19. 4. 1422: Ve Vídni se konala slavná svatba, která spojila Lucemburky s Habsburky. Vévoda Albrecht II. pojal za manželku Alžbětu, jedinou dceru Zikmunda Lucemburského.    
Domů     Složil americký prezident přísahu zpitý pod obraz?
Složil americký prezident přísahu zpitý pod obraz?

„Proboha, tak už ho vzbuď,“ nabádá prezidentský pobočník druhého a ten se zcela nehybným Andrewem Johnsonem zacloumá ještě silněji.

Spáč se probere až po několika minutách, s nateklýma očima a rozcuchanými vlasy…Za pár hodin jej čeká prezidentská inaugurace – Abraham Lincoln totiž toho rána zemřel.

Houževnatý, vytrvalý a nadaný. Takový je v pořadí 17. prezident Spojených států amerických Andrew Johnson (1808–1875).

Patrné je to z jeho trnité cesty na politický vrchol, kdy se musel obejít bez bohatství, výhodných konexí a jiných kariérních zkratek. Johnson se narodil do nuzných poměrů ve městě Raleigh v Severní Karolíně. Když mu byly tři roky, zemřel mu otec.

Osamocená matka se dvěma dětmi měla problém rodinu uživit, a tak – jen co byli chlapci co k čemu – poslala je místo do školy do místní dílny, aby se vyučili krejčovskému řemeslu. Číst, psát a počítat mladého Johnsona naučil jeden ze zdejších dělníků.

Když se pak Andrew v dospělosti i s manželkou přestěhoval do Greeneville ve státě Tennessee a založil si vlastní dílnu, rád si při práci krátil čas debatováním se zákazníky, kteří měli odlišné názory. Pomalu tak odhalil svůj talent pro politiku…

Lincoln viceprezidenta hájil. Jeho smrt Johnsonem otřásla.
Lincoln viceprezidenta hájil. Jeho smrt Johnsonem otřásla.

Hrdinou války

Johnson nejprve projde řadou nižších politických funkcí. V roce 1829 je zvolen do městské rady, později se stává dokonce starostou. Míří ale výš. Dostane se do sněmovny reprezentantů a poté se úspěšně uchází o křeslo senátora.

Ve stejné době se však – navzdory jeho snažení – západní část Tennessee připojuje ke státům Konfederace, které se mezitím oddělily od Unie.

Díky svým zásluhám v americké občanské válce se pak Johnson stává pro prezidenta Abrahama Lincolna (1809–1865) mužem číslo jedna.

V listopadu 1864 je zvolen jeho viceprezidentem. Již během inaugurace 4. března 1865 se ale ukáže, že se nemá úplně pod kontrolou.

Během úřadování prezidenta Johnsona USA odkoupily od Ruska Aljašku.
Během úřadování prezidenta Johnsona USA odkoupily od Ruska Aljašku.

Nedůstojný výstup

„Je mi slabo. Můžu vás požádat o whiskey?“ ptá se mátožný Johnson v kanceláři svého předchůdce Hannibala Hamlina (1809–1891). Jen co mu donesou skleničku, hodí ji do sebe. A hned nato další dvě. Tvář mu rázem zrudne jak brazilské rajče.

Byť je v takovém stavu, že by si od něj odsedl i ruský mužik, za pár minut vystoupá na pódium Kongresu, odkud před nastoupenými politickými špičkami oddrmolí viceprezidentskou přísahu.

Součástí ceremoniálu má být i jmenování nových senátorů, ale na to už Johnson nemá sílu, a tak jen co symbolicky políbí Bibli, rychle zmizí ve dveřích. „Svým opileckým a hloupým projevem zneuctil sebe i Senát.

V životě mi nebylo tak trapně,“ popíše své dojmy z Johnsonovy inaugurace republikánský senátor za stát Michigan Zachariah Chandler (1813–1879).

Zachránil ho alkohol?

O Johnsonově zálibě v alkoholu si brzy špitá celá Amerika. Prezident Lincoln ale za  viceprezidentem stojí. „Znám ho již mnoho let. Tehdy měl špatný den, ale nemusíte se obávat; Andy není žádný opilec,“ brání ho.

Neuběhne ovšem ani šest týdnů a věci naberou nečekaně tragický spád. 15. dubna Lincoln po atentátu ve Fordově divadle ve Washingtonu umírá, čímž se do čela země automaticky posouvá Johnson.

Za zmínku stojí, že i on se měl stát jednou z obětí projižanského spiknutí, ale zabiják, jenž ho měl odpravit, se toho večera tak opil, že než mělo k atentátu dojít, usnul. Johnson se ještě téže noci nechává odvézt k Lincolnově smrtelné posteli.

Pak se vrátí do hotelu a dle některých zdrojů si dá pár skleniček. Další den ho prý musejí k prezidentské přísaze dávat složitě „do pucu“. Podle jiných jde o pomluvy tehdejšího tisku, které stojí na chabých výpovědích znepřátelených senátorů.

Sužován tragédiemi

Johnson má ale reálnější problémy než jen pomluvy. V roce 1867 se dostává do sporu s většinově republikánským Kongresem kvůli odvolání ministra války Edwina Stantona (1814–1869).

Věci dojdou tak daleko, že se v květnu 1868 hlasuje o prezidentově odvolání z funkce! „Jeden syn se mi zabil, zeť zemřel v bitvě o Nashville, další syn propadl alkoholu a druhý zeť na tom není lépe.

Myslím, že jsem již zažil dost bolesti i bez toho, aby mě teď vyšetřovali,“ napíše v těchto dnech Johnson v dopise jednomu z přátel. Prezident překvapivě impeachment o jediný hlas ustojí.

Od té doby začne sekat latinu a snaží se udobřit si Kongres i své politické nepřátele. Těsně před odchodem z funkce v roce 1869 například vydá všeobecnou amnestii občanům bývalé Konfederace. Celkově je ale pro něj prezidentství jenom utrpením.

Není divu, že po skončení prvního mandátu již o druhý neusiluje a vrátí se domů do Tennessee.

Byl prvním americkým prezidentem v historii, který čelil impeachmentu.
Byl prvním americkým prezidentem v historii, který čelil impeachmentu.

*** Zdravější než voda ***

* Říká se, že známým pijanem v Bílém domě byl i v pořadí druhý prezident USA John Adams (1735–1826)…„Není tu nic k pití a myslím, že mi z toho bude zle,“ napíše například své ženě během návštěvy Filadelfie v roce 1777. Jeho láska k pití má prý svoje kořeny již v dětství.

* Ve věku 15 let si měl dávat pivo už před snídaní. „Pití alkoholu bylo v té době normální…Obzvlášť ve městech byla voda často zkažená…Alkohol tak byl tou lepší volbou,“ vysvětluje současný americký autor Scott C. Martin.

* Kromě toho Adams údajně již od osmi let kouřil tabák. Navzdory těmto pokleskům v životosprávě se dožil 90 let.

Foto: Wikimedia Commons, Pinterest
Zdroje informací: BROŽ, Ivan. Encyklopedie amerických prezidentů, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Vyrostla na londýnském mostě celá čtvrť?
Oba břehy Temže v Londýně spojovala kdysi stavba, označovaná za jeden z divů světa. Most, který se stal samostatnou městskou čtvrtí a také místem odporné přehlídky popravených nešťastníků. Most v samém centru Londýna postavili už Římané v roce 46 našeho letopočtu. Byl dřevěný a vydržel téměř 1000 let, než ho v roce 1013 nechal spálit král Ethelred II. (asi 968–1016), […]
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…   […]
Dva Bergerové, jedno zlo: Postrach pařížského gestapa & dozorce v koncentráku
Mladého muže vezou k výslechu na gestapo, a to kvůli podezření, že pomáhal francouzskému odboji. Vůz zastavuje u jedné z budov na pařížské Rue de la Pompe, mezi jejímiž zdmi se odehrává brutální mučení, a někdy dokonce i vraždy. To všechno nejen se svolením, ale také častým přičiněním Friedricha Bergera, který úřadovnu vede. Sám Friedrich […]
premium
Úspěšná návrhářka doplatila na židovský původ
Velká okna, spousta světel, strop zdobený štuky, silný plyšový koberec, pohodlná křesílka, a hlavně dřevěné jeviště, po kterém se procházejí půvabné manekýnky. „Dělají-li šaty člověka, dělá paní Roubíčková samé vynikající lidi,“ rozplývá se nad předváděnými modely jedna z reportérek pro časopis Pestrý týden. Móda, vytříbený vkus, elegance. Tato slova mají za první republiky jedno synonymum […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz