20. 6. 1415: Spisy mistra Jana Husa byly odsouzeny ke spálení a jeho učení bylo zavrženo. Novou odvolací formuli kazatel odmítl.    
Domů     Čistil si nejslavnější dandy boty šampaňským?
Čistil si nejslavnější dandy boty šampaňským?
Čistil si nejslavnější dandy boty šampaňským?

Chlubí se šíleně drahým oblečením, na večírcích uráží významné osobnosti, a přesto se stává miláčkem Londýna. Bohatý muž, který změní pánský šatník, ale skončí v chudobě a zapomnění.

Mezi Anglií a Francií existuje odnepaměti rivalita, na konci 18. století ale především metropole Londýn a Paříž nacházejí přece jen něco společného.

Objevuje se v nich totiž nový druh mužů, důsledně dbajících na fyzický vzhled, vytříbený jazyk a dokonalé oblékání. Ujímá se pro ně označení „dandy“ a mohlo by se zdát, že budou jen vysmívaným výstřelkem a námětem společenských klepů.

Jeden z nich ale navždy ovlivní pánskou módu nejen ve své zemi, ale na celém světě.

Student parádník

Tajemník britského předsedy vlády William Brummell (1740–1795) má v červnu 1778 důvod k radosti. Jeho žena Marie přivádí na svět syna, a to rovnou v sídle premiéra v londýnské ulici Downing Street.

Chlapec dostává jméno George Bryan Brummell (†1840) a předpokládá se, že jednou naváže na rodinnou tradici mužů významně ovlivňujících politiku.

Však také William vychovává svého potomka jako dokonalého gentlemana, což zahrnuje i studium na drahé prestižní škole Eton College. K povinné bílé kravatě školní uniformy si mladík rychle přidává zlatou sponu.

Když potom nastupuje na Oxfordskou univerzitu, i tam na sebe přitahuje pozornost jako nejlépe oblékaný student.

Okázalé strojení zabralo Brummellovi i několik hodin denně.
Okázalé strojení zabralo Brummellovi i několik hodin denně.

Kabát na odpis

Mladíkovi je právě 16 let, když mění směr své kariéry. Rukuje k jezdeckému pluku královských husarů a snadno zapadne mezi elegantní důstojníky z nejvyšších šlechtických rodin. Rychle to dotáhne na poručíka.

O rok později mu zemře otec a zanechá mu pohádkové dědictví ve výši 30 000 liber. To je okamžik, kdy George už téměř zcela rezignuje na vojenskou kariéru a soustřeďuje se takřka výhradně na společenský život.

„Má dokonalý vkus a neodolatelně drzé vtipy,“ šíří se o něm zvěsti a on je velice rád přiživuje. Na jednom z večírků se mu jeho známý lord Bedford chlubí novým kabátem a všichni napjatě čekají na verdikt uznávaného módního arbitra.

George zkušeně obejde přítele, promne mezi prsty látku a posměšně odfrkne: „Bedforde, tomu říkáš kabát?“

Strach z nudy

George stoupá po společenském žebříčku. Pomáhá mu k tomu zejména přátelství s Jiřím, princem z Walesu (1762–1830), budoucím britským panovníkem. Spojuje je láska k extravagantnosti v oblékání i v životním stylu. „Byl to první gentleman Anglie.

Dělal si, co se mu zlíbilo, nemusel ani na vojenské přehlídky,“ vzpomíná princ později na svého přítele. Brummell během tří let bez vlastního přičinění povyšuje na kapitána, což vede k závisti služebně starších důstojníků. Přesto v roce 1797 armádu opouští.

Důvodem je převelení jeho pluku z Londýna do Manchesteru. „To nudné město má špatnou pověst a trpí nedostatkem kultury a zdvořilosti,“ prohlásí George.

Levné oblékání?

Když mladíkovi nyní ubyly vojenské povinnosti, může věnovat londýnskému společenskému životu veškerý čas. Pozvolna se stává obdivovanou módní ikonou. Celý Londýn začíná kopírovat jeho styl, založený na nenápadných, ale dokonalých oblecích šitých na míru.

Brummell pohrdá zdobností mužských oděvů, vyřazuje ze svého šatníku tradiční punčochy a nahrazuje je dlouhými kalhotami. K nim přidává tmavý kabátec, sněhobílou košili a komplikovaně vázanou kravatu, která se stane jeho poznávacím znamením.

Často se ho lidé ptají, kolik ho jeho oblečení stojí. „Není to tak drahé, oblek se dá pořídit i za 800 liber,“ přesvědčuje je. Průměrná roční mzda londýnského řemeslníka tehdy ovšem činí 52 liber.

„A boty se nejvíce lesknou, když je čistíte šampaňským,“ doporučuje. Pro styl, jehož je George mistrem, se ujímá slovo dandysmus. „Správného dandyho těší vzbuzovat úžas, šokovat okázalým oděvem a doplňky.

Musí žít a spát před zrcadlem,“ charakterizuje dandyho francouzský básník Charles Baudelaire (1821–1867). Londýn kopíruje Brummellův styl, a to včetně každodenního holení, koupání a čištění zubů.

Ani ve stáří zkušený dandy svůj vzhled nezanedbával.
Ani ve stáří zkušený dandy svůj vzhled nezanedbával.

Turistická atrakce

Počet dandyů v Londýně se zvyšuje, ale tomu nejproslulejšímu postupně odzvonilo.

Jeho životní styl je příliš drahý, k tomu se přidává nově objevená vášeň pro hazardní hry a také stoupající drzost, s níž si proti sobě nakonec poštve i svého nejmocnějšího příznivce.

Když ho na maškarním plese v červenci 1813 princ z Walesu nepozdraví, osloví Brummell princova společníka: „Kdopak je tvůj tlustý přítel?“ Ještě tři roky od té chvíle se George v londýnské společnosti objevuje, ale začínají ho pronásledovat dluhy.

Když v roce 1816 bere nohy na ramena a prchá do Francie, věřitelé po něm chtějí už 600 000 liber. I na evropské pevnině mu ale rychle docházejí peníze a nakonec ho v roce 1835 francouzské vězení pro dlužníky nemine.

Jen finanční pomoc některých anglických přátel ho zachrání od nejhoršího. Stárnoucí a nemocný muž je ale stále centrem pozornosti.

Když večeří ve svém oblíbeném hotelu Angleterre v normandském Caen, najde se řada turistů, kteří prosí personál, aby se mohli posadit co nejblíže k jeho stolu. Málokdo si povšimne, že oděv vyhlášeného dandyho už není zdaleka tak honosný.

A ještě méně lidí potom zaznamená, když 61letý George Brummell, bez peněz a s rozvíjející se demencí v důsledku syfilidy, v roce 1840 v ústavu Le Bon Sauveur v Caen tiše odchází z tohoto světa.

Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com
Zdroje informací: wikipedia.org, digitens.org, geni.com, vltava.rozhlas.cz, triola.cz
Související články
reklama
Zajímavosti
Falšovaly první čs. vojačky kvůli boji datum narození?
„Škrábat v kuchyni brambory? Tak to ani náhodou!“ zuří na konci roku 1943 Lydie Studničková. Takhle si bojové nasazení nepředstavovala. V hlavě 16leté dívky už se rodí plán, jak se konečně dostat na frontu…   Zárodek čs. armády se počátkem roku 1942 formuje v Buzuluku na území SSSR pod velením tehdy podplukovníka Ludvíka Svobody (1895‒1979). […]
Prvního ředitele Národního divadla zdrtila nešťastná láska
„Ta jeho neodbytnost je směšná. Nelidsky mne nudí, “ stěžuje si Anna Lauermannová deníku na svého ctitele. Odmítá ho, ale přitom stačí, aby jenom na týden zmizel z Prahy a nedal vědět kam, a už má o něj strach.   „Myslím, že by bylo lépe, kdybyste ke mně nechodil… Máte ještě čas se oženit, máte […]
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra. Dlouho se mělo za to, že šlo o první obchodní centrum na světě. Nedávné nálezy ovšem archeology značně znejistěly. Měla snad budova jiný účel? A postavil ji vůbec císař Traján?  Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem […]
Česká konfese: Zahnali stavové panovníka do kouta?
Jeho zdravotní stav se rychle zhoršuje, je proto třeba řešit nástupce na trůně. V úvahu samozřejmě přichází jeho nejstarší syn Rudolf. Maxmilián II. by mu českou korunu ale rád pojistil předem a stavové tak dumají, co z toho „kápne“ pro naše země. V průběhu 16. století české země připomínají kotlík, v němž se – pokud […]
premium
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
panidomu.cz
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
Pro každého z nás je péče o zdraví klíčovým faktorem pro udržení kvalitního života a prevence nemocí. Ve dnech 3. – 5. října se v Praze můžete zdarma on-line sejít s předními světovými odborníky na 4. ročníku Mezinárodního kongresu zdraví 2025 Praha (www.mkz2025Praha.cz).   Záštitu nad kongresem převzalo hlavní město Praha, poslanci Parlamentu ČR Mgr.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz