Obdivuje Kryštofa Kolumba. Zároveň ho ale štve, že Američané mají o slavném mořeplavci zkreslené informace. Například nevědí, že Nový svět objevil ve službách Španělska. Esteban Martín Martín se rozhodne tuto nespravedlnost napravit. Pustí se do šíleného projektu, který ho připraví o spoustu sil i o zdraví…
Třebaže řadu let provozuje lékařskou ordinaci v New Yorku, na svou rodnou zemi nedá Španěl Esteban Martín Martín (†2001) dopustit. Podzim života by rád strávil na jihu Španělska. Plánuje si tam postavit nový dům.
Na rozlehlém pozemku v kopcích nad městem Benalmádena nedaleko Malagy ale nakonec vybuduje nevšední památník Castillo de Colomares, věnovaný Kryštofu Kolumbovi (1451–1506).
Staví na vlastní pěst
Připomíná snový hrad. Doktor Martín Martín ho vlastnoručně začíná stavět v roce 1987, pomáhat mu budou pouze dva zkušení zedníci. Do objektu z přírodního kamene, betonu, cihel a dřeva postupně zakomponuje mnoho prvků, odkazujících na Kolumbův život.
Jde například o torza plachetnic Santa Maria, Niňa a Pinta, s nimiž se rodilý Janovan v roce 1492 plavil do Ameriky, nebo o čínskou pagodu, která symbolizuje jeho touhu dosáhnout břehů Asie dosud neprobádanou západní trasou.
Památník v sobě kombinuje románský, gotický, byzantský i maurský architektonický styl. V jeho zdech je patrná také inspirace třemi kulturami středověkého Španělska – křesťanstvím, islámem a judaismem.
Nejmenší kaple světa
Do roku 1994 se památník Colomares promění v komplex o rozloze 1500 metrů čtverečních!
Jeho nitro mimo jiné ukrývá pohřební komoru pro Kolumbovy ostatky, která ale dodnes zůstává prázdná (slavný mořeplavec je pochován v katedrále v Seville), a také nejmenší kapli na světě s výměrou necelých dvou metrů čtverečních!
Původně doktor Martín Martín chtěl své životní dílo dál rozšiřovat, nakonec si to však rozmyslel. Ke změně plánů ho přesvědčily nedostatek financí, nalomené zdraví i nedostatečný zájem španělské vlády o tuto architektonickou kuriozitu.