1. 12. 1525: Narodil se Tadeáš Hájek z Hájku, český přírodovědec, astronom, matematik, alchymista a osobní lékař císaře Rudolfa II.    
Domů     Dóžovo povstání: Vůdce rebelů posadili na rozžhavený trůn
Dóžovo povstání: Vůdce rebelů posadili na rozžhavený trůn
Juraj Dóža

Měli bojovat s Turky. Sedláci, v nichž se léta hromadil vztek, však začnou drancovat a vypalovat majetek šlechty a církve. Rozzuří je nezájem uherských magnátů o vyhlášenou křížovou výpravu. Ti zrádci nechtějí podpořit vojsko dobrovolníků ani svými penězi!

Uhry se na počátku 16. století potýkají s následky morových epidemií a opakovaných neúrod. Království, jemuž vládne Vladislav Jagellonský (1456–1516), navíc po období relativního klidu opět ohrožují Turci.

Na jižní uherské hranici (na severovýchodě dnešní Bosny a Hercegoviny) obsadili několik důležitých pevností.

Sultán Selim I. (asi 1470–1520) je k výzvám na uzavření nové mírové smlouvy hluchý, a tak Vladislav chtě nechtě musí posílit vojenské jednotky na jihu své země.

Zároveň by rád převzal iniciativu a poslal do Osmanské říše invazní armádu, jenže na to už v královské pokladnici nejsou peníze. Na financování chystaného tažení je potřeba najít jiné zdroje, což by ale podle jeho rádců neměl být zase až takový problém…

Odpustky jako odměna

Ostřihomský arcibiskup Tamás Bakócz (1442–1521) často pobývá na papežském dvoře v Římě. Koncem roku 1513 přiváží do Uher výzvu Svatého otce ke svolání křížového tažení proti Turkům.

Všichni jeho účastníci i sponzoři mají od hlavy katolické církve přislíbeny rozsáhlé odpustky za své hříchy. Vladislavova královská rada tento záměr posvětí a Bakócz v dubnu 1514 slavnostně vyhlásí křížovou výpravu proti Osmanské říši.

Podle některých pramenů arcibiskup současně pověřil velením připravovaného tažení zemana Juraje Dóžu Sikula (asi 1470–1514). Jiné zdroje naopak uvádějí, že ho do funkce velitele jmenoval sám uherský král, který mu nedávno udělil také titul rytíře.

Ať tak, či onak, sedmihradský šlechtic není žádný zelenáč a již dříve proslul jako chrabrý turkobijce. Velet však tentokrát nebude profesionálům, ale dobrovolníkům z celého Uherského království.

Armádu rebelů porazí u Temešváru Jan Zápolský.
Armádu rebelů porazí u Temešváru Jan Zápolský.

Bojkot šlechty

Při verbování křižáků se výrazně angažují kazatelé z františkánského řádu. Do tábora u Budína přilákají tisíce Maďarů, Chorvatů, Rumunů, Ukrajinců i Slováků.

Vesměs jde o sedláky, tuláky, studenty či městskou chudinu, kteří v Uhrách dlouhodobě třou bídu s nouzí. Nemají žádné koně a vyzbrojeni jsou většinou zemědělským nářadím.

Naděje, že by v dohledné době získali skutečné zbraně, základní vojenský výcvik a kvalitnější výstroj, se bohužel rovná nule. Uherská šlechta totiž křížovou výpravu proti Osmanům bojkotuje, s čímž Bakócz ani Dóža nepočítali.

Bohatí magnáti se odmítli tažení osobně účastnit, nechtějí ho ani finančně podporovat, a v mnoha případech dokonce brání svým poddaným, aby proti Turkům bojovali.

Není divu, že ve formujícím se křižáckém vojsku nepanuje zrovna dobrá morálka a špatně vybavení dobrovolníci mají vztek hlavně na uherské pány, kteří jim házejí klacky pod nohy.

Za dřinou se nevrátí

U Budína se během pár týdnů shromáždily desetitisíce křižáků. Další tisíce dobrovolníků pak čekají na rozkazy v táborech po celých Uhrách. Bakócz s tak velkým zájmem nepočítal.

Radost z toho ale nemá, obavy v něm vyvolává především obrovská masa venkovanů tábořící v sousedství hlavního města království. Ostřihomský arcibiskup má strach z nepokojů a rabování v okolních šlechtických sídlech.

Aby tomu předešel, „odvelel v polovině května křižáky na jižní hranici a zakázal další nábor nových žoldnéřů“, jak vypráví současný slovenský historik Vojtech Karpáty. Bohužel to nepomůže.

Během přesunu na jih se křižáci dostávají do konfliktů s místním obyvatelstvem a napadají i šlechtice! Navíc Dóža ignoruje Bakóczův příkaz a do svého vojska přijímá další a další dobrovolníky. Král Vladislav raději tažení proti Osmanské říši odloží.

Všichni vojáci se mají okamžitě rozejít. Odmítnou to! Domů, kde je čeká jen samá dřina, se nevrátí. O Turky jim ale nejde. Nastalou situaci by rádi využili ve svůj prospěch.

S pomocí Dóži, který má pro jejich požadavky pochopení a nadále jim bude velet, si chtějí vybojovat lepší životní podmínky…

Rozhodující porážka

Povstalci obsazují rozsáhlá území na jihovýchodě Uher. Drancují a vypalují kláštery, hrady i šlechtické statky. Také svedou několik vítězných šarvátek s ozbrojenými oddíly uherských magnátů. Těm potrvá pár týdnů, než přestanou Dóžovo vojsko podceňovat.

V létě 1514 po dohodě s králem Vladislavem konečně svolají početnou armádu, která má s rebely rychle skoncovat. Štěpán Báthory (1477–1534) vyčistí menší povstalecká centra a stáhne se do Temešváru (na západě dnešního Rumunska).

Dóža město oblehne, ale dobýt ho nedokáže. V polovině července pak jeho hlavní vojsko rozpráší sedmihradský vévoda Jan Zápolský (1487–1540), jenž přispěchal obleženému Temešváru na pomoc.

Sedmihradský šlechtic byl po porážce vzbouřenců krutě popraven.
Sedmihradský šlechtic byl po porážce vzbouřenců krutě popraven.

Krutá poprava

Dóža byl v bitvě u Temešváru zraněn a zajat. Spolu s dalšími vůdci povstání je 20. července 1514 krutě popraven. Podle Karpátyho ho „posadili na rozžhavený železný trůn a na hlavu mu položili rozpálenou železnou korunu.

Jeho na smrt vyhladovělé spolubojovníky donutili, aby z jeho uškvařeného těla zuby trhali maso“! O život přijdou také desetitisíce povstalců, kteří se rozprchli po Uhrách.

Oddíly šlechtické armády je budou nahánět až do podzimu, kdy uherský sněm v obavách z nedostatku pracovní síly v zemědělství rozhodne, že už toho vraždění bylo dost. Magnáti se ale vzbouřeným poddaným pomstí i jinak.

Ještě v roce 1514 zástupci uherských stavů přijmou opatření, na jehož základě sedláci přijdou o poslední zbytky svobody. Součástí příslušného zákona je také nařízení, že se poddaný lid může stěhovat jen se souhlasem svého pána. Tento stav bude v Uhrách platit až do zrušení poddanství v roce 1848.

Zaostřeno na osobnosti
Trest nepřijal
Kvůli nelegálnímu obchodu s Maury je na jaře 1514 propuštěn z portugalských služeb. Zanevře na svůj národ a přijímá španělské jméno Fernando de Magallanes (asi 1480–1521). Právě pod španělskou vlajkou v roce 1519 vyrazí na plavbu kolem světa.
Švédsko neovládne
V Oslu je v červenci 1514 korunován norským králem Kristián II. (1481–1559), který tehdy vládne také v Dánsku. Krutý panovník se v průběhu let pokusí ovládnout i vzbouřené Švédsko, což se mu ale ani s pomocí teroru nepovede.
Král mu věřil
Získal si důvěru Jindřicha VIII., jeho vliv každým rokem roste. V září 1514 je Thomas Wolsey (asi 1473–1530) jmenován arcibiskupem z Yorku a díky funkci lorda kancléře se brzy zařadí mezi nejvlivnější muže v Anglii. Na výsluní moci se udrží téměř až do své smrti.
Tvořil i kružítkem
Německý renesanční umělec Albrecht Dürer (1471–1528) má rád matematiku a geometrii. Vášeň pro ně často promítá do svých děl. K těm nejznámějším patří mědirytina Melancholie I z roku 1514, nad kterou odborníci dodnes živě diskutují.
Zaostřeno na dobu
Ničivý požár
Na konci 11. století se sem přestěhovalo městské tržiště a v průběhu několika dekád se z Rialta stalo finanční a obchodní centrum Benátek. V lednu 1514 téměř všechny zdejší domy zničí požár, nicméně Benátčané svou výstavní čtvrť znovu vybudují.
Králova pýcha
V červnu 1514 je na vodu spuštěno tehdy největší válečné plavidlo v Evropě, které si nechal postavit anglický král Jindřich VIII. Čtyřstěžňová loď, pojmenovaná Jindřich z Boží milosti, je vyzbrojena téměř 200 děly a pojme až 1000 členů posádky.
Porážka Peršanů
Místo dobývání Uherského království osmanský sultán Selim I. expanduje do Asie. V srpnu 1514 se na Čaldiránské rovině (dnes na severozápadě Íránu) střetne s Peršany. Díky vítězství ke své říši připojí dnešní východní Turecko a část Iráku.
Exotické dary
Do Říma v roce 1514 doputuje slon indický a několik dalších exotických zvířat. Jde o dary pro papeže Lva X., zvoleného v předchozím roce. Poslal je portugalský král Manuel I., který si chce z hlavy katolické církve udělat svého spojence.
Foto: wikimedia.org, meisterdrucke.com
Související články
reklama
Zajímavosti
Ferdinand II. našel metlu na poddané
Sixtus IV. mu dělá problémy. Odmítá posvětit vznik španělské inkvizice, nad kterou nebude mít přímou kontrolu. Ferdinand II. Aragonský je ale tvrdý protivník. Má na papeže páky a nakonec ho přesvědčí, aby mu vyšel vstříc! Vzali se v roce 1469. Ferdinand II. Aragonský (1452–1516) a Isabela Kastilská (1451–1504) mají společný cíl – sjednotit pod svou […]
Pád říše Vandalů: Začal debaklem u desátého milníku
Třebaže jeho plán nevyšel, Gelimer má vítězství v bitvě u desátého milníku na dosah! Jenže v rozhodující chvíli se dozví tragickou zprávu, která ho naprosto paralyzuje. Dá tak Byzantincům čas přeskupit své řady. Belisar vydá potřebné rozkazy a zasadí Vandalům smrtící ránu! Z domovů ve střední Evropě je na přelomu 4. a 5. století vytlačili […]
premium
Donášel britský premiér Sovětům?
Píše se rok 1924 a do sídla britského premiéra v londýnské ulici Downing Street přichází exkurze. Je v ní i osmiletý chlapec Harold Wilson, kterého prostředí doslova nadchne. Jednou se sem určitě vrátí. Intelektuální zázemí v rodině Wilsonových ze severoanglického Huddersfieldu je příhodné pro to, aby vychovalo významnou osobnost. Matka pracuje jako učitelka, otec je chemik. A ještě […]
Napadali ilyrští piráti římské obchodníky?
„Určitě zatím stojí ty ilyrské bandy. Sebranka jedna zlodějská!“ odfrkne rozčileně římský patricij Marcellus, obchodník s vínem. Před chvílí se dozvěděl, že jednu z jeho lodí, převážející drahocenný náklad lahodného moku, přepadli piráti. Viníky uhodne rychle…   Ilyrové se v oblasti dnešní Albánie a západní části Balkánu usazují už v 11. století př. n. l., […]
Věda a vynálezy
K první transplantaci rohovky došlo v Olomouci
Byl neopatrný. Domkář Alois Glogár si při práci s nehašeným vápnem vážně poranil obě oči. Postupně ztrácí zrak a brzy nejspíš zcela oslepne! Dá se mu nějak pomoci? Olomoucký lékař Zirm věří, že ano. Naději vidí v transplantaci rohovky, která se ale dosud ještě nikomu nepovedla…   Je výborný student, na vídeňském gymnáziu patří k nejlepším! Po jeho […]
Praha poprvé přestěhovala kapli o 31 metrů
Praha chystá přestavbu vltavského nábřeží u Čechova mostu. Problém je, že v místě plánovaných prací stojí barokní kaple ze 17. století. Město ji nechce bourat, a tak nezbývá než ji přestěhovat. Otázkou je, jestli to vůbec půjde. O něco podobného se v Československu zatím nikdo nepokusil!   Kapli svaté Máří Magdaleny nechal v roce 1635 vystavět na klášterní […]
Sloužili papíroví draci ke svrhávání bomb?
Povstaleckou pevností se nesou ohlušující výbuchy a vyděšené výkřiky. Rebelové tu právě po desítkách umírají v sutinách. „Co se to u všech ďasů děje!?“ diví se. Nikde totiž nevidí nepřítele. Na hlavy se jim přesto snášejí zapálené sudy se střelným prachem. Vzduchem je sem přinášejí papíroví draci…   Dlouhé roky se čínský učenec Mocius (asi 470–391 […]
5 odvážných předpovědí futuristů: Vymýtíme komáry i lidskou hloupost
Optimismus. Ten je patrný z většiny předpovědí, které v první polovině 20. století vědci činí. Věří, že jakmile se kalendář převalí přes jubilejní rok 2000, lidstvo vyřeší většinu svých problémů – od těch závažných až po ty malicherné…   Průmyslová revoluce je na přelomu 20. století již zajetá věc a její plody se zákonitě promítají do každé […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Palačinka pečená v troubě
nejsemsama.cz
Palačinka pečená v troubě
Znáte „dutch baby“? Jde o palačinku, která se peče zásadně v troubě a díky našlehanému těstu se nádherně nafoukne! Ingredience na 2 porce: ● 2 lžíce másla ● 3 vejce ● 115 g hladké mouky ● 200 ml mléka ● moučkový cukr ● 2 lžičky vanilkového extraktu ● špetka soli ● javorový sirup ● čerstvé ovoce dle chuti Postup: Troubu si předehřejte na 200 0C.
Do Rakouska na svahy šampionů
iluxus.cz
Do Rakouska na svahy šampionů
Rakouský Leogang, součást oblíbeného lyžařského Skicircusu Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn, je ideální zimní destinací pro dobrodruhy, sportovce i rodiny s dětmi. Těšit se můžete na více než
Volská oka se sýrem a špenátem
tisicereceptu.cz
Volská oka se sýrem a špenátem
Kombinace vajec a čerstvého špenátu vykouzlí na vašem talíři hotovou pochoutku už za pár minut. Ingredience 3 vejce 2 hrsti čerstvého špenátu 1 mozzarella 50 g měkkého kozího sýra 1 stroužek
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
epochalnisvet.cz
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
Vrcholky Dolomit jsou svědkem neobvyklé podívané. Dochází zde ke korunovaci. Při ceremoniálu pozvedne král říše Fanis diadém a posadí ho na hlavu své dcery Dolasilly. Blyští se na něm i Raietta, kámen s magickými schopnostmi. Tedy alespoň podle legendy. Může se zakládat na skutečných událostech? Princezna Dolasilla si nasadí lehkou stříbřitou zbroj. „Nikdy s ní
Poklady Lobkowiczů
epochanacestach.cz
Poklady Lobkowiczů
Kořeny rodu Lobkowiczů sahají až do 14. století. Zapsal se do historie naší země nejen bohatou sbírkou umění, ale i významnými stavbami. Londýn v Praze Zajímavostí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě je něco, co nemají kupodivu ani v Anglii. Ozdobou místní sbírky jsou totiž dvě nejkrásnější panoramata historického Londýna od benátského malíře Canaletta. Ferdinand Filip z Lobkowicz jel
Bála jsem se, že se snad nikdy nevdám
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že se snad nikdy nevdám
Lída byla moje nejlepší kamarádka, všude jsme chodily spolu. Byla fajn, ale tak krásná, že mi odloudila všechny kluky. Tedy, skoro všechny! Všechny kluky mi sebrala Lída. V jednu dobu jsem si říkala, že se nevdám právě kvůli své nejlepší kamarádce. Bylo to jako z nějakého filmu, na jehož konci zůstane hlavní hrdinka sama jako kůl v plotě
Poznáte srnku od srnce? Podle parůžků to někdy nejde…
epochaplus.cz
Poznáte srnku od srnce? Podle parůžků to někdy nejde…
Otec si významně přitiskne ukazovák na ústa: „Pšt!“ zavelí. Nedaleko skáče hnědé zvíře, v kohoutku má sotva 70 centimetrů. „Jelen,“ užasne děvčátko. „Kdepak, to je srnec,“ kontruje starší bratr. Pozdvižené obočí otce ho varuje, že to bude jinak. „Srnka. Srnec by měl parůžky,“ dodává vítězoslavně. Muž s úsměvem přikývne. Jenže… vedle jak ta jedle. Srnčí
Halucinogeny ve starověkém Egyptě: Odhalení magických rituálů
21stoleti.cz
Halucinogeny ve starověkém Egyptě: Odhalení magických rituálů
Starověký Egypt je dodnes fascinující nejen svými monumenty, ale i záhadnými rituály, které utvářely život jeho obyvatel. Mezi tyto tajemné praktiky se nyní přidává i užívání halucinogenních látek, kt
Brzobohatí už lásku jen předstírají?
nasehvezdy.cz
Brzobohatí už lásku jen předstírají?
Ve společnosti se moderátorka Daniela Brzobohatá (45) po boku manžela Ondřeje Brzobohatého (41) už moc neobjevuje, často vyráží na akce sama. Proto překvapilo, když spolu dorazili na večírek a hudebn
Adventní věnec trochu jinak
panidomu.cz
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky
Co jsou meridiány a jak nás ovlivňují?
enigmaplus.cz
Co jsou meridiány a jak nás ovlivňují?
Podle tradiční čínské medicíny se energie čchi v těle nepohybuje chaoticky, ale po určitých cestách. Ty tvoří rozsáhlou a složitou síť, která zásobuje energií celé tělo a umožňuje nám fungovat. Dráhy
HRDÉ SÍDLO „DOBRÉHO WILLA HUNTINGA“
rezidenceonline.cz
HRDÉ SÍDLO „DOBRÉHO WILLA HUNTINGA“
Vilu ve stylu italské renesance z roku 1926 přestavěli Robin Williams s manželkou Marshou v duchu moderních nároků na bydlení, s úctou ke dlouhé historii nemovitosti však zachovali vše jedinečné a nenahraditelné, především z pohledu materiálů. Rezidence s elegantní mramorovou fasádou nabízí úžasný výhled na Golden Gate Bridge, Tichý oceán a San Francisco Bay. Sea
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz