22. 2. 1371: Po smrti Davida II. usedl na skotský trůn Robert II. a započala tak vláda Stuartovců.    
Domů     Unesl polský král budoucího Karla IV.?
Unesl polský král budoucího Karla IV.?
Unesl polský král budoucího Karla IV.?

Jestli má Kazimír III. Veliký z něčeho noční můry, pak je to český panovník Jan Lucemburský. Hrdě se totiž pyšní titulem polského krále a svůj nárok opírá o dědictví po dynastii Přemyslovců. „Ale polský trůn patří mně, jen mně!“ rozčiluje se Piastovec Kazimír. Navíc mu Lucemburk pije krev i svým vlivem, který má na slezská knížata.

Napětí mezi dvěma mocnými muži ve střední Evropě by se dalo krájet. „Provokoval už mého otce,“ ví dobře Kazimír III. (1310–1370). S Janem Lucemburským (1296–1346) se střetával již Vladislav Lokýtek (1361–1333).

Třeba v roce 1331 se jeho vojáci vydali na Moravu, kterou poplenili až k Břeclavi. Jan si to nenechal líbit. „Návštěvu“ sousedovi oplatil a donutil tehdy Lokýtka k uzavření příměří. Takhle to ale dál nejde! Rivalita mezi dvěma královstvími neprospívá nikomu.

Uherský panovník Karel I. Robert z Anjou (1288/1291–1342) se do věci vloží jako prostředník a pozve uprostřed parného léta roku 1335 oba znesvářené vládce do Trenčína.

Klid před bouří

Opulentní hostiny se tu střídají s rytířskými kláními. Na pozadí těchto radovánek si Jan Lucemburský, kterého do Trenčína doprovází jeho dědic a moravský markrabě Karel (budoucí Karel IV.; 1316–1378), s Kazimírem III. Velikým padnou do náruče.

Jejich nově nastolené přátelství pak stvrdí na podzim onoho roku tzv. vyšehradský traktát, signovaný v uherském Visegrádu. Král Jan se v něm zříká nároku na polskou korunu za odstupné ve výši 20 000 kop pražských grošů.

Kazimír uznává jeho svrchovanost nad vybranými slezskými knížectvími a vazalské svazky s dalšími tamními vládci.

Vznešený dlužník

Díky uzavřenému míru je napříště u polského královského dvora vítán i markrabě Karel, od roku 1341 uznaný český „rex iunior“, mladší král. Kazimír je dokonce tak rád, že ho vidí, že mu v dubnu 1343 je ochoten půjčit sumu 4000 kop pražských grošů.

Na co je mladý Lucemburk použije, není známo. Se splacením dluhu však vůbec nepospíchá. A Kazimír opět zuří. V hlavě se mu rozleží i osud Slezska. Přece jen by rád zdejší knížectví připojil k Polsku.

Počká si na vhodný okamžik… Jan s Karlem vytáhli v prosinci 1344 na další z křížových výprav proti pohanským Litevcům. Moc toho proti nim nesvedli, a tak už zjara následujícího roku míří domů.

Kazimír III. Veliký, který se mezitím přičinil o vznik protilucemburské koalice složené kromě Polska z Bavorska, Míšeňska, Durynska, Braniborska, Uher a Rakouska, si vyčíhá moment, kdy markrabě Karel nebude při návratu s otcem.

Podle českých pramenů se ho Kazimír v té chvíli pokusí unést, podle polských historiků ho rovnou zajme a načas uvězní v Kališi ve středním Polsku.

Poprvé žalář Karel okusil jako dítě, podruhé snad v Polsku.
Poprvé žalář Karel okusil jako dítě, podruhé snad v Polsku.

Vynucená odveta

I když se Karel nejspíš brzy opět ocitne na svobodě, jeho ego utrpělo. To si Lucemburkové nemohou nechat líbit! K dalšímu tahu se ale odhodlá jako první Kazimír III. V červnu 1345 vtrhnou jeho vojska na území spojenců českého krále, do Ratibořska a na Opavsko.

Kraje zle poplení. „Prosím, pomoz!“ volá do Prahy opavský vévoda Mikuláš II. (asi 1288–1365), vnuk Přemysla Otakara II. (kolem r. 1233–1278).

Jan Lucemburský nelení, do Kutné Hory svolává české i moravské pány a vyzývá je k účasti na odvetném polském tažení. Kdo by se jeho vůli vzpíral, tomu pohrozí. Všichni potáhnou proti Kazimírovi. Na 2000 mužů zakrátko překročí hranice.

Na polském území drancují, rabují, nechávají za sebou spálenou zemi. Jejich cílem je Krakov. Jakmile si to Kazimír III. uvědomí, rychle město zásobí, aby vydrželo vleklé obléhání. To nakonec nebude až tak dlouhé. Trvá všeho všudy osm dní.

Strategická chyba

Polákům táhnou na pomoc Uhři,“ přináší Janu Lucemburskému zprávy udýchaný posel. Český král zavelí k ústupu. Své vojsko rozdělí do dvou proudů, snad aby mužům ulehčil zásobování v zemi, kterou dříve poplenili. Dopustí se tím ovšem chyby.

Oba české voje se podle polského kronikáře Jana Dlugosze (1415–1480) střetnou s nepřátelskou přesilou, pro niž není problém jim uštědřit porážku. O to, co si předtím ukořistili, Češi a Moravané přicházejí.

Příměří mezi oběma králi pak pomůže vyjednat sám papež Klement VI. (1291–1352). Napětí ale přetrvá, i když se v následujících dvou letech válčit nebude.

Čas na mír

Jan Lucemburský je po smrti, Karel IV. se stal římským králem. Polský vládce v roce 1348 opět zatouží po Slezsku a pokusí se dobýt tamější centrum české moci – Vratislav. Neuspěje.

22. listopadu téhož roku konečně uzavírají Kazimír III. s Karlem IV. mírovou smlouvu. První jmenovaný se vzdává nároků na Slezsko, druhý zase na polský trůn. Česko-polská válka končí. Už bylo načase.

Na Evropu se řítí pohroma mnohem větších rozměrů – epidemie dýmějového moru, známá v historii jako černá smrt. Zřejmě právě ta významně přispěla k mírové dohodě. Je třeba čelit vážnějším problémům…

Zaostřeno na osobnosti
Ovlivněný hvězdami
Guy de Chauliac (asi 1300–1368) je francouzský lékař a chirurg, známý svými převratnými latinskými traktáty v tomto oboru. Příchod černé smrti ale svede na nevídaná nebeská znamení, která byla k vidění na obloze roku 1345.
Tribun lidu
Pochází z chudých poměrů, vzdělání získal jako samouk. Fascinuje ho antika a dějiny římské republiky. Díky své výřečnosti a charismatu se v roce 1347 Cola di Rienzo (131/1314–1354) poprvé nakrátko zmocní vlády nad Římem. Jeho reformy ale narazí u místní šlechty.
Tváří v tvář moru
Vzdělaný papež Klement VI. (1291–1352) si uvědomuje, že Židé nemají se šířením moru nic společného, a tak se je v roce 1348 snaží ochránit vydáním příslušné papežské buly. Později vyhlásí, že promíjí hříchy všem, kteří na mor zemřeli.
Milovaná královna
V Praze 1. srpna 1348 po krátké nemoci umírá Blanka z Valois (*1316), první choť Karla IV. Bylo jí pouhých 32 let. Králi po ní zůstaly jen dvě dcery, ale žádný dědic trůnu. Přesto jím její smrt silně otřásla. Z politického manželství se zrodila láska.
Zaostřeno na dobu
Královská svatba
Ve snaze upevnit protilucemburskou koalici provdá v roce 1345 polský král Kazimír III. Veliký svou dceru Kunhutu za Ludvíka Římana, jednoho ze synů římského císaře Ludvíka Bavora. Vytuší, že mezi ním a Lucemburky půjde do tuhého.
Invaze z ostrovů
Anglický král Edward III. chystá v rámci stoleté války invazi do Francie. Na počátku července 1346 jeho loďstvo ještě vrátí zpět silný protivítr, kanál La Manche tak překoná až ve dnech 11.–12. července. Do konce měsíce bude v jeho rukou důležité město Caen.
Náklad smrti
Konstantinopol, Trapezunt, Krym. Tam všude se v průběhu roku 1347 objevují nakažení morem. Na Evropu se valí černá smrt. V září pak v sicilské Messině přistává janovská flotila, plující z Krymu. Na lodích jsou nejen nakažení lidé, ale zřejmě i krysy a blechy.
Konec světa
25. ledna 1348 otřese větší částí Evropy silné zemětřesení, které má epicentrum v severoitalském kraji Friuli. Jeho intenzita dosáhne přibližně sedmi stupňů Richterovy škály. K zemi jdou celé vesnice, lidé, pronásledovaní tehdy morem, věří, že nastává apokalypsa.
Foto: Wikimedia Commons, Midjourney AI
Zdroje informací: MAZAN, Leszek. Polská Praha, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Unesl polský král budoucího Karla IV.?
Jestli má Kazimír III. Veliký z něčeho noční můry, pak je to český panovník Jan Lucemburský. Hrdě se totiž pyšní titulem polského krále a svůj nárok opírá o dědictví po dynastii Přemyslovců. „Ale polský trůn patří mně, jen mně!“ rozčiluje se Piastovec Kazimír. Navíc mu Lucemburk pije krev i svým vlivem, který má na slezská […]
Strom lásky: Unikátní relikviář ukradli lupiči
Městské muzeum v toskánském Lucignanu, které sídlí ve starobylém Palazzo Pretorio, ukrývá mimořádný skvost. Jde o relikviář známý jako Strom lásky. Podle legendy totiž sliby pronesené před ním trvají věčně. V minulosti se u něj proto konaly svatby. Dnes si zde vyznání šeptají milenci. Před sienským zlatníkem Gabriellem d‚Antoniem leží plátky zlata, drahé kameny a perly. Slovutný […]
4 zchudlé šlechtičny: Pracovat nemohly a ženiši se nehrnuli
Měly modrou krev a, jak se říká, na svět přišly se stříbrnou lžičkou v puse. Dalo by se proto předpokládat, že svůj život prožijí v luxusu. To však nebude tak docela pravda. Nad českou šlechtou se smráká a dcery ze slavných, starobylých rodů mají na přelomu 19. a 20. století často hluboko do kapsy. Na […]
premium
Kněze Toufara komunisté utloukli k smrti
Během nedělní bohoslužby se přímo před očima přítomných odehraje nevysvětlitelný zázrak. Je to počátek tragédie, která skončí obviněním, vězněním, mučením, a nakonec smrtí nevinného člověka. Od syna venkovského zemědělce a hospodského z vesničky Arnolec na Jihlavsku, Josefa Toufara (1902–1950), se očekává, že bude následovat rodinnou tradici a pokračovat v hospodaření. Jenže on si už odmalička rád […]
Věda a vynálezy
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Otec balonového létání se v Praze málem zřítil k zemi
„Hurá!“ volají Pražané a rukama nadšeně mávají na vzdalující se horkovzdušný balon. Píše se 31. říjen 1790 a francouzský průkopník balonového létání právě v české metropoli podniká první zdejší let. Společnost mu v gondole dělá odvážný hrabě Šternberk. Své účasti začne litovat v momentě, kdy se balon dostane do větrného poryvu, který oba pasažéry málem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hells Angels: Andělé, co přináší smrt
epochaplus.cz
Hells Angels: Andělé, co přináší smrt
Woodstock, který se odehraje v létě roku 1969, nese podtitul „tři dny míru a hudby“. Přestože na místo dorazí víc než půl milionu návštěvníků, během festivalu dojde jídlo i voda, silnice jsou ucpané, stát vyhlásí místo konání jako oblast humanitární katastrofy – celá akce proběhne v míru, klidu a na pohodu. Jenže to je kouzlo okamžiku. V ten
Pikantní kuře na koriandru
tisicereceptu.cz
Pikantní kuře na koriandru
Závan exotiky na vašem stole? Proč ne? Suroviny 4 kuřecí prsa 2 vaječné bílky 2 lžíce hladké mouky 2 červené chilli papričky 3 lžíce koriandrových lístků 3 lžíce sezamových semínek 2–3 lží
Nejkrásnější zahradní domky a altány pro vaši zahradu
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější zahradní domky a altány pro vaši zahradu
Chtěli byste si ve vaší zahradě vytvořit příjemné místo, na kterém můžete relaxovat a věnovat se vašim oblíbeným aktivitám? Dřevěný zahradní domek nebo altán může být tou správnou volbou. V tomto článku se podíváme na nejkrásnější zahradní domky a altány, ale také na to, jak si vybrat tu správnou zahradní stavbu, jaké jsou jejich výhody
Objevte luxus s kolekcí ECLISSE Syntesis Areo: Skryté zárubně pro náročné
iluxus.cz
Objevte luxus s kolekcí ECLISSE Syntesis Areo: Skryté zárubně pro náročné
[caption id="attachment_76350" align="alignnone" width="1500"] ECLISSE VIZUALIZACE - Syntesis AREO - otevřené podschodiště[/caption] Vstupte do světa elegance a sofistikovanosti s naší exkluzivní k
Štěpánová je každou noc v posteli sama
nasehvezdy.cz
Štěpánová je každou noc v posteli sama
Oblíbená herečka Bára Štěpánová (65) žije ve šťastném manželství s hudebníkem Miroslavem Barabášem (63) více než patnáct let. V nedávném rozhovoru se rozpovídala o radách pro fungující manželství.
Dejte si pivo, prospívá celému organismu
nejsemsama.cz
Dejte si pivo, prospívá celému organismu
Možná si říkáte, že to jsou jen plané řeči, ale pivo je opravdu zdravé. Pokud chcete z jeho účinků vytěžit maximum, dejte si jednu až dvě sklenice denně. Pivo, to je doslova koktejl nejrůznějších látek. Hlavní je samozřejmě voda, která tvoří 92 % v jednom litru piva. I proto platí, že pivo spolehlivě zahání žízeň. Pivo
Švýcarské tradiční pochoutky
epochanacestach.cz
Švýcarské tradiční pochoutky
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené
Geometrická jednoduchost venkovského útočiště
rezidenceonline.cz
Geometrická jednoduchost venkovského útočiště
Jedinečný domov pro rodinu s malými dětmi navrhl tým MXMA Architecture & Design ve spolupráci s Catlin Stothers Design s citem pro nejmenší detail. Se svými čistými liniemi a světlými interiéry rezidence kombinuje modernost se syrovostí přírody a nabízí svým obyvatelům autentické spojení s prostředím. Obě montrealské firmy spojily své kreativní síly, aby vytvořily jedinečný
Budete přesazovat? Zkuste hydroponii
panidomu.cz
Budete přesazovat? Zkuste hydroponii
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě
Doprovázeli mě andělé strážní?
skutecnepribehy.cz
Doprovázeli mě andělé strážní?
Pracovala jsem v domově důchodců. Jednou jsem se tam zdržela a ujel mi poslední autobus. Vydala jsem se domů pěšky… Svoji práci jsem měla ráda. Dělala jsem v malém domově důchodců, kde jsem měla na starosti třicet seniorů. Snažila jsem se jim podzim života zpříjemnit. Bylo tam i pár lidí, kteří neměli žádného příbuzného, a ti jsou velice vděční za to, když
Příliš „sladké“ dětství vede k větší nemocnosti v dospělosti
21stoleti.cz
Příliš „sladké“ dětství vede k větší nemocnosti v dospělosti
Cukr je dnes nepřítelem číslo jedna ve výživě, odborníci mu přisuzují řadu negativních účinků na naše zdraví. Nejnovější výzkum odhalil, že vysoká konzumace cukru v dětství se některými účinky projeví
Záhadný hominid se ukrýval v lesích: Byl to jen agresivní poustevník?
enigmaplus.cz
Záhadný hominid se ukrýval v lesích: Byl to jen agresivní poustevník?
U našich sousedů – v Polsku lze čas od času narazit na zmínku o záhadném tvorovi, který v mnohém připomínal severoamerického bigfoota. Jeho pozorování však byla omezena pouze na závěr 19. století. Dom
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz