3. 4. 1876: Ve Zlíně přišel na svět Tomáš Baťa, tvůrce světového obuvnického impéria.    
Domů     Běsnící Krakatoa vydala nejsilnější zvuk v dějinách
Běsnící Krakatoa vydala nejsilnější zvuk v dějinách
Exploze vulkánu

Posádka obchodní lodi slyší ohromující explozi a vidí mnohakilometrový sloup prachu, stoupající k nebi. Pak se na ni snese temnota, z níž začnou pršet ohnivé projektily, nemilosrdně ničící vše živé i neživé.

O tom, že na ostrově Krakatoa mezi Sumatrou a Jávou leží sopka, se ví už od starověku. Zřejmě v roce 535 n. l. vysílá hora, vysoká 2000 metrů, první varování. „Ozval se ohlušující hrom, po kterém se země otřásla. Všude černočerná tma, hromy a blesky.

Poté udeřil zuřivý vichr spolu s prudkým lijákem,“ vypráví o události Pararaton – Kniha králů, jávská kronika ze 16. století.

Hora je výbuchem zničena, vytvoří se podmořská kaldera široká sedm kilometrů, dosud spojená Jáva se Sumatrou se oddělí Sundským průlivem a sopečný popel v atmosféře způsobí dvouleté ochlazení, největší za poslední dvě tisíciletí. Pak nastane klid. Krakatoa ale ještě neřekla své poslední slovo…

Předstíraný spánek

Vulkán na sebe upozorní mezi květnem 1680 a únorem 1681, kdy nizozemští námořníci hlásí mírnou aktivitu kráterů Danan a Perboewatan na Krakatoe. Nikoho to tehdy ale neohrožuje a na další dvě století Krakatoa opět usne.

„Je to vyhaslá sopka,“ tvrdí se dokonce o ní. Ostrov Krakatoa o rozměrech 9 x 5 kilometrů je v té době tropickým rájem, pokrytým bujnou vegetací.

Lodě se k němu bez obav přibližují a sama sopka svou aktuální výškou 800 metrů představuje vítaný orientační bod. Svět by mohl varovat jen stoupající počet zemětřesení, která je v Sundském průlivu možné zaznamenat.

Korál, který tsunami po explozi vyvrhla na břeh, vážil přes 100 tun.
Korál, který tsunami po explozi vyvrhla na břeh, vážil přes 100 tun.

Předehra k temnotě

Když 20. května 1883 německá loď Elizabeth z bezprostřední blízkosti zaregistruje erupci kráteru Perboewatan, má sice pomyslný lístek do první řady, ale šestikilometrový sloup popela a par nemohou přehlédnout ani obyvatelé Batávie (dnešní indonéské Jakarty), vzdálené 160 kilometrů.

Krakatoa se ovšem stále teprve nadechuje k tomu nejhoršímu. Ani erupce 19. června nebo 14. srpna ještě neznamenají žádnou katastrofu, i když ve druhém případě padne na celou oblast mrak popela, který vyvolá čtyřhodinovou tmu.

Vše je ale jen předehrou k hlavnímu dějství, které si vulkán přichystá na 26. srpna 1883.

Kam se podělo Slunce?

Krátce po poledni se ostrov otřese ohromující explozí, slyšitelnou až do vzdálenosti 50 kilometrů. Je to takzvaná pliniovská erupce, nejsilnější z vulkanických výbuchů. Jméno dostala podle římského spisovatele Plinia mladšího (61–113 n.

l.), který byl svědkem erupce Vesuvu v roce 79 a zničení Pompejí a jehož přesné zápisky položily základ pozdější vulkanologie.

Nepřetržité výbuchy na Krakatoe nyní vyvrhují sloupec popela do výšky až 27 kilometrů a v oblasti o průměru 4160 kilometrů je Slunce tak zastíněno, že nastává tma.

Pobřeží Sumatry a Jávy zasahuje vlna tsunami a na lodě, plující ve vzdálenosti až 20 kilometrů, dopadají kusy vyvřelin o průměru deseti centimetrů. Ani teď ale Krakatoa nehodlá přestat…

Den posledního soudu

Příští den následuje čtveřice dalších gigantických erupcí. V 5.30, 6.44, 10.02 a 10.41 hodin přicházejí monstrózní otřesy. „Exploze jsou tak silné, že ušní bubínky více než poloviny mé posádky jsou protrženy.

Jsem přesvědčen, že přišel den posledního soudu,“ zapíše si kapitán britské lodi Norham Castle, která se v době exploze nacházela zhruba 60 kilometrů od sopky.

Do moře se valí proudy žhavé lávy, které vzápětí vytvoří vlnu tsunami, vysokou až 46 metrů. Vlna dospěje k pobřeží Jávy, prorazí si cestu asi 25 kilometrů do vnitrozemí a zpustoší desítky tamních osad. Do 80kilometrové výšky je vymrštěno 21 krychlových kilometrů horniny a popela.

Tragédie v přímém přenosu

Třetí z explozí Krakatoy, zesílená průnikem mořské vody přímo do otevřeného kráteru, je podle vědců nejsilnějším zvukem v dějinách planety.

Uslyší ho i Australané, vzdálení přes 3000 kilometrů, zaznamenán je také na Mauritiu v Indickém oceánu, který leží ve vzdálenosti 4800 kilometrů. Erupce se rovná účinkům 13 000 jaderných bomb, které v srpnu 1945 zpustošily japonskou Hirošimu.

Je to současně první sopečná erupce v dějinách, o níž je svět informován prakticky v přímém přenosu.

Teprve krátce před výbuchem bylo totiž v oblasti dokončeno pokládání telegrafních kabelů, a tak se zpráva o tragédii okamžitě rozlétne do všech stran. „To bylo poprvé, co explodovala sopka a celý svět se o tom okamžitě dozvěděl,“ vysvětluje současný britský geolog Nick Petford.

Kriticky ohrožený nosorožec jávský výbuch Krakatoy přežil.
Kriticky ohrožený nosorožec jávský výbuch Krakatoy přežil.

Vulkán číhá dál

Ráno 28. srpna 1883 se Krakatoa odmlčí, i když doznívající drobnější erupce budou pokračovat ještě dva měsíce. Už je možné sčítat ztráty. Bilance explozí je tragická.

Kolonie Nizozemská východní Indie zaznamená, že zničeno je 162 měst a vesnic, 132 dalších je vážně poškozeno. O život přišlo nejméně 36 417 lidí, zraněné nikdo spočítat nedokáže. Ostrov Krakatoa se hroutí, přichází o dvě třetiny své hmoty.

Sopka ale zůstává i nadále činná a dodnes patří mezi nejnebezpečnější místa na naší planetě.

Ráj povstal z popela

Smrtící erupce má kupodivu také pozitivní důsledky. Sopečný popílek, dopadající na pevninu, obohatí dosud neúrodnou půdu na Sumatře a promění ostrov v tropický ráj.

Kriticky ohrožení nosorožci jávští jen tak tak přežijí, ale zničení rozsáhlých oblastí jim pak poskytne nové prostory, kde se začnou rozmnožovat (dnes jsou opět kriticky ohroženým živočišným druhem). Přesto obyvatelé vzhlížejí k vulkánu s obavami. Do vzdálenosti 50 kilometrů totiž v současnosti žije téměř 300 000 lidí.

Zaostřeno na osobnosti
Český Edison
Vynálezce František Křižík (1847–1941) dostává v roce 1881 za svou obloukovou lampu zlatou medaili na Mezinárodní elektrotechnické výstavě v Paříži. Za svůj vynález si zároveň vyslouží přezdívku Český Edison.
Odchod krále oper
V italských Benátkách 13. února 1883 umírá německý hudební skladatel a dirigent Richard Wagner (*1813), autor slavných oper jako Bludný Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin nebo Prsten Nibelungův.
Skotský romantik
Skotský spisovatel Robert Louis Stevenson (1850–1894) vydává 14. listopadu 1883 poprvé knižně své nejslavnější dílo Ostrov pokladů. První české vydání klasického románu o pirátech přijde na řadu pod názvem Zlatý ostrov až v roce 1901.
Pečlivý architekt
Jednatřicetiletý, dosud nepříliš známý katalánský architekt Antoni Gaudí (1852–1926) přebírá v roce 1883 práce na rozestavěném kostele Sagrada Família v Barceloně. Zakázce pak věnuje zbytek života, a na stavbě dokonce i přespává.
Zaostřeno na dobu
Volání pana Watsona
V březnu 1876 se uskuteční první telefonní hovor v dějinách. Vynálezce Alexander Graham Bell volá svému pomocníkovi do vedlejší laboratoře. „Pane Watsone, přijďte sem, potřebuji vás,“ zní historicky první věta, přenesená telefonem.
Konec 7. kavalérie
Bitva u Little Bighornu 25. června 1876 mezi kmeny Siouxů, Čejenů a Arapahů se 7. kavalérií armády Spojených států končí drtivým vítězstvím indiánů. Ze 7. kavalérie přežije pouze kůň jménem Komanč.
Jedinečný most
Po 13 letech stavebních prací je v New Yorku 24. května 1883 slavnostně otevřen Brooklynský most přes řeku East River. Jeho dvě věže jsou v té době nejvyššími stavbami na celé západní polokouli. Měří téměř 83 metrů.
Libuše opět zní
Národní divadlo v Praze je 18. listopadu 1883, dva roky po ničivém požáru, opět otevřeno. Rychlá obnova je možná i díky veřejné sbírce, v níž občané přispěli částkou milionu zlatých. Prvním představením je opět Smetanova opera Libuše.
Foto: wikimedia.org, Meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Výprava Lva z Rožmitálu dělala Čechům reklamu
Na 40 vybraných rytířů opouští Prahu a vydává se na západ. Mají přesvědčit svět, že Češi nejsou hordou krvežíznivých kacířů, ale kulturním národem, jehož spojencem stojí za to se stát i těm nejvýznamnějším panovníkům Evropy. Husitské války už jsou v českých zemích minulostí, ale pověst naší vlasti v zahraničí v jejich důsledku není příliš dobrá. Evropská společnost založená […]
premium
Plavba králů pobouřila Řeky
Briliantovou brož protentokrát oželela. Obvykle ji dostávají jako pozornost vznešené kmotry plavidel řeckých lodních magnátů. „Darujte mi místo toho plavbu pro mé hosty po Středozemním moři,“ žádá rejdaře Eugenidise Frederika, choť řeckého krále. Zkušeného rejdaře jen tak něco nerozhází, a tak Eugenios Eugenidis (1882–1954) přislíbí v roce 1954 řecké královně Frederice (1917–1981) finanční prostředky a pomoc […]
Akce K: Před 70 lety komunisté zlikvidovali mužské kláštery
„Co si zde přejete v tak pozdní hodinu, pánové?“ diví se opat, když před půlnocí do jeho kláštera vtrhne komando Veřejné bezpečnosti. „Žádné otázky. Teď budete poslouchat,“ oznámí mu přísně státní zmocněnec, zatímco ozbrojení příslušníci vyhazují mnichy z jejich postelí. Ještě téhož večera je naloží na náklaďáky a odvezou do internačních areálů. Většina řeholních řádů […]
premium
Osídlil Antarktidu odvážný Nor?
Muž v kožešinové kapuci vyskakuje z vratkého člunu na břeh. Není to obyčejné přistání, ale historický okamžik. Na tomto kontinentu ještě před ním nikdy žádný člověk nestál. Celý život norský přírodovědec Carsten Borchgrevink (1864–1934) směřoval na jih. Z rodné Kristianie, dnešního Osla, se mladík vydává studovat lesnictví do Saska. Jenže studium je pro dobrodružnou povahu mladého Nora příliš […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz