30. 4. 1789: George Washington byl jmenován prvním prezidentem USA.    
Domů     Prohrával miláček Ludvíka XIV. jednu bitvu za druhou?
Prohrával miláček Ludvíka XIV. jednu bitvu za druhou?
Prohrával miláček Ludvíka XIV. jednu bitvu za druhou?

Rád by napravil selhání z Apeninského poloostrova, kde ho Rakušané po prohrané bitvě zajali. Vévoda de Villeroy se ujímá velení francouzské armády ve Flandrech, jenže ani tam se zrovna nepředvede.

Místo slavného vítězství utrpí další krutou porážku, která bude mít pro Francii velmi nepříjemné následky!

Proslul jako skvělý vojevůdce. Francouzský šlechtic Nicolas de Neufville vévoda de Villeroy (1598–1685) se vyznamená především během třicetileté války (v letech 1618–1648). Na konci tohoto krvavého konfliktu je povýšen do hodnosti maršála Francie.

Patří k oblíbencům francouzského krále Ludvíka XIII. (1601–1643), který mu v průběhu let svěří několik vlivných úřadů u dvora, a ráda ho vždycky vidí i královna Anna Rakouská (1601–1666).

Schopného vojáka a politika uznává natolik, že ho v roce 1646 jmenuje vychovatelem svých dvou synů, mladičkého krále Ludvíka XIV. (1638–1715) a Filipa Orleánského (1640–1701).

Uherská premiéra

Vévoda de Villeroy má syna Françoise (1644–1730). Chlapec díky otcově dobrému postavení u dvora vyrůstá spolu se syny královny Anny Rakouské.

Jak upřesňuje současná publicistka Kristýna Jakl Ansorgová, „společné dětství v královském paláci v Paříži nebo v nedalekém sídle Hôtel Villeroy vytvořilo mezi Ludvíkem XIV. a Françoisem blízké pouto, což mladému šlechtici zajistilo do budoucna místo v panovníkově nejbližším okruhu“. Na prahu dospělosti se rozhodne jít v otcových šlépějích.

Vojenskou kariéru zahájí jako důstojník v „jeho“ lyonském pěším pluku. Bojovým křtem François de Neufville projde roku 1664 v Uhrách, a to v rámci rakousko-turecké války. Francie do ní vyslala na pomoc Habsburkům sbor čítající asi 6000 mužů.

V bitvě u Mogersdorfu (na jihovýchodě dnešního Rakouska) mladý důstojník údajně utrpí zranění, ze kterého se ale rychle vyléčí. Nikdo mu nemůže upřít osobní statečnost, odvahu a velký zápal do boje.

Všímavým pozorovatelům však neunikne to, co se později ještě mnohokrát potvrdí – François nemá na rozdíl od svého otce vojevůdcovský talent.

François prosluje odvahou, vojevůdcovský talent však postrádá.
François prosluje odvahou, vojevůdcovský talent však postrádá.

V Belgii selhal

Ludvík XIV. na něj nedá dopustit, chrání ho za všech okolností. François v průběhu let zasáhne do několika dalších válečných konfliktů. I když jako velitel nijak zásadně nevyniká, díky králově přízni rychle postupuje ve vojenské hierarchii vzhůru!

V roce 1693 se vévoda de Villeroy (titul získal po otcově smrti v roce 1685) konečně může pochlubit hodností maršála Francie.

Ba co víc, záhy ho král Slunce pověří v rámci devítileté války (v letech 1688–1697) velením francouzské armády, která operuje ve Španělském Nizozemí (převážně na území dnešní Belgie). Jenže Villeroy v této kampani selže.

Především dovolí nepřátelské koalici, aby znovu obsadila důležité belgické město Namur! Za nepříjemnou potupu se pomstí rozbombardováním Bruselu, což ale v kontextu této války nedává ze strategického hlediska žádný smysl.

Ludvík XIV. ho přesto v jeho funkci podrží. Zřejmě k tomu přispěje i fakt, že vévoda přizná chyby, jichž se na bojišti dopustil.

Přišel o dělostřelectvo

Francie už zase mohutně zbrojí, král Slunce se pustil do boje o osiřelý španělský trůn.

Svému oblíbenci opět svěří vysokou velitelskou funkci… Na začátku války o španělské dědictví (v letech 1701–1714) François dostává na starost francouzské síly soustředěné v Německu. O pár měsíců později se pak přesune válčit na Apeninský poloostrov.

S Rakušany, jimž velí Evžen Savojský (1663–1736), svede dvě velké bitvy a obě prohraje. Navíc v té druhé, u Cremony, 1. února 1702 skončí s většinou svého štábu v zajetí! Na svobodu bude propuštěn po devíti měsících.

Ludvík XIV. jeho návrat přivítá s nadšením a ihned dá vévodovi šanci dosavadní neúspěchy odčinit. Pověří ho totiž velením francouzských sil ve Flandrech. Bohužel, Villeroy ji nevyužije, drobné úspěchy Francii žádnou podstatnou výhodu nepřinesou.

Naopak v květnu 1706 drtivě prohraje bitvu u Ramillies (v dnešní Belgii), což má pro Ludvíka XIV. fatální následky.

Podle Jakl Ansorgové „Villeroy sice tehdy prokázal jisté schopnosti, přesto však přišel o celé dělostřelectvo a tisíce mužů a francouzská strana ztratila kontrolu nad Španělským Nizozemím“!

Dozor nad dědicem

Debakl u Ramillies mu zlomil vaz. Přijde o svou pozici, král Slunce ho už propříště obhajovat nebude. Nějaký čas vévoda de Villeroy žije v ústraní a na královském dvoře se raději neukazuje.

Jeho zpackaná vojenská kariéra skončila, nejen bývalí kolegové se mu otevřeně vysmívají! Ludvík XIV. však na něj zcela nezanevřel, o čemž svědčí i jeho poslední vůle.

Françoise jmenuje členem regentské rady, která má dočasně vládnout za jeho nezletilého následníka Ludvíka XV. (1710–1774). Pravda, vévodovi v ní připadne spíše čestná funkce, nicméně v roce 1717 se navíc stává vychovatelem mladičkého krále.

Jeho postoje bude formovat zhruba pět let. Poté je ale kvůli svým konzervativním názorům z Paříže vyhoštěn. Nějakou dobu pobývá v Lyonu.

Roku 1723 dosáhne 13letý Ludvík XV. plnoletosti a začne samostatně vládnout, ovšem svého bývalého vychovatele dál ponechá v nuceném exilu. Teprve v posledních letech života se vévoda smí na královský dvůr vrátit. Nikdo mu tam problémy nedělá, protože vliv na veřejné dění už dávno ztratil…

Zaostřeno na osobnosti
Pozoruje bakterie
Živí ho obchod s textilem, ale ve volném čase se Nizozemec Antoni van Leeuwenhoek (1632–1723) věnuje vědeckému výzkumu. Sestrojí si mikroskopy a v roce 1676 díky nim poprvé pozoruje bakterie, které označí jako „zvířátka“. O pět let později publikuje jejich popis.
Skončil na popravišti
Krátce po smrti anglického krále Karla II. se jeho nemanželský syn James Scott (*1649) pokusí provést v zemi státní převrat. S armádou rolníků a řemeslníků však nemá šanci uspět. Na trůn vévoda z Monmouthu neusedne, místo toho je v červenci 1685 popraven.
Vyrábí pušky
Švédský maršál Erik Dahlbergh (1625–1703) vstoupí do dějin jako šikovný vojevůdce a vojenský inženýr, který vyprojektuje řadu pevností. Díky němu je také roku 1689 na jihu Švédska založen zbrojní podnik na výrobu pušek. Nová továrna vyroste v městečku Huskvarna.
Syna se nedočká
V soukromí mnoho štěstí nemá. S první ženou sice falcký kurfiřt Jan Vilém (1658–1716) zplodil dva syny, oba však v den svého narození zemřeli. V létě 1691 se ovdovělý panovník znovu ožení. Vytouženého syna se přesto nedočká, jeho druhé manželství zůstane bezdětné.
Zaostřeno na dobu
Morová rána
V Londýně roku 1665 vypuká epidemie moru, jež si vyžádá až 100 000 lidských životů. „Tahle nemoc nás dělá krutějšími jednoho k druhému, než kdybychom byli psi,“ zaznamená do svého deníku úředník Samuel Pepys, který katastrofu přežije.
Úspěšný zákrok?
První doloženou transfuzi krve provádí 15. června 1667 v Paříži osobní lékař Ludvíka XIV. Jean-Baptiste Denis. Dospívajícímu chlapci vpraví do těla zhruba dvě deci krve z beránka. Některé prameny uvádějí, že zákrok dopadl dobře, jiné naopak zmiňují pacientovu smrt.
Ostřelovaný chrám
Do řeckých Athén, které jsou pod osmanskou nadvládou, v září 1687 vtrhli Benátčané a začali ostřelovat Akropoli. Zaměří se hlavně na Parthenon, kde si Turci zřídili sklad střelného prachu. Po zásahu jedním granátem se velká část chrámu promění v trosky.
Zpustošený přístav
Ostrov Jamajka v Karibském moři zasáhne v červnu 1692 silné zemětřesení. Přístav Port Royal, domov korzárů, kteří v okolních vodách útočí na španělské lodě, je téměř celý zničen. Záhy Britové opodál zakládají Kingston, hlavní město a obchodní metropoli současné Jamajky.
Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com
Zdroje informací: BORDONOVE, Georges: Ludvík XIII., wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Diplomat Schwarzenberg se zapletl s anglickou lady
Anglické Timesy mají sólokapra. Místo obvyklých inzerátů je plní v roce 1830 šťavnaté detaily o milostném románku. Jeho aktéři patří k nejvyšší společnosti – vdaná anglická lady a vídeňský diplomat s českými kořeny. Nestačilo jim jen chodit spolu do divadla… Diplomatickou obratností se blížil svému vzoru, kancléři Klemensi Metternichovi (1773–1859). Stejně jako on se mohl Felix Schwarzenberg […]
premium
Naši první básnířku vychoval alchymista
Vyrůstala v blahobytu a nevlastní otec Edward Kelley jí dopřál kvalitní vzdělání. Jenže anglický alchymista nadělal také spoustu dluhů, u císaře upadl v nemilost a skončil ve vězení. Alžbětě, která mluví několika jazyky a má velký literární talent, na prahu dospělosti hrozí život v chudobě. Krátce po narození jí zemřel otec. Matka maličké Alžběty Johany Vestonie […]
Biskup vyhrotil spor o desátek
Pražský biskup Ondřej má oči navrch hlavy. Je to vůbec poprvé, co se tak vysoce postavený duchovní z Čech účastní církevního koncilu. A Ondřej v roce 1215 na tom lateránském poslouchá velmi pozorně. Do Prahy se vrací z Říma jako vyměněný. Dosud stál biskup Ondřej (†1224) věrně při českém králi Přemyslu Otakarovi I. (asi 1155/1167–1230), […]
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo. Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen zdát. […]
Věda a vynálezy
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Už žádné lupy!
panidomu.cz
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
nejsemsama.cz
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz