Kdysi dávno vládl českým zemím bájný kníže Žibřid, který jim prý získal do znaku orlici. Jeho synovi Bruncvíkovi to ale nestačilo. Zatoužil po něčem mnohem reprezentativnějším. Vydal se proto na cesty, aby Čechám zajistil důstojnější symbol.
Alespoň tak líčí původ lva v našem státním znaku spisovatel Alois Jirásek. Kde se pro svou pověst inspiroval? Mohla mít nějaké historické kořeny?
Bruncvík na svých cestách narazí v lese na lva bojujícího s drakem. Rozhodne se zvířeti pomoci a drakovi setne hlavy. Šelma se za odměnu stává jeho věrným společníkem.
Další putování zavádí bájného knížete do hradu, kde osvobodí dívku hlídanou hady a dalšími obludami – krásnou dceru krále Olibria. Je zraněn a zachráněná princezna mu léčí rány. Její otec trvá na tom, že si Bruncvík musí jeho dceru vzít a zůstat na jeho hradě.
I vy se staňte členem našeho History Plus klubu a odemkněte si tak tento i všechny ostatní Premium články a užívejte si nerušené procházky českou i světovou historií.
Jako člen History Plus klubu získáte nejen plný přístup ke všem článkům zde na historyplus.cz, ale také výhodné slevy na knihy a časopisy z našeho vydavatelství.
Členství v History Plus klubu stojí pouhých 69 Kč měsíčně a můžete ho kdykoliv zrušit. Pokud chcete členství ještě výhodněji, můžete si vybrat roční předplatné za 690 Kč a získat tak 2 měsíce zdarma.
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.