17. 4. 1492: Kryštof Kolumbus uzavřel kontrakt s Katolickými Veličenstvami, aragonským králem Ferdinandem II. a jeho manželkou, kastilskou královnou Isabelou, kteří ho pověřili nalezením cesty do Indie západním směrem.    
Domů     Kam se ztratili muži Norfolkského pluku?
Kam se ztratili muži Norfolkského pluku?
Kam se ztratili muži Norfolkského pluku?

Během vleklých bojů první světové války zmizí beze stopy desítky tisíc vojáků. Někteří zemřou v zajetí, jiné na kusy roztrhají kulky z kulometů či skončí zasypáni a pohřbeni neznámo kde.

V létě 1915 se však na Gallipoli náhle, během chvíle vypaří celý prapor Norfolkského pluku!

Krvavé boje zuří naplno, když se Britové vylodí na poloostrově Gallipoli (v evropské části dnešního Turecka) a pokusí se tady prorazit osmanskou obranu. Chtějí ovládnout důležité úžiny Dardanely a Bospor a s nimi i strategický přístup do Černého moře.

Součástí expedičního sboru je i malá jednotka o síle asi 250 mužů, která 12. srpna 1915 vyrazí do útoku proti nepříteli – a beze stopy zmizí. Poslední, co očití svědkové údajně spatřili, byl jakýsi obrovský oblak, který všechny muže pohltil…

Boje na Gallipoli

Ruské vojsko na počátku roku 1915 jen stěží odolává urputnému osmanskému tlaku v oblasti Kavkazu. Požádá proto o naléhavou pomoc své spojence, Brity, kteří zahájí v únoru onoho roku bombardování osmanských pozic v průlivu Dardanely.

Nepříteli se však nedokážou dostat na kobylku. Ofenziva pokračuje i v následujících měsících, kdy se jednotky dohodových států přesouvají na poloostrov Gallipoli. V průběhu těch nejtěžších bojů se do akce zapojí i Norfolkský střelecký pluk. Právě ten stojí v čele postupu do tureckého vnitrozemí.

Stalo se něco zvláštního…

Jeho 5. prapor s přízviskem Sandringhamští se 12. srpna 1915 dokonce vydává za frontové linie pronásledovat prchající Turky. V čele s plukovníkem Horacem Georgem Proctor-Beauchampem (1856–1915) však oproti ostatním jednotkám postoupí příliš kupředu.

Když ofenziva ztroskotá a zdecimované královské jednotky se vrátí do svých pozic, po Sandringhamských už není ani stopy. Má se jednat o 16 důstojníků a asi 250 vojáků.

Samotný velitel britských sil na Gallipoli generál Ian Hamilton (1853–1947) hlásí do Londýna, že se stalo něco velmi záhadného: „O nikom z těch mužů už nikdo nikdy neslyšel, ani je nespatřil. Pronikli do lesa a tam zmizeli z dohledu i z doslechu. Nikdo z nich se už nevrátil.“

Boje na Gallipoli se vlekly skoro rok a vyžádaly si desetitisíce mrtvých.
Boje na Gallipoli se vlekly skoro rok a vyžádaly si desetitisíce mrtvých.

Ankara nic neví

Britové se tímto nicneříkajícím vysvětlením nenechají odbýt a po Sandringhamských pátrají dál, a to i po turecké kapitulaci v roce 1918. Novou vládu v Ankaře pak oficiálně požádají, aby ztracené muže vydala.

Ta však prohlásí, že tento prapor nikdy nezatkla, nikdy s ním nepřišla do kontaktu, a dokonce ani neví o jeho existenci. Zájem o záhadnou kauzu roste dál, hlavně v řadách odborné veřejnosti.

Někteří experti se domnívají, že celý prapor mohl zabít smrtící plyn, ale nenajdou pro to žádné důkazy. Chybí totiž to nejpodstatnější – ostatky ztracených vojáků!

Podivné svědectví

Pomyslný olej do ohně přilije v 60. letech trojice novozélandských veteránů z první světové války, kteří tvrdí, že osudného dne viděli prapor sestoupit do údolí, kde se na ně snesl neproniknutelný mrak.

Svým tvarem prý připomínal bochník chleba a byl to jediný mrak široko daleko, protože nad Gallipoli bylo, jako obvykle, zcela jasno. Pohyboval se ve stejném směru jako britské oddíly, tedy východním, ke kótě 60 – k pahorku Sari Bair.

Pomalu sestoupil dolů, až se téměř dotkl země. Pak se převalil přes britské vojáky, až je úplně pohltil…

Detaily nesedí

Oblak byl prý natolik hustý, že novozélandští svědci neměli šanci zahlédnout, co se s nebohými muži stalo. Zaregistrovali jen to, že všichni do jednoho zmizeli v mlze. Pak se podivný mrak zvedl a stejně tak rychle, jak sestoupil, se zase vznesl.

Jakmile vystoupal vysoko na oblohu, začal se směrem proti větru vzdalovat,“ vypovídají shodně muži. Podle nich byl mrak asi 200 metrů dlouhý a 50 metrů široký a byl natolik kompaktní, že se od něj odrážely sluneční paprsky.

Faktem nicméně zůstává, že dotyční Novozélanďané uvedou úplně jiné datum incidentu i název nezvěstné jednotky.

Padli do zajetí?

Fantastické teorii o zásahu nadpřirozena odporují také další skutečnosti. Především ta, že už krátce po válce byl jedním z britských vojáků objeven odznak Norfolkského pluku a v jeho blízkosti více lidských ostatků.

Vyšetřovatel, vyslaný na místo pravděpodobně z pověření samotné britské královny-vdovy Alexandry Dánské (1844–1925), která se snažila pomoci tápajícím pozůstalým, krátce nato zjistil, že jeden místní rolník odstranil ze svého pozemku velké množství padlých britských vojáků a jejich těla naházel do nedaleké strže.

To také potvrdilo další pátrání. Celkem byly nalezeny pozůstatky 180 mužů, z toho jich více než stovka patřila ke „ztracenému“ praporu.

Všichni údajně zemřeli po zásahu kulkou do hlavy, což by odpovídalo jedné z předpokládaných verzí, že padli do zajetí a Osmané je bez milosti popravili. Řada britských vojáků později vypoví, že běžně vídali nepřítele, jak doráží raněné a střílí je. Zajatce Osmané nebrali.

V mlze měl zmizet prapor o síle 16 důstojníků a asi 250 vojáků.
V mlze měl zmizet prapor o síle 16 důstojníků a asi 250 vojáků.

Neměli šanci

Této teorii nasvědčuje i skutečnost, že příslušníci Norfolkského pluku byli většinou záložníci s minimálními bojovými zkušenostmi, navíc se ještě nestačili aklimatizovat na gallipolské klima. Proti nad očekávání dobře vyzbrojeným Osmanům neměli šanci.

Pravděpodobně se vzdali. Seznamy ztrát královské armády dnes uvádějí 11 důstojníků a 151 členů mužstva, kteří byli původně vedeni jako nezvěstní, za padlé. Zbylí ztracení muži praporu nejspíš skončili kdesi zasypaní, roztrhaní… Nebyli by jediní.

Těla vojáků dohodových mocností, kteří padli na Gallipoli a nikdy se nenašla, se počítají na tisíce.

Foto: Wikimedia Commons, researchgate.net, Neil Storey Archive
Zdroje informací: ALLAN, Tony: První světová válka, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Úspěšná návrhářka doplatila na židovský původ
Velká okna, spousta světel, strop zdobený štuky, silný plyšový koberec, pohodlná křesílka, a hlavně dřevěné jeviště, po kterém se procházejí půvabné manekýnky. „Dělají-li šaty člověka, dělá paní Roubíčková samé vynikající lidi,“ rozplývá se nad předváděnými modely jedna z reportérek pro časopis Pestrý týden. Móda, vytříbený vkus, elegance. Tato slova mají za první republiky jedno synonymum […]
premium
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí […]
Potopil Maffii dámský knoflík?
Paní Lola vyndává ze skříně svůj kostým. Vždycky jí přišel originální, zdobilo ho na 50 knoflíků. Teď jeden z nich opatrně odpárá. Tato ozdoba poslouží jako tajná schránka, v níž propašuje zprávu do Prahy. Najít správného kurýra není jen tak. A nenápadná paní Aloisie, pro přátele Lola Linhartová (1889–po r. 1935), se k tomu výborně hodí. Je manželkou […]
premium
Komunisté ze vzácné knihovny udělali obilnou sýpku
V Indii loví tygry a v Himalájích kozorožce. Na svém panství v západoslovenských Oponicích hostí šlechtice, diplomaty i obchodníky… Henrich Apponyi si rád užívá, i když se mu nedostává peněz. Naseká dluhy, které nesplácí. Na lehkovážnost nezodpovědného floutka doplatí i knihovna, kterou založil jeho pradědeček.   Miluje knihy. Obzvlášť pak prvotisky, kterých má ve své […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
iluxus.cz
Rolls-Royce má vlastní šachovou sadu
Společnost Rolls-Royce Motor Cars představuje šachovou sadu Rolls-Royce, moderní vyjádření jedné z nejuznávanějších strategických her na světě, která překračuje hranice kultur a generací. Hra je souča
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
21stoleti.cz
Unikátní genová banka: Rostlinné dědictví české země
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
skutecnepribehy.cz
Ukázalo se, že můj manžel má osm dětí
Všichni jsme mého muže Rudolfa léta považovali za tichého stydlína. Pak jsem se nestačila divit, když jsem zjistila, kolik jeho dětí po světě běhá. Inu, tichá voda břehy mele! Náš vztah byl v začátku hodně rozpačitý. Rudolf vysedával ve studovně naší knihovny, kde jsme já dělala knihovnici. Přišel, sotva pozdravil, když se mnou mluvil, tak celý
Vyčarujte si super figuru!
nejsemsama.cz
Vyčarujte si super figuru!
Pokud vám příroda nenadělila právě ideální postavu, rozhodně nezoufejte. S pomocí šikovných triků můžete vždy vypadat skvěle. Stačí zvolit správné kousky oblečení a zaměřit se na to, co je na vaší postavě hezké, i na výběr barev a doplňků. Někdy stačí jen málo, a hned se vám zvedne sebevědomí. Zapamatujte si pár základních rad pro různé typy postavy. Širší
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
epochaplus.cz
Pranostiky a přírodní pozorování: Jak předpovídali počasí naši předkové?
Dříve lidé neměli družice ani radary, ale dokázali předpovědět počasí s překvapivou přesností. Jaké triky používali a proč některé pranostiky fungují dodnes? Dříve lidé pozorovali oblohu, zvířata a měli po ruce pranostiky Jak to s plánováním podle předpovědi počasí měli naši předkové? Paradoxně byli na těchto informacích existenčně závislí více než my. Šlo jim o
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
enigmaplus.cz
Zázrak v Mariazell: Kdo zastavil osmanské vojsko?
Rakouské město Mariazell patří k nejoblíbenějším poutním místům v Evropě. V samotném Rakousku má tato lokalita status národní svatyně. V centru všeho dění je románská soška Panny Marie. Říká se jí Mag
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
epochalnisvet.cz
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra. Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
nasehvezdy.cz
Krejčíková konečně potvrdila očekávaný rozchod!
O tom, že není ve vztahu Anety Krejčíkové (33) a jejího přítele Ondřeje Rančáka (40) všechno v pořádku, hovořila hvězda seriálu UIice už dlouho a její podivný vztah se propíral skoro každý týden v b
Nadýchaný mazanec
panidomu.cz
Nadýchaný mazanec
Mazanec, vánočku, štolu a jakékoliv jiné tradiční pečivo si přece můžete udělat kdykoliv v roce! Suroviny 400 g polohrubé mouky 20 g droždí 70 g cukru krupice 1 vanilkový cukr 200 ml mléka 100 g másla 3 žloutky špetka soli 50 g rozinek rum na namočení rozinek vejce na potření 50 g mandlových lupínků Postup
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
epochanacestach.cz
Národní muzeum: Symbol národa bojuje s nedostatkem místa
Pohled vzhůru po Václavském náměstí najdeme na tisících fotografií, pohlednic i filmových záběrů. Monumentální budova Národního muzea shlíží na rušné prostranství pod sebou už více než sto třicet let a město si bez ní už dávno vůbec nedokážeme představit. Národní muzeum jako instituci měli Češi daleko dřív než budovu, kterou pod tímto jménem známe a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz