4. 4. 1968: Bojovník za práva lidí Martin Luther King zavražděn Jamesem Earlem Rayem v motelu Lorraine v Memphisu.    
Domů     Doplatila na spor o Rakousko Morava?
Doplatila na spor o Rakousko Morava?
Přemysl Otakar II.

Osada je v jednom ohni. Všude se rozléhá křik prchajících mužů a zoufalý nářek znásilňovaných žen.

Morava v roce 1253 čelí nájezdu zuřivých kočovných Kumánů, kteří tu nelítostně plení ve službách uherského krále Bély IV. Ten má spadeno na území českého kralevice a budoucího vladaře Přemysla Otakara II.

Na kordy jsou spolu necelé dva roky. Od chvíle, kdy si rakouská šlechta v prosinci 1251 vyvolila českého kralevice Přemysla (kolem r. 1233–1278) za svého vévodu.

V říjnu 1250 zemřel Heřman VI. Bádenský (*asi 1225), kterému díky sňatku s Gertrudou Babenberskou (1226–1288) náležel nejen titul rakouského, ale i štýrského vladaře. O osiřelé země se vzápětí rozhořel mocenský boj.

Sama Gertruda se vydala pod ochranná křídla uherského krále Bély IV. (1206–1270), který jí vzápětí vybral nového ženicha. Skrze Romana Haličského (asi 1230–1261) chtěl obě země kontrolovat sám. Na území si ovšem brousili zuby i bavorští Wittelsbachové.

Rakouská šlechta se tak rychle ocitla mezi dvěma mlýnskými kameny. Byla však již dostatečně sebevědomá, aby jí někdo zvenčí něco diktoval.

Sama se rozhodla, že s nabídkou vévodského titulu osloví českého krále Václava I. (1205–1253), potažmo jeho dědice Přemysla. Prestiž Prahy byla tehdy ve středoevropském prostoru veliká, takže se jednalo o vcelku logickou volbu.

Aby byl Přemyslův nárok na vládu ještě podpořen, oženil se v únoru 1252 s další Babenberkovnou – Markétou (1204/1205–1266).

Horší než Mongolové

V Rakousku je mladý Přemysl Otakar přijat jednomyslně. Ve Štýrsku je to horší. Zatímco si alpskou zemi podmaňuje, Béla IV. proti němu kuje pikle. V červnu 1252 se pokouší dobýt Vídeň, ale neuspěje.

Zároveň s jeho atakem na rakouskou metropoli, vpadnou poprvé na Moravu divocí Kumáni v jeho službách. Část území, kterému Přemysl Otakar vládne jako moravský markrabě, zle poplení.

Místní lidi obchází hrůza z kníratých pohanů, kteří mají na jinak vyholené lebce jen dlouhý pramen vlasů, spletený do copu. „Zachraň se, kdo můžeš! Tataři jsou tady!“ křičí vyděšení Moravané.

Někteří z nich si ještě pamatují mongolský nájezd v roce 1241. Kumáni se v jejich vystrašených očích od Mongolů v ničem neliší. Naopak. Někteří kronikáři uvádějí, že jsou v páchaných zvěrstvech ještě horší.

Silná koalice nepřátel

Další kolo střetů mezi Přemyslem Otakarem a Bélou IV. se odehraje v roce 1253. Uherský panovník se na ně přitom připraví lépe. Pod jeho taktovkou se formuje silná opozice proti Přemyslovci.

Na stranu Bély se stavějí bavorští Wittelsbachové, haličští Rurikovci nebo některá piastovská knížata z Polska. Proti nim Přemysl Otakar stojí prakticky sám jako kůl v plotě.

Problematické je to i s postojem jeho královského otce Václava I. Béla IV. si dává záležet na tom, aby jeho výpad byl chápán jen jako útok na samotného Přemysla, nikoli na Čechy.

Snad doufá, že přemyslovského mladíčka rychle pokoří a Václav I., s nímž je ostatně spřízněn, později bude fungovat jako prostředník při vyjednání mírové dohody… Z dobových dokumentů ovšem vyplývá, že i Václav I. s možným střetem počítal a připravoval se na něj.

V nejbližším okolí jeho syna pak kromě moravských pánů figuruje řada předních českých šlechticů, jistě s královým vědomím.

Po řádění Uhrů na Moravě Béla IV. ztrácí i přízeň Svatého otce.
Po řádění Uhrů na Moravě Béla IV. ztrácí i přízeň Svatého otce.

Pyrrhovo vítězství

V červnu 1253 zaútočí ze severu na Moravu vojska haličského knížete Daniela (1201–1264), doplněná o oddíly krakovského knížete Boleslava Stydlivého (1226–1279) a opolského vládce Vladislava (†1281/1282).

Zacílí na Opavu nebo Hlubčice (dnes v Polsku). Obě sídla ale jejich náporu odolají. Bélova představa, že jeho spojenci proniknou severní Moravou jako nůž máslem, se rychle hroutí. S jeho dalšími jednotkami se spojit nedokážou.

Dále do nitra markrabství se tito vetřelci neodváží. Brzy nato však na Moravu vpadnou opět Kumáni. Tehdy už se Přemysl Otakar nachází v čele svého vojska, jemuž snad kromě něj velí i Zdeslav z Divišova (†asi 1265), předek Šternberků.

Hordě Kumánů se společně postaví u Olomouce. Bitva, která se zde 25. června 1253 strhne, je nesmírně krvavá. Kumáni podle Pokračovatelů Kosmových při střetu zabili „mnoho tisíc křesťanů a bez počtu lidí, utíkajících před nimi, se utopilo“.

Bitva končí porážkou Přemyslova vojska. Nicméně divocí kočovníci už toho mají také nejspíš dost a z území Moravy se stáhnou.

Zasáhne papež

Na řadě je sám král Béla IV. I on zaútočí se svým hlavním vojem na Moravu, třebaže ho Přemysl očekával spíše v Rakousku. Nejspíš dospěl k závěru, že u Vídně nebude mít opět šanci… Řádění jeho mužů na Moravě nezná hranic.

Zvěsti o něm, které letí Evropou, současníky šokují. Zvěrstva, jichž se Kumáni a Uhři dopouštějí – mimo jiné na církevním majetku, Bélu zdiskreditují. Do věci se vloží papež Inocenc IV. (asi 1195–1254), který doposud stranil táboru uherského krále.

„Uzavřete mír,“ apeluje Svatý otec na znepřátelené strany už 1. července 1253. Klid zbraní má být dojednán pod dohledem jeho legáta Velascuse. Uhrové ovšem ještě ve spolupráci s bavorskými Wittelsbachy stihnou zaútočit ve Štýrsku.

Právě tuto zemi bude muset nakonec Přemysl Otakar obětovat v zájmu míru. Podvoluje se papeži a vůli jeho vyslance. Vyšle do Budína své zástupce, aby jednali s těmi Bélovými.

Oba panovníci se osobně potkají v Prešpurku (dnešní Bratislavě) 1. května 1254. V té chvíli už je Přemysl Otakar II. svrchovaným vládcem Českého království. Václav I. zemřel náhle uprostřed půtek svého syna s Bélou IV.

Foto:: Wikimedia.org, Meisterdrucke.com

Zaostřeno na osobnosti
Smrt světice
V roce 1253 umírá budoucí světice Klára z Assisi (*1194), jež stála u zrodu přísné církevní řehole klarisek, nesoucích její jméno. Pohřbu se účastní i papež Inocenc IV., který bezprostředně poté iniciuje proces Klářina svatořečení. Bude trvat jen dva roky.
Zakladatel koleje
Dobře ví, kolik překážek musejí překonat chudí studenti, když chtějí dosáhnout vzdělání. Poznal to sám. Králův kaplan Robert de Sorbon (1201–1274) proto v Paříži zřizuje bezplatnou výuku teologie. V roce 1253 se rodí kolej Sorbonne.
Litevský sjednotitel
Se souhlasem papeže Inocence IV. je v roce 1253 korunován litevských králem Mindaugas (asi 1203–1263), vlastně první významnější panovník z této oblasti. Předtím přijal křesťanství a pod svou vládou sjednotil větší území dnešní Litvy.
Švagr-potížista
Zpočátku se měli rádi. Vztah mezi anglickým králem Jindřichem III. a jeho švagrem Šimonem z Montfortu (1208–1265) se ale brzy pokazí. V roce 1253 sice dochází k dočasnému usmíření, ale pak hrabě z Leicesteru vyhlásí králi rovnou válku.
Zaostřeno na dobu
Oslava světce
Konečně je hotovo. V Assisi ve střední Itálii je v roce 1253 dokončena bazilika, oslavující místního rodáka a světce Františka. Jde o skvělou ukázku italského gotického stavitelství. Její interiéry vyzdobil svými freskami mimo jiné slavný Giotto.
Prodloužená výprava
Zjara 1253 zastihne francouzského krále Ludvíka IX. ve Svaté zemi zpráva, že zemřela jeho matka. Vládce přesto nespěchá domů. Říká se, že kvůli zbožnosti, spíš si chce ale napravit bídnou reputaci poté, co během křížové výpravy padl do muslimského zajetí.
Spor o ostrovy
„Ty ostrovy jsou moje!“ je přesvědčena flanderská hraběnka Markéta o oblasti Zeelandu (dnes na západě Nizozemska). V létě 1253 k nim proto vyšle vojenské oddíly. Ty však v bitvě u Walcherenu utrpí porážku od holandského regenta Florise.
Návrat do Říma
Po letech sporů mezi papežským stolcem a císařem je konečně klid. Významně k tomu v roce 1250 přispěla smrt Fridricha II. Přesto trvá ještě další tři roky, než se Svatý otec Inocenc IV. odváží vrátit do Říma. Stává se tak v říjnu 1253.
Související články
reklama
Zajímavosti
Radnice na vodě: Postavili ji tam měšťané z nouze?
Dlouho plynula řeka Regnitz bavorským městem Bamberkem nerušeně. Až ve 14. století se jí postavil do cesty umělý ostrov, nesoucí jednu z nejzajímavějších radnic na evropském kontinentu. Bamberk v jihovýchodním Německu se může pochlubit mnoha vzácnými památkami. Je tu chrám sv. Petra a sv. Jiřího z počátku 13. století, světoznámá je jezdecká socha středověkého rytíře. Město, rozkládající se […]
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští […]
premium
Klíč k Anglii: Srdce Doveru se za staletí přesunulo do podzemí
Po staletí se mu říká „klíč k Anglii“. Kdo chce získat anglickou korunu, musí nejprve dobýt Dover! Jeden z největších hradů v zemi stojí na vysokých křídových útesech nad stejnojmenným přístavním městem. Právě odtud je to z britských ostrovů do kontinentální Evropy nejblíže, a tak zdejší oblast bedlivě hlídají už starověcí Římané. Navigují římské lodě […]
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící […]
premium
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz