9. 7. 1357: V 5 hodin a 31 minut položil císař Karel IV. základní kámen ke svatbě kamenného mostu v Praze přes Vltavu. Čas nebyl vybrán náhodou, šlo o magickou řadu lichých čísel.    
Domů     Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník
Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník
14.3.2025
Desfoursové: Rod přivedl do Čech nestydatý loupežník

Albrecht z Valdštejna mu příliš nedůvěřoval, považoval ho za nejnestydatějšího loupežníka! Když přijde na lámání chleba, Mikuláš Desfours frýdlantského vévodu skutečně nepodpoří. Raději zachová věrnost císaři, za což bude štědře odměněn.

Desfoursové původně žili v Brabantsku (na území Nizozemska), kolem roku 1450 však natrvalo přesídlí do nedalekého Lotrinska (na severovýchodě dnešní Francie). Věrně slouží zdejším vévodům, díky čemuž jejich vliv i bohatství roste.

Ludvík Desfours (asi 1543–1613) je schopný diplomat a jako lotrinský vyslanec působí několik let v Praze na dvoře císaře Rudolfa II. (1552–1612). Z prvního manželství má dva syny. Starší Jan se po jeho smrti ujímá správy rodinného majetku v Lotrinsku.

Mladší Mikuláš (asi 1588–1661) se o sebe musí postarat sám. Duší je dobrodruh a voják. Táhne ho to do světa a shodou okolností nakonec zakotví v Čechách, o kterých mu otec už leccos vyprávěl…

Spokojený císař

První bojové zkušenosti získal ve válkách s Turky a v Nizozemí. Zkraje roku 1611 se Mikuláš účastní vpádu pasovských žoldnéřů do Čech a později válčí ve Furlánsku (na severovýchodě dnešní Itálie).

Po vypuknutí třicetileté války (v letech 1618–1648) se opět objevuje v Čechách. Nechal se naverbovat do císařské armády, nejspíš velí jízdnímu oddílu. V listopadu 1618 zasáhne do bitvy u Lomnice nad Lužnicí, ve které je zajat.

Kdy a za jakých okolností byl propuštěn, zůstává nejasné, nicméně na česká bojiště se vrátí. „Byl přítomen i v bitvě na Bílé hoře, pak bojoval především v severním Německu proti Dánům,“ vypráví současný spisovatel Pavel Koblasa.

V poli Mikuláš vyniká odvahou i organizačními schopnostmi. Císař Ferdinand II. (1578–1637) ho za věrné služby opakovaně odmění – v roce 1626 ho povýší do stavu svobodných pánů, o osm let později se pak Desfours stává říšským hrabětem.

Albrechtovi z Valdštejna často oponoval a nakonec se od něj odvrátil!
Albrechtovi z Valdštejna často oponoval a nakonec se od něj odvrátil!

O kořist nepřijde

Zřejmě od roku 1625 slouží pod Albrechtem z Valdštejna (1583–1634). Zpočátku jsou jejich vztahy napjaté – Mikuláš vévodovi často oponuje a zpochybňuje jeho rozhodnutí. Časem si ale na sebe zvyknou.

Desfours je brzy povýšen na plukovníka a do bitvy u Lützenu v listopadu 1632 zasáhne už jako generál. Vojenské hodnosti však nejsou jedinou odměnou za jeho služby Habsburkům. Podílí se na porcování majetku, zabaveného po Bílé hoře protestantům.

V roce 1628 získal od Valdštejna jako léno zámek Hrubý Rohozec i s okolním panstvím.

Zůstal neutrální

Je to nejnestydatější loupežník mezi plukovníky!“ údajně o něm jednou prohlásil Albrecht z Valdštejna. Svým způsobem měl pravdu. Mikuláš by kvůli němu rozhodně nechtěl přijít o svou dobrou pověst na císařském dvoře.

Proto podle Koblasy počátkem roku 1634 „při vzpouře proti Valdštejnovi zastával neutrální pozici“. Po vévodově vraždě je rozporcováno jeho obrovské panství. Zkrátka nepřijde ani Desfours.

Hrubý Rohozec se stává jeho výlučným vlastnictvím a s císařovým souhlasem nově získává také panství Malá Skála a Semily. Ještě v roce 1634 je pak Mikuláš jmenován císařským podmaršálkem, navíc Ferdinand II. ho uvede do dvorské válečné rady.

Ani to ale ještě není všechno. V květnu 1636 říšský hrabě Desfours obdrží inkolát (domovské právo), což urychlí jeho přijetí do české stavovské obce.

Zajistil si dědice

Zámek v Hrubém Rohozci zvelebuje a systematicky z něj buduje centrum rodového majetku v Čechách. Ten je vcelku rozsáhlý, jak upřesňuje Koblasa:

„K rohozeckému panství náleželo jedno město a 25 vesnic, k semilskému dvě města a 19 vsí, k maloskalskému 34 vesnic.“ Kdo se o ně jednou postará?

Již v roce 1627 si Mikuláš vzal Marii Eufemii z Eggenbergu, která mu v průběhu let porodí dědice Albrechta Maxmiliána (1629–1683) a další tři potomky. Po její předčasné smrti se hrabě ožení znovu, ale dalších dětí se už nedočká.

Zakladatel české linie šlechtického rodu Desfoursů umírá v prosinci 1661. Jeho ostatky spočinou v kostele sv. Ignáce v Jičíně a v 19. století budou převezeny do rodinné hrobky v Železném Brodě.

Rozumní hospodáři

Také slouží v císařské armádě. Dotáhne to na generála a císař mu za odměnu vylepší erb! S majetkem, který zdědil po otci, nakládá Albrecht Maxmilián rozumně. Projeví se jako zodpovědný hospodář.

Na jeho popud přicházejí do dosud neobydlených částí Jizerských hor noví osadníci. Zakládají zde osady Albrechtice, Maxov nebo Antonínov. Na druhou stranu hrabě podporuje rekatolizaci, a z jeho panství značná část obyvatel raději odejde.

V osídlování Jizerských hor a jejich podhůří pokračují i Albrechtovi synové. Za jejich životů se rod Desfoursů v Čechách také rozdělí do tří linií – rohozecké, maloskalské a semilské.

Zámek Hrubý Rohozec – hlavní rodové sídlo – projde na konci 17. století barokní přestavbou, svou současnou podobu pak získává o dvě století později. Desfoursům bude patřit až do roku 1945, kdy je vyvlastněn a přejde do správy čs. státu.

Foto: Foto:: Wikimedia Commons, Meisterdrucke.com
Zdroje informací: HALADA, Jan. Lexikon české šlechty, ČORNEJ, Petr; BĚLINA Pavel, Slavné bitvy naší historie, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Opomíjený Perugino: Kdysi byl slavnější než da Vinci
S vypětím všech sil dokončuje stárnoucí Pietro Perugino své poslední dílo. Jde o fresku Madony s dítětem v kostelíku v městečku Fontignano. O pár desetiletí dříve přitom patřil mezi nejvyhledávanější malíře Itálie. „Za peníze byl ochoten zaprodat duši,“ uvádí životopisec Vasari. Zničila Peruginovu hvězdnou kariéru hamižnost? Na hlavní oltářní stěně v Sixtinské kapli ve Vatikánu se rýsuje freska Narození Páně. Jejím […]
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
nasehvezdy.cz
Branišová: Dítě, nebo rozchod?
Slavný hokejista Jaromír Jágr (53) se mění k nepoznání, ale možná ne tím směrem, který si jeho krásná přítelkyně, televizní moderátorka Dominika Branišová (30), přeje nejvíc. Pomáhá jí v domácnost
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Když je vedro, hurá k vodě!
epochanacestach.cz
Když je vedro, hurá k vodě!
Léto na Vysočině voní po borovicích, opalovacím krému a studené malinovce. Ať už se vidíte spíš s nohama v rybníce nebo v proudu skluzavky, Vysočina nabízí obojí. Není to totiž jen kraj kopců a lesů, ale i vody – čisté, přírodní, zábavné i relaxační. Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších míst, kde se v létě
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
epochaplus.cz
Průlomové vynálezy historie: Na počátku byl jeden rozdělaný ohýnek
Vývoj lidstva jde nezadržitelně kupředu, někdy dokonce spěchá tak rychle, že za sebou nechává stovky zmařených životů. Jindy ale přispěje ke zkvalitnění všedních dní, jako je tomu třeba v případě splachovacích toalet. Ovládnutí ohně, jednoho z prvních a nejdůležitějších vynálezů, však zcela zásadně proměnilo směr lidských dějin a položilo základy naší civilizace. Oheň: Dobrý sluha,
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
enigmaplus.cz
Tajemný Vyšehrad: Skrývá ve svém nitru nález století?
Na konci srpna roku 2014 se výzkumníkům z Archeologického ústavu Akademie věd ČR podaří zásadní archeologický objev. V útrobách Vyšehradu odhalí pozůstatky gigantického kostela. Kdo ho postavil? Za ja
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
iluxus.cz
DS Automobiles nabízí N°4 už i v České republice
DS N°4, nejnovější výtvor představený společností DS Automobiles, je nyní k dispozici k objednání. Jako hybrid s autonomním dobíjením je DS N°4 k dispozici již od 770 000 Kč v zaváděcí akci na speciál
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
epochalnisvet.cz
V Dubaji vzniká rezidence s fotbalovou duší
Když se fotbalový klub Chelsea rozhodne vstoupit do světa realit, nevznikne z toho jen obyčejný projekt. V Dubaji se právě chystá unikát, který spojuje vášeň pro sport, luxusní životní styl a architektonické ambice. Rezidenční mrakodrapy s výhledem moře nabídnou nejen prvotřídní zázemí pro regeneraci, ale dokonce i střešní fotbalové hřiště. V Dubaji jsme zvyklí na ledacos. Nekonečné skypooly
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
21stoleti.cz
Ze 4 800 let starých zubů byl sekvenován první lidský genom ze starověkého Egypta
Pokusy o extrakci DNA z mumií starověkého Egypta nebyly dlouho příliš úspěšné, ukázalo se totiž, že mumifikace zřejmě rozpad DNA urychluje. Nyní se však odborníkům podařilo sekvenovat genom obyvatele
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
nejsemsama.cz
Bulharsko a jeho nejkrásnější přímořské skvosty
Na které vás čeká nejvíc zábavy, nejlepší servis a kde nejvíc načerpáte sílu z nespoutané přírody? Přinášíme vám výběr pláží na pobřeží Černého moře, na nichž si dovolenou v Bulharsku bezvadně užijete! Zlaté písky Pulzující život, dovolenková atmosféra a relax na lehátku s drinkem v ruce. Právě to je vyhlášená pláž Bulharska v letovisku Zlaté písky. Nachází se asi 17 kilometrů severně od přístavního města Varna. Jde
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
skutecnepribehy.cz
Přítelkyně mého vnuka mi zkazila narozeniny
Ne každému mladému se musí oslavy staršího člověka líbit, ale určitě by bylo slušností to alespoň předstírat. Partnerka mého vnuka to nezvládla. Lada se jmenovala, a už to jméno zavánělo povýšeností. Jak jsem ho uslyšela, zapracovala moje ženská intuice a vnitřní hlas mi řekl, že s touto dívkou náš Lukáš šťastný nebude. Ale všichni mi oponovali, že až
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz