii říkali »Věřím« jen ti, kteří patří k témuž ovčinci jako já.“ Navzdory rozsudku o pomalém umírání kat Campiona nejprve rychle oběsí.

Tělo je potom vystaveno na městské bráně. V roce 1886 ho papež Lev XIII. (1810–1903) blahořečí a roku 1970 je dalším Svatým otcem Pavlem VI. (1897–1978) svatořečen.

Zaostřeno na osobnosti
Poslušný dobyvatel
Dobyvatel Hernán Cortés (1485–1547) v roce 1521 zničil říši Aztéků. Na jejím území pak vybudoval španělskou kolonii, do níž pozval františkánské a dominikánské mnichy, aby tu v souladu s přáním císaře šířili křesťanství.
Zastánce divochů
Ve Španělsku se v roce 1550 koná debata o tom, jaká práva mají divoši z Nového světa. Během ní zaujme dominikán Bartolomé de las Casas (1484–1566) názorem, že jde o svobodné lidi i navzdory jejich krvavým rituálům.
Krotitel Slunce
Krátce před svou smrtí v roce 1543 přichází Mikuláš Koperník (*1473) s heliocentrickou teorií, podle níž Slunce stojí ve středu Sluneční soustavy. Celou ji přitom popisuje ve svém díle Šest knih o obězích sfér nebeských.
Důležitý plnovous
Má všechny předpoklady pro to, aby byl ideálním králem: je plavovlasý, modrooký, urostlý a má dostatečně dlouhý plnovous. I to Švédové oceňují na svém novém králi Erikovi XIV. (1533–1577), který se v roce 1560 ujímá trůnu.
Zaostřeno na dobu
Nová církev
V roce 1533 dosahují spory anglického krále Jindřicha VIII. Tudora s papežem Klementem VII. vrcholu. O rok později parlament vydává Zákony o svrchovanosti a hlavou nové, anglikánské církve bude napříště sám panovník.
Zpackaný pokus
Francouzští protestanti jsou nespokojeni s vývojem ve své zemi. Karta se obrací v jejich neprospěch, nejblíže trůnu stojí zarytí katolíci. Hugenoti se to pokusí roku 1560 změnit během tzv. spiknutí v Amboise. To je však odhaleno.
Zasedání katolíků
V prosinci 1563 vrcholí Tridentský koncil. S přestávkami trval dlouhých 18 let a předsedali mu hned tři papežové. Jeho prioritou bylo, aby katolická církev zareagovala adekvátním způsobem na vznik protestantství.
Bez slitování
Jako bartolomějská noc prosluje krveprolití, během kterého jsou z 23. na 24. srpna 1572 francouzští protestanti napadeni katolíky. Masakr začal v Paříži, ale rozšířil se i na venkov. Událost přitom byla vyvrcholením mnohaletých náboženských válek.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Zdroje informací: WAUGH, Evelyn: Edmund Campion, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Mohou být krásné i veřejné záchodky?
Skotský ostrov Bute v zálivu Firth of Clyde se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi v čele se slavným novogotickým palácem Mount Stuart a rozvalinami středověkého hradu. Největší atrakcí jsou zde ale nejzachovalejší veřejné záchodky z viktoriánské doby v přístavu Rothesay. Ženám vstup zakázán Stavba veřejných toalet v Rothesay vyšla v roce 1899 na 530 liber, což by s ohledem na […]
Habáni na Moravě: Šlechta díky odpadlíkům od víry bohatla
Kdysi šťastná a prosperující obec náhle zeje prázdnotou. Tisíce lidí zanechávají své majetky napospas osudu a prchají ze země, aby splnily nemilosrdný panovníkův rozkaz. Jejich víra se od té povolené příliš liší. Hnutí novokřtěnců působí v církevním světě na počátku 16. století jako blesk z čistého nebe. Humanistický učenec Konrád Grebel (asi 1498–1526) a jeho kolega Felix […]
premium
Popravili poslední královnu při komunistických čistkách?
Protivníky při útoku úmyslně děsí sborovým řevem, vystřelují hvízdající šípy nebo zakládají mnoho táborových ohňů, aby vyvolali dojem, že je jejich armáda podstatně větší než ve skutečnosti. Tyto triky a také um jejich vojevůdců nesou své ovoce. Díky nim mongolská říše vzkvétá, ale všeho jen do času!   Mongolové v dobách své největší slávy – […]
premium
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Věda a vynálezy
Krále českého skla okradla konkurence
Výbuch odhodí Egermanna na dveře. Omdlí, a když po chvíli zase přijde k sobě, ucítí prudkou bolest. Leží v kaluži krve, vlasy má sežehnuté a na několika místech těla je ošklivě popálený. Brzy se ale dá zase dohromady a pokračuje ve svých experimentech!   Nikdo se neusmívá ani nepláče štěstím. Manželé Egermannovi by byli raději, […]
premium
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz