19. 4. 1422: Ve Vídni se konala slavná svatba, která spojila Lucemburky s Habsburky. Vévoda Albrecht II. pojal za manželku Alžbětu, jedinou dceru Zikmunda Lucemburského.    
Domů     Unesl polský král budoucího Karla IV.?
Unesl polský král budoucího Karla IV.?
Unesl polský král budoucího Karla IV.?

Jestli má Kazimír III. Veliký z něčeho noční můry, pak je to český panovník Jan Lucemburský. Hrdě se totiž pyšní titulem polského krále a svůj nárok opírá o dědictví po dynastii Přemyslovců. „Ale polský trůn patří mně, jen mně!“ rozčiluje se Piastovec Kazimír. Navíc mu Lucemburk pije krev i svým vlivem, který má na slezská knížata.

Napětí mezi dvěma mocnými muži ve střední Evropě by se dalo krájet. „Provokoval už mého otce,“ ví dobře Kazimír III. (1310–1370). S Janem Lucemburským (1296–1346) se střetával již Vladislav Lokýtek (1361–1333).

Třeba v roce 1331 se jeho vojáci vydali na Moravu, kterou poplenili až k Břeclavi. Jan si to nenechal líbit. „Návštěvu“ sousedovi oplatil a donutil tehdy Lokýtka k uzavření příměří. Takhle to ale dál nejde! Rivalita mezi dvěma královstvími neprospívá nikomu.

Uherský panovník Karel I. Robert z Anjou (1288/1291–1342) se do věci vloží jako prostředník a pozve uprostřed parného léta roku 1335 oba znesvářené vládce do Trenčína.

Klid před bouří

Opulentní hostiny se tu střídají s rytířskými kláními. Na pozadí těchto radovánek si Jan Lucemburský, kterého do Trenčína doprovází jeho dědic a moravský markrabě Karel (budoucí Karel IV.; 1316–1378), s Kazimírem III. Velikým padnou do náruče.

Jejich nově nastolené přátelství pak stvrdí na podzim onoho roku tzv. vyšehradský traktát, signovaný v uherském Visegrádu. Král Jan se v něm zříká nároku na polskou korunu za odstupné ve výši 20 000 kop pražských grošů.

Kazimír uznává jeho svrchovanost nad vybranými slezskými knížectvími a vazalské svazky s dalšími tamními vládci.

Vznešený dlužník

Díky uzavřenému míru je napříště u polského královského dvora vítán i markrabě Karel, od roku 1341 uznaný český „rex iunior“, mladší král. Kazimír je dokonce tak rád, že ho vidí, že mu v dubnu 1343 je ochoten půjčit sumu 4000 kop pražských grošů.

Na co je mladý Lucemburk použije, není známo. Se splacením dluhu však vůbec nepospíchá. A Kazimír opět zuří. V hlavě se mu rozleží i osud Slezska. Přece jen by rád zdejší knížectví připojil k Polsku.

Počká si na vhodný okamžik… Jan s Karlem vytáhli v prosinci 1344 na další z křížových výprav proti pohanským Litevcům. Moc toho proti nim nesvedli, a tak už zjara následujícího roku míří domů.

Kazimír III. Veliký, který se mezitím přičinil o vznik protilucemburské koalice složené kromě Polska z Bavorska, Míšeňska, Durynska, Braniborska, Uher a Rakouska, si vyčíhá moment, kdy markrabě Karel nebude při návratu s otcem.

Podle českých pramenů se ho Kazimír v té chvíli pokusí unést, podle polských historiků ho rovnou zajme a načas uvězní v Kališi ve středním Polsku.

Poprvé žalář Karel okusil jako dítě, podruhé snad v Polsku.
Poprvé žalář Karel okusil jako dítě, podruhé snad v Polsku.

Vynucená odveta

I když se Karel nejspíš brzy opět ocitne na svobodě, jeho ego utrpělo. To si Lucemburkové nemohou nechat líbit! K dalšímu tahu se ale odhodlá jako první Kazimír III. V červnu 1345 vtrhnou jeho vojska na území spojenců českého krále, do Ratibořska a na Opavsko.

Kraje zle poplení. „Prosím, pomoz!“ volá do Prahy opavský vévoda Mikuláš II. (asi 1288–1365), vnuk Přemysla Otakara II. (kolem r. 1233–1278).

Jan Lucemburský nelení, do Kutné Hory svolává české i moravské pány a vyzývá je k účasti na odvetném polském tažení. Kdo by se jeho vůli vzpíral, tomu pohrozí. Všichni potáhnou proti Kazimírovi. Na 2000 mužů zakrátko překročí hranice.

Na polském území drancují, rabují, nechávají za sebou spálenou zemi. Jejich cílem je Krakov. Jakmile si to Kazimír III. uvědomí, rychle město zásobí, aby vydrželo vleklé obléhání. To nakonec nebude až tak dlouhé. Trvá všeho všudy osm dní.

Strategická chyba

Polákům táhnou na pomoc Uhři,“ přináší Janu Lucemburskému zprávy udýchaný posel. Český král zavelí k ústupu. Své vojsko rozdělí do dvou proudů, snad aby mužům ulehčil zásobování v zemi, kterou dříve poplenili. Dopustí se tím ovšem chyby.

Oba české voje se podle polského kronikáře Jana Dlugosze (1415–1480) střetnou s nepřátelskou přesilou, pro niž není problém jim uštědřit porážku. O to, co si předtím ukořistili, Češi a Moravané přicházejí.

Příměří mezi oběma králi pak pomůže vyjednat sám papež Klement VI. (1291–1352). Napětí ale přetrvá, i když se v následujících dvou letech válčit nebude.

Čas na mír

Jan Lucemburský je po smrti, Karel IV. se stal římským králem. Polský vládce v roce 1348 opět zatouží po Slezsku a pokusí se dobýt tamější centrum české moci – Vratislav. Neuspěje.

22. listopadu téhož roku konečně uzavírají Kazimír III. s Karlem IV. mírovou smlouvu. První jmenovaný se vzdává nároků na Slezsko, druhý zase na polský trůn. Česko-polská válka končí. Už bylo načase.

Na Evropu se řítí pohroma mnohem větších rozměrů – epidemie dýmějového moru, známá v historii jako černá smrt. Zřejmě právě ta významně přispěla k mírové dohodě. Je třeba čelit vážnějším problémům…

Zaostřeno na osobnosti
Ovlivněný hvězdami
Guy de Chauliac (asi 1300–1368) je francouzský lékař a chirurg, známý svými převratnými latinskými traktáty v tomto oboru. Příchod černé smrti ale svede na nevídaná nebeská znamení, která byla k vidění na obloze roku 1345.
Tribun lidu
Pochází z chudých poměrů, vzdělání získal jako samouk. Fascinuje ho antika a dějiny římské republiky. Díky své výřečnosti a charismatu se v roce 1347 Cola di Rienzo (131/1314–1354) poprvé nakrátko zmocní vlády nad Římem. Jeho reformy ale narazí u místní šlechty.
Tváří v tvář moru
Vzdělaný papež Klement VI. (1291–1352) si uvědomuje, že Židé nemají se šířením moru nic společného, a tak se je v roce 1348 snaží ochránit vydáním příslušné papežské buly. Později vyhlásí, že promíjí hříchy všem, kteří na mor zemřeli.
Milovaná královna
V Praze 1. srpna 1348 po krátké nemoci umírá Blanka z Valois (*1316), první choť Karla IV. Bylo jí pouhých 32 let. Králi po ní zůstaly jen dvě dcery, ale žádný dědic trůnu. Přesto jím její smrt silně otřásla. Z politického manželství se zrodila láska.
Zaostřeno na dobu
Královská svatba
Ve snaze upevnit protilucemburskou koalici provdá v roce 1345 polský král Kazimír III. Veliký svou dceru Kunhutu za Ludvíka Římana, jednoho ze synů římského císaře Ludvíka Bavora. Vytuší, že mezi ním a Lucemburky půjde do tuhého.
Invaze z ostrovů
Anglický král Edward III. chystá v rámci stoleté války invazi do Francie. Na počátku července 1346 jeho loďstvo ještě vrátí zpět silný protivítr, kanál La Manche tak překoná až ve dnech 11.–12. července. Do konce měsíce bude v jeho rukou důležité město Caen.
Náklad smrti
Konstantinopol, Trapezunt, Krym. Tam všude se v průběhu roku 1347 objevují nakažení morem. Na Evropu se valí černá smrt. V září pak v sicilské Messině přistává janovská flotila, plující z Krymu. Na lodích jsou nejen nakažení lidé, ale zřejmě i krysy a blechy.
Konec světa
25. ledna 1348 otřese větší částí Evropy silné zemětřesení, které má epicentrum v severoitalském kraji Friuli. Jeho intenzita dosáhne přibližně sedmi stupňů Richterovy škály. K zemi jdou celé vesnice, lidé, pronásledovaní tehdy morem, věří, že nastává apokalypsa.
Foto: Wikimedia Commons, Midjourney AI
Zdroje informací: MAZAN, Leszek. Polská Praha, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí […]
Potopil Maffii dámský knoflík?
Paní Lola vyndává ze skříně svůj kostým. Vždycky jí přišel originální, zdobilo ho na 50 knoflíků. Teď jeden z nich opatrně odpárá. Tato ozdoba poslouží jako tajná schránka, v níž propašuje zprávu do Prahy. Najít správného kurýra není jen tak. A nenápadná paní Aloisie, pro přátele Lola Linhartová (1889–po r. 1935), se k tomu výborně hodí. Je manželkou […]
premium
Komunisté ze vzácné knihovny udělali obilnou sýpku
V Indii loví tygry a v Himalájích kozorožce. Na svém panství v západoslovenských Oponicích hostí šlechtice, diplomaty i obchodníky… Henrich Apponyi si rád užívá, i když se mu nedostává peněz. Naseká dluhy, které nesplácí. Na lehkovážnost nezodpovědného floutka doplatí i knihovna, kterou založil jeho pradědeček.   Miluje knihy. Obzvlášť pak prvotisky, kterých má ve své […]
Chtěli Keltové ukrást faraonův poklad?
„Zrádci!“ rozzuří se Ptolemaios II. Keltové, kteří mu před časem tolik pomohli, se vzbouřili. Zdá se, že jim zachutnala moc a rádi by ovládli Egypt. Taková pošetilost! Ptolemaios s nimi rázně zatočí a těm, kteří nepadnou v boji, připraví vskutku krutý trest.   Vzbouřil se proti němu nevlastní bratr Magas. Zatoužil po trůnu! Egyptský vládce Ptolemaios […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
panidomu.cz
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz