8. 7. 1709: Ruský car Petr Veliký porazil u Poltavy švédská vojska a vyšachoval tak svého rivala Karla XII. definitivně ze hry.    
Domů     Doplatila na spor o Rakousko Morava?
Doplatila na spor o Rakousko Morava?
19.3.2024
Přemysl Otakar II.

Osada je v jednom ohni. Všude se rozléhá křik prchajících mužů a zoufalý nářek znásilňovaných žen.

Morava v roce 1253 čelí nájezdu zuřivých kočovných Kumánů, kteří tu nelítostně plení ve službách uherského krále Bély IV. Ten má spadeno na území českého kralevice a budoucího vladaře Přemysla Otakara II.

Na kordy jsou spolu necelé dva roky. Od chvíle, kdy si rakouská šlechta v prosinci 1251 vyvolila českého kralevice Přemysla (kolem r. 1233–1278) za svého vévodu.

V říjnu 1250 zemřel Heřman VI. Bádenský (*asi 1225), kterému díky sňatku s Gertrudou Babenberskou (1226–1288) náležel nejen titul rakouského, ale i štýrského vladaře. O osiřelé země se vzápětí rozhořel mocenský boj.

Sama Gertruda se vydala pod ochranná křídla uherského krále Bély IV. (1206–1270), který jí vzápětí vybral nového ženicha. Skrze Romana Haličského (asi 1230–1261) chtěl obě země kontrolovat sám. Na území si ovšem brousili zuby i bavorští Wittelsbachové.

Rakouská šlechta se tak rychle ocitla mezi dvěma mlýnskými kameny. Byla však již dostatečně sebevědomá, aby jí někdo zvenčí něco diktoval.

Sama se rozhodla, že s nabídkou vévodského titulu osloví českého krále Václava I. (1205–1253), potažmo jeho dědice Přemysla. Prestiž Prahy byla tehdy ve středoevropském prostoru veliká, takže se jednalo o vcelku logickou volbu.

Aby byl Přemyslův nárok na vládu ještě podpořen, oženil se v únoru 1252 s další Babenberkovnou – Markétou (1204/1205–1266).

Horší než Mongolové

V Rakousku je mladý Přemysl Otakar přijat jednomyslně. Ve Štýrsku je to horší. Zatímco si alpskou zemi podmaňuje, Béla IV. proti němu kuje pikle. V červnu 1252 se pokouší dobýt Vídeň, ale neuspěje.

Zároveň s jeho atakem na rakouskou metropoli, vpadnou poprvé na Moravu divocí Kumáni v jeho službách. Část území, kterému Přemysl Otakar vládne jako moravský markrabě, zle poplení.

Místní lidi obchází hrůza z kníratých pohanů, kteří mají na jinak vyholené lebce jen dlouhý pramen vlasů, spletený do copu. „Zachraň se, kdo můžeš! Tataři jsou tady!“ křičí vyděšení Moravané.

Někteří z nich si ještě pamatují mongolský nájezd v roce 1241. Kumáni se v jejich vystrašených očích od Mongolů v ničem neliší. Naopak. Někteří kronikáři uvádějí, že jsou v páchaných zvěrstvech ještě horší.

Silná koalice nepřátel

Další kolo střetů mezi Přemyslem Otakarem a Bélou IV. se odehraje v roce 1253. Uherský panovník se na ně přitom připraví lépe. Pod jeho taktovkou se formuje silná opozice proti Přemyslovci.

Na stranu Bély se stavějí bavorští Wittelsbachové, haličští Rurikovci nebo některá piastovská knížata z Polska. Proti nim Přemysl Otakar stojí prakticky sám jako kůl v plotě.

Problematické je to i s postojem jeho královského otce Václava I. Béla IV. si dává záležet na tom, aby jeho výpad byl chápán jen jako útok na samotného Přemysla, nikoli na Čechy.

Snad doufá, že přemyslovského mladíčka rychle pokoří a Václav I., s nímž je ostatně spřízněn, později bude fungovat jako prostředník při vyjednání mírové dohody… Z dobových dokumentů ovšem vyplývá, že i Václav I. s možným střetem počítal a připravoval se na něj.

V nejbližším okolí jeho syna pak kromě moravských pánů figuruje řada předních českých šlechticů, jistě s královým vědomím.

Po řádění Uhrů na Moravě Béla IV. ztrácí i přízeň Svatého otce.
Po řádění Uhrů na Moravě Béla IV. ztrácí i přízeň Svatého otce.

Pyrrhovo vítězství

V červnu 1253 zaútočí ze severu na Moravu vojska haličského knížete Daniela (1201–1264), doplněná o oddíly krakovského knížete Boleslava Stydlivého (1226–1279) a opolského vládce Vladislava (†1281/1282).

Zacílí na Opavu nebo Hlubčice (dnes v Polsku). Obě sídla ale jejich náporu odolají. Bélova představa, že jeho spojenci proniknou severní Moravou jako nůž máslem, se rychle hroutí. S jeho dalšími jednotkami se spojit nedokážou.

Dále do nitra markrabství se tito vetřelci neodváží. Brzy nato však na Moravu vpadnou opět Kumáni. Tehdy už se Přemysl Otakar nachází v čele svého vojska, jemuž snad kromě něj velí i Zdeslav z Divišova (†asi 1265), předek Šternberků.

Hordě Kumánů se společně postaví u Olomouce. Bitva, která se zde 25. června 1253 strhne, je nesmírně krvavá. Kumáni podle Pokračovatelů Kosmových při střetu zabili „mnoho tisíc křesťanů a bez počtu lidí, utíkajících před nimi, se utopilo“.

Bitva končí porážkou Přemyslova vojska. Nicméně divocí kočovníci už toho mají také nejspíš dost a z území Moravy se stáhnou.

Zasáhne papež

Na řadě je sám král Béla IV. I on zaútočí se svým hlavním vojem na Moravu, třebaže ho Přemysl očekával spíše v Rakousku. Nejspíš dospěl k závěru, že u Vídně nebude mít opět šanci… Řádění jeho mužů na Moravě nezná hranic.

Zvěsti o něm, které letí Evropou, současníky šokují. Zvěrstva, jichž se Kumáni a Uhři dopouštějí – mimo jiné na církevním majetku, Bélu zdiskreditují. Do věci se vloží papež Inocenc IV. (asi 1195–1254), který doposud stranil táboru uherského krále.

„Uzavřete mír,“ apeluje Svatý otec na znepřátelené strany už 1. července 1253. Klid zbraní má být dojednán pod dohledem jeho legáta Velascuse. Uhrové ovšem ještě ve spolupráci s bavorskými Wittelsbachy stihnou zaútočit ve Štýrsku.

Právě tuto zemi bude muset nakonec Přemysl Otakar obětovat v zájmu míru. Podvoluje se papeži a vůli jeho vyslance. Vyšle do Budína své zástupce, aby jednali s těmi Bélovými.

Oba panovníci se osobně potkají v Prešpurku (dnešní Bratislavě) 1. května 1254. V té chvíli už je Přemysl Otakar II. svrchovaným vládcem Českého království. Václav I. zemřel náhle uprostřed půtek svého syna s Bélou IV.

Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com

Zaostřeno na osobnosti
Smrt světice
V roce 1253 umírá budoucí světice Klára z Assisi (*1194), jež stála u zrodu přísné církevní řehole klarisek, nesoucích její jméno. Pohřbu se účastní i papež Inocenc IV., který bezprostředně poté iniciuje proces Klářina svatořečení. Bude trvat jen dva roky.
Zakladatel koleje
Dobře ví, kolik překážek musejí překonat chudí studenti, když chtějí dosáhnout vzdělání. Poznal to sám. Králův kaplan Robert de Sorbon (1201–1274) proto v Paříži zřizuje bezplatnou výuku teologie. V roce 1253 se rodí kolej Sorbonne.
Litevský sjednotitel
Se souhlasem papeže Inocence IV. je v roce 1253 korunován litevských králem Mindaugas (asi 1203–1263), vlastně první významnější panovník z této oblasti. Předtím přijal křesťanství a pod svou vládou sjednotil větší území dnešní Litvy.
Švagr-potížista
Zpočátku se měli rádi. Vztah mezi anglickým králem Jindřichem III. a jeho švagrem Šimonem z Montfortu (1208–1265) se ale brzy pokazí. V roce 1253 sice dochází k dočasnému usmíření, ale pak hrabě z Leicesteru vyhlásí králi rovnou válku.
Zaostřeno na dobu
Oslava světce
Konečně je hotovo. V Assisi ve střední Itálii je v roce 1253 dokončena bazilika, oslavující místního rodáka a světce Františka. Jde o skvělou ukázku italského gotického stavitelství. Její interiéry vyzdobil svými freskami mimo jiné slavný Giotto.
Prodloužená výprava
Zjara 1253 zastihne francouzského krále Ludvíka IX. ve Svaté zemi zpráva, že zemřela jeho matka. Vládce přesto nespěchá domů. Říká se, že kvůli zbožnosti, spíš si chce ale napravit bídnou reputaci poté, co během křížové výpravy padl do muslimského zajetí.
Spor o ostrovy
„Ty ostrovy jsou moje!“ je přesvědčena flanderská hraběnka Markéta o oblasti Zeelandu (dnes na západě Nizozemska). V létě 1253 k nim proto vyšle vojenské oddíly. Ty však v bitvě u Walcherenu utrpí porážku od holandského regenta Florise.
Návrat do Říma
Po letech sporů mezi papežským stolcem a císařem je konečně klid. Významně k tomu v roce 1250 přispěla smrt Fridricha II. Přesto trvá ještě další tři roky, než se Svatý otec Inocenc IV. odváží vrátit do Říma. Stává se tak v říjnu 1253.
Související články
reklama
Zajímavosti
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“  V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech […]
Vězeň Jiřího z Poděbrad chránil korunovační klenoty
Jeden z nejmocnějších mužů království Menhart z Hradce je opět za mřížemi. Zatím vždy ho jeho protivníci propustili. Nyní se ukáže, zda se dříve dostaví svoboda, nebo smrt. K husitství má šlechtický synek Menhart II. z Hradce (1398–1449) od mládí vztah. Vždyť i jeho otec Jan starší z Hradce (†1417), nejvyšší zemský hofmistr, se ke kališníkům přidal v roce 1415 po […]
premium
Američan vyhlásil republiku bagetou
„Vyzýváme vládu ve Washingtonu, aby odstranila zátarasy, nebo se připravila na vztyčení stálých hranic do nové země,“ zvolá samozvaný ministerský předseda Lasturové republiky. Pak vezme do ruky bagetu, rozpřáhne se a na znamení vyhlášení války Spojeným státům s ní vší silou udeří přes hlavu poblíž stojícího muže v uniformě amerického námořníka. Do minuty je po […]
Našel Komenský v Brandýse štěstí?
Ve Fulneku vedl klidný život. Spravoval místní školu jednoty bratrské. Zároveň pracoval na české encyklopedii a oženil se s Magdalenou Vizovskou. Jenže stavovské povstání a jeho porážka v roce 1620 všechno změní. Z Komenského se stává psanec. Kněží nekatolického vyznání jsou v Českém království po bitvě na Bílé hoře v listopadu 1620 pronásledováni. Jan Amos […]
Věda a vynálezy
Sklidil první Londýňan s deštníkem posměch?
„Jen se na něj podívejte!“ ukazují si Londýňané s úšklebkem na britského cestovatele a filantropa Jonase Hanwaye. Roku 1760 se nese městem, a když se z oblohy spouští déšť, pohotově roztahuje deštník. Věc v britské metropoli té doby nevídanou.   Starověk Záležitost žen a císařů Výsada aristokracie, nebo rovnou císařů. Deštníky se podle dochovaných zápisů […]
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
nasehvezdy.cz
Zanevřela Angelina Jolie po rozvodu na muže?
Smutný příběh. Je slavná, a navíc ikona krásy. Přesto herečka Angelina Jolie (51) zůstává opuštěná jako kůl v plotě. Po dramatickém rozvodu s Bradem Pittem (61) v roce 2016, kde nechyběla obvinění z
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
epochalnisvet.cz
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla? Ve středověké
Setrvalá žízeň je špatný signál
panidomu.cz
Setrvalá žízeň je špatný signál
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo „pitný režim“, že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané
Mřížkový koláč
nejsemsama.cz
Mřížkový koláč
Meruňky můžete nakombinovat i s lesním ovocem. Hodí se k nim i výrazné bylinky, jako je rozmarýn, tymián nebo levandule. Ingredience na 1 kulatou formu: Na těsto: ● 300 g hladké mouky ● 1 vejce ● 1 žloutek ● 150 g másla ● 1 lžička nastrouhané citronové kůry ● 2 lžíce řeckého jogurtu ● 100 g cukru Na dohotovení: ● 800 g meruněk ● 1 skořicový cukr Postup: Do mísy nasypte mouku, cukr a citronovou kůru. Přidejte
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
enigmaplus.cz
Talentovaný Tony Cicoria: Piáno ovládne jako blesk z čistého nebe!
Před klavírem sedí zkušený americký hudebník Tony Cicoria (*1952) a vypravuje: „Pamatuji si to, jako by to bylo dnes. V roce 1994 jsem působil jako ortoped v New Yorku. V té době ještě neexistovaly mo
Když kvete louka, pomáhá klimatu
21stoleti.cz
Když kvete louka, pomáhá klimatu
Rostliny jsou víc než jen zelený porost naší krajiny. Hrají zásadní roli v koloběhu uhlíku, a tím i v ochraně klimatu. Nová studie vedená vědci z Biologického centra AV ČR ukazuje, že druhová pestrost
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
skutecnepribehy.cz
Panák se díval v noci oknem do mého bytu
Okno protějšího domu bylo zavřené celá léta. Jedné noci se to ale změnilo. Moje zvědavost se mi vymstila. Děsivý pohled strnulé figuríny se mi vrací ve snech doteď. Už dlouhá léta žiju v zapadlé části městského centra. Noci zde jsou však klidné, tiché. Ani na své sousedy jsem si nikdy nemohla stěžovat. I když, byla tu jedna věc,
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
epochaplus.cz
Viděl někdy někdo Boha? Biblické rozpory ve zjevení Hospodina
Janovo evangelium jasně tvrdí: „Boha nikdy nikdo neviděl.“ Přesto se ve Starém zákoně objevují pasáže, které tuto premisu zpochybňují, popisujíce osobní setkání s Hospodinem. Jak je možné, že Kniha knih obsahuje tak zjevné rozpory v tak zásadní otázce? Ačkoliv novozákonní Janovo evangelium obsahuje pasáž, kde se doslova říká „Boha nikdy nikdo neviděl,“ (Jan 4:12), některé
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
epochanacestach.cz
Ztracené osady Rychlebských hor a Králického Sněžníku: Hlas krajiny, která nezapomíná
Když stoupáte hustým lesem nad Starým Městem pod Sněžníkem nebo se prodíráte mlhavým ránem Rychlebských hor, krajina tu šeptá. V každém pařezu, v zarostlém sadu, v pokřiveném ovocném stromě, který tu ještě vzdoruje větru, slyšíte ozvěny lidského života, který se ztratil – ale ne docela. Jsou místa, která z map zmizela, ale nikdy nezmizela z
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
iluxus.cz
Montblanc znovu ožívá ve světě Wese Andersona
Legendární značka luxusních psacích potřeb a doplňků představuje svou novou kampaň Let's Write, v níž navazuje na výjimečnou spolupráci s režisérem Wesem Andersonem. Ten pro Montblanc opět vykreslil p
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz