16. 4. 1632: Albrecht z Valdštejna byl jmenován vrchním velitelem císařských vojsk.    
Domů     Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna

Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera.

Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem.

Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí stolec v Praze usednout jeho bratranec Vladislav I. (asi 1065–1125). Tak zněla dohoda, kterou mezi sebou oba Přemyslovci před časem uzavřeli.

Jenže předání moci v českém knížectví se – jako již několikrát v minulosti – zkomplikuje. Vládnout chce také Vladislavův další bratranec Ota II. Olomoucký (1085–1126).

Když dostane rozum a stáhne se do ústraní, začne se svých práv domáhat Vladislavův starší bratr Bořivoj II. (asi 1064–1124), jenž už v čele českých zemí jednou stál, a to v letech 1100–1107. Využije sourozencovy nepřítomnosti v Čechách a obsazuje Prahu.

Rozhádané Přemyslovce nakonec k jejich ostudě rozsoudí až císař Jindřich V. (1086–1125). V lednu 1110 na setkání v Rokycanech potvrdí vládu Vladislava I., který mu ale musí za projevenou podporu štědře zaplatit.

Pomoc v Polsku

Klid v českých zemích přesto nebude! Velkorysost není Vladislavovi I. vlastní, touží po pomstě.

Podle současného publicisty Josefa Veselého „následovaly tvrdé represálie nejenom vůči všem odpůrcům, ale taky proti těm, kdo v té rvačce nestáli na Vladislavově straně“.

Ota II. je v létě 1110 uvězněn na Křivoklátě, další Přemyslovci přijdou o majetek a kníže je vyžene do Polska.

Tam skončí i Vladislavův mladší bratr Soběslav I. (asi 1090–1140), který při střetu mezi sourozenci podporoval Bořivoje II., odvlečeného na rozkaz císaře Jindřicha V. do Porýní. Soběslav I. získá podporu polského knížete Boleslava III. Křivoústého (1086–1138).

Na konci září 1110 společně vpadnou do Čech. Vyhnou se hlídaným průsmykům, zvolí riskantní přechod přes Krkonoše. Vyplatí se jim to. Aniž by je někdo obtěžoval, postoupí do českého vnitrozemí až k řece Cidlině…

Zbytečné vítězství

Polákům se podařilo Čechy dokonale zaskočit. Vladislav se o jejich vpádu dozví až za několik dní! Zrovna je na cestě do Říše, nemešká a z Plzně, kde odpočíval, vyrazí zpátky do středních Čech.

Boleslav Křivoústý a Soběslav mezitím postoupí až k soutoku Labe a Cidliny kousek od Poděbrad. Dál si ale kvůli nedostatku zásob netroufnou. Záhy se objeví Vladislav. Obě vojska proti sobě nějakou dobu manévrují, k bitvě však nedojde.

Poláci raději zamíří na severovýchod zpátky ke Krkonoším. Češi pochodují za nimi, u potoka Trotiny kousek od Hradce Králové se s vetřelci přece jenom utkají. Utrpí těžkou porážku, ale Boleslav zdecimované Vladislavovo vojsko pronásledovat nebude.

Jeho mužům došly potraviny, a s nakradenou kořistí se Poláci raději stáhnou zpátky za hranice.

Boleslav Křivoústý využije příležitosti oslabit svého souseda.
Boleslav Křivoústý využije příležitosti oslabit svého souseda.

Dobrovolně se vzdá moci!

Napřesrok se Soběslav vrací do Čech. Vladislav ho povolal zpátky a svěřil mu do správy hrad Žatec s okolním krajem. Poslechl svou ovdovělou matku Svatavu (1046/1048–1126), obratnou diplomatku, která se do českého knížectví přivdala z Polska.

Bohužel smír mezi jejími syny dlouho nevydrží. V roce 1113 Soběslav z nejasných důvodů znovu uprchne za Boleslavem Křivoústým a opakovaně drancuje české pohraničí. Za pár let se však s Vladislavem opět usmíří.

Dostává od něj Hradec Králové, později mu kníže svěří do péče Znojemsko s Brněnskem. Jejich dobré vztahy se upevní napřesrok během konfliktu s Uhrami. V květnu 1116 Vladislav přijede na jihovýchodní Moravu za uherským králem Štěpánem II. (1101–1131).

Chce s ním jednat o zdejším sporném pohraničí. Přátelské setkání se ale zvrhne bitvu, v níž český kníže zvítězí. Děkovat za to může hlavně Soběslavovi a Otovi II. Olomouckému.

Krátce nato Vladislav bere na milost také Bořivoje II., který byl konečně propuštěn na svobodu. Ba co víc, v roce 1117 se v jeho prospěch dobrovolně vzdává vlády v českém knížectví! Proč to udělal, zůstává nejasné.

Vysvětlit si to nedokážou ani středověcí kronikáři, jak vyplývá z jejich záznamů…

Přesvědčivá matka

Bořivoj se u moci udrží do roku 1120, kdy – opět z neznámých příčin – musí odejít do emigrace. Skončí v Uhrách, kde o čtyři roky později umírá. Na knížecí stolec v Praze podruhé usedá Vladislav I. Brzy se rozhádá také se Soběslavem!

Odebereme mu oba moravské úděly a vyžene ho ze země. Brněnský úděl přenechá Otovi II. Olomouckému, kterému současně přislíbí nástupnictví… V lednu 1124 Vladislav těžce onemocní. Z lůžka už nevstane, všem je jasné, že umírá.

„Z exilu se vrací Soběslav, matka Svatava společně s bamberským biskupem Otou přemlouvají Vladislava, ať se s bratrem smíří, a dopomůže mu tak ke knížecímu titulu,“ přibližuje další události současný historik Jan Škvrňák. Kníže je poslechne.

Koncem března přijme mladšího bratra na Vyšehradě a uzná ho svým nástupcem. Čeští velmoži tento krok posvětí a na knížecím stolci potvrdí právě Soběslava I.

Zaostřeno na osobnosti
Učený básník
Vyniká v matematice či astronomii. Perský učenec Omar Chajjám (1048–1131) myšlením výrazně předběhne svou dobu a kvůli provokativním názorům bude obviňován z kacířství. Západní svět ho dnes obdivuje také jako básníka, který napsal sbírku Čtyřverší.
Válčí s muslimy
Navarrský a aragonský král Alfons I. (1073/1074–1134) si za svou roli při reconquistě vyslouží přízvisko Válečník či Bojovník. Během života svede s muslimy na 30 vítězných bitev a vyžene je ze Zaragozy i dalších měst na severovýchodě Španělska.
Pomáhá manželovi
V listopadu 1110 se provdá za anglického krále Jindřicha I. Matylda Skotská (1080–1118) porodí manželovi přinejmenším tři děti. Během jeho nepřítomnosti vládne jako regentka, zaslouží se o přestavbu Londýna a zakládá špitál pro nemocné leprou.
Nesnáší loupežníky
Ve Flandrech od roku 1111 vládne Balduin VII. (1093–1119). Impulzivní hrabě tvrdě potírá loupežné rytíře, jednoho údajně nechává exemplárně uvařit v kotli. Padne v Normandii během války s Angličany, do které vytáhl po boku francouzského krále.
Zaostřeno na dobu
Slavný klášter
Patřil k nejstarším a nejdůležitějším klášterům cisterciáckého řádu. Opatství La Ferté bylo založeno v roce 1113 v lesích na východě Francie. Díky štědré finanční podpoře burgundské šlechty sehraje významnou roli při šíření cisterciáků do všech koutů světa.
Nehoda na moři
U břehů Normandie se 25. listopadu 1120 potápí Bílá loď. Opilá posádka přehlédne útes, který do trupu plavidla prorazí dvě velké díry. Při nehodě přijde o život asi 300 lidí, včetně Viléma Aethelinga, dědice anglického krále Jindřicha I.
Potvrzená dohoda
V Římě se v březnu 1123 koná první lateránský koncil. Zabývá se především Wormským konkordátem, který udělal tečku za mnohaletým sporem o investituru. Sněm platnost dohody uzavřené v září 1122 papežem Kalixtem II. a císařem Jindřichem V. potvrdí.
Dobyté město
Víc než půl roku obléhají křižáci v roce 1123 pevnost Aškelon. 15. srpna prolomí na jednom místě hradby. Nedokážou toho ale využít a při neúspěšném útoku umírá velmistr templářského řádu a zhruba 40 jeho bratří. O týden později však město přece jen padne.
Foto: Wikimedia Commons, meisterdrucke.com
Zdroje informací: dvojka.rozhlas.cz, wikipedia.org
Související články
reklama
Zajímavosti
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí […]
Podvodník a vrah oklamal i prezidenta
Podvodníků zná naše historie spousty. Stejně tak válečných zločinců nebo vrahů, kteří i přes své činy trestu unikli. Příběh válečného zločince a zákeřného vraha, který nejenže hned dvakrát utekl katovi, ale podvodem vylákal nejvyšší státní vyznamenání od samotného prezidenta Beneše, je zcela výjimečný…  O životě Jiřího Skomarovského (1922–?) se toho ví zoufale málo. On sám […]
Říše Čólů: Vybral jí panovníka slon?
Dva bojoví sloni se pod městskou bránou Anuradhapury na Srí Lance srazí, poháněni svými urozenými majiteli. Mladý dobyvatel bude pro svého 70letého soupeře ale příliš silným soupeřem a jeho kopí se nezmýlí. Etnická skupina Tamilů v oblasti jižní Indie je od 2. století př. n. l. na vzestupu. Stará se o to nová dynastie Čólů, o […]
premium
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest. Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu…   Austrálie: Bazar […]
Věda a vynálezy
Evropu s Amerikou spojilo 587 000 kilometrů drátů
Dvě obří lodě se od sebe uprostřed Atlantiku začínají vzdalovat. Za každou z nich zůstávají na dně oceánu kilometry kabelu, který za pár dní spojí dva kontinenty. Komunikace na dálku prožívá od prvních zpráv pomocí bubnů či kouřových signálů bouřlivý vývoj. V roce 1832 se objevuje telegraf, který umí propojit jen dvě sousední místnosti, o rok později […]
Splnil se německému architektovi v Brně životní sen?
„Budeme žít natrvalo v Brně,“ domlouvají se snoubenci Greta Löw-Beerová a Fritz Tugendhat. Oba jsou potomci židovských německých rodin průmyslníků, usazených na jižní Moravě již po několik generací. Jako svatební dar Greta dostane od otce svažitý pozemek v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole.   Pro Gretu (1903–1970) se jedná již o druhý sňatek. Se svým […]
První autobusy v Praze nebyly zrovna spolehlivé
„Poskakují po dlažbě jako kozy a do kopce se sotva vyškrábou!“ stěžují si cestující na autobusy s nedokonalým odpružením, které jezdí z Malé Strany na Hradčany. Problémů s novým dopravním prostředkem je ale mnohem víc. A vážnějších!   Praha prožívá na počátku 20. století tramvajový boom. V roce 1907 je v provozu již přes 50 […]
James Watt nevěřil v parní dopravu
Tváří v tvář svým obrovským strojům nevěří, že by se jeho vynálezy někdy mohly pohybovat. „Jsou moc velké a těžké,“ tvrdí James Watt. Jeho následovníci to ale vidí jinak. Přimontují na ně kola a vyrazí pokořit silnice i železnice. Vždyť je to tak jednoduché…   Hukot strojů na čerpání vody se ozývá v mnoha britských […]
premium
Nenechte si ujít další zajímavé články
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
epochaplus.cz
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
21stoleti.cz
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
nasehvezdy.cz
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
Moderátorka Iva Kubelková (47) vzala nedávno na muzikálovou premiéru mladší dceru Karolínu Jiráskovou (16). Ta je maminčinou věrnou kopií. Na akci dorazil také Jaromír Jágr (53), se kterým bývalá v
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
epochanacestach.cz
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtmanem, prezidentem
Medové jidáše
nejsemsama.cz
Medové jidáše
Typické staročeské velikonoční pečivo, slazené lahodným medem, potěší určitě všechny koledníky. Vyzkoušejte ho také. Potřebujete: ✿ 1 kg polohrubé mouky ✿ špetku soli ✿ 200 g medu ✿ 150 g másla ✿ 100 g cukru krupice ✿ 250 ml mléka ✿ 2 vejce ✿ 40 g droždí ✿ špetku citronové kůry 1. V troše oslazeného mléka rozmíchejte droždí a nechte vzejít kvásek. V míse
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
skutecnepribehy.cz
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
Byla jsem přesvědčená, že mám dobrou imunitu a pevné zdraví. Najednou mě ale skolilo jediné bodnutí, i když jsem jich do té doby zažila mnoho. Nikdy jsem neměla žádnou alergii. Jsem odolná holka původem z vesnice, takže různá hmyzí bodnutí, pyly, nebo trávy mě nechávaly dlouho chladnou. Do nasušeného sena jsem mohla skákat s rozběhem a válet se v něm bez
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
enigmaplus.cz
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
Ten den roku 2000 zůstane paní Keiko Hisayuki v práci až do noci. Do zítřka ještě musí provést pitvy několika mrtvých. V márnici již nikdo jiný není a kolem je tak naprosté ticho. Když si Hisayuki ods
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
epochalnisvet.cz
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes
Stín pro „nekonečně“ velká okna
rezidenceonline.cz
Stín pro „nekonečně“ velká okna
Trendem soudobé architektury je velkorysé prosklení obvodových zdí, které do interiéru dodají nadstandardní přísun světla. Moderní technologie tomu nahrávají pomocí velkoformátových oken či rovnou prosklených stěn, které ovšem vyžadují speciální stínící prvky. Ať´ už se podíváme na novostavby rodinných domů, bytových či komerčních komplexů, většina z nich má charakteristický znak v podobě velkých okenních výplní. Jenže ani
Korálkové kraslice potěší
panidomu.cz
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
iluxus.cz
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
Světový den umění, tedy 15. dubna 2025, byl ideální příležitostí zastavit se a obklopit se krásou. A právě to se podařilo během výjimečného večera, který uspořádal magazín Top Class v elegantních
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz