Hlavně nezaútočit jako první. Dříve nebo později poskytne některý z galských kmenů svojí rozpínavostí příležitost k vojenskému zásahu. Vyčkávací taktika se Caesarovi vyplatí. Jako první se dávají do pohybu Helvéti.
Julius Caesar (100–44 před naším letopočtem) fakticky vládne Římu jako jeden ze tří triumvirů…Roku 59 před naším letopočtem se navíc stává konzulem a po skončení ročního úřadu získává za odměnu do správy římskou provincii Illyricum na Balkáně a Předalpskou Galii, tedy sever dnešní Itálie.
Smrt místodržícího mu přihraje do rukou ještě území Zaalpské Galie (jih současné Francie). Moc, kterou soustředí, chce nyní využít k dobytí dosud nezávislé Galie (převážně zbytek Francie).
Využívá toho, že mezi zhruba 200 většími galskými kmeny a další stovkou menších nepanuje jednota. Trpělivě čeká, zda některý z nich podnikne útok. Netrvá to dlouho a kmen Helvétů, který se zdržuje na území dnešního Švýcarska, se vydává směrem k Atlantiku…
I vy se staňte členem našeho History Plus klubu a odemkněte si tak tento i všechny ostatní Premium články a užívejte si nerušené procházky českou i světovou historií.
Jako člen History Plus klubu získáte nejen plný přístup ke všem článkům zde na historyplus.cz, ale také výhodné slevy na knihy a časopisy z našeho vydavatelství.
Členství v History Plus klubu stojí pouhých 69 Kč měsíčně a můžete ho kdykoliv zrušit. Pokud chcete členství ještě výhodněji, můžete si vybrat roční předplatné za 690 Kč a získat tak 2 měsíce zdarma.
Zprávu ve tvaru "CTU CLANEK" odešlete na číslo 903 33 20.