20. 6. 1415: Spisy mistra Jana Husa byly odsouzeny ke spálení a jeho učení bylo zavrženo. Novou odvolací formuli kazatel odmítl.    
Domů     Fantomase vymysleli zběhlí právníci
Fantomase vymysleli zběhlí právníci
Původní Fantomas vypadal jinak, než ho známe z kina či televize.

Právnická kariéra není všechno. Klidně ji opusťte. Pokud umíte psát a máte dobré nápady, vaše umění vám může přinést jmění. Zvlášť když vám s tím pomůže někdo tak neodolatelný, jako je Fantomas.

Zámeček Keravel v bretaňském městečku Plomelin měl vždycky blízko k umění. Jeho pánem je ve 2. polovině 19. století i malíř Victor-Marie Roussin (1812–1903).

Jeho dcera Marie zde 1. června 1874 přivede na svět syna, který dostane jméno Pierre Wilhem Daniel (1874–1914). Příjmení ovšem nemá Roussin, ale Souvestre po svém otci, místním prefektovi Albertu Souvestreovi.

Ten na své funkci příliš nelpí, začas rezignuje a rodinu přestěhuje do Paříže. V domě na ulici Avenue Mozart pak Pierre stráví velkou část dětství.

Po absolvování prestižní střední školy Lycée Janson de Sailly se zapíše na právnickou fakultu, v září 1894 získá bakalářský titul a stane se členem pařížské advokátní komory.

Výnosná, ale nudná kariéra váženého právníka však Pierrovi nestačí, pod pseudonymem Pierre de Breiz začíná působit jako novinář.

„Už v roce 1895 nastoupil jako sekretář redakce Le Monde Diplomatique a v letech 1897–1898 spolupracoval s různými novinami a publikoval několik povídek,“ líčí počátky jeho spisovatelské dráhy současný historik Claude Hélias v plomelinském bulletinu Le Kannadig.

Předmluva od legendy

Kromě toho Pierrovi učarují automobily. Začne s nimi obchodovat a zakrátko vlastní dvě autoopravny.

Jednu z nich dokonce v anglickém Liverpoolu, kam se vydá na zkušenou v březnu 1898. Na britských ostrovech píše pro agenturu Havas a podílí se na organizaci automobilových závodů.

Když se pak vrací zpátky do Francie, přiváží si už i svou partnerku Henriette Kistlerovou (1875–1951), která mu zůstane po boku až do jeho smrti.

Souvestre přispívá jako automobilový sloupkař do deníku LʼAuto a dalších časopisů, sepisuje technické příručky a je autorem odborné publikace Histoire de lʼautomobile. Vypracuje se na zkušeného sportovního novináře.

V roce 1909 se začne zajímat o letectví a vydává přehled pokusů o překonání kanálu La Manche ve strojích těžších než vzduch La Traversée de la Manche en aéroplane.

O předmluvu se mu tehdy postará sám pilot Louis Blériot (1872–1936), který se 25. července 1909 stává prvním, kdo z Francie do Anglie doletí.

Vyhozený z domu

V roce 1907 se Pierre Souvestre stává ředitelem časopisu Le Cadeau lourd. Tam učiní krok, který navždy změní jeho život.

Jako asistenta přijme do redakce svého spolužáka ze střední školy Marcela Allaina (1885–1969), který také od právnické kariéry zběhl k žurnalistice.

Nové místo je pro něj záchranou, protože otec, sám vážený právník, ho právě nelítostně vyhodil z domu za to, jak promrhal svůj talent.

A oba bývalí spolužáci, kteří už tak sdílejí vášeň pro rychlou jízdu, velice záhy zjistí, že psaní se jim nejlépe daří, když to dají dohromady. Hned v roce 1909 se společně pouštějí do sepisování prvních seriálových detektivek pro časopisy.

Zlatý důl detektivek

Psaní jde přátelům tak od ruky, že si mohou dovolit už za rok podepsat s pařížským nakladatelstvím Fayard smlouvu na vytvoření 24 románů, které mají vycházet měsíčně.

Šéf firmy Joseph-Arthème Fayard (1866–1936) právě hledá způsob, jak zastavit pokles prodeje svých produktů. „Potřebuji někoho, kdo porazí konkurenci!“ hřímá.

Tou konkurencí má na mysli zejména tehdejší ikonu detektivek Gastona Lerouxe (1868–1927), autora slavného Fantoma opery z roku 1910. A v osobách Pierra a Marcela narazí Fayard na zlatý důl.

V některých z jejich příběhů už vystupují policejní komisař Juve a novinář Fandor, čas slávy těchto dvou literárních postav ale ještě teprve přijde.

Jejich popularita prudce stoupá od února 1911, když do osudů kriminalisty a novináře vstoupí jejich velký protivník. Dostává jméno Fantomas, v originále Fantômas, a plán původních 24 dílů je snadno překonán.

První příběh s Fantomasem vyjde ve více než 100 000 výtiscích. Od okamžiku Fantomasova zrodu vznikne až do září 1913 dalších 31 knih, což čítá celkem na 15 000 stran. Sešitová vydání, z nichž každé vyjde čtenáře na 65 centimů, jdou na dračku…

Průhledné lsti?

Tempo, které vyžaduje smlouva s nakladatelstvím, je tak vražedné, že oba spisovatelé přes den zběsile namlouvají texty do diktafonu a v noci je přepisují na stroji.

Jak Pierre, tak Marcel si libují v barvitých popisech technologických vymožeností doby a neváhají zavést děj některých příběhů do prostředí Afriky či Ameriky, v posledním příběhu dokonce i do vesmíru.

Nadšeni jsou čtenáři, ale vzácně se s nimi shodne také kritika. „Fantomas je jako Vergiliova Aeneida moderní doby,“ chválí sérii spisovatel a kritik Blaise Cendrars (1887–1961).

K ovacím se připojují i osobnosti jako básníci Guillaume Apollinaire (1880–1918), Max Jacob (1876–1944) nebo Jean Cocteau (1889–1963). Apollinaire a Jacob dokonce zakládají La Société des Amis de Fantômas, tedy Společnost přátel Fantomase.

„Z hlediska imaginace je Fantomas jedním z nejbohatších děl, která existují,“ nechá se dokonce slyšet Apollinaire.

„Příběhy o Fantomasovi obsahují veškerou mytologii tohoto světa,“ přidává se francouzský novinář, specialista na popkulturu Francis Lacassin (1931–2008). „S Fantomasem se teror stává monotónním.

Jeho lsti jsou tak průhledné, že je s podivem, že je komisař Juve neodhalí dřív,“ mračí se naopak americký básník a znalec francouzské literatury John Ashbery (1927–2017).

Smrt ho nezničí

V roce 1914 se zdá, že nastal Fantomasův konec. Pierre Souvestre totiž v necelých 40 letech umírá na plicní edém. Marcel Allain ale společného literárního hrdinu neopustí a ve vydávání příběhů o Fantomasovi pokračuje dalšími 11 díly.

Po svém příteli navíc přebírá nejen společného zloducha. V září 1926 si bere za ženu bývalou Souvestreovu přítelkyni Henriettu. Když pak v roce 1969 v Saint-Germain-en-Laye umírá, má na svém kontě přes 400 vydaných knih.

Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com
Zdroje informací: wikipedia.org, letelegramme.fr, ouest-france.fr, k-libre.fr
Související články
reklama
Zajímavosti
Falšovaly první čs. vojačky kvůli boji datum narození?
„Škrábat v kuchyni brambory? Tak to ani náhodou!“ zuří na konci roku 1943 Lydie Studničková. Takhle si bojové nasazení nepředstavovala. V hlavě 16leté dívky už se rodí plán, jak se konečně dostat na frontu…   Zárodek čs. armády se počátkem roku 1942 formuje v Buzuluku na území SSSR pod velením tehdy podplukovníka Ludvíka Svobody (1895‒1979). […]
Prvního ředitele Národního divadla zdrtila nešťastná láska
„Ta jeho neodbytnost je směšná. Nelidsky mne nudí, “ stěžuje si Anna Lauermannová deníku na svého ctitele. Odmítá ho, ale přitom stačí, aby jenom na týden zmizel z Prahy a nedal vědět kam, a už má o něj strach.   „Myslím, že by bylo lépe, kdybyste ke mně nechodil… Máte ještě čas se oženit, máte […]
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra. Dlouho se mělo za to, že šlo o první obchodní centrum na světě. Nedávné nálezy ovšem archeology značně znejistěly. Měla snad budova jiný účel? A postavil ji vůbec císař Traján?  Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem […]
Česká konfese: Zahnali stavové panovníka do kouta?
Jeho zdravotní stav se rychle zhoršuje, je proto třeba řešit nástupce na trůně. V úvahu samozřejmě přichází jeho nejstarší syn Rudolf. Maxmilián II. by mu českou korunu ale rád pojistil předem a stavové tak dumají, co z toho „kápne“ pro naše země. V průběhu 16. století české země připomínají kotlík, v němž se – pokud […]
premium
Věda a vynálezy
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán […]
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy, […]
premium
Zajímal předchůdce bankomatu jen prostitutky?
Luther George Simjan, Armén žijící ve Spojených státech amerických, nosí v hlavě myšlenku na první bankomat již v roce 1939. A nápadů na zařízení přijímající nebo vydávající peníze má mnohem víc. Uvádí se, že v tomto směru je držitelem až 20 patentů!   1961 Pokus na půl roku „Věřte, je v tom budoucnost,“ přesvědčuje Simjan […]
Kolik autorů měl staroměstský orloj?
„Měšťané, řemeslníci, ženy staré, mladé, studenti v pláštích, všichni se před radní věží tlačili, na špičky vystupovali, hrdla natahovali, oči vyvalovali na veliký ciferník čtyřiadvacíti hodin, plný zlatých kruhů a čar, čísel a divných znamení,“ píše Alois Jirásek. Bez váhání přisoudí astronomický div mistru Hanušovi. Netuší, jak moc se spletl…   Spisovatel Alois Jirásek (1851–1930) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
panidomu.cz
Celosvětový kongres pro zdraví vaše i vašich rodin
Pro každého z nás je péče o zdraví klíčovým faktorem pro udržení kvalitního života a prevence nemocí. Ve dnech 3. – 5. října se v Praze můžete zdarma on-line sejít s předními světovými odborníky na 4. ročníku Mezinárodního kongresu zdraví 2025 Praha (www.mkz2025Praha.cz).   Záštitu nad kongresem převzalo hlavní město Praha, poslanci Parlamentu ČR Mgr.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz